DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lumina la portbagaj, Intrebare...

bolidu
post 2 Jul 2008, 19:39
Post #91


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Frumos ... nu vrei o polita de lemn ?! tongue.gif


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brambus
post 2 Jul 2008, 20:43
Post #92


member


Group: Members
Posts: 647
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Are decupaje pt.difuri 6x9 ovale?


--------------------
Renault Megane 2 2007 Megane 2 R26 - B969FEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 2 Jul 2008, 20:56
Post #93


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas






--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 3 Jul 2008, 09:49
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 2 Jul 2008, 13:42)
ramsen, la varsta ta as fi cersit in genunchi informatii de la cei care le aveau...
Trufia e o caracteristica ce nu ajuta mult in viata
*


QUOTE(bolidu @ 2 Jul 2008, 14:46)
ramsen - Du-te tare, vino lent !!!
*


Daca omu' are o problema , intreba , dar are probleme cu exprimarea si ajunge sa se lipseasca de acel ajutor din partea voastra , poate ar trebui sa va luati putin de ganduri .
Trufia este de fapt mandria unui tanar care nu vrea sa accepte toate chestiile care i le aruncati in fata .
Poate ca a inteles omu ca nu a scris corect , dar voi aveti pretentia sa stea in genunchi cineva in fata voastra ca sa primeasca niste sfaturi , este prea mult , mai ales pentru mandria unui tanar care abia si-a luat masina si a trecut prin multe cu ea .
Din mandrie faceti trufie , din povestire faceti lauda !

Bolidule - NU MAI FACE RECLAMA DIRECTA PE TOPIC ! EXISTA PRIVAT !

Ben - nu vreau sa te superi , dar am si eu cateva intrebari , nu sunt critici , ci doar intrebari :
1. eu nu vad nici o bucatica de Dynamat in tot portbagajul tau .
2. de ce ai pus mai intai Dynamat-ul care spui ca-l ai acolo si apoi insonorizantul turnat peste ?
3. ce rol are dublarea cu mocheta a politei si pe planseul portbagajului ?
4. sub care mocheta se afla Dynamat ? Triunghiuletele acelea mici ?
5. Spuma poliuretanica ce rol ar avea si apoi cum mai umbli la deschiderea de portbagaj sau la pozitia de la numar ?

P.S. klaus - citeste postul omului inainte de a ma baga in oala cu voi !

This post has been edited by marius80_eugen: 3 Jul 2008, 10:36


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jul 2008, 10:19
Post #95


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 3 Jul 2008, 10:49)
Trufia este de fapt mandria unui tanar care nu vrea sa accepte toate chestiile care i le aruncati in fata .
*

Maestre, cu tot respectul, dar pe acest topic faci parte fix din aia "care i le aruncati in fata", chiar mai mult decat altii. Eu zic sa mai arunci o privire din nou pe topic si pe raspunsuri si pe userii care le-au dat.
Adica, desi nu-ti convine, faci parte exact din aia rai si bulangii pe care ii critici si ii impilezi pe aici.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 3 Jul 2008, 11:15
Post #96


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti





off topic-domnule marius- intrebarile dvs vor ramane fara raspuns intrucat consider ca aveti raspuns pentru ele. stiu ca puterea dvs cognitiva este peste medie mai stiu ca ai studii superioare, stiu si ce lucrezi, deci raspunsurile iti sunt la indemana.
daca nu se vad colile de dynamat poate ne intalnim face to face sa iti arat unde se afla. altii le-au vazut si pot confirma. hai sa-ti arat cum se inchide un hayon fara sa faca zgomot si fara sa vibreze nici macar o sarma (sau numarul de inmatriculare).
on topic- portbagajul astfel insonorizat cred ca este o lucrare pe care ar trebui s-o faca toti posesorii de solenze pentru anularea zgomotelor neplacute. nu o luati ca pe o lauda ci ca un sfat.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 3 Jul 2008, 22:41
Post #97


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




acest topic este foarte misto de la lumina in portbagaj se ajunse la insonorizare in portbagaj


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Jul 2008, 11:26
Post #98


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Aici ai dreptate. Exact de la postul:
QUOTE(ramsen @ 27 Jun 2008, 10:29)
salut . fac ce stiu eu ca este bine ptr masina si ptr mine.asa cum poate faceti voi.OK(va rog frumos nu ma mai muscati).daca asa a venit din fabrica colegule asa o las .mai bine insonorizez pe sub aripi decit in portbagaj ca acolo este mai important.eu iti ms ptr sfat benkenobi.mie unul imi plac luminile pe care leam montat in portbagaj(nu mie trebuie sa imi placa)
*


S-a inceput discutia cu insonorizarea. Ar trebui criticat cel care a inceput-o?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Jul 2008, 14:41
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Ben - sunt de acord ca toti ar trebui sa "lucreze" portbagajul . Nici al meu nu face galagie , sunt convins ca ai facut treaba buna acolo , dar eu aveam acele nedumeriri .
- laudele si ridicarile in slava ma lasa rece , mai ales ca acum ceva timp aveai cu totul alta parere despre cunostintele mele .
Sa spunem ca pentru moment am alte prioritati in viata si nu am sa dau curs invitatiei , dar pe viitor , cine stie , oamenii se mai schimba .

Ramsen , nu stiu ce vrea sa insemne poza de avatarul tau , dar sincer , eu vad o femeie cu ochi vineti ... poate te gandesti sa pui ceva mai reprezentativ . In rest , bea o bere rece si asteapta sa-ti treaca supararea , exista viata , bucurii si satisfactii si in afara forum-ului !

This post has been edited by marius80_eugen: 4 Jul 2008, 14:43


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blla
post 16 Jan 2009, 15:39
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 11 January 09




Din vreo 3 topicuri unde puteam sa scriu, am hotarat sa cer informatii aici si sper sa fie ok smile.gif desi in ultima parte nu se mai vorbeste de iluminare portbagaj tongue.gif
Asadar as dori si eu sa fac aceasta necesara operatiune de a pune lumina in portbagaj. Am citit si re-citit cum as putea face, dar tot nu m-am lamurit pe deplin cum e cel mai comod si sigur (scuze, dar chiar nu le am deloc cu plus, minus, diode la instalatia electrica a masinii).
Am inteles ca pot folosi butonul de la alarma (care e montat din fabrica direct pe tabla, cum am vazut in poza la cineva si pentru ca nu a ruginit inca ma gandesc sa il mai las), dar la un moment dat am vazut ca daca nu pun nu stiu ce dioda pe nu stiu care fir exista riscul sa nu mearga bine sau sa sune alarma.
Poate cineva sa ma ajute, va rog frumos, sa imi explice ca la un copil ce trebuie sa fac (gen ia firul ala leaga-l la pozitie la al n-lea fir, pune dioda x acolo)? Pot folosi si gaurile alea din tabla interioara a portbagajului (aripi) sa pun lampile? Am vazut cativa care acolo au montat, dar nu stiu ce alt scop mai au acele gauri.
Mentionez ca vreau sa am lumina in portbagaj doar cand se ridica hayonul si cu pozitiile aprinse, pentru ca nu imi e greu sa le aprind si apoi sa umblu pe acolo.
Va multumesc si cer scuze ca nu m-am lamurit citind ce era deja postat smile.gif


--------------------
dacia solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Candyman
post 16 Jan 2009, 16:08
Post #101


Membros


Group: Members
Posts: 63
Joined: 21 November 07
From: Bucuresti






--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 16 Jan 2009, 16:23
Post #102


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




va salut
colegu eu am folosit butonul de la alarma si am tras curentul de la pozitia masini,deci daca ma intelegi eu folosesc lumina in portbagaj numai noaptea cind este pusa pozitia.iti prezint mai jos cum se vede lumina in portbagaj la mine.bafta

Attached thumbnail(s)
DSC00765.JPG ( Size: 55.23k ) Number of downloads: 911


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 17 Jan 2009, 12:08
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




Iata schema de conectare in portbagaj a unui bec( doua) sau a unui LED(doua ori mai multe). Personal am folosit 2 LED-uri albe extraluminoase de 8mm inseriat fiecare cu cite o rezistenta de 510 ohmi fara dioda.Se pot folosi si becuri, dar in cazul acesta ,la varianta cu alimentare de la pozitie, este necesara o dioda inseriata cu becul(becurile),altfel firul la alarma este dat la masa prin becurile de pozitie iar sirena va suna continuu cit timp pozitia este stinsa.(eu am alimentat ledurile cu +permanent din siguranta alarmei si se aprind independent de pozitie,chiar si ziua ,consumul fiind foarte mic)dioda D1 este obligatorie,D2 poate sa nu existe(de regula alarmele au deja una in interior)dar se poate pune pentru siguranta(nu costa mult).Se vede in schema sensul de conectare si pentru dioda si pentru led.Firul de legatura se conecteaza la becul de pozitie din lampa spate (imi pare rau dar nu stiu ce culoare are firul de pozitie)Piesele le gasesti la orice magazin de piese electronice, lampile ramin la alegerea ta,la gaurile care exista deja in tabla se potrivesc cele rotunde de semnalizare pe aripa la Dacia 1310(mie nu mi-au placut pentru ca sunt numai galbene ,sunt orbitoare din pozitia aceea ,iar daca portbagajul este plin cu bagaje sunt acoperite).Diodele sunt tip 1N4001-1N4007 si rezista la un curent de 1A .Spor la treaba! smile.gif

17 Jan 2009, 12:18:
Schema

This post has been edited by crick: 17 Jan 2009, 12:18

Attached thumbnail(s)
Imag480.jpg ( Size: 283.84k ) Number of downloads: 966


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 17 Jan 2009, 12:58
Post #104


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




bravo este frumos ce ai facut,dar decit sa fac asa mai bine am folosit butonul de la alarma ca si asa nu mai functioneaza alarma si folosesc lumina in portbagaj numai noaptea


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 17 Jan 2009, 13:38
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




Practic este aceiasi schema, ai alarma - tai firul si pui dioda, nu ai alarma - legi firul direct pe contactul de la haion. Nu este complicat,am incercat sa fiu cit mai explicit pentru cel care a cerut ajutorul, dindu-i si variante. smile.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 17 Jan 2009, 20:40
Post #106


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




bravo si eu iti multumesc pentru informatie


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blla
post 20 Jan 2009, 11:49
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 11 January 09




Multumesc ramsen, dar mai ales multumesc crick! Foarte detaliat si foarte clar ai explicat! Voi incerca sa fac sistemul cu becuri, iar ideea ca puse mai jos lampile se pot acoperi cu bagaje e foarte corecta, de aceea poate le montez si eu sus lateral, sub suporturile de plastic pentru difuzoare. Ramane sa gasesc singur care e firul de care sa ma leg la pozitie, dar sper sa ma descurc eu smile.gif
O mica nelamurire: daca vreau sa pun 2 becuri, trebuie sa pun dioda inainte de fiecare dintre ele? Sau ma duc cu fir de la unul la altul, dupa ce am pus doar o dioda pe firul ce vine de la pozitie (in afara de dioda de pe firul de alarma)? Si inca ceva: diodele trebuie sa le lipesc cu pistolul de lipit? Sau merg legate prin rasucire de fir, izoland apoi totul cu banda?
Multumesc inca o data!
Bafta!


--------------------
dacia solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adicorbos
post 20 Jan 2009, 12:25
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 720
Joined: 3 December 07
From: brasov




o metoda mai simpla este sa tragi un fir de la o siguranta sau direct de la baterie, mai pui o siguranta, tragi +ul in portbagaj iar -ul de pe o parte metalica, cumperi o plafoniera de berlina si legi firele .
p.s. plafoniera are intrerupator si ii dai drumu` cand ai nevoie de lumina

20 Jan 2009, 13:28:
o metoda mai simpla este sa tragi un fir de la o siguranta sau direct de la baterie, mai pui o siguranta, tragi +ul in portbagaj iar -ul de pe o parte metalica, cumperi o plafoniera de berlina si legi firele .
p.s. plafoniera are intrerupator si ii dai drumu` cand ai nevoie de lumina

This post has been edited by adicorbos: 20 Jan 2009, 12:28

Attached thumbnail(s)
012009101210.jpg ( Size: 382.83k ) Number of downloads: 922
012009101210.jpg ( Size: 47.81k ) Number of downloads: 827


--------------------
dacia solenza rapsodie 2003 - bv 87 car
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 20 Jan 2009, 18:48
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




Dioda se poate pune inainte sau dupa becuri,pe ramura comuna,spre +(am desenat-o cu rosu) sau spre -(desenata cu verde),asa cum iti vine mai bine,cel de-al doilea bec se pune in paralel cu primul(ca in schema). Atentie! dioda tine la un curent de 1A,asta inseamna o putere maxima insumata a becurilor de 12W(recomand max 10W,adica 2x5W),daca vrei mai mult pui 2 diode,cite una la fiecare bec(nu pe ramura comuna),daca vrei si mai mult ,pui dioda de 6A,10A,25A...(puterea bec=curentul diodei x tensiunea12V,care in mers ajunge la 14V)dar deja portbagajul ajunge stadion olimpic biggrin.gif .Firele se pot rasuci doar ,dar daca poti cositoreste-le.Dioda poate sta in aer ,in prelungirea firului,peste ea tragi un tub varnish termocontractabil, pe care il incalzesti cu bricheta pina se stringe peste dioda si lipituri, asa cum am facut eu la led in poza(varnishul il bagi pe fir inainte de lipitura biggrin.gif ) .Atentie, la cel mai mic scurtcircuit pe bec,dioda se frige f. rapid,deci ai grija sau ia-ti unele de rezerva smile.gif .Bafta!

Attached thumbnail(s)
Imag482.jpg ( Size: 237.61k ) Number of downloads: 768
Imag483.jpg ( Size: 251.33k ) Number of downloads: 245


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Banu1974
post 22 Jan 2009, 14:45
Post #110


COSTIN


Group: Members
Posts: 1.155
Joined: 5 October 08
From: BUCURESTI-CHITILA




QUOTE(adicorbos @ 20 Jan 2009, 12:25)
o metoda mai simpla este sa tragi un fir de la o siguranta sau direct de la baterie, mai pui o siguranta, tragi +ul in portbagaj iar -ul de pe o parte metalica, cumperi o plafoniera de berlina si legi firele .
p.s. plafoniera are intrerupator si ii dai drumu` cand ai nevoie de lumina

<span class='edit'>20 Jan 2009, 13:28:</span>
o metoda mai simpla este sa tragi un fir de la o siguranta sau direct de la baterie, mai pui o siguranta, tragi +ul in portbagaj iar -ul de pe o parte metalica, cumperi o plafoniera de berlina si legi firele .
p.s. plafoniera are intrerupator si ii dai drumu` cand ai nevoie de lumina
*


Eu stiu o varianta si mai simpla...asa am facut eu...doua plafoniere,montate in port-bagaj,tras fir de la plafoniera din fata si se aprind doar cand deschid port-bagajul sau usa.


--------------------
dacia solenza 2003 clima - B-33-SAC
Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 22 Jan 2009, 15:11
Post #111


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




eu am luat un modul de la zextar cu 6 leduri, am luat - de la intrerupator portbagaj si + de la statia audio. Merge tais, acum sa vad unde sa il pun sa lumineze mai bine...cred ca o sa il mut pe polita.

Attached thumbnail(s)
IMAGE_275.jpg ( Size: 300.12k ) Number of downloads: 289
IMAGE_276.jpg ( Size: 235.88k ) Number of downloads: 267


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 31 Jan 2009, 23:15
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




eu ma facut niste modificari la fostul "sistem" de iluminare in portbagaj ..... fiind fortat de imprejurari biggrin.gif

deci mi'am facut singurel o polita de PAL, mult mai fixa decat cea originala am pus boxe in ea si dedesupt de placa am prin un neon din ala ce mai se pune la numar la masina (il aveam eu la numar dar politia a avut ceva impotriva ca il am acolo si asa ca l'am folosit la iluminarea portbagajului) am tras un fir (+) de la cutia de sigurante pana la butonu montat langa polita prins in plastic, si masa(-) am luat de la surubul de unde ii prinsa centura spate. Neonul lumineaza foarte frumos in tot portbagajul este lumina la fel ca si ziua si in tot portbagajul intensitatea luminii este la fel .....nu ca si cu becuri....care nu lumineaza peste tot la fel.

sanatate.


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Felie
post 4 Feb 2009, 16:18
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 16 February 08




salut.mi-am cumparat si eu azi 2 plafoniere dinalea micute dar nu miam dat seama ca le alesesem pe cele fara intrerupator incorporat...off!ce sa fac acuma?sa ma duc sa cumpar altele sau e vreo sansa sa aduc un + permanent din fata si sa pun un intrerupator dragut ca la ridicarea usi sa se aprinda becurile?se aduce de la sigurante?sau de la baterie direct?cum naiba?ca nu am nici cea mai mica idee...as putea face ceva frumos cu firul care sa vina in spate?sa nu se vada prea mult ma gandeam ... merci


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 1.4 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 4 Feb 2009, 19:55
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




poti foarte usor sa aduci un plus de la cutia de sigurante.........de la siguranta care este si pe circuitul plafonierei....vi cu un fir pe unde merg si cablurile pt stopuri tongue.gif
si pui un butonel (din acela ce se pune la usa ca sa se aprinda lumina in masina cand deschizi usa) ...dai o gaura in plasticul acela de la boxe din spate astfel incat cand inchizi haionul sa apese pe buton
si un minus gasesti tu .....eu am pus de la surubul de centura din spate tongue.gif
usor de facut smile.gif


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Emid
post 14 Feb 2009, 21:13
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 11 May 08




salut... pentru iluminare portbagasj am folosit 4 baghete acate 3 leduri fiecare... am trar + de la pozitii si minus tot de la stopuri. asa ca ideie.....

14 Feb 2009, 21:14:
cum pun poze???

merci

This post has been edited by Emid: 14 Feb 2009, 21:14


--------------------
Dacia Solenza Europa in metamorfoza..... 2005 - B XX UOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 14 Feb 2009, 21:26
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




de la stopuri ??? adica iti merge numai cand ai pozitia aprinsa.......nu era mai frumos un plus continuu de la cutia de sigurante ????ca sa nu te tot plimbi sa aprinzi pozitia ????
.....
poze poti pune usor tongue.gif

This post has been edited by nenestean: 14 Feb 2009, 21:44

Attached thumbnail(s)
untitled.JPG ( Size: 149.66k ) Number of downloads: 214


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Emid
post 14 Feb 2009, 22:03
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 11 May 08




a fost mai comod sa iau de la stop decat sa vin cu 1 fir tocmai din fata... si m-am gandit ca o sa am nevoie doar noaptea happy.gif . ideia e ca un led face o lumina mai alba si mai puternica decat un bec amarat care se arde dak trantesti haionul mai tare.... wink.gif

Attached thumbnail(s)
DSCN055355555.jpg ( Size: 787.01k ) Number of downloads: 284
DSCN0554.JPG ( Size: 504.48k ) Number of downloads: 307


--------------------
Dacia Solenza Europa in metamorfoza..... 2005 - B XX UOW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 14 Feb 2009, 22:07
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




da.....dar un neon :X face treaba mai buna....
orcum buna treaba wink.gif


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 15 Feb 2009, 07:24
Post #119


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




[quote=nenestean,14 Feb 2009, 22:26]
de la stopuri ??? adica iti merge numai cand ai pozitia aprinsa.......nu era mai frumos un plus continuu de la cutia de sigurante ????ca sa nu te tot plimbi sa aprinzi pozitia ????


daca te gandesti putin, constati ca ai nevoie de lumina in portbagaj doar noaptea. si noaptea oricum aprinzi pozitiile sa te vada alti participanti la trafic. deci nu vad inconvenientul.
ar fi unul singur-inexistenta unui intrerupator, astfel incat sa nu ramana aprinse led-urile tot timpul cat pozitiile sunt aprinse. s-au poate exista si intrerupator?


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 15 Feb 2009, 20:42
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




daca te gandesti putin, constati ca ai nevoie de lumina in portbagaj doar noaptea. si noaptea oricum aprinzi pozitiile sa te vada alti participanti la trafic. deci nu vad inconvenientul.
ar fi unul singur-inexistenta unui intrerupator, astfel incat sa nu ramana aprinse led-urile tot timpul cat pozitiile sunt aprinse. s-au poate exista si intrerupator?
*

[/quote]

bine...fie :-j ...... fiecare cum crede

This post has been edited by nenestean: 15 Feb 2009, 20:42


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 04:49
Forum Renault