DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Furnizor radiator

AlexV
post 9 Jan 2003, 23:17
Post #1


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Cum au schimbat furnizorul de radiatoare cand toate sunt facute de Romradiatoare Brasov (si caloriferul si radiatorul)???
Din cate stiu eu este singura fabrica din tara care poate sa produca cantitatea necesara.
Amortizoarele au fost schimbate deoarece cele pe gaz nu se comporta foarte bine la gropile noastre si au si un zgomot de functionare. Acum sunt pe lichid, dar la ce gropi avem, poti sa pui ce amortizoare vrei ca nu va avea nici un bai.

Toate bune.
[size=9][/size]Acest subiect a fost mutat de catre moderator din cauza plasarii necorespunzatoare!


--------------------
Toyota RAV4 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 10 Jan 2003, 12:10
Post #2


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Sincer, asa auzisem, nu sunt foarte cunoscator in materie de furnizori Dacia. Poate era vorba de tehnica de fabricare, material sau altceva, ideea e ca acuma sunt mai scumpe si ar fi crescut pretu masinii. Ceva le-au facut pentru ca atunci cand mi-am cumparat masina cei de la Meridian m-au asigurat ca nu mai sunt vechile radiatoare si ca cele noi nu mai trebuiesc schimbate de doua ori pe an. smile.gif Io sper sa fie asa cum au zis.
In concluzie, ce am vrut eu sa zic este ca chestia aia cu normele europene e o aberatie si v-am dat un alt motiv posibl pentru care au scos becu pe spate plus celelalte kestii.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SABA
post 12 Aug 2003, 15:50
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 August 03
From: ARAD




Aiurea, cica au un nou "kit" de instalare. Eu am schimbat vreo trei pina acum :x si tot curg asa ca am pus un pic de praf si de atunci nu mai curge nimic


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meck
post 12 Aug 2003, 16:35
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 6 July 02
From: alexandria




praf ai pus ca se pare ca am si eu nevoie miroase a antigel in masina
cat si de unde ?
10x


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SABA
post 15 Aug 2003, 08:45
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 August 03
From: ARAD




Este ceva praf american. Se prezinta sub forma de flacoane rotunde ,mici. Costa cam 30.000-40.000 lei. Dar atentie!!! sa nu pui tot flaconul ca sa nu infunde si gaurile din chiulasa si fierbe motorul. Trebuie incercat pina nu mai curge. Verifica cu degetul la marginile laterale ale radiatorului, in partea de jos. Daca miroase inauntru s-ar putea sa curga caloriferul dar si al se va astupa cu praf. Este o solutie de compromis dar oricum mult mai ieftin decat un radiator nou si cu manopera aferenta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosG
post 15 Aug 2003, 12:24
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 10 June 03




Eu sunt la al treilea radiator si al doilea calorifer. Acel "kit" de fapt sunt niste clame de care se prind ACELEASI radiatoare, practic au schimbat sistemul de prindere.
Zilele trecute am cosntatat ca se aude antigelul cum curge in calorifer!!! Cum este posibil din moment ce caloriferul este inchis? Tare cred ca mai schim un radiator :cry:


--------------------
Nissan Qashqai 2008, 1.6 Tekna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 15 Aug 2003, 12:45
Post #7


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Daca auzi antigelul cum curge prin calorifer, e semn ca trebuie sa completezi lichidul de racire. Lichidul de racire trece prin calorifer oricum, fie vara fie iarna. Tu cind ii dai sa-ti bage aer rece, o clapeta iti obtureaza accesul aerului la calorifer, deci nu mai vine aer cald.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentin
post 15 Aug 2003, 12:46
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 29 January 03
From: Bucuresti




De putin timp am inceput si eu sa aud acel susur minunat al antigelului ce curge lin prin calorifer. Nu stiu cine zicea ca daca incep sa se-auda asemenea sunete , inseamna ca nu o mai duce mult (caloriferul)... Asa este?
Stie cineva de ce si pe unde poate intra aer in instalatie?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentin
post 15 Aug 2003, 12:48
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 29 January 03
From: Bucuresti




Multumesc Marty! Cred ca ai raspuns in timp ce eu scriam intrebarea smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:13
Forum Renault