DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Motor, putere, zgomot...

Fata de motor va declarati:
 
nemultumit [ 0 ] ** [0.00%]
satisfacut [ 11 ] ** [55.00%]
foarte multumit [ 9 ] ** [45.00%]
Total Votes: 20
  
suntcatalin
post 31 May 2003, 21:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 May 03
From: Bacau




Ce impresie va facut motorul cu care este ehipata noua Dacie (ma refer atat la putere cat si la silentiozitate) :?:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 1 Jun 2003, 08:45
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




eu sunt doar satisfacut! pai dupa mine as mai fi pus ceva cai pana pe la 98 cp !!! biggrin.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 2 Jun 2003, 10:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




am votat "ft. multumit"; nu sunt genul care sa imi doresc "jde mii de CP" si nici nu am condus alte marci...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Jun 2003, 10:39
Post #4


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Nu raspund la asa ceva, fiindca e prima masina sub 130 cp pe numele meu
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 2 Jun 2003, 10:39
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




Motor putin silentios. Parerea mea, hic....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinliviu
post 2 Jun 2003, 14:11
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 11 April 03
From: Bucuresti




Pt. un necunoscator ca mine, e silentios si fiabil. Imi pare insa uneori ca nu zvacneste indeajuns. Cred insa ca e de la benzina proasta, asa tot aud pe aici. Plus faptul ca, cu 4 persoane in masina (eu de regula merg doar cu doar 2), e semnificativ mai lenes, adica puterea scade binisor, dar cred ca asta e normal.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 24 Aug 2003, 00:10
Post #7


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




si eeu tot satisfacut ,eu as prefera unul in jur de 110 cp


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haky
post 25 Aug 2003, 11:38
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 23 May 03
From: Oradea




Satisfacut si eu, doar atat, pentru ca acum dupa un concediu in care am facut 2000 de Km si am mers pe aproape toate tipurile de sosele, mi se pare destul de puturosa la deal. Trage greu si pierde putere destul de repede. Este doar parerea mea si sunt curios daca o impartaseste cineva.


--------------------
Fost: Dacia Solenza Scala, 2003; Actual: Opel ASTRA CLASIC II ; Mio C250, miomap v3.3 cu skin Riks v1.0
O zi buna tuturor. Ceau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 25 Aug 2003, 11:47
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




si eu o consider puturoasa la deal, dar depinde si cum abordezi problema. daca urci cu a III-a unde era de a doua este clar ca o sa ajungi in I-a. treapta in care urca foarte bine pe drumuri nasoale si foarte usor de controlat ...


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 25 Aug 2003, 19:59
Post #10


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Pai voi pe cotetu` ala de Solenza vreti motoare de 90-100-110 cp?????!!!!!!!!! Masina e PREA VARZA pentru motorul care are.... Sa fim seriosi... tabla din care e facuta masina, se foloseste la dozele de Coca-Cola... Ganditi-va la un impact ce se poate intampla.... tabla e la fel la fel cu aia care e si pe berlina... SLZ/SN sunt chiar dezavantajate de asezarea transversala a motorului, fapt care scurteaza distanta de la bot la sofer... DACIA e o masina( a se citi carutza laugh.gif ) care te iubeste: la impact se MULEAZA PE TINE!!!! Faceti si voi o comparatie intre cum e construita o Fabia, un Polo, un Ibiza si cum e construita SLZ/SN... DIFERENTA [/size]MAREEEEEEEEE
Mai bine va lasati de ridicatul Daciei in slavi si va luati masini... Apropos pentru cei extaziati de SLZ:FERITI-VA DE GOLF-URI III ca VA FAC MUCI LA ORICE ORA SI LA ORICE VRETI VOI(STABILITATE, DEMARAJ-motoare de 1.4,1.6,1.8 si 75 de cai-toate 3 motoarele; CONFORT, SIGURANTA, FIABILITATE ETC.) chiar daca au unele si 10 ani vechime!!!! Intr-o masina germana mai veche am de 10000 de ori mai multa incredere decit intr-o Dacia de-abia scoasa de pe rampa de productie. Deci...
[size=24]
LUATI-VA MASINI FRATZILOR!!!!


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 25 Aug 2003, 20:21
Post #11


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ba frate, ce-a putut sa ne faca asta.... ma duc sa-mi dau foc la masina, sa moara Cici!!!! Bai taticu, daca tot ridici in slavi masina germana, poate vrei sa-mi scot Renaultul si sa fac un pic de pipi pe toata tehnologia TDI de pe Passat. Si n-are decit 12 ani masina. Nu mai compara tu merele cu perele ca te trezesti cu castraveti in brate ! Vorba aia : keep cool in a dry place!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 25 Aug 2003, 23:46
Post #12


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




mas, ce esti asa suparat ti s-a stricat masina ta nemteasca si vrei sa te descarci un pic. sau te-a facut vreunu cu dacia de nu te-ai vazut. sau poate mai rau cu un lastun.
daca vrei sa vb de masini nemtesti mergi pe vw forum da nu veni aici sa ne zici noua ce si cum.
si de aia face groupe renault masini care te omoara ca nu are vw nici una cu 5 stele la euroncap.
renault e fata de vw ca americani fata de noi. traim in aceeasi era numai ca uni sunt cu ceva decenii inainte. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 26 Aug 2003, 00:44
Post #13


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Pe asta la calcat Solenta pe picioare!
Domnule MAS,
am citit cu rezerve manifestul tau anti-solenta, pro golf III . E frumos sa spui ca masina aia are calitate, insa e nasol de gandit ca totushi in calitate de fier va crapa shi dansa la un moment dat, shi cand o va face o va face bine, daca nu te afli la doi pashi de un cotetz unde se vand piese vechi provenite din dezasamblari.
Apropo de Solenta, daca tabla din ea ar avea calitatea tablei de doza Coca Cola, atunci prietenul nostru Guvernul(parca) nu ar mai fi avut pb'me cu rugina din cauza ca rugina respectiva nu s'ar fi putut materializa pe o tabla de aluminu special tratata care rezista shi 100 de ani. Rezistenta de care nu se poate bucura nici minunatele limuzine vw phaeton ori s classe mertz, ce sa mai zic de porsche laugh.gif. Crudul adevar e ca fierul Solentzei nu e aliaj de aluminu. E un aliaj de rugina cu Fe. laugh.gif


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 Aug 2003, 09:24
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




io zic ca n-are sens acum sa-i dati in cap omului.. daca e suparat lasati-l sa-i treaca.. daca nu-i trece ignorati-l.... daca atat poate sa faca... sa lasam adrenalina pentru chestii serioase...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 26 Aug 2003, 10:15
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




ce comportament de meteorit! de unde o fi venit si unde se duce .... :wink:


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 26 Aug 2003, 13:30
Post #16


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




Extras de pe singelul : m-a facut mama cometa...
AlexV: ba
AlexV: n-ai dat si tu o replica aici
AlexV: http://www.dsn.as.ro/viewtopic.php?p=18601#18601
GeorgeB: ok
GeorgeB: stai sa vad
GeorgeB: este ala cu VW lui de 75 cp?
AlexV: iap
GeorgeB: ce pielea mea sa-i spun?
GeorgeB: ca e dobitoc?
GeorgeB: stie si el asta
GeorgeB: dc nu o banui macar
AlexV: laugh.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 26 Aug 2003, 17:00
Post #17


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Mey baieti... vreau sa cred ca baiatul care a facut comparatia renault-vw si americani-romani a vrut sa spuna ceva de genul renault-vw=romani-americani...
Pentru informatia voastra nu am golf de 75 de cai ci o berlina din 2000 careia i-a ars instalatia electrica fata in intersectie la A.P.A.C.A acum o luna si ceva... am garantie pe 3 ani cu ea si de o luna si ceva masina este in service si asteapta o ca instalatie amarita sa-i fie trimisa de asa-numita fabrica de automobile din Mioveni. De-aia sunt atit de razvratit impotriva acestor 2 firme: DACIA si RENAULT... Pina acum am dat pe putin 10 telefoane la vocea clientului si la directoarea care se ocupa de garantii si nu am primit decit promisiuni... Ati uitat supernovistilor cum asteptati acum un an-doi la coada la radiatoare? Chiar credeti ca la Solenza va fi altfel???!!!! Mancati ***... Dacia deja este o companie din cadrul grupului Renault, iar Renault ar fi trebuit in 3 ani de cind a venit la noi sa fi rezolvat aceste probleme de organizare... Stiti cit a asteptat o cunostinta de-a mea pentru ca o piesa sa-i fie trimisa de la VW din Austria???!!!! 4 ZILE!!!!!!! Iar de la Pitesti la Bucuresti unei piese pentru Dacia ii ia vreo 2-3 luni... asa ca... mai baieti... fiti seriosi...
iar tu baiatul cu Renault-ul de 12 ani... ce Renault e ma? e cumva Renault 25 cu motor V6? Parca ala avea 3000cmc... SE **** PE EL UN Golf IV TDI DE 180 cp... Gasiti-va si voi alte masini de ridicat in slavi... Eu unu am Dacia, dar nu mi-as mai cumpara in vecii vecilor... e o masina f. scumpa de intretinut... 100$ revizia mare, revizii la fiecare 5000km la care bagi spagi la mecanici si tot ca un cenzurat merge, si colac peste pupaza mai ia si foc... masina de 27.000 km... neforjata, necoxata,nemanarita, facut reviziile numai in service-ul Dacia de pe Calea Mosilor, adica la Auto Center... Pina acum masina asta mi-a mancat zilele... vreti comparatie? hai sa facem: SOLENZA/SN VS FELICIA cu tehnologie VW(alea care au aparut prin 93-94 parca). O Felicia de atunci arata acum daca e intretinuta mai bine decat arata o SN DE 2 ani si ceva, si garantat merge mai bine... Ganditi-va si voi si o sa vedeti... Credeti ca faimosul si atotputernicul Renault va face vreo Dacie de talia Skodei Octavia ca sa nu mai vb de Superb ca deja se lasa cu bancuri... Se va face un gen de Renault Clio care va fi garantat mai prost decit Clio-ul francez, tot asa cum este si Clio-ul Symbol turcesc... Va salut cu respect fani infocati Dacia laugh.gif


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 26 Aug 2003, 17:10
Post #18


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Nu vreau sa ma pun rau cu tine ... dar tu ar trebui sa iti vinzi dacia aia din 200 la care i s-a ars instalatia electrica si cu banii luati pe ea sa iti cumperi un bilet de avion NUMAI DUS pentru Germania. Si cand ajungi acolo sa muncesti sa faci bani cu care sa iti cumperi cea mai tare masina germana facuta pana in prezent .. dupa aceea sa vii inapoi in RSR si sa ne scuipi pe noi astia mai amarati care avem DSN/SLZ ... ca doar o sa ai masina bengoasa nu ???

Mai pe scurt .... mai "taticu' " asta este un forum in al carui titlu scrie : " Acest forum este locul de discutie al posesorilor de Dacii SuperNova si Solenza " ....
Pai tu ce te astepti ??? sa ne spunem unu' altuia ce pseudo-masini ne-am cumparat ????

Asa ca daca vrei sa discutam pasnic si intr-o atmosfera prieteneasca ... vorbeste despre ce te framanta .. despre ce te supara .. DAR NU MAI VENI AICI CU VW, SKODA SI ALTELE Made in RFG/RDG .... OK ?? .. stim si noi ce inseamna o masina si ce inseamna DACIA. Lasa-ne pe noi sa ne bucuram de cioarsele(carutzele) noastre si tu bucura-te de ceea ce ai .. GATA ...



P.S. : Sa stii ca m-am abtinut sa nu vorbesc urat ....


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Woland
post 26 Aug 2003, 17:15
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




Uahahahaaaaaaaa....ce ai MAS??? Berlina din 2000 ???
Pai si eu am Dacie da' cind ma fac mare imi iau BMW de tzishpe mii de para' si sa vezi ce caterinca fac atunci de toti amaritii astia de pe-aici, ca nu si-au luat si ei macar un Golf IV ma frate, ca e ieftin ca braga si sta in magazine.
Acuma nu stiu ce ma enerveaza mai tare, da' cred ca totusi e faptul ca a ajuns unu' care are o berlina din 2000 in service sa-mi spuna mie care masina germana e mai buna. Da, cred ca asta e....da' pina la urma totul e posibil in tara asta.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 26 Aug 2003, 17:16
Post #20


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Oricine are voie sa isi zica parerile pe acest site. Insa trebuie sa o faca intr-un mod civilizat !!! In principal aici gasesti posesori de DSN/SLZ insa si altii sunt bine-veniti daca stiu sa se exprime frumos si sa vorbeasca ca oamenii bine crescuti.

Sper ca MAS va intelege asta si ne va lasa in pace sa ne plangem in continuare de Daciile noastre si sa ne ierte cu laudatul unor masini de 2-3 ori mai scumpe.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 26 Aug 2003, 17:27
Post #21


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Liviu, nu am spus ca ar trebui sa ne spunem ce cioarse de masini avem... dar nici nu vreau sa citesc faze de genu:"as vrea motor de 110 - 120cp pe SLZ" pentru ca masinile astea nu au fost facute pentru asa ceva... Bine ca n-a venit vreunul cu pretentii de genu ca ar vrea motor V6-V8-V12 si eventual cu SLZ sa se apuce sa se traga la liniute cu M3 sau cu Audi RS4 sau (de ce nu?) cu Porsche 911 Turbo pe care il va face muci din primele 300 de metri... Hai totusi sa fim realisti... Nu cum am auzit de unu care si-a pus omu pe berlina faruri si masca de Golf IV... astea sunt vise... mai intai ai nostri baieti de la Dacia sa invete ce inseamna munca constiincioasa(apropos daca nu ati citit/auzit la TV: cica francezii ar vrea sa mute marea majoritate a productiei de la Pitesti in Rusia, pentru ca acolo munca se face mai bine) si dup-aia sa avem pretentii de motoare tari si Dacii rapide... ce? mie nu mi-ar conveni ca Dacia sa fie vazuta in lume asa cum sunt vazute Skoda, Ford, Opel? As fi in al noulea cer sa pot sa ma gindesc sa-mi iau o masina f. buna autohtona... Mi-ar placea si mie sa ne putem mindri in Raliuri cu Dacii care sa rivalizeze la performante, fiabilitate si design cu Mitsubishi Lancer EVO sau cu Subaru Impreza STI... Si ganditi-va ca Mitsubishi face si masini mai ieftine... nu numai scumpe, dar muncitorii japonezi lucreaza mai bine decit romanii se pare... Asa ca nu ma luati drept lupul negru, pentru ca nu sunt... cum am spus, am si eu Dacia mea si sunt realist... nu am visat niciodata sa am 100-120cp pe berlina... puterea ei e suficienta pentru stabilitatea si frinele care le are...e chiar prea mare...


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 26 Aug 2003, 17:45
Post #22


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Ei, deja vad un alt ton. Ai dreptate in ceea ce zici. Insa conteaza mult si CUM o zici. Asadar esti binevenit daca continui cu un ton linistit. Cat despre motoare, eu am fost obisnuit cu dacia 1300 asa ca motorul de pe SLZ mi se pare arhi-suficient. Nici nu vreau o masina mai puternica si mai ales.... nu vreau una mai scumpa ca nu imi permit. Nici una straina la mana a doua ca mi-e frica de intretinerea ei. Ca sa revenim, desi motorul Renault de pe SLZ nu e super-tehnologie si nu e super-eficient, fiind proiectat cam in 1992, mie mi se pare suficient pentru masina asta, pretul fiind foarte important pentru mine.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 26 Aug 2003, 17:55
Post #23


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE

...
De-aia sunt atit de razvratit impotriva acestor 2 firme: DACIA si RENAULT... Pina acum am dat pe putin 10 telefoane la vocea clientului si la directoarea care se ocupa de garantii si nu am primit decit promisiuni...  

incearca sa dai la ANPC , vei fi uimit de promptitudinea celor de la VC .
si eu am pb cu VC - ax volan + actuator + ATENTIE cutie viteze reparata la 1000km, fara nervi cu calm s-au rezolvat toate cam in 2 luni ... doar o data pe zi cate un fax la dacia pitesti. zi de zi ...

QUOTE

...  
Stiti cit a asteptat o cunostinta de-a mea pentru ca o piesa sa-i fie trimisa de la VW din Austria???!!!! 4 ZILE!!!!!!! Iar de la Pitesti la Bucuresti unei piese pentru Dacia ii ia vreo 2-3 luni...  

imi pare rau dar pentru o piese din afara se asteapta 10 zile . am avut un golf IV 1.4 16v 75 cp si m-au plimbat nesimtitii aia de la porsche romania ATENTIE 1 an de zile pana sa rezolv buba , mi-au vandut masina "bolnava" asa ca se practica, se pare , sistemul lasa-ne sa te lasam si la case mai mari

QUOTE

iar tu baiatul cu Renault-ul de 12 ani... ce Renault e ma? e cumva Renault 25 cu motor V6? Parca ala avea 3000cmc... SE **** PE EL UN Golf IV TDI DE   180 cp...

in primul rand te rog sa-ti tii dejectiile in dumneata.
in al doilea rand :
ahhhh, scuza-ma renault de acum 12 ani ? compari cu golf de cand ? compara-l cu o masina a vremii!!! cat despre 180cp dintr-un motor turbo diesel de 1900 cmc .... nu prea are viata mare in el nu-i asa , si la asta de ce sa-ti mai iei diesel cand iti poti lua benzina dc vrei senzatii

QUOTE

...
vreti comparatie? hai sa facem: SOLENZA/SN VS FELICIA cu tehnologie VW(alea care au aparut prin 93-94 parca)

nu poti face aceasta comparatie . de ce ? pai simplu : grupul VW a avut in gand sa castige segmentul de 10000 de euro pe cand grupul renault vrea sa castige segmentul cel mai de jos al pietii ala de 5000 de euro .
dc la dacia s-ar face masini de 10 000 euro si oamenii care muncesc acolo ar fi platiti precum la skoda am avea si noi masini cu care sa ne mandrim cu adevarat


QUOTE

... Credeti ca faimosul si atotputernicul Renault va face vreo Dacie de talia Skodei Octavia ca sa nu mai vb de Superb ca deja se lasa cu bancuri... Se va face un gen de Renault Clio care va fi garantat mai prost decit Clio-ul francez, tot asa cum este si Clio-ul Symbol turcesc... Va salut cu respect fani infocati Dacia laugh.gif


idem mai sus


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 26 Aug 2003, 18:14
Post #24


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
Liviu, nu am spus ca ar trebui sa ne spunem ce cioarse de masini avem... dar nici nu vreau sa citesc faze de genu:\"as vrea motor de 110 - 120cp pe SLZ\" pentru ca masinile astea nu au fost facute pentru asa ceva...  

absolut deacord cu tine ...
aici.
cat despre restul...




PS vreo 10cp in plus nu ar strica pe supernova...


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 26 Aug 2003, 19:31
Post #25


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




MAS, vorbesc de un Renault 21 cu motor de 2 l si cu 12 supape. Op un cu ce Golf, Passat sau ce alta minune mai vrei tu TDI cu D si cu I rosu. Nu ma lua cu motoare de 180 de cai ca ala e deja cipuit. GTI-ul TDI de la Golf are 150 de cp. Asa ca.....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 26 Aug 2003, 23:15
Post #26


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




mas omu isi expune parerea pe un site care se adreseaza lui, posesor de sn/slz. dupa cum am mai spus parerile despre vw pe forumul vw. noi nu avem nimic cu parerea ta, dar expune-o in alta parte.
unii au pus sute de cai pe golf si e considerata o masina instabila rau de tot.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 28 Aug 2003, 16:43
Post #27


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Draga Marty
In primul si primul rand GTI la Golf nu mai este decat nivel de echipare interioara (asta daca vorbim in cazul in care Golf-ul de care vorbim este un TDI).
In al doilea rand, eu nu ma refeream la 1.9 TDI ci la 2.5 TDI CARE ARE 180 DE CAI si te lipeste de asfalt cu Renault-ul tau cu tot... asa ca tu cu o masina de 12 ani nu poti "sa faci pipi pe tehnologia TDI de la VW" pentru ca pur si simplu sunt masini din ere diferite... A... ca poti veni cu un Peugeot HDI care are intr-adevar tehnologia commonrail care este extraordinara fata de sistemul pompe-duze de la VW, asta da, si atunci sa te tragi cu un TDI, dar sa vii tu cu "DACIA FRANCEZA" veche de 12 ani care are si 110cp si sa zici ca faci un VW din 2003 asta e chiar o aberatie...
Dar in sfarsit... daca tie-ti place sa visezi, viseaza in continuare... e o tara libera laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 28 Aug 2003, 16:50
Post #28


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




De acord cu tine Alex: Golf-ul este o masina instabila pentru tzshpe sute de cai, dar e mai stabila ca o SLZ/SN...oricum... nu asta voiam sa spun inainte... pe mine m-au contrariat afirmatiile de genul "vreau 120 de cai pe SLZ" sau "ar fi super ca SLZ/SN sa aiba 110-120 de cai", pentru ca aceste masini nu au pregatirea tehnica si nici nu sunt indeajuns de fiabile sa aiba puteri asa mari...
Ia spune-mi: Ai avea curaj sa mergi cu o SLZ/SN cu 200-220 km/h?
Am convingerea ca nu vei raspunde "sigur ca da"... poate 2 metri ai merge, dar ai putea sa mergi si sa nu stai incordat si stresat sa nu ti se rupa vreun pivot sau sa nu ramai fara discuri de frana atunci cand ai incerca sa franezi?
Sunt convins ca ai merge cu mai multa incredere cu o masina germana care stii ca pentru a trece de poarta fabricii, ea a trebuit sa intruneasca anumite standarde de calitate.


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 28 Aug 2003, 16:58
Post #29


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Draga Marty
In primul si primul rand GTI la Golf nu mai este decat nivel de echipare interioara (asta daca vorbim in cazul in care Golf-ul de care vorbim este un TDI).  
In al doilea rand, eu nu ma refeream la 1.9 TDI ci la 2.5 TDI CARE ARE 180 DE CAI si te lipeste de asfalt cu Renault-ul tau cu tot... asa ca tu cu o masina de 12 ani nu poti \"sa faci pipi pe tehnologia TDI de la VW\" pentru ca pur si simplu sunt masini din ere diferite... A... ca poti veni cu un Peugeot HDI care are intr-adevar tehnologia commonrail care este extraordinara fata de sistemul pompe-duze de la VW, asta da, si atunci sa te tragi cu un TDI, dar sa vii tu cu \"DACIA FRANCEZA\" veche de 12 ani care are si 110cp si sa zici ca faci un VW din 2003 asta e chiar o aberatie...  
Dar in sfarsit... daca tie-ti place sa visezi, viseaza in continuare... e o tara libera  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Draga Mas,

Singura fiinta aberanta de aici esti tu. Mai devreme te declarai dezgustat si neincrezator asupra suprematiei unui Renault de 12 ani asupra unui motor TDI de la VW si spuneai chiar tu ca, da, poate fac un TDI doar cu un Renault cu motor V6 de 3 litrii. Ei nu, eu ti-am propus sa facem o liniuta pe aceeasi capacitate cilindrica, deja devi patetic daca vi cu o masina din 2003, 2,5 V6 si incerci sa faci un "amarit" de Renault, cu un motor depasit tehnologic care abia aduna 2,0 l. Cum zici tu! Si inca ceva, mai cere si tu o oferta de la Porsche Romania si o sa vezi ca pe Golf GTI se pune motor Diesel de 1,9, TDI, cu 150 CP. Eu ti-am propus o liniuta intre doua masini de serie, cu nimic in plus fata de ce le-a echipat fabrica. Tu vad ca adaptezi un V6 TDI pe un Golf. Treaba ta....
Inca ceva, daca te simti frustrat si impotent in fata sistemului, in loc sa vi aici sa-ti urlii neputinta, mai bine ai pune mina pe o brosurica ANPC si citeste acolo care-ti sunt drepturile si indatoririle ca si consumator. Daca esti atit de ....naiv, asteptind dupa o instalatie electrica de Berlina de citeva luni, scuza-ma, da-ti meriti soarta..... Mai bine veneai si cereai sfaturi, nu jigneai oamenii!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 28 Aug 2003, 17:41
Post #30


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Bai Marty chiar ca esti aberant... generatiile TDI cu T,D si I rosu au aparut din anul 2000 incoace... sa-ti dau citat cu ce ai scris? Hai ca-ti dau
QUOTE
MAS, vorbesc de un Renault 21 cu motor de 2 l si cu 12 supape. Op un cu ce Golf, Passat sau ce alta minune mai vrei tu TDI cu D si cu I rosu. Nu ma lua cu motoare de 180 de cai ca ala e deja cipuit. GTI-ul TDI de la Golf are 150 de cp. Asa ca.....

Apropos... du-te si intreaba la Porsche Romania tati si o sa afli ca motorul 2.5 V6 TDI de 180 de cai se pune din fabrica pe Golf, asa ca e standard...
Taticu iti spun io o treaba: cu cei 110 cai ai tai care-i ai vin si te zapacesc de nu-mi iei pe nari nici macar praful de pe toba, d`apai sa-mi iei liniuta...
Asa ca lasa-ma cu d-astea... avem masini de calibruri diferite si eu zic ca nu ar avea rost sa discutam despre chestiile astea aici pe forum, pentru ca asa cum ati spus chiar voi, aici vorbim de Dacii...Si cu asta incheiem discutiile depre VW-RENAULT, OK? Nu am VW asa ca n-are rost sa stau sa-mi bat atita capul sa te conving pe tine de suprematia VW asupra RENAULT...


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 12:51
Forum Renault