DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Toba esapament, probleme

dnv
post 7 Jan 2003, 16:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 9 December 02
From: Bucuresti




Am si eu o problemuta daca ma poate ajuta cineva :roll:

Zilele astea am pus masina pe rampa in dorinta de a i-mi face singur revizia de 20K km (ca oricum a iesit din garantie, adica o am de 1 an si 7 luni, iar la baietii atat de priceputi de prin service pe cat posibil as vrea sa nu mai calc,...ca nu vreau sa spun acum ce treaba buna fac, iti vine sa iti mananci unghiile). Si cum ma aflam eu pe sub ea, mirat am fost sa vad ca toba incepuse sa ma lase,..adica erau urme de rugina prin toate incheieturile atat la toba intermediara cat si la cea finala. Nu a mai durat o zi doua si a inceput sa se si auda ca o masina de curse, deci a trebui sa le dau jos si sa le schimb.

Acum problema e ca toba din spate a iesit cam greu,.. fortata cu ciocanul si impinsa in toate felurile daca nu chiar si strambata putin.
Aveti idee cum se scoate defapt, caci locul dintre punte si caroserie este foarte ingust si cum toba are inspre interior o terminatie incovoiata nu prea iese pur si simplu.
Oare cei de la Dacia au montat-o inainte sa monteze si alte piese invecinate (rezervor benzina, etc)?
acu problema nu e cum am scos-o pe cea veche ca oricum era mancata toata, dar cum o voi pune pe cea noua,..caci risc sa o stric inainte sa merg vre-un pic cu ea...

Va multumesc anticipat pentru orice sfat...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Jan 2003, 18:30
Post #2


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Nici ca ai putut gasi un moment mai propice sa pui intrebarea asta smile.gif.
eu mi-am facut azi dimineata revizia de 40.000 Km si in acelasi timp mi-am schimbat si toba finala ca avea o gaura in ea smile.gif ... (inca sunt in garantie). Asa ca am asistat la toata operatiunea de scoatere/bagare a tobei finale.

Ideea este ca mai intai au taiat cu polidiscul pe lung capatul de la imbinarea toba finala/ toba intermediara (in manual se cheama Amortizor de zgomot/ detenta). Apoi au smuls toba finala si au scos-o usor .. ideea e ca toate operatiile le-au facut DUPA ce au scos bucsile de sustinere a tobelor.
Toba noua a intrat exact invers cum a iesit cea veche .. fara nici cel mai mic efort ... oricum miscarea contine si o rasucire cumva a tobei astfel incat capatul curbat sa urmeze un traseu fara obstacole.

Mai mult nu iti pot spune si nici arata ca nu am filmat nik smile.gif ....


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dnv
post 8 Jan 2003, 08:55
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 9 December 02
From: Bucuresti




Am revenit cu o precizare.

Eu cand am "urcat" masina pe rampa am folosit o rampa clasica in care masina statea pe propriile roti,... cei de la service o ridica suspendand masina si ea nu mai sta pe propriile roti.
Nu cumva in momentul in care rotiile sunt libere in aer, puntea impreuna cu rotiile se mai lasa un pic in jos (cat lasa suspensiile),...si astfel se creeaza un loc mai mare intre punte si caroserie?,.. ecxact pe acolo pe unde se baga toba mare....

:?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 8 Jan 2003, 13:06
Post #4


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




You're right .... va trebui sa folosesti un ELEVATOR smile.gif ...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 8 Jan 2003, 14:44
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




cum ai reusit sa faci 40000km si inca mai esti in garantie.citi faci pe luna?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 8 Jan 2003, 16:48
Post #6


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Pai eu mi-am luat masina de nevoie.
Eu normal ar trebui sa locuiesc in Iasi ... dar serviciul il am in Buc din aprilie 2002. Asa ca am stans din bu*i si am platit un avans si mi-am luat DSN-ul asta Clisma exact de ziua copiilor 1 iunie.
De atunci in fiecare weekend plec la Iasi (vineri) si ma intorc luni dimineata ... asa ca am cca 1000Km pe saptamana .. daca mai adaugi cateva drumuri la tara in nordul extrem (Putna) plus doua concedii dintre care unul (asta vara) a fost "turul Romaniei in 6 zile" ... ai sa ajungi la cifra de 40.000Km in cca 7 luni ... Asa ca inca mai am garantie din plin smile.gif .. macar am ocazia sa testez masina asta in "real stress" si pana acum ma declar multumit .


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 4 Jan 2004, 06:49
Post #7





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


In 2 ani am schimbat 3 tobe de esapament intermediare (cred ca asa se numeste pen-ultima toba, nu cea finala). Se rupe tzeava dinspre toba finala, exact la iesirea din toba intermediara.
M-am saturat sa tot dau banii degeaba. sad.gif

Unde gasesc o toba de esapament (eventual tot ansamblul (tobe + tzevi) care sa nu rugineasca la 10 luni, si cam cat costa.

Multumesc.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 4 Jan 2004, 10:31
Post #8


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




la borla , sunt facute din inox si costa cam 120 de euro tot ansamblul. acum jumatate de an au costat fix 3 .7 mil lei si le-am cumparat din pitesti.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andu
post 5 Jan 2004, 17:49
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 294
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




Vezi ca e un thread mai jos despre tobele de inox.


--------------------
Opel Astra H ABS+EBD+EBA+CBC+DDS ESP+TC+UCL TPMS.... 2006 - fost GGA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 5 Jan 2004, 17:55
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




Tobele de tabla chioara ruginesc mai repede in 2 conditii favorabile:
1. drumuri scurte si rare in care nu apuca sa se incinga bine si in concluzie vaporii de apa condenseaza (oltcitistii stiu bine chestia asta)
2. sulf in combustibil.
Vezi care din astea ti se aplica si incearca sa le elimini.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:09
Forum Renault