DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

192 Pages « < 156 157 158 159 160 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bulgaria - Grecia

UXE
post 15 Jul 2017, 07:57
Post #4711


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Aha. Multumesc ptr lamuriri.

Cam cati leva sa am la mine ptr un we in Veliko Tarnovo?

O sa platesc cu cardul acolo unde se poate.


Iar benzina sa bag se la Shell daca e cazul?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 15 Jul 2017, 08:39
Post #4712


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




V-am mai explicat ca cel mai rentabil e sa ai euro cash la tine - se primesc cam peste tot si se pot schimba la orice banca, la curs BNB (diferenta e nesemnificative) 1 euro= 1,95 leva

15 Jul 2017, 09:40:
Ca idee poti sa-ti faci un calcul de cheltuieli gen jumatate din suma pe care ai cheltui-o la noi in aceeasi perioada smile.gif

This post has been edited by luck33ro: 15 Jul 2017, 08:40


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 16 Jul 2017, 10:34
Post #4713


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Asta e un mit cu preturile la jumate


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 16 Jul 2017, 13:25
Post #4714


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Atunci fa-ti calculul la dublu decat la noi si esti safe.... laugh.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 16 Jul 2017, 14:02
Post #4715


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




De sters

This post has been edited by UXE: 16 Jul 2017, 14:24


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 17 Jul 2017, 08:21
Post #4716


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.592
Joined: 18 September 05
From: Internet




La Nisipurile de aur cel putin nu e valabila calculatia cu jumatate ca la noi decat daca ai o super oferta last minute la cazare si mancare.
Daca vrei sa mananci la restaurantele din statiune pui 8-10 eur pe felul de mancare.
La noi si la Mamaia dar mai ales in alte statiuni gasesti meniul zilei la preturi ok pana in 20 de lei cu 2-3 feluri la alegere la ciorba sau felul 2.
Bulgarii au multi turisti straini care gasesc ok preturile (nemti etc) si au facut preturile pt ei la terase.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 17 Jul 2017, 08:24
Post #4717


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Mitul asta poate era valabil acum vreo 10-15 ani. In general e mai ieftin traiul in Bulgaria...dar nici la jumatate. Pana una alta, vazui mai alaltaieri ca pretul motorinei e cam acelasi.
In alta ordine de idei confirm ca vigneta bulgareasca se poate lua si de la benzinarii si de la chioscarii din giratoriu. Numai ca aveti grija la care va duceti. Primul chioscar nu primea leva, adica propria moneda, voia numai euro, nu avea sau nu voia sa dea pe o luna si cerea si 9 euro pe aia pe o saptamana. M-am dus la urmatorul aflat mai in spate si ala primea si leva, avea si de aia pe o luna, o vindea si la pretul oficial, era si foarte amabil, basca, la el nu era coada deloc...asa ca ne-am luat la revedere cu urari de bine si drum bun. smile.gif

This post has been edited by Dan73: 17 Jul 2017, 08:28


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 17 Jul 2017, 11:42
Post #4718


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Știrea că nu treci de PTF fără să iei vinieta de acolo a venit cât se poate de oficial de la agenția de drumuri bulgărească. Cum s-a aplicat, habar n-am.
Acum 1 lună nici n-am încercat la chioșcul din PTF, nici la cele din primul giratoriu. Prima oprire la Shell de pe centură. Aici nu se dă vinieta contra card, nu știu de ce, au pățit-o mulți. Anul trecut nu aveau pentru 1 lună, n-am mai ajuns la plată, anul ăsta aveau, dar numai contra cash. Așa că am luat de la Lukoil-ul următor (spre Byala), pe 1 lună și plata cu cardul.

Da, bulgarii cu cefe late și grecii putori, noi suntem fruntea balcanilor. Dar Sofia o ocolești în 15 min pe autostradă, iar de la Promachonas la Atena doar autostradă. Defileul Tempi nici nu știi când îl treci, prin 2 tuneluri. Mă întreb cât or înjura șoferii străini care vin de la Giurgiu și merg spre Pitești, și stau cu orele la barieră la Domnești ! Cinste lor, mXXe alor noștri, care se laudă cu un tunel de 200 m, și cu autostrada surpată.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 17 Jul 2017, 12:34
Post #4719


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Nu ai voie sa pomenesti nici cel mai mic amanunt negativ legat de un smecher de natie bulgara, ca gata..se considera un versus cu natia romana (faptul ca il laud pe celalalt e trecut cu vederea, bineinteles ). laugh.gif De unde pana unde si de ce aluneca mereu discutia6 in sensul asta?
Eu cred ca informatia aia, anume de a cumpara de la chioscul din spate, poate fi utila.
Insa eu discutam strict de vigneta, nu de autostrazi...dar daca aducem vorba...
Da, am mers pe centura aia si e de laudat ca au facut-o, dar asta nu ma impiedica sa remarc si un aspect negativ, pe care, din nou, il consider util de stiut:
Pe acea centura nu exista, sau nu am vazut eu, desi am fost f atent, presemnalizare catre Ruse decat un indicator cam mic, fix acolo unde e bifurcatia...asa ca fiti foarte atenti si retineti configuratia drumului, daca nu vreti sa pierdeti timp. Inca una rece: calitatea autostrazii spre Iablanita e pe alocuri jalnica. Aia calda e ca a intrat in reparatii, desi, ca si la noi, fix in sezon.
Deci cum naiba se poate considera ca fiind superioritate fata de natia bulgara daca cineva vorbeste si de chestiile negative, in folosul userilor de aici? Ce treaba are centura Sofiei cu chioscarul ala speculant? Sau ne imaginam ca soiul rau a fugit peste Dunare si il regasim numai in Romania? smile.gif

This post has been edited by Dan73: 17 Jul 2017, 20:20


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 17 Jul 2017, 13:07
Post #4720


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Acu ai aflat si tu. dupa 2000 de ani ? radmasa.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 17 Jul 2017, 13:46
Post #4721


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Priatăli, vezi de lungu nasului sau de ceafa, ca tot veni vorba. Nu fi obraznic ca esti pe forum romanesc si tolerat destul de bine, vaz. smile.gif

This post has been edited by Dan73: 17 Jul 2017, 13:50


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 17 Jul 2017, 13:54
Post #4722


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Ete patriotul cum sare la momeala... ca stiuca la linguritza laugh.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 17 Jul 2017, 14:39
Post #4723


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Luchero, colegii nostri academicieni poa' sa depuna marturie care bate mai mult campii prin zona. Preturi la jumate zici? smile.gif
Prin urmare ma hazardez sa relatez ceva ce nu am relatat pana acum, pt ca nu imi plac generalizarile astea idioate si pt ca in general nu vreau sa dau nastere la dispute.
Asadar, sa imi explici matale de ce era cazul ca atunci cand ma intorceam din Zakinthos acum 8 ani, sa imi scoata politistul de frontiera bulgar tot din masina, sa ma puna sa le pun pe jos in jurul masinii, dar fara sa desfaca rucsacul, gentile dacas tot facea control, zbierand in gura mare in bulgara si punand lanterna in ochii copiilor adormiti? M-a facut in tot felul...rumînski asociat cu tot felul de adjective, unele le mai ghiceam. Urat de tot. Nu mi s-a intamplat nimic asemanator la nici o trecere de frontiera, nici macar la prietenii unguri smile.gif . Mi s-a mai intamplat insa tot in Bulgaria, la Nikopole..dar mai soft smile.gif
Vine sor'mea cu sotul si copilul din Thasos, tot noaptea. Ii opreste echipajul si le cere pe fata de baut si tigari. Astia nu vor sa le dea si la fel...le face control amanuntit cu toate bagajele insirate.
Eu nu am nici o frustrare si nici resentimente fata de nici o natie. Repet, am prieteni bulgari la care am dormit in casa, dar inteleg ca sunt oameni si oameni la ei, ca si la noi. Nici nu inseamna ca generalizez din doua cazuri (desi as mai avea icon_mrgreen.gif ) dar ma cam irita moda asta mai noua sa vedem gunoiul din ochii nostri barne si pe ala din ai altora sa il ignoram.
Eu ma opresc aci ca vad ca o ia razna discutia, ca de obicei.
Sa ne intosarcem la informatia de la care a plecat discutia: evitati primul chiosc cu vignete, mereti mai in spate. Sunt nationalist ca am dat-o, recunosc. smile.gif




--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 17 Jul 2017, 15:28
Post #4724


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Ce intrebari imi pui si tu... poate ala nici nu era politai tongue.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 Jul 2017, 16:19
Post #4725


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.989
Joined: 29 May 06




QUOTE(Dan73 @ 17 Jul 2017, 14:34)
Pe acea centura nu exista, sau nu am vazut eu, desi am fost f atent, presemnalizare catre Ruse decat un indicator cam mic, fix acolo unde e bifurcatia...asa ca fiti foarte atenti si retineti configuratia drumului, daca nu vreti sa pierdeti timp.


Ce nevoie ai de indicator de Ruse?
Pe Tangenta nordica a Sofiei (bucata aia jmekera de centura) exista indicator cu autostrazile A1 si A2. Se vede mai bine in poza de mai jos facuta in septembrie 2016:

19.jpg ( Size: 89.08k ) Number of downloads: 355


Mai multe detalii despre centura totala a Sofiei gasesti in postul nr. 4558.

Nici nu trebuie sa stii localitatile atat timp cat ti se indica numarul drumului.
Sau altfel spus, anul trecut n-am avut nicio problema sa gasesc drumul spre Ruse.

Ca sa fie foarte clar, n-am nicio intentie de polemica RO vs BG.

This post has been edited by gibonu: 17 Jul 2017, 16:19


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 17 Jul 2017, 16:46
Post #4726


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Hai nu Ruse, dar macar Pleven smile.gif
Nici eu nu am avut o mare problema...am lasat_o mai incet pana bunghit semnul ala mic si am urmat directia care trebuia.
Data viitoare o sa ma informez cu privire la indicativul autostrazilor bulgaresti. Regula si normalul e sa indici localitatea...ce arati tu e ajutator, in completare. De altfel, pe aceeasi bucata de centura, erau presemnalizate, semnalizate si parasemnalizate, pana si pe asfalt, Burgas sau Varna de ex.
In continuare nu vad ce e gresit in a semnala un aspect nu chiar atat de extraordinar smile.gif

This post has been edited by Dan73: 17 Jul 2017, 16:48


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 Jul 2017, 23:00
Post #4727


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.989
Joined: 29 May 06




QUOTE(Dan73 @ 17 Jul 2017, 18:46)
De altfel, pe aceeasi bucata de centura, erau presemnalizate,  semnalizate si parasemnalizate, pana si pe asfalt, Burgas sau Varna de ex.


Pai ti-ai raspuns singur la intrebari, adica ti se indica foarte clar drumul pe care trebuie sa mergi.
Sub Varna probabil ca scria si A2, adica autostrada care merge pana la Iablanita si apoi de la Shumen la Varna.

Nu prea ai cum sa indici toate localitatile pe unde trece un drum.
Pe aceiasi logica, la iesirea din Bucuresti pe DN 1 ai indicator spre Oradea, insa nu si spre Campina, Predeal sau Avrig.

In rest, fara sa te superi si fara intentia de polemica, insa sa ridici problema ca nu exista indicator mare spre Ruse inseamna sa cauti nod in papura.

Propun ca la domeniul autostrazilor sa discutam atunci cand Bucurestiul va avea o sosea de centura similara cu a Sofiei sau cand in RO va exista in zona montana o autostrada cu tuneluri si viaducte precum Sofia - Iablanita.
In prezent ceea ce am spus mai sus sunt doar vise umede pentru RO iar in BG exista. Iar asta este realitatea, indiferent ca ne place sau nu ne place.

Sper ca ai observat ca n-am spus nimic despre chioscurile care vand vignete la giratoriul din Ruse.

This post has been edited by gibonu: 17 Jul 2017, 23:02


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 17 Jul 2017, 23:24
Post #4728


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Dan, nici eu nu vreau sa polemizez pe subiectul romani vs bulgari, DAR......ideea e ca la ei se vad niste lucruri care la noi inca sunt vise. Asa ca nu e vorba ca vad gunoiul din ochiul meu de roman si-l ridic in slavi pe bulgar dar tocmai pentru ca am ochiul liber sa vad.....vad.

Cu politia si cu controlul nu contest ca ti s-a intamplat, dar iti pin aceeasi intrebare pe care o puneam tuturor pe care ii auzeam ca se vaitau ca sta politia bulgara la ciupeala cu radarul: ti se pare ca romanii nu stau?

Crezi ca este imposibil ca un politist roman sa aplice acelasi tratament unui bulgar care nu i-a dat spaga?


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 18 Jul 2017, 08:04
Post #4729


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(gibonu @ 17 Jul 2017, 23:00)
Pai ti-ai raspuns singur la intrebari, adica ti se indica foarte clar drumul pe care trebuie sa mergi.
Sub Varna probabil ca scria si A2, adica autostrada care merge pana la Iablanita si apoi de la Shumen la Varna.

Nu prea ai cum sa indici toate localitatile pe unde trece un drum.
Pe aceiasi logica, la iesirea din Bucuresti pe DN 1 ai indicator spre Oradea, insa nu si spre Campina, Predeal sau Avrig.

In rest, fara sa te superi si fara intentia de polemica, insa sa ridici problema ca nu exista indicator mare spre Ruse inseamna sa cauti nod in papura.

Propun ca la domeniul autostrazilor sa discutam atunci cand Bucurestiul va avea o sosea de centura similara cu a Sofiei sau cand in RO va exista in zona montana o autostrada cu tuneluri si viaducte precum Sofia - Iablanita.
In prezent ceea ce am spus mai sus sunt doar vise umede pentru RO iar in BG exista. Iar asta este realitatea, indiferent ca ne place sau nu ne place.

Sper ca ai observat ca n-am spus nimic despre chioscurile care vand vignete la giratoriul din Ruse.
*


Te-as ruga sa citesti cu atentie ceea ce scriu daca tot te referi la ce scriu.
Repet: directia Ruse (capat de drum precum Timisoara sau Constanta, Varna sau Burgas) nu era deloc presemnalizata si semnalizata la fel ca Varna sau Burgas. Este o directie importanta, catre un punct de trecere pt multi turisti straini, nu numai pt romani. Cu totul altfel erau lucrurile pt celelalte doua, care nu sunt asa rute importante pt tranzitul international, si care erau marcate inclusiv cu vopsea alba pe asfalt. Am zis ca m-am descurcat, ca nu am avut o mare problema, ceea ce nu e echivalent cu "foarte clar..f usor" samd. M-am desurcat pt ca am redus la 70-80 si am belit bine ochii acolo unde era singurul semn de Ruse. Reinterpretezi ce spun si nu e frumos sa imi spui tu mie ce impresii am avut eu. Merci ca ma ajuti sa le constientizez. smile.gif
Putem sa comentam niste probleme chiar daca bulgarii stau mai bine la capitolul autostrazi. Da-ti-o incolo de treaba! Daca ei au centura si noi nu, nu mai avem voie sa vorbim de nici un aspect negativ intalnit pe drum? laugh.gif Topicul asta e pentru a ajuta alti colegi care urmeaza aceleasi rute prin Bulgaria si Grecia, printre altele mentionand locurile cu probleme si care cer atentie. La ce ar fi de folos daca ne referim doar la chestiile pozitive care nu pun probleme? E absurd.
Dar ce ziceti de drumul de la Iablanita spre Plevna si in special de cel dintre Plevna si Ruse? Nu mai comentez staea in care e, dar daca te iei noaptea dupa marcajele alea absolut aiurea (cu linie punctata in f multe locuri fara vizibilitate de fapt) te pomeni cu tirul in brate. Deci sfatul meu este ca daca mergeti noaptea pe aceasta ruta, aveti mare grija la depasiri. Noroc ca liniile se vor sterge in curand tongue.gif
Ups..au centura la Sofia..deci si drumul Plevna-Ruse e extraordinar!!
@vallixx..Si daca si politaii romani stau la ciupeala, ceea ce stim prea bine, care e treaba? Nu mai trebuie sa mai mentionam ca si bulgarii fac asta? Nu e util de stiut pt un user care iese prima oara in Bulgaria ca sa se pazeasca? De unde pana unde faptul ca remarc o chestie adevarata despre politaii bulgari, implica neaparat ca sustin neprihanirea alor nostri? Ce logica e asta dom'le, ca mie imi scapa? De ce trebuie sa ne raportam tot timpul la ai nostri pe un topic in care e vorba despre tranzitul prin Bulgaria, totusi? Pai sa vorbim atunci despre floricelele de pe campii din Bulgaria. Sunt foarte frumoase, dar zau daca mi se pare nimerit un versus nici macar sub aspectul asta. smile.gif

This post has been edited by Dan73: 18 Jul 2017, 08:28


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 18 Jul 2017, 08:59
Post #4730


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Tu vrei acum indicatoarele din toata tara sa arate spre punctele vamale? Esti sigur ca ai mai vazut undeva asta? blush.gif
Cred ca proportia de ciupangii e net inferioara pe partea bulgareasca...

This post has been edited by luck33ro: 18 Jul 2017, 09:19


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jul 2017, 10:08
Post #4731


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.989
Joined: 29 May 06




@Dan73

Cand am avut ceva negativ de comentat despre Bulgaria am facut-o fara nicio ezitare.
In cazul de fata, n-am spus nimic despre chioscurile care vand vignete si nici despre bucata de drum Plevna - Ruse.

Insa sa spui ca ti se pare o problema ca Ruse nu este semnalizat corespunzator pe centura Sofiei mi se pare exagerat sau cum am spus "nod in papura".
Ti se indica principalele doua directiii de mers la est de Sofia, respectiv A1 catre Burgas si A2 catre Varna.
Altfel spus, in cazul in care ai treaba la Iablanita, Plevna, Byala, Ruse, Veliko Tarnovo, Silistra, Razgrad, Shumen, etc, mergi spre Varna.

Si mai simplu, dai 10 Leva, iti iei o harta din orice benzinarie si te prinzi imediat despre ce e vorba si in ce directie trebuie sa mergi.
Asta ca sa nu mai vorbesc despre GPS, Google Maps, Waze, etc.

Poate si Silistra este un punct de trecere important si nici asta nu apare semnalizat pe centura Sofiei.
Asta insemana ca e o problema atat timp cat si se arata (foarte clar dupa cum ai spus) drumul spre Varna?

Iar remarcile de genul "Ups..au centura la Sofia..deci si drumul Plevna-Ruse e extraordinar!!" chiar nu isi au rostul in topicul asta.

Bafta.

P.S. Deja suntem 3 insi care iti spunem ca este putin deplasat remarca ta cu lipsa indicatorului catre Ruse pe centrura Sofiei.

This post has been edited by gibonu: 18 Jul 2017, 10:09


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 18 Jul 2017, 10:56
Post #4732


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Va intrerup putin disputa cu o intrebare legata de urmatorul traseu: Bucuresti - Pen. Halkidiki. Data de plecare ar fi sambata, estimez ca undeva pe la 6 dimineata sa fiu in vama la Giurgiu. Google Maps imi da 2 variante:

1: Ruse-Veliko Tarnovo-Nikolaevo-Stara Zagora cu iesire spre Grecia pe la Makaza

2: Ruse-Pleven-Sofia-Blagoevgrad cu iesire spre Grecia pe la Kulata.

Diferenta importanta de distanta nu este intre cele 2, diferenta de timp estimat sub o ora in favoarea variantei 1. Insa, observ ca varianta 2 are si destula autostrada, si nu pare sa treaca prin munti ca prima varianta. Ultima traversare a Bulgariei am facut-o acum vreo 7 ani, deci nu mai sunt la curent cu drumurile lor. Tin minte ca am trecut muntii prin pasul Shipka la momentul respectiv, dar mi se pare o varianta care mananca mult timp, deci n-as mai urma acelasi traseu.

Intrebarea mea este ce varianta ar fi recomandabila, luand in calcul si timpii de trecere a granitei (am citit pe aici ca Makaza este frecvent aglomerata), si calitatea drumului? Drumul il fac cu o masina cu jante pe 19" si anvelope cu talon mic, deci as vrea sa nu dau de zone cu gropi ca sa nu risc sa prapadesc vreun cauciuc. In general prefer sa fac un ocol de cativa km ca sa nu merg pe un drum prost, si n-as prea vrea sa stau cu orele in vama...

Daca mai aveti si o varianta 3 recomandabila, nu strica


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jul 2017, 11:21
Post #4733


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.989
Joined: 29 May 06




@AndreiMR

Mergi pe la Kulata, este cel mai eficient.
Plecand sambata, este posibil sa fie aglomerata vama de la Makaza.

In cazul in care vrei sa mergi pe la Makaza, n-ai treaba cu pasul Shipka. Poti merge foarte bine pe traseul Veliko Tarnovo - Kilifarevo - Gurkovo - Nova Zagora - autostrada A 2 - Strara Zagora - Dimitrovgrad - Haskovo - Kardjali - Makaza.
Insa pe aici mai ai cativa km piatra cubica in zona satului Panicherevo.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 18 Jul 2017, 11:50
Post #4734


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Multumesc!


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Jul 2017, 11:53
Post #4735


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.989
Joined: 29 May 06




@AndreiMR

Cu placere si drum bun.

This post has been edited by gibonu: 18 Jul 2017, 11:54


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 18 Jul 2017, 21:22
Post #4736


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(luck33ro @ 18 Jul 2017, 08:59)
Tu vrei acum indicatoarele din toata tara sa arate spre punctele vamale? Esti sigur ca ai mai vazut undeva asta?  blush.gif
Cred ca proportia de ciupangii e net inferioara pe partea bulgareasca...
*




QUOTE(gibonu @ 18 Jul 2017, 10:08)
@Dan73

Cand am avut ceva negativ de comentat despre Bulgaria am facut-o fara nicio ezitare.
In cazul de fata, n-am spus nimic despre chioscurile care vand vignete si nici despre bucata de drum Plevna - Ruse.

Insa sa spui ca ti se pare o problema ca Ruse nu este semnalizat corespunzator pe centura Sofiei mi se pare exagerat sau cum am spus "nod in papura".
Ti se indica principalele doua directiii de mers la est de Sofia, respectiv A1 catre Burgas si A2 catre Varna.
Altfel spus, in cazul in care ai treaba la Iablanita, Plevna, Byala, Ruse, Veliko Tarnovo, Silistra, Razgrad, Shumen, etc, mergi spre Varna.

Si mai simplu, dai 10 Leva, iti iei o harta din orice benzinarie si te prinzi imediat despre ce e vorba si in ce directie trebuie sa mergi.
Asta ca sa nu mai vorbesc despre GPS, Google Maps, Waze, etc.

Poate si Silistra este un punct de trecere important si nici asta nu apare semnalizat pe centura Sofiei.
Asta insemana ca e o problema atat timp cat si se arata (foarte clar dupa cum ai spus) drumul spre Varna?

Iar remarcile de genul "Ups..au centura la Sofia..deci si drumul Plevna-Ruse e extraordinar!!" chiar nu isi au rostul in topicul asta.

Bafta.

P.S. Deja suntem 3 insi care iti spunem ca este putin deplasat remarca ta cu lipsa indicatorului catre Ruse pe centrura Sofiei.
*


Ma nenica..brodati cat vreti si imaginati-va ce vreti voi ca as fi vrut eu. biggrin.gif Dar eu repet pana se intelege: m-as fi asteptat si cred ca normal era ca directia Ruse sa fie presemnalizata si semnalizata macar apropiat, daca nu la fel ca directiile Varna, Burgas, Vidin sau Kulata...si nu doar printr-un singur indicator fix la bifurcatie. E foarte simplu, chiar foarte simplu simplu de inteles, ca era o mare diferenta diin punct e vedere al semnalizarii intre aceste directii si mie mi s-a parut ok daca atentionez alti colegi de aici asupra acestui aspect. Ruse e un punct de trecere important pt turci, rusi, ucrainieni, moldoveni, romani si altii. Daca voi nu aveti alta treaba decat sa faceti o disputa din treaba asta, nu aveti decat. smile.gif
Plm, discutam de semnalizre rutiera..nu de waze. laugh.gif Poate nu am bani de smartfon sau de harta...ii tin pt vacanta la Lefkada unde manc din traista si dorm pe plaja...care e problemu? blush.gif Nu te supara gibonule, dar imi faci mie bugetul de cheltuieli acum? Merci de sfaturi, dar tine pt tine sfaturile astea pt copii prosti. Harti am si eu in torpedou dar nu am una actualizata cu centura Sofiei cea noua pt ca m-am bazat pe laudele tale si am presupus ca e f bine semnalizata. tongue.gif In definitiv, normalitatea e ca drumul sa fie bine indicat, nu sa presupui ca "lasa ba, da-i draq, ca au waze".Pe drumuri circula si oameni care nu au waze. In logica asta asta puteau fi lasate in seama lu waze si celelate localitati importante, capat de drum...dar nu, erau foarte bine semnalizate inclusiv pe asfalt, spre deosebire de Pleven-Ruse. cool.gif

This post has been edited by Dan73: 18 Jul 2017, 21:56


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 18 Jul 2017, 22:50
Post #4737


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Daca esti asa hotarat iti dau mailul de la Ministerul Turismului, le faci o recomandare/ sesizare si ei iti raspund. Testat de mine biggrin.gif Poti sa scrii si in engleza...


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 18 Jul 2017, 22:59
Post #4738


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Ada-l incoa'
Le scriu si in turca icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Dan73: 18 Jul 2017, 23:01


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Jul 2017, 23:47
Post #4739


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.863
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu unul nu imi bat capul cu din astea, pun GPS-ul masinii la treaba si ma anunta ala ce trebe sa fac ... Nu a gresit pana acum ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 19 Jul 2017, 07:25
Post #4740


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




pokey_eye.gif stii doar ca am ful full fara navi


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Aici pentru plecari spre Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Plecari-spre-Grecia-2008-t112394.html

Aici pentru intoarceri din Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Intoarceri-din-Grecia-t81731.html

Cititi si cautati cu atentie pe forum si in topic, exista deja scrise info. despre taxe de drum.


--------------------
Go to the top of the page
192 Pages « < 156 157 158 159 160 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 21:39
Forum Renault