DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Talon suspendat, Procedura de recuperare ?

vallyyy
post 19 Jan 2009, 19:56
Post #1


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




Vreau sa multumesc taman politiei rurale ca m-a lasat fara talon ...........cauza: faza lunga la farul stang nu-mi merge,becul ars dry.gif .............mi s-a dat o dovada de circulatie(15 zile),ma intereseaza si pe mine ce trebuie sa fac si de ce acte am nevoie pentru a recupera talonul ?.........am inteles ca trebuie sa ma duc la o statie ITP sa-mi dea o hartie la mana cum ca am schimbat becul dry.gif ..............cat ma costa toata afacerea asta ?


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 19 Jan 2009, 20:00
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




nu stiu cum functioneaza sistemul in Pitesti dar am patit aproximativ acelasi lucru si a trebuit sa ma duc la rar pentru a obtine actele necesare recuperarii talonului de la politie

atentie deci nu orice service care face itp-ul te poate ajuta

costuri: amenda 2 mil si ceva
itp: 90 ron

recomand topicul ITP de la sectiunea diverse a acestui forum


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 19 Jan 2009, 20:02
Post #3


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




Asa mi-a zis politistul de mi l-a luat ............amenda nu am primit ...........mi-a zis ca pot sa ma duc la orice statie ITP .........deci sa inteleg ca eu trebuie sa platesc ITP-ul pentru un bec blink.gif?

This post has been edited by vallyyy: 19 Jan 2009, 20:03


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali_iacov
post 19 Jan 2009, 20:53
Post #4


Membru Ilfovean


Group: Members
Posts: 878
Joined: 27 September 08
From: Corbeanca, Ilfov




salut...nu e vorba de statie ITP, e vorba de RAR, cum a spus si colegul de mai sus

mie mi-au luat la o Vectra acum cateva luni talonul datorita jentilor pe 205, fata de 175 cat era in talon
am mers la RAR cu niste jenti cu aceleasi dimensiuni din talon, cei de-acolo mi-au pus parafa pe actul cu care am mers la politie si mi-am recuperat talonul
problema e ca masina de-abia o cumparasem si aveam hartia de la RAR ca a trecut inspectia, pe acea hartie mi-a mai pus inca o data parafa. Presupun ca mergi la RAR si iti face o hartie pe care va scrie ca masina corespunde din punct de vedere tehnic.

Pe de alta parte, la inspectia ITP iti verifica si luminile, deci s-ar putea si ei sa aiba posibilitatea de a-ti da o dovada cum ca ai remediat problema.
Cel mai bine viziteaza un ITP si un RAR ca sa te lamureasca mai bine.

Succes! Oricum va dura pana iti vor da talonul inapoi, cred ca mai mult de 15 zile cat ai tu pe dovada sad.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5dCI 2006
Under Construction...Please Wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 19 Jan 2009, 21:06
Post #5


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




QUOTE(vali_iacov @ 19 Jan 2009, 20:53)

am mers la RAR cu niste jenti cu aceleasi dimensiuni din talon, cei de-acolo mi-au pus parafa pe actul cu care am mers la politie si mi-am recuperat talonul
problema e ca masina de-abia o cumparasem si aveam hartia de la RAR ca a trecut inspectia, pe acea hartie mi-a mai pus inca o data parafa. Presupun ca mergi la RAR si iti face o hartie pe care va scrie ca masina corespunde din punct de vedere tehnic.



*



Itp-ul il am si eu valabil ...........pana la urma in verifica toata masina sau doar luminile ?


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 19 Jan 2009, 21:47
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Un prieten a ramas fara talon din cauza foliilor. A mers la RAR cu dovada eliberata de militian, i-au pus o stampila si o folie ca aceea de pe talon si gata. S-a dus si si-a luat talonul. Nu i-au facut nici o verificare.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 25 Jan 2009, 13:39
Post #7


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




Vreau sa va intreb si eu .........imi trebuie programare la RAR ?........si toata afacerea asta cu constatarea daca am schimbat becul dry.gif ,ma costa ceva sau e gratuit sleep.gif ?

This post has been edited by vallyyy: 25 Jan 2009, 13:39


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 29 Jan 2009, 16:21
Post #8


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




Poate gasesc si eu aici niste raspunsuri ....sper sa ma ajutati .........ca pe oriunde ma duc sa intreb vreun politist pe aici prin oras ma tot trimite in alta parte ...........am cateva nelamuriri


1 Ce se intampla daca nu ma mai duc dupa talon la RAR si vreau sa scot masina din circulatie ,oricum masina e trecuta pe numele unui decedat ?o scot ei din oficiu sau ce trebuie sa fac ?


2 Daca ma duc la RAR sa-mi dea talonul ,ma controleaza la toate ? sau doar la becul ars de la far ,pentru ca nu am nicio sansa sa mai pun mana pe talon daca face controlul total ,noxele nu-mi ies motorul mancand ulei si seria motorului nu e cea din carte pentru ca nu e motorul ei original ,cauciucurile sunt cam uzate ............si nu vad rostul sa mai bag cateva milioane pentru o masina fara viitor


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jan 2009, 16:32
Post #9


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.875
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Talonul tau nu este la RAR ci la politie.

Poate ar ajuta daca ai da niste detalii si ai spune pt. ce ti-a fost luat???


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 29 Jan 2009, 16:35
Post #10


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




detaliile sunt mai sus ......nu imi mergea faza lunga la farul stang si mi-a fost suspendat talonul "defectiuni la sistemul de iluminare " cica dry.gif ..............nu am sanse sa iau talonul daca ma duc la RAR pentru ca nu am seria motorului trecuta si papa si ulei oricum eu in vara vroiam sa renunt la ea definitiv sa o fac fiare ........deci daca nu ma duc dupa el mi-o scot ei din oficiu sau daca le zic ca vreau sa o scot din circulatie imi da talonul sa pot face asta sau cum?

This post has been edited by vallyyy: 29 Jan 2009, 16:47


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 12:45
Forum Renault