DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nu face caldura, foarte nasol...

FLP
post 29 Sep 2006, 16:20
Post #61


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




S_a rezolvat la mine, deocamdata merg doar cu apa distilata, dar nu`i bai, peste o saptamana ii bag antigelu` biggrin.gif


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
randomm
post 11 Oct 2006, 07:28
Post #62


Ex Dacia owner


Group: Members
Posts: 216
Joined: 27 June 06
From: Iasi




Pot spune cu uimire ca la mine problema caldurii este rezolvata. Am dat afara tot lichidul de racire, am bagat 3 litri antigel si 2,5 litri apa distilata, urmand sa mai completez cu apa (distilata) cand scade nivelul in borcan. Am izolat cu silicon transparent vent-ul de la aeroterma, rezultand aer scos pe unde trebuie.... nivelul zgomotolui a ramas neschimbat. Am racordat si aeroterma suplimentara, care este fixata in fata, in fata schimbatorului de viteze. Rezultate: dimineata cand e destul de racoare, cat stau in parcare sa se incalzeasca motorul cu socul putin tras, se incalzeste suficient apa incat sa bage caldura cand plec de pe loc. Si stau in parcare cam 3 minute. Aeroterma suplimentare isi face treaba mai mult decat bine, si ce e cel mai multumitor, pe prima treapta de viteza, nici nu o aud. Astept sa vad la iarna cand vor fi frigurile alea crancene cum o sa se manifeste.
Acum repet intrebarea mea de acum cateva post-uri: Nu este nici o posibilitate sa montez la aeroterma originala un potentiometru sau ceva, sa ii scad turatia? Stiu ca debitul de aer o sa fie mai mic, dar mie imi trebuie doar pt dezaburit parbrizul.


--------------------
Opel Astra G 2000 - BT-03-TBF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 11 Oct 2006, 07:50
Post #63


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




Eu tot nu inteleg de ce lumea isi monteaza aeroterme suplimentare. La mine baga caldura de mori, si am bord scoica. Singura problema care o am e cu dezaburirea, dar acolo mi-am dat seama ca ar trebui sa imi schimb grila aia din fata care e indoita de la soarele de asta vara si deci nu mai directioneaza aerul cum trebuie.


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 11 Oct 2006, 08:51
Post #64


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




QUOTE(randomm @ 11 Oct 2006, 08:28)
Stiu ca debitul de aer o sa fie mai mic, dar mie imi trebuie doar pt dezaburit parbrizul.
*


Eu am o solutie pentru dezaburirea geamurilor. De cand o folosesc, nu se aburesc geamurile. Si o folosesc foarte rar, o data pe luna.


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 11 Oct 2006, 10:26
Post #65


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




E vorba de spary-urile existente in comert pentru dezaburire ? Sau despre ce e vorba ?


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raptordivx
post 12 Oct 2006, 17:45
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 26 November 04
From: Suceava




Ce fel de solutie ? Cum se numeste de unde ai luat-o ?


--------------------
Renault Laguna 1999 / 1.6 16v / concorde - SV-10-SIS
Vreau LAGUNA 2 :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnox
post 27 Dec 2006, 22:11
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 9 November 05
From: Craiova




Salutare...
Azi am facut un drum de la Craiova La Bucuresti ( afara erau cam -3 grade)
Ies din oras, incepe sa se simta aer cald la mine fffff frumos, si pe sus la parbriz care era super dezghetat si pe jos la picioare...asta La MINE, in schimb in partea dreapta..adica a pasagerului, venea aer RRRECE si pe sus la parbriz si pe jos la picioare....acum nu puteam inchide voletii ca n mai intra deloc caldura..Precizez ca in masina se simtea cald....eu unul ma sufocam de cald..cand pun mana in partea dreapta se simtea un crivat rece de mama focului si pe sus si pe jos
Tin sa preizez: 1)circuitul este aerisit
2) Compartiment aeroterma curat
3) bord scoica
4) calorifer etansat cu carpe
AH...inca ceva..am mai fost acum 1 luna la straja si era la fel de frig, dar baga fratilor aer cald si la mine si la pasager, iar acum fara sa ating ceva....am situatia asta de ....merda.
Scuze, am scris repede cum am venit, nu am mai aut timp de cautari..sunt sigur ca s-a mai scris...
Va multumesc, poate are careva o parere...
rolleyes.gif

This post has been edited by johnox: 27 Dec 2006, 22:13


--------------------
SEAT Cordoba 1,6SXE 1997 - DJ-77-NOX
Sad But True
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 17:28
Forum Renault