DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> solicit tutorial, de la electronisti

aly
post 9 Jun 2005, 15:38
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 7 January 05
From: Iasi




Am si eu o intrebare (cred ca e prosteasca dar eu totusi o pun):
Detin acasa un amplificator romanesc de 2x8W (acum cativa ani era destul de des intalnit, e cam de marimea unui casetofon auto dar putin mai gros si are carcasa din tabla neagra); intrebarea mea e daca se poate adapta pe masina si cum?


--------------------
Dacia 1310 tlx - is-xx-yy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 9 Jun 2005, 17:33
Post #2


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Da mai multe date despre amplificatorul respectiv. Daca are 2 x 8 W atunci ar posibil sa il adaptezi...


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 10 Jun 2005, 07:43
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




2 x 8 wati? nu ii cam putin?


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 10 Jun 2005, 07:44
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




Da-ne si explicatii... ce inseamna "adaptat"... Ai casetofon si boxe deja si vrei sa-l intercalezi, sau cum? smile.gif

Adrian


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aly
post 10 Jun 2005, 07:45
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 7 January 05
From: Iasi




Pai 2x8w si 4ohmi, doua iesiri, doua potentiometre(stanga,dreapta),si inca doua unul pentru bas si unul pentru inalte.
Mai mult de atat nu stiu........
Spune exact ce sa caut si poate gasesc acele amanunte pe care le-am omis.
Eu am plecat de la ideia ca dupa transformator are (cred) tot 12 volti.


Slider-nu cred ca e putin pentru ca atunci cand il foloseam normal prin iesirea pentru casti a unui casetofon se auzea foarte bine si chiar "am reusit" sa sparg niste boxe de 30w.

Ady624-modificat ar insemna sa nu il mai alimentez de la priza ci de la bateria masinii.
da am casetofon si boxe dar casetofonul nu scoate destul

This post has been edited by aly: 10 Jun 2005, 07:52


--------------------
Dacia 1310 tlx - is-xx-yy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 10 Jun 2005, 07:50
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Ce fel de casetofon ai? Ca de regula casetofoanele auto au puteri mai mari (sau egale) de iesire decit amplificatorul tau. Si atunci nu vad rostul acestui amplificator.


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 10 Jun 2005, 07:58
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




Bun, spune asa smile.gif

Daca tii mortis sa-l pui, desi mie mi se pare cam mic la putere....
Cauti pe el sa vezi tensiunea de intrare si curentul, sau puterea. Una din ele.

Pe Maica Domnului (fara sa fac reclama) gasesti tot felul de magazine. Cauti frumos acolo "invertoare auto". Invertorul produce tensiune alternativa din tensiune continua. Proasta explicatie, dar numai pe asta o am la ora asta smile.gif

Trebuie mai intai sa vezi ce putere vrea amplificatorul tau, apoi iti cumperi un invertor care sa aiba puterea mai mare. Ar fi bine sa fie mai mare de (radical din 2) ori. Adica 1,42. Gasesti de 150W, 200W, 250W, 300W, etc.

Uita-te si spune-ne ce scrie pe amplificator.

Adi


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aly
post 10 Jun 2005, 08:01
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 7 January 05
From: Iasi




Nu e cinestie ce. E o panarama de asta cu multe beculete dar cu randament putin.
In Iasi e plin Bazarul de ele; l-am luat odata cu masina si am zis ca decat sa dau banii pe altul pote fac ceva cu statia aia daca se poate.


--------------------
Dacia 1310 tlx - is-xx-yy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 10 Jun 2005, 08:06
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Nu ii trebuie nici un invertor. Daca este pentru masina sigur are alimentare la 12 V c.c.
Daca este alt tip si are alimentarea la 220 V c.a. sigur are in interior partea de alimentare 220 c.a - 12V c.c. (sau alta tensiune dar la 8 wati putere de iesire cam la 12 V se alimenteaza de regula). Pentru al folosi nu trebuie decit desfacut eliminat partea de alimentare si alimentat direct cu 12 V c.c. de la masina.
Dar pentru asta iti trebuie ceva cunostinte de electronica si nsicai scule.

...........Slider-nu cred ca e putin pentru ca atunci cand il foloseam normal prin iesirea pentru casti a unui casetofon se auzea foarte bine si chiar "am reusit" sa sparg niste boxe de 30w.........

Zici ca ai spart boxele de 30 w la o iesire de 8.. blink.gif Nu prea ii curata treaba...ori boxele nu au (aveau) 30 W ori amplificatirul nu scoate 8 ci mai mult.


This post has been edited by Slider: 10 Jun 2005, 08:09


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 10 Jun 2005, 08:14
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




Slider, daca nu vrea sa umble in el, ii trebuie invertor.
Daca nu-i mai trebuie prin casa, evident ca poate sa-i sunteze alimentarea biggrin.gif

Dar am o intrebare... ce te faci daca bietul fier se alimenteaza la +/- 12V? Pentru ca amplificatoarele vechi romanesti cam asa faceau... -12V de unde-i scoate? sad.gif

E clar ca trebuie vazut amplificatorul. Un model ceva?

Cel mai elegant este cu invertor. NU inseamna neaparat ca e si cel mai bine sau cel mai ieftin... sau cel mai practic (trebuie inghesuit si invertorul ala in masina...)

Adi

This post has been edited by ady624: 10 Jun 2005, 08:15


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 10 Jun 2005, 08:18
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




.....................Slider-nu cred ca e putin pentru ca atunci cand il foloseam normal prin iesirea pentru casti a unui casetofon se auzea foarte bine si chiar "am reusit" sa sparg niste boxe de 30w.........

Nu ii curata treaba....ai stricat boxe de 30 cu iesire de 8 wati?

....Slider, daca nu vrea sa umble in el, ii trebuie invertor.
Daca nu-i mai trebuie prin casa, evident ca poate sa-i sunteze alimentarea ....

Da' ce nu poate sa-i scoata o mufa la care sa alimenteze cu 12 v cc cind il pune pe masina? si ii ramine si alimentarea de 220 ?


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 10 Jun 2005, 08:32
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




[qute]Da' ce nu poate sa-i scoata o mufa la care sa alimenteze cu 12 v cc cind il pune pe masina? si ii ramine si alimentarea de 220 ?
*

[/quote]

ba da. smile.gif

Dar cu alte tensiuni decat 12V? Sunt 80% convins ca are si o tensiune negativa pe acolo... ca acel transformator are fie mai multe bobine secundare, fie un secundar cu una sau mai multe prize mediane.... Trebuie vazut modelul.. smile.gif

Adi


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aly
post 10 Jun 2005, 10:37
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 7 January 05
From: Iasi




NU E NICI O PROBLEMA SA IL DESFAC CA NU AR FI PRIMA DATA.
IN MARE SE PREZINTA CAM ASA: CORDONUL DE LA PRIZA INTRA INR-UN TRASFORMATOR MICUT ROTUND DIN CARE PLEACA DOUA FIRE LA PLACA CU CABLAJ.
A SI ARE SI O SIGURANTA DE AIA DE STICLA CARE SE INFILETEZA IN CARCASA.
CAT PRIVESTE SPARTUL BOXELOR CINEVA MI-A EXPLICAT CA DACA SEMNALUL LA INTRARE E MAI MARE SE MARESTE SI PUTEREA IAR ACEL CASEFOFON(INTERNATIONAL II SPUNE -IL STITI SIGUR) AVEA SI EL VOLUMUL PE LA JUMATATE ADICA ATAT CAT SE PUTEA FARA SA DISTORSIONEZE.

EU CAM TOT ASA M-AM GANDIT SA-I ANULEZ ALIMETAREA LA 220 PROBLEMA E DACA MERGE AVAND IN VEDERE CA UNUL E CURENT ALTERNATIV IAR CELALALT E CONTINUU.


This post has been edited by aly: 10 Jun 2005, 10:43


--------------------
Dacia 1310 tlx - is-xx-yy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 10 Jun 2005, 11:17
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




In primul rind iti recomand sa nu mai scrii cu majuscule (nu de alta dar nu trebuie sa "strigi" la noi.
In al doilea rind nu ii mare problema. Iei frumusel un aparat de masura si masori ce tensiune ai la cele 2 fire care ies din transformator. Sigur montajul de alimentare este clasic - adicatelea cu + si - (masa). In functie de tensiunea care iese din traf (in c.a) poti sa-ti dai seama de tensiunea cu care este alimentat montajul (adicatelea ce iese din redresor).
Daca nu te pricepi cauta si tu un amic care are pasiuni din astea legate de sirme si curenti si o sa te ajute sigur.


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aly
post 10 Jun 2005, 12:12
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 7 January 05
From: Iasi




Mii de scuze pentru majuscule, eu sunt la servici, faceam ceva si am uitat de caps lock.
Deci sa inteleg ca daca din transformator ies 12 v nu e nici o problema montez statia pe masina si ar trebui sa mearga fara a mai conta tipul de curent.


--------------------
Dacia 1310 tlx - is-xx-yy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 10 Jun 2005, 13:58
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Cam asa ceva. Poti sa masori si ce tensiune (in c.c.) iese dupa redresor, asta daca te pricepi sa descoperi unde este iesirea in montaj. Tot de acolo poti sa-ti scoti o mufa ceva la carcasa amplificatorului pentru al alimenta la circuitul electric al masinii.


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 10 Jun 2005, 19:41
Post #17


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




Cel mai usor ar fi daca stii cum arata un condensator. Aproape de firele care ies din transformator(locul unde sunt lipite pe placa) trebuie sa gasesti o piesa cilindrica, mai mare decat celelalte, care are o valoare in jur de 1000 microFarazi(nu este obligatoriu sa fie 1000 dar e in microF). Acea piesa are 2 "picioare" din care unul este notat cu - (minus). Acela este masa iar celalalt "picior" este plus. Ai lipit acolo doua fire pe care le pui la 12v si gata. Sigur tensiunea de alimentare a amplificatorului tau e mai mare de 12v asa ca nu risti sa strici nimic. In cel mai rau caz ai sa ai o putere de iesire mai mica.


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 10 Jun 2005, 21:27
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




Eu as propune sa puna alimentarea chiar pe iesirea transformatorului. In felul asta nu mai are omu' probleme cu + si cu - ca poate sa le puna cum vrea. Dar OBLIGATORIU sa deconecteze transformatorul. Adica... cele 2 fire de la transformator se scot si se inlocuiesc cu doua fire care duc la baterie. Nu conteaza care-i plus si care-i minus ca d-aia ai punte si redresor dupa. Scade tensiunea cu 1.4 V (2 diode inseriate, de obicei din siliciu > 2 x 0.7V ) da' nu cred ca-i bai.

Daca te hotarasti sa pui firele peste condensator, asigura-te ca pui borna minus la pinul marcat cu minus pe laterala condensatorului. Altfel, condensatorul bubuie si pa pa si restul de piese de pe placa... smile.gif

Mult succes!


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex lada
post 10 Jun 2005, 21:34
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 442
Joined: 20 October 04
From: Bucuresti




cu ce e facut amplificatorul cu tranzistori sau integrat(te) se scrie pe piesa(piesele) care sunt prinse pe radiator ? cam putin 2X8W.

de cat e siguranta aia de sticla ?

This post has been edited by dex lada: 10 Jun 2005, 21:36


--------------------
lada 2105 - secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 11 Jun 2005, 13:53
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Dupa cum descrie s-ar putea sa fie vorba de amplificatoare AS1010 sau AS1020, erau facute pe vremuri cu un intergrat de 10 respectiv 20 W final. Cred ca denumirea integratuli era la fel ca si a aparatului sau foarte foarte apropiate. Electronica ? Tehnoton ? Nuami imi aduc aminte , dar intradevar erau destul de putenice !


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livoasca
post 12 Jun 2005, 15:08
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 30 April 05




QUOTE(aly @ 10 Jun 2005, 07:45)
Slider-nu cred ca e putin pentru ca atunci cand il foloseam normal prin iesirea pentru casti a unui casetofon se auzea foarte bine si chiar "am reusit" sa sparg niste boxe de 30w.
*



Sa spargi 30 W cu 2x8 W nu e asa greu precum pare - daca incerci sa treci de puterea de varf a amplificatorului o sa inceapa sa limiteze, adica sa scoata niste impulsuri mai lungi de tensiune continua care pot fi fatale pt boxe, fie ele si de 100 de W.


--------------------
Logan Ambition - B32YXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aly
post 13 Jun 2005, 13:03
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 7 January 05
From: Iasi




IMAGE0003.JPG.JPG ( Size: 169.21k ) Number of downloads: 404
IMAGE0002.JPG.JPG ( Size: 164.79k ) Number of downloads: 326
IMAGE0004.JPG.JPG ( Size: 166.14k ) Number of downloads: 296
IMAGE0005.JPG.JPG ( Size: 223.96k ) Number of downloads: 329

IMAGE0006.JPG.JPG ( Size: 245.28k ) Number of downloads: 292
IMAGE0007.JPG.JPG ( Size: 230.69k ) Number of downloads: 93
IMAGE0012.JPG.JPG ( Size: 483.38k ) Number of downloads: 120
CAM ASA ARATA.
220V
50HZ
FUSE 0.315A
4 OHMI MINIM 8W
DOUA IESIRI PHONO SI AUX
PE CONDENSATOR SCRIE 2200 MICROFARAZI.

POTENTIOMETRELE DE VOLUM STANGA DREAPTA LE-AM SCOS EU CA ERAU DEFECTE O SA SE LE INLOCUIESC.

This post has been edited by aly: 13 Jun 2005, 14:42


--------------------
Dacia 1310 tlx - is-xx-yy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumonk
post 15 Jun 2005, 20:28
Post #23


EPURUL UCIGAS


Group: Members
Posts: 429
Joined: 10 April 04
From: Oradea




Tehnoton e monstrul...UN picut off-topic:daca vrei invertor il faci foarte usor,nu trebuie sa dai bani multi pe el.iti trebuie 2 tranzistori,cateva rezistente,2 condensatori si 2 diode si un transformator 2*12v .....si niste radiatoare pt tranzistori....pret total in jur de 250 klei cu transformator luat din ceva,nu cumparat(ex:cuptor cu microunde)
al meu e de putere mica dar l-am facut numai de test:
2x 2n3055 tranzistori
condensatorii nu mai stiu ,nu ma apuc acum sa desfac cutia in care l-am pus si rezistentele si diode nu mai stiu...daa gasesti scheme pe site-uri cate vrei

This post has been edited by Ciumonk: 15 Jun 2005, 20:35


--------------------
Fiat 500,Fiat 600 `64 Fiat 600 VTM, `65 VW 1200 - BH-xx-xxx;BH-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 16 Jun 2005, 07:43
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Eiii asta-i alta treaba....minim 8 wati...pai asa zi!


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 17 Jun 2005, 19:37
Post #25


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Ciumonk, zici tu zici, dar nu e chiar asa simplu. Puntea redresoare trebuie sa fie fast switching, piesa nu tocmai comuna si ieftina. Pe urma transformatorul daca nu il ai e jale, mai ales daca vrei toroidal (care e cel mai bun), pe urma iti mai trebuie niste toroizi cu rol de filtrare, etc. Deci nu e asa simplu pe cat pare.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex lada
post 17 Jun 2005, 20:36
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 442
Joined: 20 October 04
From: Bucuresti




nu ii trebuie diode rapide in punte pt ca face un invertor 12/ 220v ac la 50hz,la asta se refera Ciumonk.


--------------------
lada 2105 - secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 22 Jun 2005, 02:53
Post #27


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




trafu ala scoate cel putin 18v...asa ca solutia e un invertor.....la 12v o sa ai neplacuta surpriza ca dupa ce dai un pic mai tare sa auzi numai gajaieli....(pt cunoscatori , statia asta are 100% tda 2030 sau de genu cu alimentare unipolara-undeva la 24vcc)
totusi ...cat costa un invertor+dureri de cap+.....=o statie SH auto din aia de zice 2*150w sau 2*75 pe care noua o gasesti la 2900000
un invertor e cca 2000000

This post has been edited by dydycom: 22 Jun 2005, 02:56


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 22 Jun 2005, 13:15
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




chiar dimineata am discutat cu cineva despre un amplificator final de 2x20W pentru auto care se gaseste gata facut la toate magazinele de componente electronice undeva la ~500k avand marimea unui pachet de tigari; mai trebuie legate firele la el si gata.


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aly
post 23 Jun 2005, 07:59
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 7 January 05
From: Iasi




QUOTE(OCEBE @ 22 Jun 2005, 13:15)
chiar dimineata am discutat cu cineva despre un amplificator final de 2x20W pentru auto care se gaseste gata facut la toate magazinele de componente electronice undeva la ~500k avand marimea unui pachet de tigari; mai trebuie legate firele la el si gata.
*




Ar fi beton daca ar fi asa ceva si prin Iasi.


--------------------
Dacia 1310 tlx - is-xx-yy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 23 Jun 2005, 08:03
Post #30


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Aly, se gaseste asa ceva si in IS. Uita-te la magazinasul ala mic mic de tot care vinde in speta aparatura pentru receptia prin satelit care se afla in spatele mag. Moldova, colt cu Panasonic, la parterul blocului de acolo. Ultimul pret era parca 300 Klei amplificatorul stereo.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 10:50
Forum Renault