DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 1.9D revizia 60.000, probleme, costuri, sfaturi

ache2
post 8 Mar 2006, 08:59
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




a venit vremea sa-i fac taraboantei de 60 k ...
vre-un solenzar dieselar a realizat respectiva operatie mincatoare de bani ?
ce a gasit, cum s-a intimplat, etc !?
multumesc !

later:
nimeni nu stie nimic ? la 1.4 MPI cum e ? adica imi spunea un tip ca ar fi bine sa schimb si pompa de apa ca daca se buleste in urmatorii 60 k (destul de probabil) schimbi din nou tot chitul de curele !

This post has been edited by ache2: 8 Mar 2006, 15:38


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 8 Mar 2006, 18:33
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




Nu cred ca e chiar asa cu pompa asta de apa sa nu tina 120.000??????????si daca ar trebui sa o schimbi intre timp nu vad ce legatura are cu curelele si restul distributiei,le dai jos schimbi pompa si la pui inapoi punct,de ce sa la pui noi dc nu e cazul.
cum e masina la km astia?probleme deosebite???
sa ne tii la curent cu revizia si preturi piese.
bafta rolleyes.gif


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 9 Mar 2006, 14:05
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




Daca ai probleme cu pompa de apa se vede imediat cand iti demonteaza capacele de la kit-ul de distributie; Daca nu a curs nu cred ca are sens sa schimbi poma de apa.

Eu am 1.4, deci benzina si am 43k, banuiam ca pompa de apa scapa pe undeva, dar nu stiam cum sa-i conving pe aia din service sa se uite. Si pt ca am tot fost prin service-uri care nu au vrut sa se uite la pompa de apa sub nici o forma, m-am dus intr-un service, hotarat, si am zis ca vreau sa imi schimbe kit-ul de distributie; era singura cale prin care puteam sa vad daca curge pe undeva sau nu; si culmea ca dupa ce a demontat capacele de la kit-ul de distributie se vedea cum antigelul se uscase si se depusese in jurul curelei de distributie. Asa ca am schimbat si pompa de apa; Asa ca parerea mea este ca daca nu a curs la tine pana la 60k, ce sens are sa o schimbi preventiv? posibil dupa ce o schimbi sa nu dea aia bine cu silicon pe acolo si pompa pe care ti-o pune noua sa inceapa sa curga.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 2 May 2006, 15:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




saptamina trecuta am schimbat kit-ul de distributie: curea, 2 role, si rola intinzatoare (faimosul galet) ... kit-ul costa intre 4,3 si 4,5 mil ROL, depinde de unde il cumperi ... mi mi l-a adus cine va 2.5 mil ... ma rog, asta n-are asa mare importanta ...
pe linga kit, mai trebuie cureaua de accesorii (cca 23 RON) ...
manopera a fost 107 RON ...
tipul de acolo a insistat extrem de tare sa schimb si fulia de antrenare a curelei de accesorii; ba m-a pus sa semnez ca refuz sa o schimb si ca ei nu raspund ca respectiva fulie o sa se rupa iar "motorul o sa sara de la punct" ... pai ce are fulia curelei de accesorii cu saritul de la punct, vere, i-am zis wacko.gif ? in plus costa 3.7 mil ROL si nu eram dispus sa dau atita doar pt ca s-ar putea sa se strice !
asa ca l-am trimis la plimbare ... cam acelasi lucru l-am facut cu privire la pompa de apa !vorba lu' Voltaire "if it ain't broken, why fix it ?"
asadar exclusiv umblat la distributie costa 6-7 bulioane, functie de service !
la asta adaugati costul unei revizii obisnuite + filtru aer + filtru motorina (pe care o sa le schimb miine ), evetnual placute de frina (la mine nu e cazul, in schimb e cazul la sabotii de frina de pe spate) !

acuma toate frumoase doar ca imi face ca toti 243.gif la relanti !
trage, urca in ture dar la relanti parca ar avea jicloru' infundat blush.gif !
ce-o fi, ce-o fi !?


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 2 May 2006, 17:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




Sa nu fie de la motorina tremuratul de la relanti,am mai auzit la cineva cu toate ca tragea in sarcina nu statea nicicum relantiul constant


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 3 May 2006, 20:28
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




incearca sa cureti decantorul acela unde se afla si filtrul de motorina.scoti pe acolo niste motorina, cam 2-300 de ml. asta ar insemna ca o sa scapi de cantitatea de apa din circuit, in eventualitatea ca ea exista. in carte spune ca se face o data la 10.000 km si cum tot pomeneai de revizie, poate ai sansa sa fie de la asta. daca ai mai facut operatiunea asta stii cum sa faci ca sa nu bagi aer in circuit, daca nu o sa explic in detaliu.
daca nu e de la ce am spus mai sus sa scrii cum ai rezolvat-o, ca sunt foarte curios. in eventualitatea ca mi s-ar intampla si mie la fel, nu am prea mare habar de la ce ar putea fi.


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 4 May 2006, 07:09
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




am scurs deja decantorul si nu era nici macar un gram de apa !

treaba sta cam asa: acum citeva zile mi s-a infundat sorbul din rezervor ...
deoarece treaba incepuse sa devina recurenta, am zis sa dau rezervorul jos si sa-l curat ...
mare prostie !
m-am chinuit o gramada si spre surpriza mea, rezervorul era OGLINDA blink.gif !
nici o mizerie, absolut nimic ! singura murdarie era pe sorbul pompei de motorina aflat in rezervor (pt cine n-a vazut, e un fel de sita foarte fina, ceva textil, care e impreuna cu sonda litrimetrica) ...
ma rog, am injurat, am spalat sorbul (care altfel e extrem de usor de demontat si curatat) si am montat toata mustaria la loc ...

miine o programez din nou la service-ul unde am schimbat kit-ul, pentru un test
(de sarcina wub.gif )...


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 4 May 2006, 07:52
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




daca ai dat rezervorul jos ... atunci poate a intrat aer in instalatia de alimentare. parca aerul se scoate tot pe la decantor, dar pe la ventilul de sus si folosind popmpita de langa el...si asta ai incercat?

This post has been edited by johnsws: 4 May 2006, 07:53


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 4 May 2006, 08:19
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




ei, asta nu ! in pauza ma duc s-o execut ! desi n-am vazut bule de aer pe furtunelele care duc la pompa ...
m-am programat la control pt Sambata !
o sa scriu ce s-a intimplat acolo, daca nu rezolv cu aerisirea !


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezar81
post 6 May 2006, 15:58
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 May 06




Desi doare, adevarul este ca:
- ache2 nu a fost EL cu masina la service ci altcineva
- a uitat sa schimbe filtrul de motorina, voi posta poze cu ce sa gasit in paharul decantor al filtrului; ar trebui sa schimbe mai des filtrul de motorina, nu este chiar asa scump;
Si info: in cazul sau tremuratul la ralanti este cauzat de infundarea catalizatorului (binenteles carburant neconform-"vezi cazul" Chrysler), e doar o pura coincidenta.
Sper sa nu aiba probleme cu pompa de injectie, in viitorul apropiat, avand in vedere mizeria si apa gasita in paharul decantor.

Lucrez la acel service; imi pare rau ca nu am apucat sa fotografiez si filtrul de motorina, hartia acestuia incepuse sa se descompuna. Cum sa mearga saraca masina?
Si nu incerc sa ma scuz, dar a fost doar o coincidenta ca dupa ce a schimbat kit-ul in service motorul a inceput sa aiba un mers neregulat la ralanti.
Nu neg parerea clientilor despre calitatea unor servicii sau reparatii ...

This post has been edited by i96nds: 8 May 2006, 13:07


--------------------
Dacia Supernova - B81CTH
Lucrurile inutile pe care le stim sunt mai numeroase decat cele necesare, pe care le ignoram!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 8 May 2006, 07:08
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




si domule inginer: cum e cu saritul de la punct daca se strica fulia curelei de la accesorii ?

sa stii ca am facturile cu scrisul domniei tale, dimpreuna cu autograful domniei tale si cred ca o sa vin sa te vad in persoana ca sa-mi explici cum este ... pt ca v-am dat banii si tot ce ati reusit sa faceti este sa dezactivati valva RGE !

adevarul crud este ca nici domnia sa habar nu are despre cauza mersului neregulat ! pt ca dupa schimbarea filtrului de motorina, tot NEREGULAT merge !

dupa ce am platit facturile si dupa ce au fost invocate tot felul de aberatii eu sunt ala cu banii luati si cu masina care merge prost !

mersul neregulat nu s-a rezolvat si nici nu stiu de unde provine ! s-a suntat valva RGE si acum merge insa, evident, polueaza mai mult !
inca o data mi s-au luat banii si nu s-a reparat nimic !

bine ca mi-a ramas sanatatea, s-ar putea spune, nu blush.gif !?

This post has been edited by i96nds: 8 May 2006, 13:23


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezar81
post 8 May 2006, 09:01
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 May 06




Cand te hotaresti sa schimbi catalizatorul tremuratul la ralanti se va rezolva, vana EGR isi va relua functia, i-am explicat tatalui tau, dar ......

Cu saritul de la punct, rabdare vei afla pe propria piele, eu unul sper sa ai noroc.

Am incercat sa te ajut dar trebuie sa intelegi ca reparatiile, intretinerea si diagnosticarea costa. Cum intretii masina asa o ai.

This post has been edited by i96nds: 8 May 2006, 13:10


--------------------
Dacia Supernova - B81CTH
Lucrurile inutile pe care le stim sunt mai numeroase decat cele necesare, pe care le ignoram!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 8 May 2006, 09:32
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




As fi dorit, totusi, sa-mi explici prin viu grai cum e treaba cu fulia aia nenorocita si de ce trebuia sa 4 milioane pe o piesa care NU trebuia schimbata !

Vreau REZULTATE ! ca pina acuma diagnoza, am avut, dar reparatii nu prea !

scuza-ma, dar nu consider asta acceptabil ! nu mai spun ca mi s-a spus sa merg fara sistemul antipoluare pe care sa-l cuplez doar la ITP !

ce-mi sugerezi, sa schimb pompa de injectie !?
vorbesti de filtru de motorina ! in cartea mea de intretinere si reparatii spune ca se schimba din 30 in 30 k km ! kilometrajul arata, la mine, 59k si ceva, deci e in termen !

This post has been edited by i96nds: 8 May 2006, 13:13


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezar81
post 8 May 2006, 09:56
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 May 06





De ce nu schimbi catalizatorul, asa cum ti-am spus, unde vrea domnia ta. Dupa ce il schimbi vana EGR isi va relua functia. E simplu! Dar costa.

This post has been edited by i96nds: 8 May 2006, 13:15


--------------------
Dacia Supernova - B81CTH
Lucrurile inutile pe care le stim sunt mai numeroase decat cele necesare, pe care le ignoram!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 8 May 2006, 10:09
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




ok, il schimb !
garantezi domnia ta ca dupa aia merge ok ?

si daca tot suntem la probleme tehnice si s-a mai vorbit de problemele 1.9D cu relanti-ul, ca om care cunosti problematica, mai da-ne si noua informatii, chiar daca n-or sa fie platite rolleyes.gif !

pe aceasta cale imi trag in public un sut in popou 256.gif !

cezar81, te rugam sa mai dai si tu cu parerea, repet, chiar daca o faci benevol, acu' ca te-am prins ca esti de partea cealalta a baricadei !

This post has been edited by i96nds: 8 May 2006, 13:15


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 May 2006, 13:55
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




colmatare admisie-alimentare benzina / evacuare, sau probleme la injectoare, sau la calajul pompei, sau pe partea de admisie motor (distributia, compresie motor), sau blocaj al valvei de EGR, sau neetanseitati pe circuitul de admisie aer.
Eu zic ca e de pe la distributie / calaj pompa de injectie...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 9 May 2006, 07:07
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




aseara am pus mufa de la RGE inapoi ... mi s-a parut ca a inceput sa consume excesiv de multa motorina ...
merge destul de bine, relantiul e constant, insa parca n-are "zvic" ...
o s-o mai forjez un pic, pt ca, in general fac drumuri scurte si merg mai degraba incet ...

oricum, nu cred sa aiba vreo legatura cu distributia !


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 May 2006, 09:57
Post #18


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Userul cezar81 mi-a trimis pe mail, cu rugamintea de a posta, o imagine cu ceea ce sustine ca a scos din filtrul de motorina.
Nu prea am putut realiza imaginea clara, originalul fiind extrem de defocalizat.
Sper ca intr-adevar a fost scoasa din filtru, si nu e altceva (vreun banc prost...)

Attached thumbnail(s)
HPIM1556resize.jpg ( Size: 115.3k ) Number of downloads: 146


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 09:35
Forum Renault