DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> suport biciclete, pe Dacia Solenza

Danny20
post 6 Aug 2012, 14:41
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 5 May 07
From: Iasi




Salutare tuturor! Are cineva pus pe SLZ suport de bicilete? Am vazut pe cateva masini , dar nu am vazut pe Solenza asa ceva. Astept raspunsurile voaste!
Va multumesc!

PS. eventual cea mai buna idee de prins barele pe cupola. ms

http://www.jetScreenshot.com/demo/20120806-5uv-41kb.jpg


--------------------
Dacia slz 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 Aug 2012, 11:11
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




1. NU ai suporti pentru prindere acele bare . Unii au adaptat suporti de genul Matiz , dar cu gaurire plafon si alte complicatii ... eu nu am de gand sa fac asa ceva ;
2. Suporti pentru portbagaj Solenza + suportii care sunt transversali + suportii pentru fiecare bicla in parte ... te costa mai mult decat o bicla gen city ;
- idei :
1. desfaci bicla / biclele ; poti baga 2 in masina , in portbagaj si bancheta spate ; Eu merg cu a mea ( 21' cadru ) cu cadrul in masina si rotile si restul in portbagaj peste bagaje . Doua persoane cu bagaje si cu bicla intra in SLZ , totusi mare grija la desfacut si la pozitionare piese ;
2. exista portbagaj care se ataseaza de hayon ( 200 - 250 ron ) . Un prieten l-a cumparat pentru Logan , dar merge si la SLZ . Se prinde sus la hayon , se propteste in spoiler/bara si restul sunt detalii de montare . Nu am apucat sa-l incerc pe a mea , pentru ca eu m-am descurcat cu o bicla , apoi 2-3 ... sincer nu am de gand sa car cu a mea ; Acel suport cica rezista pana la 35 kg , sau 3 bicle , in functie de greutate . A mea are sub 12 kg si daca mai desfac si cateva de pe ea , ajung la 10 sau chiar sub .
- nu necesita cui de ancorare rulota sau alte nebunii , este plug and play biggrin.gif .
- eu ma gandeamc a poate fi cam sensibil hayonul , dar in realitate el fiind inchis , are punct puternic de ancorare in incuietoare , astfel incat forta de tinere a suportului in balamalele hayonului nu este atat de mare .
Daca ai doua bicle decente ( pana in 14-15 kg bucata ) nu ai de ce sa-ti faci griji , iar daca depasesti greutate , mai desfaci din ele ( roti / tija si sa / accesorii ) ...
Nu uita ca mereu trebuie sa te gandesti si la varianta de furt ... deci mare grija ce pui pe suporti sa nu vezi vre-un bronzat trecand prin fata masinii cu bicla ta si facandu-ti cu mana !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny20
post 12 Aug 2012, 15:30
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 5 May 07
From: Iasi




...buna faza cu bronzatul smile.gif))
ms mult !


--------------------
Dacia slz 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 12 Aug 2012, 21:23
Post #4


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Bă, dar ce va place sa dati sfaturi in necunostinta de cauza. Se poate monta suport de bucicleta pe Solenza. Ai nevoie de:

1) Bare transversale AutoMaxi SUPRA 10 (se gasesc prin Carrefour, Metro, Real... d-astea) - nu te lua dupa Marius, vorbeste si el din auzite, nu a vazut in viata lui aceste bare. Nu trebuie sa dai gauri sau alte dracii, se prinde intre "streasina" si plafon.
2) Suport bicicleta.
Eu am mondificat un pic sistemul de prindere.
Ca sa vezi cum arata barele montate pe masina mea, de vreo 6-7 ani:

This post has been edited by Iulikk: 12 Aug 2012, 21:25

Attached thumbnail(s)
DSC06103.JPG ( Size: 2.62mb ) Number of downloads: 529
Imag018a.jpg ( Size: 298.45k ) Number of downloads: 605


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Aug 2012, 12:35
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu am vb. de barile montate de un coleg , bari de Matiz si alea aratau FOARTE bine . Ale tale arata ca porcu si nu as lasa alea pe masina nici mort . Apoi e bine ca precizezi ca ai modifica "un pic" sistemul de prindere , pt ca cel original nu era ok .
Una e sa cari un volum de genul ce ai tu pe masina si sa mergi incet ca ai greutate si alta este sa ai nsite bicle care nu permit sa se miste in vre-un fel portbagajul si trebuie sa stea perfect drepte .

Uite la ce ma refeream eu :

http://www.okazii.ro/portbagaj/suporturi-b...us-3-a114463736

http://www.multibox.ro/portbicicleta-capota-rider-high

Poza 2 si 3 este exact ce avea amicul cu Loganul . Este cam 2 mil . Personal ma incanta mai mult pt ca il desfaci in 5 secunde odata ce ai luat biclele de pe el , nu ocupa loc si nu faci nici o modificare masinii pt. el .

This post has been edited by marius80_eugen: 13 Aug 2012, 12:46


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Aug 2012, 14:34
Post #6


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Pentru 2 bicle e ok sistemul de prindere original. Pentru cat car eu... nu prea icon_mrgreen.gif .


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 13 Aug 2012, 17:02
Post #7


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Asta era si subiectul,suportul pentru biciclete,daca tu cari pamantul pe care il scot aia pentru autostrada de langa Constanta,e alta treaba.Ia-ti un camion de 24 de tone.


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 13 Aug 2012, 19:58
Post #8


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Cum nici eu nu am gasit bari ca lumea si ieftine pentru Lancer-ul meu, am cautat alternative. Si a aparut una smile.gif Am gasit ieftin carlig de remorcare special pentru Lancer. L-am luat, l-am montat. Apoi am cumparat suport Thule pt 3 biciclete care se monteaza pe carlig.

E de vis. Are rabatare, nu chinui porbagajul, il pot deschide si daca am suportul montat cu biciclete pe el. De asemenea nu ma chinui sa urc 3 biciclete pe plafon. Mi se pare mai comod.

Are un singur dezavantaj. Cu 3 biciclete, pe drum prost trebuie mers mai atent. smile.gif

Ceva de genul asta: http://www.thule.com/en/RO/Products/Bike-C...hule-HangOn-974

This post has been edited by driverx: 13 Aug 2012, 20:00


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Aug 2012, 20:40
Post #9


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(bogdanelkva @ 13 Aug 2012, 18:02)
Asta era si subiectul,suportul pentru biciclete,daca tu cari pamantul pe care il scot aia pentru autostrada de langa Constanta,e alta treaba.Ia-ti un camion de 24 de tone.
*



Am spus eu altceva? Omul a cautat o modalitate de a cara biciclete. Eu i-am prezentat ce am eu montat pe masina si ce i-ar mai trebui.
QUOTE(Iulikk @ 13 Aug 2012, 15:34)
Pentru 2 bicle e ok sistemul de prindere original. Pentru cat car eu... nu prea icon_mrgreen.gif .
*




--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 19:10
Forum Renault