DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema AC intermitenta Dacia Sandero Stepway 3

woodman
post 17 Jul 2023, 12:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 6 July 23




Buna ziua!
Va scriu in legatura cu o problema referitoare la aerul conditionat la un Sandero Stepway 3, modelul cu clima, a tatalui meu.
Cand conduce mai mult de 2h pe vreme calduroasa se opreste furnizarea aerului conditionat (se mai simte foarte putin daca apropie mana la gura de aer). Asta indiferent de setarile din masina, de cat de tare dai ventilatorul, etc. Problema tot apare de vreo 2 ani incoace.
Daca face o pauza (sa zicem 1h) atunci cand se manifesta problema aceasta, sistemul de aer conditionat isi revine.
A incercat rezolvarea problemei cu telefon la Dacia, l-au programat in service la Barlad, dar cei de acolo nu au facut decat sa mai completeze niste freon, ceea ce nu a rezolvat problema. Cei de la Vaslui (care nu au dreptul de la Dacia sa faca reparatii la partea electrica, cine stie ce tampenii au facut smile.gif ) au incercat sa ii reseteze calculatorul (asa s-a exprimat tata), in speranta ca ii rezolva problema, dar degeaba.

De unde credeti ca ar putea fi problema (poate cineva s-a mai confruntat cu asa ceva)?
Sa le dau un indiciu celor de la service eventual.
Va multumesc anticipat!




--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Jul 2023, 13:29
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




;cu un search pe forum gaseai topicul asta https://www.daciaclub.ro/-t329258.html unde fix in primul post se vorbeste despre givrajul de evaporator. Cred ca este o reprogramare disponibila pentru asta, nu stiu daca asta au incercat cei de la service sau daca au voie sa faca asta.

This post has been edited by einstein1984: 17 Jul 2023, 13:31


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woodman
post 17 Jul 2023, 14:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 6 July 23




Multumesc frumos @einstein1984.
Am cautat pe forum, dar probabil prost (ori am ratat). Am gasit o multe post-uri cu problema de compresor.
Problema descrisa in post-ul recomandat de tine pare acelasi lucru ca problema tatei.
O sa sun din nou la Dacia sa faca o programare la garantie la un service din Iasi, poate cei de acolo sunt mai seriosi.
Multumesc din nou!



--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 23 Jul 2023, 22:03
Post #4


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Poți să le spui și numărul buletinului tehnic - Buletin Tehnic 74336 - să nu-l mai caute sau să se bâlbâie pe acolo în căutarea soluției.

Detalii pe Wiki - http://logan3wiki.wikidot.com/wiki:ots-rechemari#toc22


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:58
Forum Renault