DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

192 Pages « < 23 24 25 26 27 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bulgaria - Grecia

bog70
post 15 Jun 2006, 13:14
Post #721


Membru care avea cotizatia platita pana in februarie '90.


Group: Members
Posts: 73
Joined: 3 April 06




Salut,

Are dreptate CristiM, se pare ca ma voi intoarce primul din acest "lot". Va promit ceva noutati pe 26 iunie.

Pina atunci, uitati aici o stire (mi-am facut un obicei mai nou sa ma uit dupa stiri despre Bulgaria). Unele drumuri vor intra in reparatii vara asta, un fel de "marea asfaltare" bulgareasca. Deci, vedeti ce trasee alegeti, mai ales cei care mergeti spre litoralul bulgaresc.
A doua stire este despre racketii de pe autostrazi. S-a intimplat pe drumul folosit de cei care merg spre dinspre Calafat si Bechet spre Sofia. Atentie mare pe portiunea asta.

Mersi pentru urari luludakis si drum bun si concediu placut si altora care pleaca in perioada asta.

-----------------------------------------------------------------------------

Bulgaria's Black Sea Region with Renovated Roads in July


Business: 14 June 2006, Wednesday.

By the end of June the repair works on the infrastructure in the Black Sea region is to be completed, it appeared Wednesday.

The executive director of the "Roads" agency Vesselin Georgiev pointed out that in July the road connecting capital Sofia and Black Sea city Burgas will be able to manage the increased traffic.

The repair of the road connecting the towns of Omurtag and Targovishte, part of the Sofia-Varna road, will be repaired in the autumn, Georgiev said.

By the end of 2006 the road between Slivnitsa and Sofia, part of the Kalotina - Sofia road is to be completed as well.

Some BGN 275 M have been used for the repair of the roads damaged by the floods that hit Bulgaria back in 2005 and early in 2006.
-------------------------------------------------------------------------------------

German Attacked by Road Robbers in Bulgaria


Crime: 9 June 2006, Friday.

A German citizen was robbed at the main international road E-79 between the northern Bulgarian cities Botevgrad and Mezdra.

The man said that he was attacked by three unknown assaulters after he got out of his car. The German was robbed of EUR 5,140 and BGN 1,300 as well as of his personal documents - driving license, debit and credit cards.

The victim of the assault testified that the men that robbed him drove an Audi and went towards Botevgrad. He described two of the assaulters.

An investigation has been launched into the case.
----------------------------------------------------------------------------------------

This post has been edited by bog70: 15 Jun 2006, 13:15


--------------------
Hyundai Accent 1.3 - 85 cp
Mio P350 - MioMap 3.2 - GPS Tuner 5
Bere sanatoasa, in corp sanatos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 15 Jun 2006, 14:42
Post #722


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Vreau si eu un sfat de la cei care se duc mai des prin Bg, se merita un week-end in zona Albena? Adica plecat sambata cat mai devreme si intors duminica noapte. Pe mine ma sperie faptul ca dus-intors (din Buc) cred ca se fac vreo 15 ore si timpul de petrecut efectiv pe plaja devine limitat. Plus ca drumul poate deveni obositor pt un singur sofer.

Toata lumea vad ca recomanda zona, dar as vrea sa stiu cum s-au descurcat cei care au stat doar 2 zile.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 15 Jun 2006, 15:24
Post #723


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




Prin Vama Veche de la Buc la Albena sunt cca 340 km (din care 270 in RO din care, deocamdata, 105km pe autostrada cu 150km/h!!) - deci cca 5 ore daca ai norocul sa nu ai in fata, cand ajungi in vama, vreo 1-2 autocare pline, caci poti pierde mai bine de 1 ora la coada.

De ce nu pleci de vineri dupa-amiaza?
Ideal ar fi sa poti sta inclusiv duminica noaptea, sa te intorci luni dimineata (scapi de coada la vama) sau, si mai bine, luni dupa-amiaza. Desigur asta inseamna sa poti sa-ti iei luni 1/2 zi, respectiv 1/1, zi libera de la servici.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 15 Jun 2006, 15:54
Post #724


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




De mers nu vreau sa merg decat prin Vama, asa barem stiu mare parte din drum. Nu vreau sa plec de vineri seara caci ar insemna sa merg pe intuneric in Bg. Zile libere de la munca nu pot lua ca abia mi-am schimbat serviciul.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autoVIP
post 15 Jun 2006, 17:14
Post #725


don't mess with me!


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 June 06




mersi mult,MIKAEL!
pe 22 iunie plec in Halkidiki iar pe 1 iulie va voi da detalii despre drum.
Ruta am stabilit-o cu ajutorul acestui site: http://www.viamichelin.com/


--------------------
renault kangoo 2003/cargo - B-99-PUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AXM
post 15 Jun 2006, 17:31
Post #726


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 June 06




Salut,

Vreau sa plec maine seara pe la ora 22.00-23.00 in Grecia, Halkidiki.
Este absolut necesar voucherul de cazare pentru greci? Eu m-am hotarat sa plec astazi si nu am avut timp sa fac rezervari.
Am sunat la 9590 (Dir Vamii Romania) si mi-au spus ca este necesar sa prezinti la iesirea din tara ori bani ori voucher ori invitatie, dar pe de alta parte m-a speriat o functionara de la o agentie de turism care mi-a spus ca neaparat trebuie rezervare.
Sper ca ma ajutati voi cu lamuriri.

PS: Daca mai vrea cineva sa mearga noaptea dinspre 16 spre 17 iunie spre Grecia, m-as bucura de companie.

Multumesc (sper sa primesc raspunsuri promte pt ca nu prea este timp).


--------------------
VW Passat 2003 - B88AXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIKAEL
post 15 Jun 2006, 20:31
Post #727


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 15 May 06




Sa incerc sa te lamuresc cu privire la noile reglementari impuse cetatenilor romani, la iesirea din tara, in scop turistic:

- Cetatenii romani care calatoresc in state Schengen sau in alte state care nu impun o viza de intrare, vor putea iesi din Romania numai pe baza dovezii ca dispun de resurse financiare suficiente pentru intretinerea proprie pe perioada sederii(suma fixa minima in valuta pe care cetatenii romani trebuie sa o prezinte la iesirea din tara este de 150 euro sau echivalent, suma ce acopera cheltuielile de transport pana in tara de destinatie si de intoarcere in Romania);

- Ordonanta de Urgenta care modifica conditiile pe care cetatenii romani trebuie sa le indeplineasca pentru a calatori in strainatate, prevede ca cetatenii romani care calatoresc in statele pentru care nu este necesara o viza de intrare pot iesi din Romania fara sa mai prezinte documentele justificative pentru scopul si durata sederii;

- la suma de 150 euro se adauga o suma minima corespunzatoare numarului de zile de sedere declarata, in functie de destinatie: 30 euro, pentru fiecare zi de sedere declarata, dar nu mai putin de 5 zile, in cazul calatoriei in statele din Uniunea Europeana; si 20 euro sau echivalent, pentru fiecare zi de sedere declarata, dar nu mai putin de 5 zile, in cazul calatoriei in celelalte state pentru care nu este necesara viza de intrare;

- Dovada detinerii sumei minime pentru iesirea din tara se face prin una din urmatoarele modalitati:
- prin prezentarea efectiva a sumei in valuta;
- prin cecuri de calatorie;
- prin carduri cu utilizare internationala, insotite de extras de cont sau chitanta de bancomat eliberate cu cel mult 24 de ore inaintea prezentarii la iesirea din tara;
- prin prezentarea oricaror alte garantii financiare: scrisoare de garantie sau angajament de sponsorizare semnate de persoana care gazduieste cetateanul roman pe teritoriul statului de destinatie si autentificate conform legii statului respectiv; garantia legala din partea unei banci sau ordine de plata valabile, dupa caz;
- prin prezentarea unui voucher eliberat de o agentie de turism licentiata potrivit legii sau un alt document care atesta plata in avans a serviciilor structurilor de primire turistice din statul de destinatie;

- Persoanele care la iesirea din tara fac dovada achitarii integrale a cheltuielilor de transport pana in tara de destinatie si de intoarcere in Romania sunt exceptate de la obligatia prezentarii detinerii sumei de 150 euro;

- De asemenea, sunt exceptate de la plata sumelor, urmatoarele categorii de persoane:
- cetatenii romani care pleaca in strainatate pentru a urma un tratament medical, a participa la simpozioane, conferinte, studii, manifestari cultural-sportive, a efectua o vizita pe baza de invitatie ori in situatia imbolnavirii sau decesului unei rude stabilite in strainatate;
- minorul sub 14 ani, inscris in pasaportul parintilor;
- minorul care se deplaseaza la rude sau la parintele/parintii care lucreaza ori sunt stabiliti in statul de destinatie;
- cetatenii romani care se deplaseaza in strainatate ca urmare a unui angajament de munca, pe baza unui permis de munca valabil pentru tara de destinatie, indiferent de durata deplasarii;
- cetatenii romani care calatoresc in statele vecine in regim de mic trafic;
- persoanele titulare ale unor permise de sedere sau documente echivalente eliberate de autoritatile statului pe teritoriul caruia urmeaza sa calatoreasca


In speranta ca ti-am fost de folos, iti urez drum bun si vacanta placuta.


--------------------
Opel Astra 1,6 WV Golf 4 1,4 16 v Dacia Logan 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AXM
post 15 Jun 2006, 23:26
Post #728


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 June 06




Multumesc mult MIKAEL, cred ca respectiva cucoana care m-a imbrobodit spera sa fac rezervare prin agentia la care lucra.

Atunci e totul in regula, oferta ramane valabila, daca cineva vrea sa plece tot maine noapte sa imi dea un PM cu nr de telefon.


--------------------
VW Passat 2003 - B88AXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cetzuc1
post 16 Jun 2006, 09:08
Post #729


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 30 January 06




Maine dimineata la ora 2.30 am plecam doua masini spre Paralia.Daca mai vrea cineva sa se alature,este binevenit.Cu respect.


--------------------
dacia ambition cameleon - hd-97-logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morgoth_cj
post 16 Jun 2006, 10:14
Post #730


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 13 June 06




Salut, sunt nou pe forum, pana acum numai am citit, dar am decis sa scriu citeva cuvinte.
Si noi plecam in Grecia, la Pefcochori in data de 28 iunie cu dou masini din Cluj.
Din pacate nu am ajuns la o concluzie cu privire la locul de trecere a frontierei, n-as vrea sa trec prin Giurgiu (ar fi cu vre-o 250 de km mai mult), de aceea as vrea sa va intreb pe unde ar fi ideal (d.p.d.v. al drumului si al taxelor "mita" care se plateste) , la Bechet sau la Calafat. As dori sa trec noaptea si sa ajung dimineata la granita cu Grecia. Aveti cumva informatii ca nu ar fi indicat tranzitarea Bulgariei pe timp de noapte, sau ca nu ar circula Bac-ul noaptea?
Daca mai aveti informatii cu privire la tranzitarea Bulgariei astept sa le scrieti.
Drum bun si distractie placuta pentru cei care pleaca in Grecia.


--------------------
DACIA Logan 2005 Preferance - CJ-78-ZSE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duke
post 16 Jun 2006, 14:08
Post #731


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 20 December 04




QUOTE(cetzuc1 @ 16 Jun 2006, 10:08)
Maine dimineata la ora 2.30 am plecam doua masini spre Paralia.Daca mai vrea cineva sa se alature,este binevenit.Cu respect.
*



Salutare!
La Paralia o sa plecam si noi, dar pe 29 iulie! La ce hotel te duci si sa dai si tu cat mai multe detalii referitor la drum, conditii de cazare, tarife mancare etc

Multumesc si multa bafta!!! wink.gif


--------------------
Logan 1,6 MPI Ambition - OT-04-DUk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luludakis
post 16 Jun 2006, 14:39
Post #732


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 27 April 06




In 28 iulie, vineri dimineata(5-6), prin Bechet daca trece cineva....

This post has been edited by luludakis: 16 Jun 2006, 14:43


--------------------
skoda octavia 2005 - AB 04 APS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AXM
post 16 Jun 2006, 15:47
Post #733


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 June 06




ATENTIE!

Pentru Grecia este OBLIGATORIU voucherul de cazare, pe langa bani. Informatia am primit-o de la Ambasada Greciei in Romania.

Aviz celor cu chef de aventura (cum sunt si eu), nu plecati doar cu banii in buzunar.

Dupa 30 de telefoane si 2 ore prin oras am reusit sa fac rezervare de camera de pe o zi pe alta.

Deci, peste vreo 5-6 ore plec.

This post has been edited by AXM: 16 Jun 2006, 16:12


--------------------
VW Passat 2003 - B88AXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 16 Jun 2006, 21:31
Post #734


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




Am avut cazare prin agentie, dar nici romanii, nici bulgarii, nici grecii nu au intrebat de vouchere sau de cati bani am sau cat stau. Am plecat in Grecia pe 03 iunie 2006.


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georol
post 16 Jun 2006, 23:11
Post #735


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 15 June 03
From: Bucuresti




alta adresa utila
www.balkanair.ro
grabiti-va ! eu am prins o camera la Laguna Beach **** demipensiune 23-30.7 in ultima clipa!


--------------------
hyundai accent crdi 2006
unde o fi Solenza mea ? B33KKZ !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 17 Jun 2006, 14:55
Post #736


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




Pai si nu ne povestesti si noua cum a fost? Cat , cum , ce , unde, smile.gif


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 18 Jun 2006, 10:25
Post #737


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




Ciao
unde ai gasit informatiile pe care le-ai trimis (despre jefuirea turistului german)?

-----------------------------------------------------------------------------

Bulgaria's Black Sea Region with Renovated Roads in July
Business: 14 June 2006, Wednesday.

By the end of June the repair works on the infrastructure in the Black Sea region is to be completed, it appeared Wednesday.

The executive director of the "Roads" agency Vesselin Georgiev pointed out that in July the road connecting capital Sofia and Black Sea city Burgas will be able to manage the increased traffic.

The repair of the road connecting the towns of Omurtag and Targovishte, part of the Sofia-Varna road, will be repaired in the autumn, Georgiev said.

By the end of 2006 the road between Slivnitsa and Sofia, part of the Kalotina - Sofia road is to be completed as well.

Some BGN 275 M have been used for the repair of the roads damaged by the floods that hit Bulgaria back in 2005 and early in 2006.
-------------------------------------------------------------------------------------

German Attacked by Road Robbers in Bulgaria
Crime: 9 June 2006, Friday.

A German citizen was robbed at the main international road E-79 between the northern Bulgarian cities Botevgrad and Mezdra.

The man said that he was attacked by three unknown assaulters after he got out of his car. The German was robbed of EUR 5,140 and BGN 1,300 as well as of his personal documents - driving license, debit and credit cards.

The victim of the assault testified that the men that robbed him drove an Audi and went towards Botevgrad. He described two of the assaulters.

An investigation has been launched into the case.
----------------------------------------------------------------------------------------
*

[/quote]


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lumi
post 18 Jun 2006, 12:15
Post #738


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 June 06




Buna ziua,

Pentru aceia dintre voi care sunt interesati de un concediu in Grecia va pot face o recomandare.Tocmai am revenit dintr-un concediu de o saptamana in Halkidiki. Am fost pe bratul Kasandra in statiunea Hanioti. La el ca fiecare dintre noi, cand incepem sa ne intresam de cazare avem o multime de indoieli, nu stim care o sa fie conditiile de cazare, masa, preturi, etc...
Anul acesta am apelat pentru prima data la o agentie de turism, NCtravel, din Brasov ( situata langa cinema Patria pentru cei care sunteti din Brasov ) si am ales hotelul Angelo, de 2 *, dar cu conditii excelente. Aprox. 60 de camere, 3 restaurante, piscina, gradina, masa de ping-pong, teren de volei, toate fara taxe. De asemenea, la acelasi hotel se organizeaza seara greceasca, seara anilor '70,'80, petreceri diverse, intr-un cuvant, cam tot ce iti trebuie. Puteti alfa mai multe despre hotel pe site-ul lor www.hotelangelo.gr.
Cam 70-80% din turisti sunt englezi, deci si preturile pe masura. Desi, dupa o vizita de o zi la Salonic am dedus ca preturile sunt cam la fel de mari ( ex. o piza - intre 8.50-13.00 Euro -pt o persoana, un sandwich - soufaki, giros - 2.00-3.00 Euro, un kg. de piersici 5.50 Euro!!!, un kg de corcoduse - 1.50 Euro smile.gif), pe o paine am dat chiar si 1.70Euro, desi avea doar 700 de grame si era si integrala, desi la fel de adevarat este ca ai sanse sa gasesti si cu 50 de centi dar trebuie sa stii unde sa mergi. Sunt foarte multe magazine, restaurante, baruri, plaja este excelenta!!! Km intregi de plaja, apa calda si limpede, flori, peisaje extraordinare. O adevarata incantare!
Cea mai acceptabila varianta, daca e ok pentru voi, este sa plecati cu mancare de acasa. Cazarea este foarte ieftina. Pe mine m-a costat in perioada 5-12 iunie, 45 Euro cazarea pt 7 nopti si 60 Euro transport cu autocar dus-intors. Astfel, cu 100 de Euro am avut cele mai bune conditii timp de o saptamana. Norocul a fost ca am aflat inainte de plecare de preturile foarte mari la mancare si am plecat cu ceva mancare de acasa astfel incat nu a fost chiar o problema.Daca nu va deranjeaza o asemenea varianta...avand in vedere ca in camera aveti si chicineta ( frigider, plita electrica cu 2 ochiuri, vase de bucatarie - 2 oale, tigaie, ibric, cos de paine, pahare, cesti, farfurii, tacamuri, tot ce trebuie! ) merita!
Daca ajungeti acolo merita sa faceti o excursie la Salonic, dar sa mergeti pana sus in orasul vechi de unde o sa aveti o panorama asupra orasului pe care nu o sa o uitati curand.
Am mai vizitat pe acelasi brat, statiunile Kalithea si Polichrono, care de asemenea sunt frumoase. Dar celelalte, sunt destul de mici. Pe bratul Sithonia statiunile sunt la fel, mici, cu putine lucruri de vazut, sau cel putin aceasta este impresia pe care am avut-o trecand cu autocarul. Am petrecut o zi in Neo Marmaras, tot pe Sithonia, o statiune destul de mare, frumoasa, dar care din pacate are o singura plaja, destul de departe de locurile de cazare. Merita vizitata dar nu mi-ar fi placut sa stau acolo tot sejurul. Daca cumva alegeti acea statiune evitati hotelul Kalina. E sub orice critica, desi de 2*, cu indulgenta ii poti acorda o stea.
Intr-un final, indiferent de zona pe care o alegeti pentru concediu, va doresc cat mai putine probleme si cat mai multa distractie!
Pentru intrebari puteti sa imi trimiteti un e-mail si va voi raspunde cat mai curand posibil.
Concediu placut!!!


--------------------
Dacia Logan 2006,1.4 MPI - BV-09-ZGI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianf
post 18 Jun 2006, 12:27
Post #739


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 22 May 05




Pentru cei care merg in Grecia:

taxele pt autoturisme prin vama Giurgiu: 1,5 milioane (1 milion la sus si aproximativ 500 de mii la intoarcere)
taxele in Bulgaria (care se platesc la Ruse): vigneta = 4 euro pt o saptamana
benzina in Bulgaria = 1,80 leva
benzina in Grecia (cifra octanica 95, fara plumb) = 1,08 euro si prin unele locuri chiar si sub 1 euro.
taxe autostrada Salonic - Atena = 10 euro la dus si 10 la intors. Cu specificatia ca se platesc la bariere cate 2 euro. Prin urmare daca cineva se opreste la Platamonas nu plateste decat 4 euro.
Sfat: evitati alimentarea in Bulgaria deoarece s-ar putea sa pierdeti la paritatea euro leva deoarece bulgarii sunt smecheri. Avantajati sunt cei care platesc cu un card international. Calitatea benzinei in Bulgaria este asemanatoare ca la noi. Se gasesc din belsug benzinarii OMV.
Singura problema la drum este soseaua de centura din Sofia deoarece nu este semnalizata ruta spre Kulata sau Perenik. Pe soseaua de centura din Sofia se merge aproximativ (cand nu e aglomeratie) 30 minute.
La vama Giurgiu iti trebuie atunci cand mergi cu masina: Carte Verde, Talonul masinii, Pasaportul, asigurare medicala si bani. Pe mine nu m-a intrebat nimeni de vocher sau alte documente. Conform legii iti trebuie fie carte verde la masina fie voucher atunci cand nu mergi cu masina. Pentru cei care au banii pe card pot arata un extras de cont datat cu maxim 48 de ore de a iesi din tara din care sa reiasa ca detineti bani.
Atentie: exista radare fixe (dar care sunt semnalizate) si pe autostrada Salonic - Atena.
In Bulgaria toate radarele sunt mobile si se intalnesc mai ales in localitatile mici situate pana in Sofia. (chiar si noaptea)
Cei care vor sa calatoreasca noaptea o pot face in liniste. Nu mai sunt probleme ca acum 5 - 8 ani.

Pentru alte intrebari: cristianfagaras@yahoo.com


--------------------
Dacia Logan - PH XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsaru
post 18 Jun 2006, 15:15
Post #740


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 May 06




Azi 18 iunie tocmai am venit dintr-un sejur combinat in Sithonia si Insula Thassos.

Am circulat noaptea si se pare ca din punct de vedere a timpului scos a fost o alegere buna.

La granita bulgareasca trebuie sa cereti neaparat si vigneta si factura deoarece sunt filtre de politie care opresc special pentru asta. Am dat 5 euro la un filtru deoarece vigneta nu era lipita pe parbriz(dreapta jos)

Pentru portiunea Ruse-Sofia (intre orele 22-01) am intalnit 4 radare din care unul a iesit la 5 euro, unul am trecut pe langa poilitist deoarece a aparut tarziu, si celelalte doua erau ocupate. Am mers in continu cu maximul posibil(110-130 km/h)

Pe portiunea Sofia-Kulata (intre orele 02-05) nu am intalnit nici un echipaj de politie si cu exceptia ocolirii de la Prevnik (intarziere de 10-15 minute) drumul este excelent.

In Grecia am facut peste 1000 km si nu am vazut decat doua echipaje de politie.

Important: uitati de noul punct de frontiera dintre Bulgaria si Grecia. La intoarcere am luat-o pe acolo si chiar daca mergi cu 10-15 km mai putin in schimb mergi 100 km pe un drum "judetean" prin munti.

La intoarcere pe portiunea Sofia-Ruse am luat 3 radare fiecare rezolvat cu cate 5 euro.

Daca vrea cineva informatii despre Sithonia sau Thassos sa ma contacteze deoarece inainte de plecare am studiat foarte bine zona si am vazut majoritatea hotelurilor ce sunt ofertate de catre agentiile din Romania.

In general recomand hotelurile de 3-4 stele diferenta de pret justificandu-se prin facilitatile acordate.
De exemplu la 4 stele am stat cu 29 euro/zi de persoana cu demipensiune, piscina, plaja privata, Beach Bar, etc, iar la 2 stele cu 15 euro/zi , dar am cheltuit peste 20 euro/zi pe mancare.


--------------------
Renault Megane Sedane - B-90-cre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dorubarg
post 18 Jun 2006, 20:14
Post #741


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 October 04
From: Galati




@gsaru, foarte importante mentiunile tale iar pe mine chiar m-ar interesa mai multe detalii legate de Sithonia si Insula Thassos pt. ca la mijlocul lunii iulie intentionez un voiaj in Grecia si inca nu am ales o anumita locatie.
Poti sa-mi spui daca ai facut rezervare inainte sau ai cautat cazare la fata locului ? Ce recomandari ai mai face dupa sejurul petrecut ? (cred ca prima ar fi un detector de radare smile.gif )

@lumi, preturile de care aminteai la alimente si restaurante erau la fel de mari peste tot in Kassandra sau doar in Hanioti ? Despre meniurile traditionale in taverne "obisnuite" ce poti sa spui ?

This post has been edited by Dorubarg: 18 Jun 2006, 20:37


--------------------
Dacia LOGAN 1.6 - GL 90 CAT
Dacia 1310 Berlina , 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsaru
post 18 Jun 2006, 22:01
Post #742


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 May 06




Intradevar un detector de radar ar fi fost util, dar de la inceput am plecat cu ideea de a merge repede. Din ce am citit pana acum reiese ca fiecare auto a imbogatit politia din Bulgaria in medie cu 10 euro pe traversare.

Rezervarea pt. Sithonia am facut din tara, iar in Thassos am cautat la fata locului.

Pt. Sithonia recomand hotelurile aflate in apropierea statiunii-oras Neos Marmaras cum ar fi Athena Beach, Anthenus Star, Lagomandra Beach, Lily Ann beach. Pentru cei care prefera linistea recomand alegerea unor hoteluri de pe plajele Tristinika, Toroni sau Kalamitsi. Recomand un tur al Sithoniei pe Scooter inchiriat (8-12 euro/zi) , Beach Barul Etno de pe plaja Tristinika, inchirierea unei barci cu motor(35-40 euro/zi) sau snorkeling (un set complet 15-20 euro). Din localitatea Agios Nikolaus pleaca dimineata vapor spre M.Athos dar cei 25 euro si aproape o zi intreaga de stat pe vapor nu justifica cele cateva fotografii facute la o departare de 500 metri de manastiri.

Pe insula Thassos prefer statiunea Skala Potamia iar ca plaje Paradisos Beach, Golden Beach si Aliki. Avantajos mai este si cazarea in Pefkari.

Vei gasi la fiecare pas taverne mai mult sau mai putin "traditionale" dar un loc aparte este satul Theologos pe insula Thassos unde se servesc mancaruri traditionale de miel si ied.

Diferenta dintre bratul Kasandra si Sithonia este foarte mare. In timp ce Kasandra este un fel de litoral romanesc cu statiuni insiruite multa lume si multa distractie, Sithonia este o zona mult mai linistita cu plaje izolate, munti acoperiti de paduri, sate izolate, porturi naturale si multa liniste.


--------------------
Renault Megane Sedane - B-90-cre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mini
post 19 Jun 2006, 10:54
Post #743


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 19 June 06




Buna ziua,

M-ar interesa informatii despre statiunea Polichronos, daca a fost cineva...
Eu plec in data de 09.07, am rezervare pe 10 nopti la hotel Odysseas. Mai pleaca cineva in 9 iulie?


--------------------
Ford Focus 2002 - CJ-09-NBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Grecul_
post 19 Jun 2006, 11:26
Post #744


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 June 06




Salutari tuturor!
Proaspat intors din Grecia prin Bulgaria cu masina.Pentru cei interesati cateva date:
Rezervare pe internet fara avans sau alti bani platiti inainte, la Philoxenia Bungalows,Halkidiki 10 nopti cu demipensiune si AC inclus la 40 euro camera/npt.= 400 euro
Plin facut la Brasov,plecat 30.05 seara la 20.00.
La miezul noptii vama Giurgiu aprox. 1 mil. diverse taxe cca. 15 min
La Ruse pe partea bulgara 9 euro vigneta pe o luna ( cu chitanta, ATENTIE !!!) si 2 euro baia de clor. Cca. 20-25 min.
Plecare spre Sofia prin Pleven usurel (prima traversare si noaptea) cu ochii dupa radare.Dupa 10 min. trece un bucurestean (care n-auzise probabil de limite de viteza sau radare) blink.gif pe langa mine si ma infig in spatele lui hotarat sa nu fac 3 zile prin Bulgaria. Dam bataie cu 80-120/h lejer,trafic foarte slab,dupa Pleven inlocuiesc bucuresteanul cu un bulgar la fel de curajos.Pe un varf de deal se-aprind girofarurile dintr-o tufa si pe bulgar fiind primul il opreste iar mie imi face semn sa trec.Buna treaba zic eu hotarat sa mentin aceeasi tactica pana la iesirea din Bulgaria. laugh.gif laugh.gif
Indicatoare au fost suficiente,nu stiu de ce se plange lumea atat ,mai putin cel de pe centura Sofiei unde descrierea citita pe forum(linie de tramvai,piatra cubica) m-a scos spre Kulata.Total traversare BG aprox. 8 ore.Am intalnit cam 3 radare,n-am luat niciunul. Nici vorba de haiduci si talhari,recomand tuturor traversarea noaptea,mai ales celor cu copii mici.
La greci am intrat fara probleme,nu m-a intrebat nimeni de voucher sau de bani doar unde merg si scopul.Sotia si fiica-mea n-au coborat din masina decat la hotel!!
Consum mediu 5.7 cu clima, am facut cei 1000 km cu un plin.
Plimbat Sithonia,Kassandra,pestera Petralona,… inca 500 km prin Grecia.
Pe 07.06 seara s-a stricat vremea si ne-am hotarat sa ne intoarcem 2 zile mai repede.Managerul de la Philox. ne-a dat 80 euro inapoi si pe 08.06 pe la 12.00 am plecat spre Promahonas-Kulata.
Am alimentat la iesire din Sidirokastro 0.92 Diesel/litru.Nu va sfatuiesc sa alimentati la bulgari.La 15.00 trecusem vama in BG .Vamesul bulgar a incercat sa-mi ia 10 euro taxa drum,eu i-am aratat vigneta pe parbriz si chitanta si am scapat doar cu 2 euro baia cu clor.
Traversarea ziua a fost mai odihnitoare pt. ochi dar am avut de suportat energia necheltuita a copilului care s-a manifestat in fel si chip pe bancheta din spate. mad.gif mad.gif Radare n-am luat nici la intors pt. ca bulgarii te semnalizeaza cu farurile. Portiunea intre Sofia si Pleven e f. buna, o buna bucata e marcata ca autostrada (!?) si are limita 100/h
Per total am trecut in doar 6 ore BG la intoarcere. La Ruse am mai dat 6 euro taxa pod si m-au pus sa deschid portbagajul. Vamesul mi-a urat ‘’ drum bun Ceausescu’’ si am trecut podul inapoi unde m-au mai usurat si ai nostri de vreo 500.000
Cam asta a fost.Drumuri bune la bulgari ,plecati fara frica ca sunt si multe zvonuri aiurite si-n presa si pe net.
Daca aveti intrebari va stau la dispozitie.


--------------------
Toyota Avensis 2006 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luludakis
post 19 Jun 2006, 11:35
Post #745


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 27 April 06




De pe traseul Bechet - Sofia - Kulata nu s-a intors nimeni?

QUOTE(Grecul_ @ 19 Jun 2006, 12:26)
Consum mediu 5.7 cu clima,......0.92 Diesel/litru.
*




De la ce venzineria ai alimentat? EKo. BP....?


--------------------
skoda octavia 2005 - AB 04 APS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Grecul_
post 19 Jun 2006, 12:18
Post #746


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 June 06




Sincer sa fiu nu-mi amintesc,stiu ca m-am tot uitat la preturi care variau intre 0.92-0.98. La Promahonas era un Aegean in finisare,nedeschis inca,asa ca m-am intors vreo 8 km inspre Sidirokastro pana la prima benzinarie(pe stanga cum te intorci).Am preferat sa ma intorc decat sa alimentez de la BG.


--------------------
Toyota Avensis 2006 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luludakis
post 19 Jun 2006, 12:31
Post #747


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 27 April 06




mmdaaaa..., am inteles....merci!


--------------------
skoda octavia 2005 - AB 04 APS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dancuciureanu
post 19 Jun 2006, 13:00
Post #748


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 19 June 06
From: IASI




Stie cineva cazare in Grecia Halkididki-Paralia Katerini-Olimpic Beach-Nei Pori, un grec care sa aiba preturi bune si sa accepte rezervare fara avans, cu plata cash la sosire?
Vreau sa merg cu masina la sfirsitul lunii iulie si pina acum ce am gasit fara avans era cam scump.
Ma intereseaza sa aiba si o mica bucatarie.


--------------------
opel daewoo renault captur si altele 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luludakis
post 19 Jun 2006, 14:09
Post #749


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 27 April 06




incearca in Leptokaria ( mai jos de Katerini):

http://www.gto.gr/eng/accomm/loc/tlist.php...ria&prov=PIERIA
si aici
http://www.pieria-tourism.gr/en/8/
spor...

This post has been edited by cmandrei: 11 Aug 2006, 09:48


--------------------
skoda octavia 2005 - AB 04 APS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali71
post 19 Jun 2006, 15:51
Post #750


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 6 June 06
From: Bucuresti




Salut! Noi plecam in Paralia pe data de 29.07.2006 si va rog sa-mi spuneti si mie ce acte imi sunt necesare la iesirea din tara avind in vedere faptul ca masina este inmatriculata pe numele unei societati comerciale?
Porcaria aia de taxa de ecologizare de la Giurgiu cat mai costa?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
wink.gif


--------------------
mercedes e Klas 220 - b-80- e220
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Aici pentru plecari spre Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Plecari-spre-Grecia-2008-t112394.html

Aici pentru intoarceri din Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Intoarceri-din-Grecia-t81731.html

Cititi si cautati cu atentie pe forum si in topic, exista deja scrise info. despre taxe de drum.


--------------------
Go to the top of the page
192 Pages « < 23 24 25 26 27 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


5 User(s) are reading this topic (5 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th June 2024 - 16:27
Forum Renault