DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme pedala frana, de toate: fasaie, cade cauciucul etc.

bae
post 7 Jan 2007, 13:04
Post #91


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




Da, dar asta-i altceva: parca se cheama "fading" si este un fenomen de oboseala al franei dupa solicitari indelungate. La nickvio este sigur o problema (cu pompa de servo?).


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 7 Jan 2007, 13:26
Post #92


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




QUOTE(powerx @ 7 Jan 2007, 11:01)
eu am observat o ineficienta in franare pe logan 1,6 cu abs dupa ce am coborat mult timp prin serpentine. cred ca au fost solicitate prea mult. dupa ce am stat un pic, si-a revenit.
*



Schimba lichidul de frana cu DOT 5.1 de la OMV, acesta are un punct de fierbere mai ridicat; si foloseste preponderent frana de motor in coborare...


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickvio
post 7 Jan 2007, 20:53
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 30 January 06
From: Timisoara




Ca sa fiu mai explicit asupra problemei constatate de mine la sistemul de frane, am sa va spun ca normele Dacia, prevede o functionare "normala" mad.gif pana la o eficienta de 50%. Deci cu o eficienta de 52% atestata de aparate, mi-au raspuns politicos ca se incadreaza in norme si ca nu pot sa intervina in garantie... Toata lumea care a trecut de la vechile Dacii la Logan, cunoaste faptul ca eficienta la franare a Loganului e mult crescuta. Tocmai de eceea, am considerat ca nu-i posibil ca 10 franari sa se efectueze intr-n fel si a11-a in altul... Am o experienta de aprox 400000 de km si chiar realizez cand ceva nu e in regula. Planul meu, consta in a face un RAR la "sange"si apoi cu constatarea, sa ma mut la revizia de 2 ani. Am banuit si eu servofrana, dar mai mult banuiesc supapa de vid ca parte a servofranei. Ce credeti? A mai avut cineva probleme de genul asta? Va multumesc !!!


--------------------
dacia logan ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 15 Feb 2007, 14:56
Post #94


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.468
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(Illusi0n @ 29 Jun 2005, 13:34)
Azi am observat si la masina mea: fasaie pedala de frana si parca nu-mi mai prind franele la fel de bine. Problema a aparut dupa ce am pus o frana brusca pentru a evita un autobuz.
*




QUOTE(dany_el @ 29 Jun 2005, 17:02)
Pai daca ai constatat ca franele tale au cedat mergi fuguta la service.Cu franele nu te joci.E posibil sa se fi asezat mai bine placutele?Nu cred ca e bine sa astepti prea mult pana sa faci vizita la service.Succes!
*



Am si uitat de chestia asta, pana cand am vazut citat postul meu pe alte forumuri (multumesc prietenilor pentru indicatie tongue.gif ). Solutia a fost aerisirea circuitului de franare, operatiune efectuata in service.
Cat despre fasait smile.gif se aude si la alte masini (Opel Astra spre ex.)

This post has been edited by Illusi0n: 15 Feb 2007, 14:58


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 22 Feb 2007, 01:32
Post #95


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




La mine, cand apas usor pedala de frana, palpaie in bord martorul de la lampa de ceata. Stiu ca s-a mai discutat, dar nu mai gasesc topicul respectiv. Dati-mi si mie un link va rog, ca vreau sa stiu care este cauza si cum s-a rezolvat problema.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 14 Apr 2007, 01:14
Post #96


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




bun ,ceva ciudat ,mergeam eu azi strada libera deh 2 noaptea,si mi-am adus aminte de faza cu franatu cu stangu putin si accelerat ptr smecherii care dau flash,si incerc sa vad daca imi iese ,cand ciupesc putin pedala cu stangu se blocheaza rotile de nu-mi venea sa cred ,eu mai sa fie,care cu dreptu apas pe pedala mai mult ptr ca sa mai marit cursa nustu dece ,poate din cauza placutelor care sunt de cand am luat masina,si am mai incercat de cateva ori si cu stangu si cu dreptu si concluzia este la mine,daca apas pe partea stanga a pedalei franea extrem de rapid se blocheaza si rotile ,daca apas pe dreapta cum este normal ca nu cred eu ca cuprindeti voi pedal cu toata talpa,franeaza mai greu si cursa este mai lunga ,de ce? sa-mi fac griji?,sa indoit pedala ?,la voi cum este? .Va rog poate incercati si voi si imi spuneti.


LE am uita sa specific ca atunci cand apsam cu stangu pe ea , o ciupeam doar pe partea stanga se blocau doar rotile dupa spate,se simtea asta si faceam frana in cu e ain viteza , nu pe liber ,si cu rotile blocate motorul nu sa oprit ,deci sigur au fluierat doar alea dupa spate in conditiile astea ph34r.gif

This post has been edited by C@talin: 14 Apr 2007, 01:25


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 14 Apr 2007, 08:56
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




Cataline, nu ti-a trecut prin cap ca piciorul stang este obisnuit pentru apasarea ambreiajului pe cand cel drept are de-a face cu acceleratia si frana (pedale pe care se apasa mult mai fin)? Problema este la picioarele tale nu la pedala wacko.gif
Piciorul tau stang pus pe frana este similar cu piciorul drept al unui om care nu a condus niciodata o masina. Ce zici, s-o fi indoit pedala?
Eu zic sa-ti faci griji numai daca e altul in spatele tau cand faci experimente de genul asta...


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 14 Apr 2007, 09:28
Post #98


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




pai nu era dasta am si facut ,am incercat si cu dreptu sa apas pe partea stanga a pedalei a fost un adevart show de piciore sub bord si tot asa sau blocat rotile spate doar. E fie ,eu nu stau sa fac scheme dastea .da asa de plictiseala am avrut sa incerc,tot era soseaua toata goala,

asa o fi cum zici tu golfIII,oricum la mine trebuie schimbate placutele pe fata ca am o cursa foarte mare la pedala de frana rolleyes.gif ,vreo 2-2,5 cm se duce in gol ,parca nu franeaza deloc in zona aia

This post has been edited by C@talin: 14 Apr 2007, 09:32


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 09:15
Forum Renault