DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stabilitatea Reala a Loganului din experienta, discutii libere nu neaparat tehnice

logan1.5dci
post 4 May 2009, 13:40
Post #151


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Imi cer scuze ca o spun, nu exagerez, dar la 90 km/ h este riscant pentru mine (risc sa adorm), sincer chiar am patit-o .Viteza de 110-120 km/h imi tine atentia concentrata.
Mentiune : nu pledez pentru viteza. Vin cu rugamintea, mergeti toti legal, dar asta e, eu nu pot si am incercat. Daca nu mi-e somn, ma apuc sa fac altele la viteza asta (80-90) butonez casetofonul, privesc in laterale (admir).

Pe un carosabil normal (fara gropi, santuri, petice, galme, valuri) la 120km/ora loganul nu are probleme cu stabilitatea (asta nu inseamna ca trebuie sa luati si curbele de 90 de grade cu 120 , dar acum depinde si de bucla, daca e larga , se poate.)





--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brvictors
post 4 May 2009, 13:41
Post #152


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 2 August 05
From: Brăila




QUOTE(axabrt @ 4 May 2009, 13:31)
Pana la 120 mergea binisor. Cu loganu mi-e frica de gropi.
Berlina daca prindea 120 si luam o groapa nu sarea dupa sosea ca loganu...
*


da' unde? inaintea ei? sau e "de pe"?
Lasind gramatica la o parte, cum mama dracu` poti sustine asemenea timpenii in fata unora care au Logan si stiu cum se comporta si la 90, si la 100 si la 120 si chiar mai sus? Ca nu e exemplu de stabilitate la viteze mari poti spune, da' sa sustii ca e mai prost decit o berlina deja sfidezi orice limita a bunului simt.


--------------------
VW PASSAT TRENDLINE 2003 1.9 TDI AVF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 May 2009, 13:43
Post #153


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(axabrt @ 4 May 2009, 09:27)

<span class='edit'>4 May 2009, 08:35:</span>
Off topic : Pana la urma problema Loganului este una : cand nenorocitii de francezi or sa puna un ESP, macar la optionale ???
Masina nu e rea, e prost setata...suspensiile daca erau o idee mai tari. Macar ca la berlina. Cutia o idee mai scurta...
*


Cand s-o gasi cine sa-l cumpere. Ca pana nu era musai nici pe ala nu-l lua romanu.
Iar directie cu asistare variabila nu vezi nici pe la masini cu 50% mai scumpe si mai germane ca Loganul.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 4 May 2009, 14:05
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.063
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Daca sa zicem ca puneau ESP la 600 de euro, eu as fi dat banii astia.
Daca mai puneau suspensie SPORT (+ESP) pentru 1200 de euro as fi dat deasemeni banii. Mai bine 1000 si ceva de euro pentru ceva util, decat pentru un radio CD si 2 difuzoare spate si 2 geamuri electrice in plus ...

Eu afirm ca Berlina e mai buna decat Loganul in ceea ce priveste stabilitatea. Imi pare rau ca nu mai am NOVA. Aia facea cat 2 Loganuri la stabilitate. Pacat ca a lovit-o rugina ! Evident nu stiu sa argumentez stiintific, este doar impresia mea personala.

Aceeasi curba >90grade din apropierea locului unde stau (parcare), luata cu Dacia 1300, 1310, Lada, Nova, Logan, Lacetti, Golf5, Opel Astra, acelasi prost la volan, aceleasi conditii meteo (uscat) si aproape aceeasi viteza ~40, aceeasi presiune in roti ~2.0 bar totusi comportament tampit al Loganului. Raman la parerea mea.

Nu erau mai bune daciile vechi in ceea ce priveste norma de poluare sau viteza maxima sau existenta elementelor de siguranta. Consumau mai mult. Se stricau mai repede. Dar erau mai stabile si mai bine izolate decat loganul.



This post has been edited by axabrt: 4 May 2009, 14:15


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AutoVic
post 4 May 2009, 14:28
Post #155


Amator de "NOU"


Group: Members
Posts: 282
Joined: 8 November 05
From: Bucuresti




@axabrt Parerea mea e ca exagerezi un pic, un pic de tot... tongue.gif


--------------------
DACIA 1310 L / 1998 DACIA LOGAN Prestige 2007 - B 16 KNM
Dai un claxon, ii arati ca e bou... insisti, si tu esti un bou!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brvictors
post 4 May 2009, 14:36
Post #156


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 2 August 05
From: Brăila




QUOTE(axabrt @ 4 May 2009, 14:05)
Aceeasi curba >90grade din apropierea locului unde stau (parcare), luata cu Dacia 1300, 1310, Lada, Nova, Logan, Lacetti, Golf5, Opel Astra, acelasi prost la volan, aceleasi conditii meteo (uscat) si aproape aceeasi viteza ~40, aceeasi presiune in roti ~2.0 bar  totusi comportament tampit al Loganului. Raman la parerea mea.
*



acestea fiind spuse, restul e tacere.


--------------------
VW PASSAT TRENDLINE 2003 1.9 TDI AVF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 4 May 2009, 15:13
Post #157


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(axabrt @ 4 May 2009, 14:05)
Daca sa zicem ca puneau ESP la 600 de euro, eu as fi dat banii astia.
Daca mai puneau suspensie SPORT (+ESP) pentru 1200 de euro as fi dat deasemeni banii. Mai bine 1000 si ceva de euro pentru ceva util, decat pentru un radio CD si 2 difuzoare spate si 2 geamuri electrice in plus ...
*



esp-ul o sa fie obligatoriu incepand cu 2011, pentru toate masinile vandute in ue. si chiar daca ar fi fost optional, sustin ideea ca foarte putini si l-ar fi luat. motivatia ar fi ca ar costa in plus, sau foarte multi ar fi spus "nu-mi trebuie domne mie asa ceva, eu sunt sofer, nu amator", cum s-a intamplat si cu abs-ul in unele cazuri. iar treaba cu suspensia sport sta la fel, doar ca a doua varianta ar fi fost "nu-mi trebuie domne mie asa ceva, la ce gropi sunt pe sosele, la cate borduri urc, plus ca mai merg si pe drumuri de tara".

iar 600euro pentru o suspensie sport mi se pare mult, avand in vedere ca te costa mai putin sa le pui aftermarket, deci direct din uzina ar trebui sa coste ceva mai putin.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 4 May 2009, 15:17
Post #158


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Suspensia sport e o prostie pe drumuri normale.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu05
post 4 May 2009, 15:19
Post #159


Membru din Brasov


Group: Members
Posts: 316
Joined: 7 May 05
From: brasov




QUOTE(klaus @ 4 May 2009, 09:16)

Si revin la intrebarea mea:
liviu05, tu ai condus logan si ai incercat sa depasesti la 120 km/h cu loganul? Impresia care ti-a lasat-o cand l-ai condus e aceeasi cu aia de zici ca ai vazut-o din autobuz?
*


scuze de intarziere, dar unii nu au la munca internet!
Nu am condus loganul la 120 la ora am mai spus ca am vazut din afara ceea ce am relatat! Asa cum au mai spus si altii din a lor experienta, eu am vazut din afara ceea ce ai au vazut din interior(ca la cinema, cand ai mai multe camere de filat)Cert este ca am facut ceva asemanator, adica sa stau la 4-5 metri in spatele altei masini si chiar la viteze mai mari, cand am tasnit cu masina mea, nu a reactionat in nici un fel.Poate ca acum 23 de ani cand am luat permisul de conducere, nu as fi facut asa ceva, dar nici nu aveam la vremea aceea cu ce sa o fac!

This post has been edited by liviu05: 4 May 2009, 15:21


--------------------
DACIA /Citroen 1300/ Xsara 1978(1989)2003 - BV05PAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 4 May 2009, 15:34
Post #160


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




QUOTE
Eu afirm ca Berlina e mai buna decat Loganul in ceea ce priveste stabilitatea.


Mie cel mai mult imi place la berlina ca la viteza mare poti sa tragi brusc de volan stanga-dreapta si nu se intampla nimic . Ah, uneori la cateva secunde dupa ce revii cu volanul pe pozitia drept parca masina isi schimba un pic directia.


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 May 2009, 16:59
Post #161


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(liviu05 @ 4 May 2009, 16:19)
am facut ceva asemanator, adica sa stau la 4-5 metri in spatele altei masini si chiar la viteze mai mari, cand am tasnit cu masina mea, nu a reactionat in nici un fel.Poate ca acum 23 de ani cand am luat permisul de conducere, nu as fi facut asa ceva, dar nici nu aveam la vremea aceea cu ce sa o fac!
*

Eu tot nelamurit sunt: esti sigur ca acea manifestare de dans si voie buna pe sosea se datoreaza masinii? Ca soferul a facut totul "ca la carte"? Ca soferul din logan a facut ceea ce ai fi facut tu? Ca avea experienta ta? Tu nu ai vazut niciodata soferi prosti care habar sa nu aiba sa conduca o masina?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 4 May 2009, 19:45
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(liviu05 @ 4 May 2009, 16:19)
scuze de intarziere, dar unii nu au la munca internet!
Nu am condus loganul la 120 la ora am mai spus ca am vazut din afara ceea ce am relatat! Asa cum au mai spus si altii din a lor experienta, eu am vazut din afara ceea ce ai au vazut din interior(ca la cinema, cand ai mai multe camere de filat)Cert este ca am facut ceva asemanator, adica sa stau la 4-5 metri in spatele altei masini si chiar la viteze mai mari, cand am tasnit cu masina mea, nu a reactionat in nici un fel.Poate ca acum 23 de ani cand am luat permisul de conducere, nu as fi facut asa ceva, dar nici nu aveam la vremea aceea cu ce sa o fac!
*




Dupa parerea ta,cam ce ar putea sa cauzeze intrarea intr-un balans "greu de controlat"la o banala iesire din spatele unei masini,in afara de un sofer extrem de prost(catalogare facuta cu foarte multa indulgenta...)?Am facut cu Loganul tot felul de depasiri,in scurt,in lung,la 60km/h,la 160+ km/h,la 2000rpm,la 6000 rpm,si,nici cea mai mica problema.Am mers cu 185 km/h pe A1, pe A2(care este f frumos"nivelata pe multe zone")si am depasit camioane,am trecut peste denivelari...si la fel,nici o problema...Cauciucurile sunt cele originale,Kormoran..


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu05
post 4 May 2009, 20:44
Post #163


Membru din Brasov


Group: Members
Posts: 316
Joined: 7 May 05
From: brasov




QUOTE(klaus @ 4 May 2009, 16:59)
Eu tot nelamurit sunt: esti sigur ca acea manifestare de dans si voie buna pe sosea se datoreaza masinii? Ca soferul a facut totul "ca la carte"? Ca soferul din logan a facut ceea ce ai fi facut tu? Ca avea experienta ta? Tu nu ai vazut niciodata soferi prosti care habar sa nu aiba sa conduca o masina?
*


sa imi spun totusi parerea?ok!
am spus in primul meu post, ca nu stiu ce versiune era acel exemplar dat fiind ca nu scria nimica: de aici am dedus ca a avut ceva modificari datorate nu stiu caror evenimente(ceva ca urarea aceea bine cunoascuta de soferi-"sa nu-i schimbi culoarea")si deci nu este exclus ca tinuta de drum sa nu mai fie cea initiala, combinata cu ceva amortizoare neconforme(sau chiar intreaga suspensie)si nu in ultimul rand a acelui fenomen pe care uneori il simtim cand mergem in "plasa" altui vehicul (nici acel model de BMW nu este foarte mic, putand disloca ceva aer la trecerea lui) si de ce nu, nepricepere soferului(eu cand fac asta, odata cu manevra volanului, accelerez destul de consistent ca sa nu ma rog de ea sa depaseasca(si cei 115 caluti trag toti odata!)
Sti vorba aceea cu soferul bun care poate sa scoata rezultate bune si ditr-o masina mai slaba si cu cel slab care avand o masina buna, nu reuseste acelasi lucru cu cel cu masina mai "modesta"?
Si inca ceva, am lucrat putin si la pista de incercari din uzina de la Campulung, nu prea mult, asa cam vre-o 3 ani, cand I.G.S-ul era atot puternic!

This post has been edited by liviu05: 4 May 2009, 20:50


--------------------
DACIA /Citroen 1300/ Xsara 1978(1989)2003 - BV05PAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V a L y O
post 4 May 2009, 22:35
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 673
Joined: 27 January 07
From: Bucuresti




axabrt, permite-mi sa-ti zic ca tu sau nu cunosti masina sau nu prea le ai cu condusul.
Ca o parere personala, Loganul mi se pare destul de stabil. Asa e, ai impresia ca se rastoarna in curbe, dar asta datorita pozitiei ridicate la volan si a deficientei in sustinerea laterala a scaunului. Dar, in situatii dificile, putina atentie si finete in manevrarea covrigului fac diferenta intre a derapa si a ramane pe sosea. Cea mai mare greseala e sa tragi de volan ca inecatul.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2007 - FVV
If You Have Nothing Nice to Say, Say Nothing At All.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 4 May 2009, 23:43
Post #165


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04






--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 5 May 2009, 09:37
Post #166


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(PaulT @ 4 May 2009, 19:45)
Dupa parerea ta,cam ce ar putea sa cauzeze intrarea intr-un balans "greu de controlat"la o banala iesire din spatele unei masini,in afara de un sofer extrem de prost(catalogare facuta cu foarte multa indulgenta...)?Am facut cu Loganul tot felul de depasiri,in scurt,in lung,la 60km/h,la 160+ km/h,la 2000rpm,la 6000 rpm,si,nici cea mai mica problema.Am mers cu 185 km/h pe A1, pe A2(care este f frumos"nivelata pe multe zone")si am depasit camioane,am trecut peste denivelari...si la fel,nici o problema...Cauciucurile sunt cele originale,Kormoran..
*



si eu am mers si ca pasager si ca sofer cu un logan 1.6 16v. intr-adevar pe curbe ruliul caroseriei te descurajeaza un pic, dar si la mers foarte sportiv (inclusiv viteza maxima pe bord) s-au putut face depasiri fara probleme.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AutoVic
post 5 May 2009, 14:07
Post #167


Amator de "NOU"


Group: Members
Posts: 282
Joined: 8 November 05
From: Bucuresti




Chiar ma bucur ca s-a ajuns la Loganul 16v, legat de stabilitate cunoaste cineva de ce berlina este cu aproape 200 kg mai grea decat celelalte berline, la VC nu au fost in stare sa-mi spuna si nu cred ca doar chiuloasa face diferenta asta.

Cat despre impresia pe care mi-a lasat-o masinuta: inclinatii mari in viraje stranse (dar nu au reprezentat probleme si cred ca masina poate mai mult, dar mi-e suficient atat), usor balans la circulatul pe drumuri cu denivelari, garda inalta la sol are un impact mare asupra aerodinamicii (lipseste deflectorul pe care Sandero il are), incarcata se comporta decent - dar tot cred ca amortizoarele sunt cam slabe (lasand arcurile...).

Franarea este foarte eficienta (la fel) si dupa 31300 Km, in care am schimbat doar placutele (cauciucuri Continental).

Drumuri Bune Tuturor!

This post has been edited by AutoVic: 5 May 2009, 14:11


--------------------
DACIA 1310 L / 1998 DACIA LOGAN Prestige 2007 - B 16 KNM
Dai un claxon, ii arati ca e bou... insisti, si tu esti un bou!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_3asy
post 5 May 2009, 18:40
Post #168


membru cu permis :D


Group: Members
Posts: 569
Joined: 3 August 06




Anvelope Koroman stabilitate ok, trebuie sa sti sa si intri in viraj, la 160km/h este barca insa daca ti volanu cum trebuie poti s-o controlezi fara emotii cine a zis ca nu e stabila poate se crede pilot si a bruscat directia in curbe .
Inca odata repet, este stabil loganu, pacat ca este putin cam ridicata

This post has been edited by razvan_3asy: 5 May 2009, 18:41


--------------------
Dacia Logan 2008 Laureate 1.4 benzina :X
B-50-HCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 5 May 2009, 21:42
Post #169


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




QUOTE(SiloS @ 4 May 2009, 16:34)
Mie cel mai mult imi place la berlina ca la viteza mare poti sa tragi brusc de volan stanga-dreapta si nu se intampla nimic . Ah, uneori la cateva secunde dupa ce revii cu volanul pe pozitia drept parca masina isi schimba un pic directia.
*



Mai ales daca ai un joc al volanului mai mare de 15° radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AutoVic
post 5 May 2009, 22:21
Post #170


Amator de "NOU"


Group: Members
Posts: 282
Joined: 8 November 05
From: Bucuresti




Adevar graiesti, schimbam cel putin o data pe an crucea aia cardanica =))

L.E.: Asta daca nu cumva era din caseta...

This post has been edited by AutoVic: 5 May 2009, 23:16


--------------------
DACIA 1310 L / 1998 DACIA LOGAN Prestige 2007 - B 16 KNM
Dai un claxon, ii arati ca e bou... insisti, si tu esti un bou!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 5 May 2009, 22:38
Post #171


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




QUOTE(os @ 5 May 2009, 00:43)



Pass rolleyes.gif (da exista, acum vad si eu, dar la "case mari")

This post has been edited by logan1.5dci: 5 May 2009, 22:43


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 5 May 2009, 22:43
Post #172


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




QUOTE
Adevar graiesti, schimbam cel putin o data pe an crucea aia cardanica =))


multi nu se complica sa schimbe bucsele acelea cand se uzeaza .


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 5 May 2009, 23:05
Post #173


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova






--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 5 May 2009, 23:07
Post #174


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




De la ESP... biggrin.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AutoVic
post 5 May 2009, 23:14
Post #175


Amator de "NOU"


Group: Members
Posts: 282
Joined: 8 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(ArtVandelay @ 5 May 2009, 23:05)


Nu te-a arestat nimeni tongue.gif



--------------------
DACIA 1310 L / 1998 DACIA LOGAN Prestige 2007 - B 16 KNM
Dai un claxon, ii arati ca e bou... insisti, si tu esti un bou!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:39
Forum Renault