DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SOLENZA VS LOGAN

Iulikk
post 12 Jun 2012, 17:27
Post #31


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Sehaj ca noi.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uragan
post 12 Jun 2012, 20:14
Post #32


Membru Dacia Club !


Group: Members
Posts: 327
Joined: 9 July 09




QUOTE(kondl @ 12 Jun 2012, 14:07)
la nimic..sterge macar poza aia de la avatar si pune una cu un logan daca esti asa mare fan
*



Nu sunt fan Logan , dar vad adevarul , dupa cum am mai spus , fratele meu are Logan si merg cu el destul de des , de aici pot face si comparatiile asta e realitatea fie ca ne place sau nu .

This post has been edited by uragan: 12 Jun 2012, 20:16


--------------------
Dacia Solenza 2005 E4 , Clima - AG ** DYN
Be the one , Not Anyone !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 12 Jun 2012, 20:31
Post #33


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Uragan: nu iti mai bate mintea. Nu vezi, unii parca au Pagani Zonda nu Dacia Solenza...


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uragan
post 12 Jun 2012, 20:53
Post #34


Membru Dacia Club !


Group: Members
Posts: 327
Joined: 9 July 09




QUOTE(Iulikk @ 12 Jun 2012, 20:31)
Uragan: nu iti mai bate mintea. Nu vezi, unii parca au Pagani Zonda nu Dacia Solenza...
*



O sa tin cont de sfatul tau , dar parca nu pot cand vad atatia oameni impatimiti de aceasta SuperSolenza smile.gif
Pai de , trebuie sa ne mai dea si noua cineva peste nas ca prea ne-am luat-o in cap , ca nu exista masina din gama Dacia mai buna decat Solenza , este o masina buna am zis-o de nenumarate ori dar deja se ajunge prea departe cu ea smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2005 E4 , Clima - AG ** DYN
Be the one , Not Anyone !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jun 2012, 20:56
Post #35


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




pretul unei masini la revanzare scade daca lumea o critica.
Pentru multi interesul e sa fie laudata.
Bine, mai scapa si patinatori, care chiar cred ce spun, dar aia sunt rari.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BluBear
post 12 Jun 2012, 22:57
Post #36


nu...


Group: Validating DaciaClub
Posts: 662
Joined: 3 August 09
From: Bucuresti




Eu unul sunt de parere ca ambele masini logan si solenza sunt cat se poate de egale per total.
Unde castiga una pierde cealalata si viceversa.
Singurul lucru ce face diferenta decisiva este pretul.


--------------------
Renault Megane Coach CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
para06
post 12 Jun 2012, 23:08
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 14 March 10
From: CONSTANTA




La ce pierde loganu si castiga solenza?


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 - CT92PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solenzul
post 12 Jun 2012, 23:15
Post #38


Membru curios


Group: Members
Posts: 404
Joined: 18 March 08
From: Campulung-Muscel




QUOTE
Solenza , este o masina buna am zis-o de nenumarate ori dar deja se ajunge prea departe cu ea


Asta este si ideea, cu o masina buna ajungi departe. Cu una proasta te lasa la 500m.
Eu zic altceva: Orice masina e buna si esti foarte incantat de ea atata timp cat o intreti mai ceva ca la carte. Cu performantele e cu totul alta poveste: una e facuta sa prinda 100 la ora alta e facuta sa prinda 200 la ora. Deci se pot compara obiectiv doar 2 masini din acelas producator, aceiasi gama si acelas model. Daca voi comparati Solenza cu Dacia 1100 este din start o comparatie nedreapta si subiectiva, deasemenea un Logan cu o Solenza, si exemplele pot continua la alte marci. Deasemenea puteti compara masinile din punct de vedere a caracteristicilor, niciodata ca una ar fi mai buna sau alta mai proasta. Poate ce pentru unu e prost pentru altul e bun. Sau invers. Asadar gusturile nu se discuta. Haideti sa va spun personal si parerea mea privind aceste comparatii. Prefer Solenza! De ce? Pentru ca este a mea, si referindu-ma strict la a mea pentru ca o intretin cat pot de bine, pentru ca sunt multumit de ea pe deplin si imi permit sa o intretin si pentru ca spre deosebire de Logan imi place mai mult forma ei. In concluzie: Masina cea mai buna este cea care iti place, cea pe care ti-o permiti, pe care o intretii asa cum trebuie si care nu te lasa "din senin" orice marca ar fi si orice model.

"Sunt eu un maniac? Probabil ca da pentru ca imi place sa-mi bag banii in Solenza mea. Yoyoyoyoyo! " BUG Mafia - 40km/h sofer2.gif

This post has been edited by Solenzul: 12 Jun 2012, 23:17


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima ; Duster Explorer 2017 ; - AG-09-***, AG-26-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 12 Jun 2012, 23:39
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.594
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




Ca nu ploo in ea biggrin.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Jun 2012, 00:03
Post #40


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Băbăets m-ati omorat cu versusu asta. Atata timp cat pot merge cu 150 (pe autostrada big_wheel.gif ) orice masina este buna. Solenza este fenomenala pentru pretul ei (de 4 ori i-am rupt pixta ducandu-ma de la mangalia pana la spitalul din Constanta in 20-25 de min). Taica-miu a dat pe ea 6200 de euro NOUA cu 7 km. Pai ce mai vrei de la o masina care a costat atat si are si aer conditionat si servodirectie?


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius c
post 13 Jun 2012, 20:37
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 13 October 10




solenza vs logan ....... '' doua jafuri by dacia ' dar bune pentru romani si drumurile din patria noastra , loganul mai spatios putin mai modern asamblare mai bunisoara dar ca tinuta de drum este dezastru este inalt si este foarte greu de controlat la viteze mai mari , sa vezi senzatie ce iti da cand trece cate un tir din sens opus cu viteza adrenalina la maxim ,solenza mai putin spatioasa,conceptie mai veche ,dar la drum se comporta mai bine decat loganul parerea mea ,cred ca solenza se intretine mai usor iar piesele sunt mai ieftine


--------------------
dacia solenza 1.9 diesel 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 13 Jun 2012, 21:06
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




eu nu va inteleg de ce ziceti ca e mai buna solenza decat loganul sau invers.ambele sunt masini foarte bune si care se intretin relativ usor.Acum stiti vorba aia "orice tigan isi lauda marfa "asa si voi.
La ce e mai buna solenza decat loganu?ca are o stabilitate mai buna,ca este mai usor de intretinut?sau ce?
Sau loganu la ce e mai buna?poi va zic eu.-nu are probleme cu rugina precum solenza si supernova.
-piesele nu pica asa repede ca la solenza.-
-nu intra apa in ea.
-e mai silentioasa la interior.
-plastice mai de calitate si lista continua.
Nu are rost sa le comparati pt ca sigur loganul este superior solenzei,chiar daca o sa ziceti ca nu este asa.
Care e ala care nu ar prefera un logan fata de solenza?
Logan full,cu motorizare 1,6 16v.
Solenza full 1,4.


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Jun 2012, 21:19
Post #43


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Acrii sunt strugurii... Sa afirmi ca loganul si solenza sunt masini egale cam din toate punctele de vedere, dar diferenta o face doar pretul, este ca si cum ai spune ca becurile din vitan la 10 lei setul sunt la fel cu alea de 100 de lei de la philips.

Pai atunci astia care isi cumpara logan is tampiti la cap de dau in plus 2-3-4 mii de euro cand ar putea foarte bine sa isi cumpere o veritabila solenza.

O sa propun formularea unei cereri catre conducerea SC AUTOMOBILE DACIA SA in privinta reintroducerii pe linia de asamblare a autoturismului Dacia Solenza.

PS prosti sunt frantzujii astia.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Jun 2012, 21:30
Post #44


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(Maskatu @ 13 Jun 2012, 22:19)
O sa propun formularea unei cereri catre conducerea SC AUTOMOBILE DACIA SA in privinta reintroducerii pe linia de asamblare a autoturismului Dacia Solenza.
*



Sa puna motoru de 1.4 16v, abees, ceva mai multe erbeguri si o tabla mai de doamne ajuta si nu imi mai trebuie altceva wub.gif wub.gif .


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Jun 2012, 21:36
Post #45


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pai tocmai de aceea loganul este mai scump ca solenza si tocmai de aceea solenza nu se mai fabrica si loganul da. smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 13 Jun 2012, 21:40
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




QUOTE(Maskatu @ 13 Jun 2012, 21:36)
Pai tocmai de aceea loganul este mai scump ca solenza si tocmai de aceea solenza nu se mai fabrica si loganul da. smile.gif
*


exact.app o solenza intretinuta da este mai buna decat un logan care a fost intretinut in bataie de joc,si poate nici atunci nu va fi.
eu zic ca o sa ne contrazicem la nesfarsit ca ba aia e mai buna ba aia,si cel mai bine ar fi inchiderea topicului parerea mea.


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uragan
post 14 Jun 2012, 07:27
Post #47


Membru Dacia Club !


Group: Members
Posts: 327
Joined: 9 July 09




Chiar ca nu isi mai au rost discutiile astea , clasamentul este deja incheiat , castigatoare a iesit Solenza , luand clasamentul de la coada la cap smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2005 E4 , Clima - AG ** DYN
Be the one , Not Anyone !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 14 Jun 2012, 07:29
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Eu cred ca berlina mea e mai buna decat amandoua wub.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uragan
post 14 Jun 2012, 07:37
Post #49


Membru Dacia Club !


Group: Members
Posts: 327
Joined: 9 July 09




QUOTE(CGDBZ @ 14 Jun 2012, 07:29)
Eu cred ca berlina mea e mai buna decat amandoua   wub.gif
*



Da , de ce nu tinand cont de clasamentul care l-am propus ?! smile.gif

This post has been edited by uragan: 14 Jun 2012, 07:37


--------------------
Dacia Solenza 2005 E4 , Clima - AG ** DYN
Be the one , Not Anyone !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Jun 2012, 08:16
Post #50


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(CGDBZ @ 14 Jun 2012, 08:29)
Eu cred ca berlina mea e mai buna decat amandoua  wub.gif
*


Da da. Cum zicea si iulica mai sus. Pana si la berlina ta, daca ii puneau ac, o tabla mai buna, niste eirbeguri, si un abs, si facea pishu pe logan + duster la un loc.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uragan
post 14 Jun 2012, 08:20
Post #51


Membru Dacia Club !


Group: Members
Posts: 327
Joined: 9 July 09




QUOTE(Maskatu @ 14 Jun 2012, 08:16)
Da da. Cum zicea si iulica mai sus. Pana si la berlina ta, daca ii puneau ac, o tabla mai buna, niste eirbeguri, si un abs, si facea pishu pe logan + duster la un loc.
*



Eventual sa fi fost facuta si prin 2011 si de alt producator , atunci da smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2005 E4 , Clima - AG ** DYN
Be the one , Not Anyone !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 14 Jun 2012, 08:23
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




daca si tot daca.nu aveau cum sa puna ac,airbag ,abs etc pt ca nici macar nu aparuse aceste dotari pe o masina romaneasca in 98-99, abia in 2001 pe supernova a fost pus decat AC si dupa pe solenza airbag,servo directie ,aer cond si ce o mai fi.
-dar daca ar fi asa cum zice maskatu ar fi fost cea mai smechera dacie si sar fi vandut foarte bine.

This post has been edited by donlucyan: 14 Jun 2012, 08:24


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 14 Jun 2012, 08:46
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.851
Joined: 20 October 08
From: Buzau




O sa propun formularea unei cereri catre conducerea SC AUTOMOBILE DACIA SA in privinta reintroducerii pe linia de asamblare a autoturismului Dacia Solenza.

PS prosti sunt frantzujii astia.
*

[/quote]
Amintiti-va perioada in care s-a sistat productia Solenzei, facandu-si aparitia Loganul. La acea vreme era batalie pe ultimele stocuri. Din cate-mi amintesc, Loganul a avut un impact negativ dpdv design la aparitie. Faptul ca s-au vandut multe unitati se datoreaza spatiului interior si fiabilitatii dovedite in timp.
Daca acum s-ar relua productia Solenzei, adaugandu-se mici imunatatiri, cu siguranta s-ar vinde bine.
Una peste alta, rational vorbind, si eu consider ca Loganul este superior Solenzei, chiar daca personal imi place mai mult Solenza.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionik_e4
post 14 Jun 2012, 11:58
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 17 February 11
From: Constanta




Hai sa nu fim subiectivi laudandu-ne cu puii nostri...Printre putinele modele Dacia care pot fii puse unul langa celalalt si comparate sunt Solenza si Supernova care sunt masini din aceeasi clasa si cu un pret apropiat unde raman la aprecierea ca Solenza castiga mult teren.Nu reusesc sa inteleg de ce punem in balanta Solenza cu Loganul cand sunt clase diferite,generatii diferite,diferente de pret si de performante...fiind posesor de Solenza,chiar bolnav dupa ea,pot declara cat de obiectiv se poate,ca Loganul este mult peste Solenza.Inca un aspect,se bate moneda pe faptul ca Loganul este sub Solenza la drum lung...POVESTI!!!!
Love Solenza!!!!!!!!!! cheers.gif


--------------------
Daewoo Matiz 2006 - CT 11 KTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uragan
post 14 Jun 2012, 12:12
Post #55


Membru Dacia Club !


Group: Members
Posts: 327
Joined: 9 July 09




QUOTE(ionik_e4 @ 14 Jun 2012, 11:58)
Hai sa nu fim subiectivi laudandu-ne cu puii nostri...Printre putinele modele Dacia care pot fii puse unul langa celalalt si comparate sunt Solenza si Supernova care sunt masini din aceeasi clasa si cu un pret apropiat unde raman la aprecierea ca Solenza castiga mult teren.Nu reusesc sa inteleg de ce punem in balanta Solenza cu Loganul cand sunt clase diferite,generatii diferite,diferente de pret si de performante...fiind posesor de Solenza,chiar bolnav dupa ea,pot declara cat de obiectiv se poate,ca Loganul este mult peste Solenza.Inca un aspect,se bate moneda pe faptul ca Loganul este sub Solenza la drum lung...POVESTI!!!!
  Love Solenza!!!!!!!!!! cheers.gif
*



Si eu sunt posesor de Solenza si imi iubesc masina , dar dupa cum spui si tu , Loganul este clasa si generatie diferita , este clar o masina gandita si construita mai bine .


--------------------
Dacia Solenza 2005 E4 , Clima - AG ** DYN
Be the one , Not Anyone !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 14 Jun 2012, 14:53
Post #56


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(para06 @ 12 Jun 2012, 23:08)
La ce pierde loganu si castiga solenza?
*


Desi as da oricand solenza pe un logan in stare buna, o sa incerc totusi sa enumar cateva plusuri:

1. Haion - iti permite sa incarci lucruri voluminoase. Am bagat fara probleme un congelator in slz si in schimb am vazut unii cum nu puteau baga niste scaune de plastic in logan, ca nu aveau pe unde.

2. Recirculare din buton (la lgn e o maneta) - nu ca ar fi mare lucru

3. Consum ceva mai mic


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kondl
post 14 Jun 2012, 16:17
Post #57


KOndL


Group: Members
Posts: 99
Joined: 28 August 07
From: bucuresti




QUOTE(Solenzul @ 12 Jun 2012, 23:15)
Asta este si ideea, cu o masina buna ajungi departe. Cu una proasta te lasa la 500m.
Eu zic altceva: Orice masina e buna si esti foarte incantat de ea atata timp cat o intreti mai ceva ca la carte. Cu performantele e cu totul alta poveste: una e facuta sa prinda 100 la ora alta e facuta sa prinda 200 la ora. Deci se pot compara obiectiv doar 2 masini din acelas producator, aceiasi gama si acelas model. Daca voi comparati Solenza cu Dacia 1100 este din start o comparatie nedreapta si subiectiva, deasemenea un Logan cu o Solenza, si exemplele pot continua la alte marci. Deasemenea puteti compara masinile din punct de vedere a caracteristicilor, niciodata ca una ar fi mai buna sau alta mai proasta. Poate ce pentru unu e prost pentru altul e bun. Sau invers. Asadar gusturile nu se discuta.  Haideti sa va spun personal si parerea mea privind aceste comparatii. Prefer Solenza! De ce? Pentru ca este a mea, si referindu-ma strict la a mea pentru ca o intretin cat pot de bine, pentru ca sunt multumit de ea pe deplin si imi permit sa o intretin si pentru ca spre deosebire de Logan imi place mai mult forma ei. In concluzie: Masina cea mai buna este cea care iti place, cea pe care ti-o permiti, pe care o intretii asa cum trebuie si care nu te lasa "din senin" orice marca ar fi si orice model.

"Sunt eu un maniac? Probabil ca da pentru ca imi place sa-mi bag banii in Solenza mea. Yoyoyoyoyo! "  BUG Mafia - 40km/h  sofer2.gif
*



mai bine de atat nu o puteam spune..loganul este mai bun decat solenza, si incheiem discutiile..dar noi ne iubim solenzele pt ca sunt ale noastre, in cazul meu de la 30000km, si 5200 de dolari, sau 200 milioane in 2007 parca..asta pt ca tot zicea un coleg de pretul de 5000euro smile.gif)


--------------------
dacia solenza 2004 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Jun 2012, 20:54
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nu e adevarat ! Sac !
Uite ca a aparut noua varianta Dacia , care face pisu pe Logan . Hai sa vedem cum compara loganistii cazanu lor cu ultima varianta si tot spun ca e mai buna a lor ! Nu au cum sa spuna asta , nu ? Noi macar ne-am pus problema ,deci poate undeva exista un sambure de adevar . Eu nu cred ca nici 30% din cei cu SLZ au trecut la LGN si au fost multumiti . Daca veti verifica , multi au sarit la alte marci mai cu pretentie , pentru ca LGN nu era un pas mic , dar foarte scump.

[B][SIZE=7][COLOR=red] Comparatia este facuta atat de des tocmai pentru ca ea poate fi facuta !!!

This post has been edited by marius80_eugen: 14 Jun 2012, 20:58


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 19:13
Forum Renault