DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> apartament, negociere si alte nelamuriri

adister
post 20 Jun 2007, 21:00
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




@guliver - eu am cumparat un apartament prin credit ipotecar acum 4 ani (cu 16.000 de USD...ce vremuri smile.gif ). Atunci am parcurs urmatoarele etape:
1. mers la banca, aprobat o limita in care ma pot incadra
2. gasit vanzator, semnat precontract - eu i-am dat 500 USD (un fel de rezervare smile.gif ) iar in cazul in care ma razgandeam, pierdeam banii astia. El daca se razgandea imi platea mie 1000 USD. Probabil ca acum se merge pe sume mai mari...
3. la 2 saptamani dupa semnarea precontractului am fost impreuna cu vanzatorul si cu juristul bancii la un notar agreat de banca unde am facut contractul de vanzare cumparare si am achitat vanzatorului avansul (25% din pret)
4. dupa inca 2 saptamani (probabil ar fi mers mai repede dar s-a nimerit sa fie Pastele atunci) am fost convocat la banca sa primesc restul de 75% (in lei, iar eu a trebuit sa-i schimb in dolari pentru ca asta voia vanzatorul sa primeasca)

Cam asta a fost la mine...banuiesc ca mari schimbari nu sunt...bafta multa si mai ales rabdare la vizionari. Pentru mine etapa asta a fost un chin....


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 20 Jun 2007, 23:10
Post #32


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Ce stiti de zona theodor pallady ozana?E cam la marginea buc. in schimb in spatele blocului se construiesc numai vile. Plus ca am auzit ca la anul ar da drumul si unei statii de metrou acolo. Vi se pare o zona cu potential?


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 21 Jun 2007, 06:28
Post #33


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Da ce zici de o casa noua la 70k-80k euro, 140 mp, P+1, 3 dormitoare, 2 bai...., curte ~300mp.
In Pantelimon, are curent electric, si gazele sunt in proiect.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pasionatul
post 21 Jun 2007, 07:07
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 July 06




"Pantelimon"

Poate nu stiti cum sta treaba pe acolo!

Terenul sigur este concesionat.

Gaze si canalizare au doar pe 2 strazi, si alea neasfaltate si pline de colorati.

Calitatea de executie a caselor.........................! no comment.

Anul trecut dupa ce am vandut garsoniera, am verificat personal in Pantelimon (comuna nu cartierul) ce era de vanzare.

Dupa ce am sunat la o groaza de agentii si particulari si am vazut o groaza de ciurucuri, ma duce un agent undeva la marginea satului spre Selgros si imi arata o fundatie, unde imi spunea ca in 3 saptamani va fi casa!

Casele acolo se fac pe structura tip stalpi, umplu golurile cu BCA, intre parter si etaj se pun barne, peretii interiori sunt din rigips, scara interioara dintr-un lemn amarat si de obicei nu prea sunt racordate la lumina si canalizare.

Cat depre infrastructura, vecini si zona, no comment!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 2006
[COLOR=blue][B][I]Logan Laureate 1.4[/I][/B][/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 21 Jun 2007, 08:15
Post #35


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(tribunul @ 21 Jun 2007, 06:28)
Da ce zici de o casa noua la 70k-80k euro, 140 mp, P+1, 3 dormitoare, 2 bai...., curte ~300mp.
In Pantelimon, are curent electric, si gazele sunt in proiect.
*


Ai o oferta concreta sau e o sugetie de cautare?


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 21 Jun 2007, 10:52
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(Pasionatul @ 21 Jun 2007, 07:07)
"Pantelimon"

Poate nu stiti cum sta treaba pe acolo!

Terenul sigur este concesionat.

Gaze si canalizare au doar pe 2 strazi, si alea neasfaltate si pline de colorati.

Calitatea de executie a caselor.........................! no comment.

Anul trecut dupa ce am vandut garsoniera, am verificat personal in Pantelimon (comuna nu cartierul) ce era de vanzare.

Dupa ce am sunat la o groaza de agentii si particulari si am vazut o groaza de ciurucuri, ma duce un agent undeva la marginea satului spre Selgros si imi arata o fundatie, unde imi spunea ca in 3 saptamani va fi casa!

Casele acolo  se fac pe structura tip stalpi, umplu golurile cu BCA, intre parter si etaj se pun barne, peretii interiori sunt din rigips, scara interioara dintr-un lemn amarat si de obicei nu prea sunt racordate la lumina si canalizare.

Cat depre infrastructura, vecini si zona, no comment!
*



pai mai nou nu asa se fac casele? pe stalpi? si pare-mi-se ca e mai rezistenta o casa care are o "structura de rezistenta" happy.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 21 Jun 2007, 11:43
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




ziceai mai sus de 25% avans
eu am luat credit cu 15% de la Alpha bank, am inteles ca sunt acum si alte banci care dau credit tot cu 15% avans
si in plus daca iei credit de consum pentru plata avansului - iesi mult mai scump decat la cel imobiliar, deci merita sa iei cat mai putin cu credit de consum, si cat mai mult cu cel imobiliar

LE: Ca si sfat general, pentru mine conteaza cel mai mult sa imi placa zona si vecinii.
Fa niste drumuri prin zona la ore si zile diferite, stai de vorba cu vecinii ( intreaba-i daca sunt ceva probleme cu blocul, etc), si vezi cum ti se par.

This post has been edited by testike: 21 Jun 2007, 11:45


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 21 Jun 2007, 11:56
Post #38


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Confirm cele spuse de Pasionatul. Doar daca esti masochist te muti in Pantelimon. Ulitele de acces (ca nu le pot spune drumuri) sunt foarte inguste si neasfaltate. Accesul se face foarte greu si majoritatea locurilor si caselor "ieftine" sunt foarte departe de soseaua principala (cativa kilometri).

E bine sa te interesezi daca imobilul a fost nationalizat. Exista un termen de 10 ani in care imobilul trebuie revendicat, dar chiar daca trece aceasta perioada, nu se stie niciodata cand iti bate cineva la usa cu citatie la tribunal.
Daca proprietarul e bazat, poti ramane fara apartament sau nu il poti vinde in perioada judecatii, care se poate intinde pe multi ani.

This post has been edited by vis-a-vis: 21 Jun 2007, 12:00


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pasionatul
post 21 Jun 2007, 12:22
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 July 06




@ aphopis

daca vezi cum sunt executate fugi de mananci pamantul.

Comuna Pantelimon nu este o zona unde un om normal s-ar putea muta.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 2006
[COLOR=blue][B][I]Logan Laureate 1.4[/I][/B][/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 21 Jun 2007, 18:50
Post #40


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Cum poti sa afli despre un bloc daca e dintre cele cu bulina cu risc maxim in cazul unui cutremur? E vreun site unde gasesc mai multe informatii? Poate o persoana care vinde un apartament sa ascunda aceasta informatie unui cumparator?


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel35
post 23 Jun 2007, 05:31
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 2 February 05




QUOTE(david79 @ 20 Jun 2007, 11:32)
la 65 000 euro gasesti confort 1 decomantat. cam mare pretul ....
*


Cred ca nu ai mai cumparat de mult.....nu mai exista ap. de 2 camere decomandat la pretul asta de mult, indiferent zona.....si stiu ce spun caci tocmai am incheiat o tranzactie si am cautat prin tot orasul....

QUOTE(thunder @ 20 Jun 2007, 14:09)
Sa nu faci greseala sa treci in acte o suma mai mica decat ii dai cash. Din cate stiu eu, daca ala se razgandeste (si parca are 24 sau 48 ore la dispozitie sa o faca) atunci suma de bani pe care o primesti inapoi este cea din acte. Nu se stie niciodata peste ce fel de oameni dai si ramai fara bani.
*


Nu ai dreptate, odata semnat la notar actul de vinzare cumparare ...totul s-a terminat....
Se practica trecerea unui pret mai mic care este in avantajul ambilor...si vinzator si cumparator:
-vinzatorul plateste un impozit mai mic....iar cumparatorul taxele notariale mai mici...
Se procedeaza in felul urmator: ambii citesc actul, si daca totul este ok vinzatorul isi numara banii, ii baga in geanta si semneaza imediat....simplu si eficient....

QUOTE(mauru007 @ 21 Jun 2007, 18:50)
Cum poti sa afli despre un bloc daca e dintre cele cu bulina cu risc maxim in cazul unui cutremur? E vreun site unde gasesc mai multe informatii? Poate o persoana care vinde un apartament sa ascunda aceasta informatie unui cumparator?
*


este un site specializat...parca www.cutremure.ro
Dar daca dai un google afli imediat

This post has been edited by angel35: 23 Jun 2007, 05:32


--------------------
Logan Ambition - B-xx-CHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramm
post 23 Jun 2007, 10:51
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 13 July 06




@angel35 Impreuna cu prietena mea, ieri am batut palma ptr un apartament cu 2 camere decomandat 60mp, in bloc din '86 pe langa Planorama cu 63.500 euro..deci mai gasesti si la preturi bune


--------------------
Honda Civic 2007
Honda Del Sol Vti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel35
post 23 Jun 2007, 12:49
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 2 February 05




ce pot sa spun....ai avut bafta la banii astia si suprafata care o spui...chiar bafta.....


--------------------
Logan Ambition - B-xx-CHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 23 Jun 2007, 13:19
Post #44


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Pe langa Planorama e zona de negrii, o sa te dumiresti de ce pretul a fost mic in curand biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 23 Jun 2007, 13:26
Post #45


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




vis-a-vis ... dar unde NU sunt negri ?


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 23 Jun 2007, 13:27
Post #46


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Sunt peste tot, dar nu la densitatea aia. tongue.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 23 Jun 2007, 13:33
Post #47


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Eu unul am gasit numai preturi mari pentru ce ofera in schimb. Si ma enerveaza ca toti sustin ca e pretul bun sau chiar mic. Am mers in case unde nu au bagat macar un cui in perete dar vor miliarde acum, evident pretul pietei. Anunturi minunate, apartament 2 camere modificat dintr-o garsoniera smile.gif etc.
L.E. M-am hotarit pentru un apartament cu 3 camere (64mp)pe prevederii. Acum alte probleme
- cine poate sa imi recomande o firma pentru cumparare/montare parchet laminat si ce fel de parchet sa sunt mai multi producatori
- usa metalica cat si de unde?

<span class='edit'>24 Jun 2007, 11:13:</span>

L.E. M-am hotarit pentru un apartament cu 3 camere (64mp)pe prevederii. Acum alte probleme:
- cine poate sa imi recomande o firma pentru cumparare/montare parchet laminat si ce fel de parchet sa sunt mai multi producatori
- usa metalica cat si de unde?

This post has been edited by mauru007: 24 Jun 2007, 11:14


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Jun 2007, 11:19
Post #48


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(FLP @ 23 Jun 2007, 13:26)
vis-a-vis ... dar unde NU sunt negri ?
*




La Deva de exemplu. Au migrat toti la Bucuresti, si p'afara, la ciordit. a scapat.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 24 Jun 2007, 11:25
Post #49


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Am stat o luna la deva cu serviciul anul trecut. La motel Alaska. E frumos orasul dar nu as rezista e prea multa liniste si pace. LA piata in centru la ora 15 era lacatul pe usa in partea cu haine si alte articole blink.gif


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 24 Jun 2007, 13:12
Post #50


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(mauru007 @ 23 Jun 2007, 13:33)
... Acum alte probleme
- cine poate sa imi recomande o firma pentru cumparare/montare parchet laminat si ce fel de parchet sa sunt mai multi producatori
- usa metalica cat si de unde?
*

Din experientele mele cu parchetul laminat Kornotex si Kaindl One, iti pot spune ca nu e mare diferenta intre ele: amandoua se monteaza relativ simplu (mai ales dublu-click), se zgarie relativ usor, umflarea materialului datorata primei inundatii nu este de natura sa necesite inlocuirea. Din punct de vedere al preturilor de achizitie, anul trecut am constatat ca un Kaindl One de 8mm era mai ieftin (210mii/mp) la Valea Cascadelor decat mega-oferta Bricostore (240mii/mp). La fel si Kronotexul de 7mm. Daca ai strat suport plan si suficient de rigid, grosimea de 7mm e suficienta pentru un apartament cu trafic domestic intens. Despre fime care monteaza, daca ai 2-3 zile libere, o bormasina, un ferastrau pendular, o ruleta si ceva chef de treaba nu merita sa dai banii decat daca se angajeaza ca termina intr-o zi totul.
Usi metalice bunicele au cei de la Far Est, eu am luat una cu o singura caseta (adica am o singura yala, cu cheie de seif) si cu bolturi in tocuri pe toate laturile. Acum face cam 12mil, cu transport, demontat usa veche si montat usa noua incluse. Montatorii au fost parolisti si mi-a placut cum au lucrat (au scule si nu renunta cand intalnesc vreu otel prin beton), ba chiar au facut si curatenie la final. Usile astea de la Far Est au tocurile alcatuite din otel cu sectiune inchisa, mult mai rigida decat cele un forma de U care vin pe majoritatea usilor turkish, deci sunt mai rezistente la o eventuala fortare de catre hoti imbecili care nu sunt in stare sa sparga o yala si prefera sa umble la tocuri. Tocurile sunt prinse in betonul peretilor cu cate 4 armaturi de 8mm varate in gauri de cca 40cm si sudate de tocuri. La exterior au pervazuri care au si rolul de cofraj pentru tencuiala de mortar de ciment cu care s-a umplut golul dintre tocuri si pereti. In banii astia nu te scapa insa de usa si de tocurile vechi si nici nu iti finiseaza zona tencuita cu mortar.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Jun 2007, 13:16
Post #51


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu cred ca s-a gandit sa-si ia usa metalica turceasca de 5 milionane...se deschide printre altele si cu desfacatorul de conserve..foarte proaste..decat de aia mai bine se patreaza cea veche.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 24 Jun 2007, 13:31
Post #52


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Aia veche a mea s-a desfacut cu levierul. A durat 15 minute cu tot cu tocuri.
Cand cautam usa metalica, o colega a avut parte de o tentativa de spargere. Din motive necunoscute hotul a renuntat, dar yala era de nedesfacut asa ca singura solutie a fost scoaterea usii cu tot cu tocuri, adica da-i nene cu rotopercutorul de le sareau plombele din gura vecinilor... A cumparat una de import, din Israel, cu nu stiu ce sisteme anti-efractie si cu service non-stop. Cam 25mil.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guliver
post 24 Jun 2007, 15:16
Post #53


No title


Group: Members
Posts: 545
Joined: 26 December 05




Cu cat ai gasit apt. de 3 camere de pe Prevederii? In ce zona e strada asta?


--------------------
fosta dacie fosta solenza 1900 dar nu toamna
"Fericirea e o minge de fotbal, cînd e aproape o lovești, cînd este departe alergi după ea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 24 Jun 2007, 16:54
Post #54


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Ieri am montat parchet laminat la sor-mea-n camera. N-a durat mai mult de 5 ore, cu pauzele de bere aferente incluse biggrin.gif
Misto parchetul, e cu sitem click si nu trebuie lipit si se aseaza foarte bine.
Daca ai pereteti din beton, trebuie si o bormasina cu rotopercutie pentru prinderea clemelor de plinta.
Cat mai e pretul de pus parchet pe metrul patrat? Poate ma lansez in afaceri. biggrin.gif

24 Jun 2007, 18:07:
prvd01rc1.jpg

This post has been edited by vis-a-vis: 24 Jun 2007, 17:07


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel35
post 25 Jun 2007, 08:50
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 2 February 05




la o usa metalica...nu prea conteaza cine o face(ok, excludem cooperativele)
Ce conteaza este sistemul de inchidere pe care-l malegi...eu am schimbat la o usa metalica veche yalele si m-a costat 800 de lei.....cu montaj cu tot.
Asta nu inseamn aca cineva nu le va putea deschide, doar ca timpul alocat acestei operatiuni este cam pe la 30 de minute si cu mult zgomot.....


--------------------
Logan Ambition - B-xx-CHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 25 Jun 2007, 13:47
Post #56


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(guliver @ 24 Jun 2007, 15:16)
Cu cat ai gasit apt. de 3 camere de pe Prevederii? In ce zona e strada asta?
*


73.000 euro plus 1500 comision agentie. Strada o vezi pe harta doar ca e spre capatul strazii(mai departe de N. Grigorescu) Am mai stat vreo 3 ani inainte prin zona si e ok. In 2008 teoretic se da drumul si la o noua statie de metrou care cred ca e mai aproape de mine decat cea de la Grigorescu. In functie de banii cu care raman dupa achizitionare o sa vad si de usa si parchet in varianta de buget nu fac nimic acum, in varianta de sclav al bancii fac de toate. Poate ma supar si o sa fie si un Bonnie & Clyde de Romania ca au astia de la banci niste pretentii de iti vine sa iti dai palme.

This post has been edited by mauru007: 25 Jun 2007, 13:48


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 05:50
Forum Renault