DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

97 Pages « < 85 86 87 88 89 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomote si scartaieli Logan

tribunul
post 2 May 2011, 08:17
Post #2581


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Si ti-au lasat relantiul la 750? Nu cumva te-ai uitat gresit?
Cand calci ambreiajul iti mai dispar din vibratii?


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ambx
post 3 May 2011, 13:29
Post #2582


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 2 June 09




nu m-am uitat gresit, relantiul e la 750
cand apas ambreiajul vibratiile nu scad in intensitate.


--------------------
Dacia Logan 2009/Laureate 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryanxavi
post 12 May 2011, 13:20
Post #2583


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 12 May 11




salut ! am si eu un logan din 05, achizitionat acum 2 ani. De cand l.am luat am o bataie [la denivelari ,gropi etc] la roata fata dreapta. daca ati intampinat prbl asta, sa.mi dati un quote.
-de o sapt imi patineaza si ambreajul, tre sa.l schimb- am optat pt un chit Valeo.
- si tot asa, cum am citit la foarte multi, imi scartie usile din fata :-j

daca aveti cunostinte vis-a-vis de prbl mea, pls help ..
cu stima! sad.gif


--------------------
dacia logan 1.4 2005 ambiance - CL 87 YAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_gtx
post 12 May 2011, 15:48
Post #2584


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 23 April 09




salut!
poate te ajuta topicul asta: http://www.daciaclub.ro/troncanitul-clasic...ula-t68279.html
de curiozitate, cati km ai de a cedat ambreiajul?
cu scartaitul usilor, poti doar sa desfaci fetele de usi si sa gresezi tot ce poti cu vaselina (cu WD40 e tratament de moment, in cateva zile va face la fel)

inca ceva legat de usi, daca se aude un cloncanit la inchiderea sau deschiderea usii, primul lucru ce merita inspectat e surubul de pe stalp ce tine tija limitatoare de cursa. la mine s-a destrans din ceva motiv si cloncanea. dupa o strangere sanatoasa, n-a mai zis nimic de aproape 2 ani de zile.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertyy
post 12 May 2011, 18:56
Post #2585


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 2 February 08
From: Arad




scartiaitul usilor nu poate fi rezolvata cu wd40. e cauzata de bolturile de la usi si de la deformarea ialei. dupa aprox 70.000 - 80.000 km (in functie de drumurile pe care circuli) o sa fi nevoit sa : 1 schimb bolturile de la usi cu unele de ph2 care sunt mai groase si fixeaza usa mai bine, sau daca iala e foarte deformata atunci treceti direct la schimbarea ialei. o sa fac niste poze sa vedeti cum ii la mine.

eu am schimbat deja bolturile cu cele de ph2, acuma a disparut problema dar nu stiu cat o sa tina pt ca ialele sunt destul de deformate.


revin cu poze peste o ora sau 2

12 May 2011, 21:14:
am revenit cu poze cum v-am promis. am atasat poze cu bolturile care se pot schimba si pt ceva timp rezolva problema scartaitul usilor in mers (inca nu stiu pt cat timp o sa fie buna soluta asta pt ca le am montate doar de cateva saptamani), insa cum se vede in poze, limba de la iala din usa se deformeaza cu timpu care cred eu ca e iarasi o chestie care poate duce la scartaitul usilor. (eu am observat scartaitul usilor la 70.000 km... dar depinde de drumuri pe care circulati) verificati si voi sa vedeti cat de deformate sunt limbile alea. (apasati in sus de iala sa vedeti partea deformata, dar dupa aia sa nu uitati sa trageti inapoi jos de ia ca altfel nu puteti inchide usa!)


asta e parerea mea. eu am schimbat bolturile si scartaitul care era foarte foarte grav la mine! ... a disparut in proportie de 90% ! deci eu zic ca e o solutie buna, si idea nu e a mea, tot pe forum l-am gasit.


ps: bolturile costa aprox 40 lei transport inclus de pe okazii asa ca merita

This post has been edited by bertyy: 12 May 2011, 21:14

Attached thumbnail(s)
IMG_1425.JPG ( Size: 1.11mb ) Number of downloads: 1027
IMG_1426.JPG ( Size: 1.12mb ) Number of downloads: 1057
IMG_1677.JPG ( Size: 1.25mb ) Number of downloads: 1050
IMG_1685.JPG ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 1029


--------------------
Dacia Logan 2004 - dec. - AR-07-BMV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 12 May 2011, 21:17
Post #2586


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Renunță la bolțurile alea de phase II pe phase I pt. că deja ai probleme.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertyy
post 12 May 2011, 21:21
Post #2587


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 2 February 08
From: Arad




de ce sa renunt la ele daca rezolva problema. deformarea aia s-a facut in 5 ani... mai 1 an 2... cat tin ialele si apoi le schimb si pe alea pe iale de pe ph2 si am rezolvat treaba...


--------------------
Dacia Logan 2004 - dec. - AR-07-BMV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 12 May 2011, 21:52
Post #2588


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




daca citeai ce am scris la pagina anterioara iti dadeai seama,acuma ai ajuns la vb. mea cu broastele......dar...laser,frate !

This post has been edited by sobolan: 12 May 2011, 21:52


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertyy
post 12 May 2011, 22:08
Post #2589


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 2 February 08
From: Arad




acuma am citit raspunsu tau, n-am vazut intradevar... ce sa zic... oricum sunt deja deformate de la bolturile originale... daca se deformeaza de la alea originale... ce sa zic...


--------------------
Dacia Logan 2004 - dec. - AR-07-BMV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 12 May 2011, 23:47
Post #2590


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




alea cu bucsa metalica is de kko,ciufulesc broasca in timp si ele nu patesc mare lucru....deci raman intregi laugh.gif da' schimbi broasca.....si da,alea-s de ph2...si pe symbol aveam de alea cu bucsa metalica.....
la astea de ph1 cedeaza plasticul care se schimba...o bucsa de aia e 2 roni.....
logic,nu ? daca 2 materiale diferite intra in contact prin frecare atunci o sa cedeze/sa se uzeze aia din material mai moale....adica in cazul de fata bucsa de plastic,astfel mentii broasca din usa "in forma" mai mult timp...
asta e parerea mea.....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bad_Wolf
post 19 May 2011, 10:12
Post #2591


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 September 07




Stie cineva daca se pot unge cumva centurile de siguranta din spate de pe luneta , am un zdranganit din aceea zona si astea ar fii singurele care cred eu, ca fac zgomot .


--------------------
Logan Kiss Fm 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 19 May 2011, 11:05
Post #2592


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(Fyrestarter @ 26 Apr 2011, 22:09)
Am rezolvat cu scârțâiala. După ce am uns tot ce era de uns și făcea la fel, am desfăcut burduful de la caseta de direcție și surpriză: gram de vaselină. Am umplut tija și nuca de unsoare și după câteva răsuciri de volan stânga dreapta s-a lăsat liniștea în sfârșit. Bineânțeles că dacă tot m-am umplut de vaselină, am desfăcut și în partea cealaltă unde am aplicat același tratament. Preventiv. Sper să fi fost cuiva de folos pățania mea.
*



Eu nu am avut nici o scirtiiala din zona respectiva, dar am demontat burduful de pe dreapta sa vad inspectez bucsa care la vechile dacii era de teflon. Nu pare sa poata fi scoasa usor, dar surpriza: am gasit doar niste urme de vaselina in dreptul bieletei mad.gif . Nu stiu ce-a fost in capul lor. Am umplut pe jumatate burduful cu o vaselina mai putin viscoasa.


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BFPro
post 19 May 2011, 19:52
Post #2593


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 19 May 11




salut,
am o problema cu usa dreapta fata trozneste la deschidere care ma puteti ajuta ? multumesc


--------------------
Dacia Logan Logan 1,4 mpi 2006 versiune berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 19 May 2011, 20:09
Post #2594


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




QUOTE(Bad_Wolf @ 19 May 2011, 10:12)
Stie cineva daca se pot unge cumva centurile de siguranta din spate de pe luneta , am un zdranganit din aceea zona si  astea ar fii singurele care cred eu, ca fac zgomot .
*


Se desfac și se gresează. Eu le-am gresat cu ceară solidă pentru geci de piele.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 19 May 2011, 20:14
Post #2595


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




BFPro inlocuieste opritoru de la usa sau greseazal


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BFPro
post 19 May 2011, 21:11
Post #2596


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 19 May 11




este gresat ; si are o tendinta cand deschid usa , trzoneste si se lasa foarte putin in jos

19 May 2011, 22:13:
trozneste *

This post has been edited by BFPro: 19 May 2011, 21:13


--------------------
Dacia Logan Logan 1,4 mpi 2006 versiune berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 19 May 2011, 21:49
Post #2597


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Shimba opritorul dupa ce verifici daca sunt stranse suruburile pe acolo...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny91
post 29 May 2011, 22:58
Post #2598


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




Am si eu o problema mare cu amortizoarele, imi topaie masina in draci, am postat si la piese auto dar acolo nu prea citeste nimeni, asa ca intreb si aici.
Pe langa amortizoare ce mai trebuie schimbat?
Am inteles ca sunt ceva flanse...nu ma pricep in partea asta, mi-ar prinde bine un sfat sau o explicatie detaliata cu ce presupune schimbul amortizoarelor.
Multumesc anticipat!


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 31 May 2011, 12:40
Post #2599


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti






--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny91
post 31 May 2011, 22:31
Post #2600


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




Multumesc, foarte util filmul, dar tot nu stiu concret daca pe langa amortizoare mai trebuie schimbat ceva.
De exemplu nu schimbi uleiul fara sa schimbi si filtrul(de ulei). Eu acolo bat, daca in afara de amortizoare mai e ceva cu care se schimba "la pachet".
Multumesc


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ChristiaNNN
post 10 Jul 2011, 14:10
Post #2601


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 July 11




Salut. Sunt nou pe forum. Cred ca am mai citit undeva despre problema mea, insa nu prea am fost lamurit.
Pe scurt: am un Logan Laureat 1.4 MPI din 2009. Pana acum am facut cu el 17.000 km. De ceva vreme tot se aude un zgomot destul de urat pe partea dreapta fata; atunci cand iau o groapa mica sau cand virez stanga sau dreapta in mers(ex: vreau sa virez pe o strada la dreapta si o e denivelare) se aude ca si cum ar fi bucsele stricate. La revizia de an le-am spus celor de la service problema, dar ei au zis ca nu gasesc, ca nu exista nicio problema si ca mi se pare, dar zgomotul devine din ce in ce mai strsant. Sa fie oare pivotul (asa cum am mai citit)?

Astept pareri.


--------------------
Dacia Logan 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 10 Jul 2011, 14:56
Post #2602


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




pune niste vaselina grafitata sub flansele de la amortizoare de la oale

[attachmentid=1627735069]

PS: virezi pe rand maxim stg si apoi maxim dr (pe loc cu capota ridicata) pentru a se ridica de pe oale si sa poti introduce mai usor vaselina.... poti sa dai si cu o pelicula de ulei motor (de pe joja) insa acesta va ataca cauciucul care imbraca acea flansa metalica


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ChristiaNNN
post 10 Jul 2011, 22:46
Post #2603


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 July 11




Ok. Multumesc de sfat! Am sa revin cu informatii, imediat ce pun in aplicare sfatul acordat.


--------------------
Dacia Logan 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 14 Jul 2011, 09:41
Post #2604


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Salutare tuturor!
Pentru cei care au probleme cu scartaitul plasticelor la interior precum si cu troncanelile usilor, eu am facut urmatoarele "bricolaje" si s-a facut liniste-liniste in masina:
- am schimbat mansonul (bucsa) din plastic de pe cuiul percutor cu 4 bucsi realizate din poliamida( facute la strung- pentru cei din Cluj va pot da numarul de telefon al mesterului- 4 bucsi de poliamida va costa 80 de lei)
- am strans toate suruburile de la bord, portiere
- fata de usa din plastic are niste distantiere din plastic care intra in contact direct cu tabla portierei ( aceste se pot vizualiza prin demontarea manerului de deschidere a portierei); intre tabla portierei si acele distantiere din plastic am pus bucati de burete
- am uns tija de angrenare a mecanismului de deschidere a portierei+ cablurile si rotita de angrenare a geamurilor fata( am geamuri cu actionare electrica fata)
- am demontat "cozorocul" de deasupra ceasurilor indicatoare si am pus bureti cu banda dublu adeziva astfel incat sa nu mai fie contact direct intre plastice
- am demontat cochilia de sub volan si am pus deasemenea bureti cu banda dublu adeziva intre plastice( atentie la demontarea plasticelor, plasticul este dur la atingere si este destul de usor de rupt si/ sau crapat, ce sa mai vorbim, este un plastic infect)
- am uns toate elementele din cauciuc, chederele care intra in contact cu portierele ( de aici provin majoritatea scartaielilor zgomotelor, deoarece portierele sunt grele pentru sistemul de balamale de pe masina si incep sa "joace" ) cu GLICERINA BORAXATA- am gasit aceasta solutie si pe forumurile de la VW , SKODA, etc. 1 sticluta de glicerina boraxata costa 2.5 lei/ aveti nevoie de 2 sticlute pentru a acoperi toate elementele din cauciuc din masina
- am pus GLICERINA BORAXATA la suprafetele de contact dintre plastice, acolo unde nu am putut pune burete
- scartaitul stergatoarelor l-am rezolvat definitiv( solutia este descrisa pe larg pe topicul dedicat acestei probleme http://www.xxx/forum/zgom_d...it+stergatoare
Din pacate mai am doar zgomotul aerotermei in treapta 1 si 2 , probabil palele ventilatorului ating ceva plastic la interior( descentrarea ventilatorului cred eu).
Sunt foarte multumit de rezultate, de o saptamana am efectiv alta masina, e o placere sa conduc acum, nu are importanta pe ce tip de drum, in masina este liniste totala( cu exceptia ventilatorului)
Toate operatiunile descrise mai sus le-am realizat in aprox . 8-9 ore( adunate)
Drumuri bune si spor la bricolat( pentru cei pasionati ) !


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 Jul 2011, 09:47
Post #2605


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




Dupa un an o sa inceapa sa faca din nou, bucura-te cat mai poti.

This post has been edited by IRONICK: 14 Jul 2011, 09:48


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 14 Jul 2011, 10:54
Post #2606


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Servus
Asta-i "piesa", reluam operatiunea daca reapar zgomotele.
La momentul actual:
- Stergatoarele merg impecabil dupa ce am schimbat bratul drept( de la pasager ) cu unul identic cu cel de la sofer( la inceputul lunii decembrie am facut operatiunea si merge brici si in prezent)
- Solutia cu ungerea chederelor stiu ca este temporara, dar, daca tine cateva luni( un an de zile ar fi extraordinar) eu sunt multumit la ce investitie am facut in acest sens( 5 lei- 2 sticlute cu glicerina)
- toata surubaraia care mi-a fost accesibila am strans-o de-a luat-o mama naibii ( bord, portiere, montant B, bara fata, bara spate, etc)
- pe suprafetele de contact dintre plastice , unde mi-a fost usor de demontat si accesibil de umblat am lipit bureti si bucati de pasla(cred ca asta e rezolvare de durata).
Plasticele mizerabile de la interior si proasta antifonare sunt probleme mari ale masinii. Nu mai vorbesc de termoizolarea masinii care nu exista.
Sunt constient de toate cablurile, suruburile lasate libere prin masina, care mai fac si alea zgomot, insa, pana in prezent sunt destul de slabe ca intensitate si nu deranjeaza mai mult decat la o masina de 20-60 de mii de coco. Am avut un drum mai lung zilele acestea cu un prieten ce detine un A6 quattro( din 2006) care , pe drumurile noastre troncanea si trosnea din toate incheieturile. Si la astea cu "staif" nu prea ai ce sa le faci, te cam uiti la ele cand iti pica ceva de pe masina.
Va voi tine la curent de evolutia/ involutia "bricolajului" realizat la masina, va anunt cand incep din nou zgomotele( daca mai apar).
Drumuri bune fara evenimente neplacute si concediu placut tuturor!


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 Jul 2011, 11:31
Post #2607


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(ani[I)
aL_2008,14 Jul 2011, 11:54]Nu mai vorbesc de termoizolarea masinii care nu exista.
Cum poti sa spui asa? Vara intra caldura in ea de o gaseste toti dracii, iarna iti ingheata totul in tine daca opresti aeroterma. Pasagerii din spate sunt cei mai afectati, nici macar izolatie pe podea nu exista ...

This post has been edited by IRONICK: 14 Jul 2011, 13:14


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 14 Jul 2011, 12:49
Post #2608


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




I know


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 14 Jul 2011, 13:41
Post #2609


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




era un topic pe aici despre cum poti sa duci tubulatura de la ventilatia masinii spre picioarele pasagerilor din spate. pt caldura ajuta sigur. pt racoare asa si asa.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
g.valy
post 19 Jul 2011, 13:24
Post #2610


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 July 11




salut. am un logan din 2004 cumparat cam acum o luna. dupa vreo 2 saptamani,dupa ce lam dus la spalatorie,cand pornesc motorul sa plec am auzit un scartait sub capota. miam zis ca o fi intrat apa pe undeva si nu prea iam dat importanta ca oricum dupa vreo 10 min a disparut. acum scartaie de fiecare data cand e motorul rece,cum urca temperatura la apa,cam 10 minute,scartaitul dispare treptat. ma gandesc ca ar putea fi pompa de apa,da la taicamiu cand a avut probleme cu pompa scartaia mereu nu doar pana crestea temperatura la apa. la mine e un scartait puternic,foarte enervant. imi fac griji ca tebuie sa schimb distributia...dar sper sa nu trebuiasca... care credeti ca e problema?


--------------------
dacia logan preferance/2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
97 Pages « < 85 86 87 88 89 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 14:23
Forum Renault