DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stabilitatea Reala a Loganului din experienta, discutii libere nu neaparat tehnice

hash
post 28 Jan 2008, 15:31
Post #61


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




QUOTE(1.6 @ 31 Aug 2007, 13:19)
.. Ca o completare eu o singura data am reusit sa "scartai" masina pe serpentine si credeti-ma ca merg chiar f tare. Si mai am si montane pe ea. Desigur, nu fac greseli de genul": intrat cu viteze chiar neadecvate sau frana in curba. Bineinteles, conteaza mult si treapta de viteza selectata inainte de abordarea virajului.
*



Ce pot sa zic, ca m-am luat cu un camion (astea au cuplu mare, goale merg de rup), pe la Cheia, pe serpentine, si ducindu-ma in depasire pana pe la 120, am realizat ca o sa intru cam tare in curba (peste 100). Am franat in curba puternic (ceea ce nu se face!), insa nu atat cat sa intre ABS, concomitent cu frana de motor. Rezultatul a fost ca am inceput sa derapez totusi (scrasnete) si a inceput sa plece spatele spre exteriorul curbei. Oricum, cand am auzit scrasnetele am lasat frana si am accelerat. Eram pregatit de un derapaj (ma facusem deja verde, am crezut ca o sa ma dau de-a berbeleacul), cuplasem tr. 3 si eram cred pe la vreo 4000rpm (dupa urlet), da' cu putin demaraj am iesit basma curata .. Masina a balansat puternic (ma asteptam). Ideea e ca nu mi-am dat inca seama cat poate duce inainte sa se rastoarne, insa daca o tratezi corect (nu cu vitejii) nu sunt probleme.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 28 Jan 2008, 15:52
Post #62


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(han_1.6 mpi @ 28 Jan 2008, 15:42)
m-a intors sa vad groapa...avea cam 50 de m adancime si diametrul de vreo 90-130 de cm. 
*


Aia nu era groapa-n judetean. Era crevasa si tu erai cu Loganu-n Alaska. happy.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Jan 2008, 16:14
Post #63


-


Group: Members
Posts: 21.840
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu stiu cum sa zic ... dar vineri seara pe A2 intre Fetesti si Cernavoda (portiunea cea mai buna din toata autostrada ...) era una bucata caine mort intins pe banda doi. Aveam destula viteza, dar am reusit sa il evit sa nu il iau in plin. L-am prins cu roata din stanga fata, dar in margine. Masina s-a comportat exemplar, cu toate ca in momentul ala am virat usor spre stanga sa il evit. S-a zdruncinat, dar nu mi-a dat in nici un moment de inteles ca a pierdut directia de mers. Ma asteptam la cel mai rau in momentul ala. Nu este prima oara cand masina se comporta impecabil.

This post has been edited by IRONICK: 28 Jan 2008, 22:39


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
performant
post 28 Jan 2008, 16:15
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 30 August 07
From: Bucuresti




Stabilitatea loganului e jalnica, cine a proiectat suspensia cred ca sa gandit ca noi mergem numai pe drumuri forestiere sau de tara, e exagerat de moale, poate pt unul carte a condus o dacia 1310 pana sa-si ia logan e o modificare in bine, dar pt unul care a condus o masina mai europeana o sa i se para ca o barca. Eu de exemplu conduc 2 masini, un golf4 al lui taicamiu, si un logan 1.5 dci, diferenta pe viraje e foarte diferita, Dar cu numai aprox 12-13 mil se poate achizitiona un set de amortizoare pe gaz + un set arcuri sport, si situatia se schimba radical in bine! Eu am arcuri sport eibach si amortizoare pe gaz monroe,garda la sol a scazut cu aprox 3-4 cm, pot spune acum ca este mai stabila decat golful lui taicamiu, binenteles faci un compromis intre confort si stabilitate, dar nu o sa mergem mereu numai pe drumuri de tara!
NEAPARAT TREBUIESC SCHIBATE SI CAUCIUCURILE(montana, kormoran, etc) Sunt foarte proste pierd aderenta uimitor de repede pe orice tip de suprafata.



Attached thumbnail(s)
SANY0581.JPG ( Size: 1018.75k ) Number of downloads: 1523


--------------------
dacia logan 2007 easy - b 99 aje
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Jan 2008, 16:22
Post #65


-


Group: Members
Posts: 21.840
Joined: 19 April 05
From: Romania




Serios? Tu compari o masina cu suspensie independenta pe spate, cu alta care are punte-n H si fund din doua clase de pret diferite. Suspensia la Logan este asa cum trebuie sa fie, confortabila la drum lung. Cei care doresc masini de liniute, au vise umede si isi vopsesc etrierii, sa isi cumpere ursuleti.

This post has been edited by IRONICK: 28 Jan 2008, 16:41


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jan 2008, 16:23
Post #66


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




...Sau sa cumparam prudenta si experienta, dar cine dracu vinde asa ceva???


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Norris_Chuck
post 28 Jan 2008, 16:48
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 7 January 08




Ca posesor de Logan MCV pot sa spun ca mi se pare foarte instabila masina , mai ales cand este goala este o adevarata odisee sa iei niste curbe mai stranse.Oricum pentru motorasul cu care este dotat nici este indicat sa mergi prea tare pentru ca , din pacate , motoru nu te mai ajuta cu nimic de la o viteza incolo.
Facand o comparatie , am consus Nissan Primera Ph2 si Audi A4 , Pitesti-Valcea.Vreau sa va spun ca sunt geniale amdoua , au o stabilitate exemplara , dar si suspensii pe masura.La fiecare deniverale ai impresia ca iti pumni la rinichi de la suportul lombar.

Oricum eu ma ingrozesc ca citesc ca exista oameni posesori de Logan care conduc sportiv...Condusul sportiv este pentru masini sport , pentru noi exista drum regulamentar si prudent!


--------------------
Dacia Logan MCV 2006 dCI - B-54-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Jan 2008, 16:59
Post #68


-


Group: Members
Posts: 21.840
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ok, continuati sa il comparati masini din tarile cu apa calda. Si mai va si mirati de diferenta.

This post has been edited by IRONICK: 28 Jan 2008, 17:00


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 28 Jan 2008, 17:00
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




@norris: iarta-ma dar ce spui tu acolo e un fel de "sofism". Nu e nici o "odissee" sa iei viraje stranse atata timp cat viteza e adaptata la virajul respectiv. Cu 40-50 la ora virajele pe Dealul Negru (de exemplu) la fel de sigur le iei si cu Loganul si cu BMV-ul; la 100 la ora amandoua se rastoarna; totusi de ce ai lua un viraj strans cu viteza mare? Eu consider ca masina e stabila pentru conditiile pentru care a fost proiectata.


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Norris_Chuck
post 28 Jan 2008, 17:06
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 7 January 08




OAP , da la 50 km/h ora iei virajul in siguranta , insa nu poti compara un BMW la stabilitate cu un Logan , mai ales MCV.Sincer , MCV-ul iti da o senzatie de rasturnare cam in orice curba negociata mai tare , si sincer , nu cred ca iti vine sa pui frana in orice curba.Ca o mica paranteaza , desi nu este legal , atat cu Primera cat si cu A4 am luat curbe la 130 km/h pe care sunt 100% sigur ca cu un Logan nu as fi putut sa o iau.Este o diferenta uriasa , inceaca si o sa vezi diferenta intre Logan si masini care vin cu suspensii tari si cauciucuri stock de 215.Plus ca e vorba si de motor , nu ca cei 130 CP ai A4 sau 120 ai Primerei sunt cine stie ce hergelie , insa cand cacli acceleratia la iesire din curba simti cum botul trage toata masina drept in fata , pe cand la MCV-ul meu nu se pune problema.


--------------------
Dacia Logan MCV 2006 dCI - B-54-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 28 Jan 2008, 17:12
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




MCV am condus doar la drive test si nu ma pot exprima. Ideea era nu sa compar Loganul cu BMW-eul (ar fi o tampenie) ci comportamentul ambelor masini la o viteza adaptata unui viraj. Asta vroiam sa reliefez ca masina e stabila in parametrii in care a fost construita. In rest sunt total de acord, cine vrea sa conduca sportiv sa o faca cu masini dedicate si pe pista.


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
performant
post 28 Jan 2008, 18:05
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 30 August 07
From: Bucuresti




QUOTE
Serios? Tu compari o masina cu suspensie independenta pe spate, cu alta care are punte-n H si fund din doua clase de pret diferite. Suspensia la Logan este asa cum trebuie sa fie, confortabila la drum lung. Cei care doresc masini de liniute, au vise umede si isi vopsesc etrierii, sa isi cumpere ursuleti.


Am scris eu ceva de suspensie independenta pe spate, si tie ti se pare o barca confortabila la drum lung? poate daca mergi cu 50km/h, daca trece unu cu un tir pe langa tine trebiue sa te ti bine de volan ca altfel te arunca prin parapeti sau pe aratura, sa nu mai spun de denivelari ... In primul rand, suspensia sport iti ofera o SIGURANTA sporita in curbe, depasiri, FRANARE mult mai buna, si mai ales la drum lung, daca nu ma crezi te invit la o tura,
Si nu mi-am vopsit etrierele rosi, ca sunt fan liniute, pur si simplu mi se pare mai placut asa! Plus de asta vad ca ma ataci direct aiurea..Fiecare face ce vrea cu masina lui atata timp cat este muncita de el si nu cumparata de vreun tatic cu bani, daca mi-o lua si mie taticu probabil ma bagam la liniute!

O sa-mi dai dreptate cand vei incerca sa ocolesti un obstacol si iti va fugi de spate din cauza balansului facut de suspensie....


--------------------
dacia logan 2007 easy - b 99 aje
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Jan 2008, 19:06
Post #73


-


Group: Members
Posts: 21.840
Joined: 19 April 05
From: Romania




Mai discutam dupa zece ani sa vedem daca mai ai aceeasi parere.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Norris_Chuck
post 28 Jan 2008, 19:15
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 7 January 08




Dom'le eu tot nu inteleg ce rost are sa incerci sa faci din Logan ceva sport...mai ales ala diesel.Imi pare rau ca unii chiar nu inteleg la ce foloseste aceasta masina , care e rostul si scopul ei pe acest pamant.Dar deh , la ce Fitipaldi avem pe strada nu mai ma mira nimic.Oricum in cat prinde Loganul dCI suta? 16-17 sec? Daa , foarte sportiva , e nevoie de mici adaptari de suspensie , caci in rest este un adevarat bolid.Am impresia ca un Citaro demareaza ceva mai cu vana.... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 2006 dCI - B-54-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Norris_Chuck
post 28 Jan 2008, 20:00
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 7 January 08




Dar nu se cearta nimeni cu nimeni , doar ne expunem parerile si ideile.Eu sunt de parere ca un om cand ii modifica masinii centru de greutate , suspensiile si ce se mai modifica pentru a fi mai sport nu o face ca sa mearga cu 50 in localitate si 90 in afara.Respectivul prinde incredere si la un moment dat o sa afle ca nu e chiar asa stabila.
Pentru mers normal in limitele normale este ok masina , asa cum mai zis mai sus , masinile cu care am mers le-am forjat mai tare , ajungad pe un drum cum e Pitesti -Valcea sa am 130 in curbe si sa il fac undeva pe la 15-20 min.Deci o masina mai performanta o folosesti in situati care tin de acele performante , daca mergeam cu 50 tot dracul ala era.

Disclamer: copii nu faceti ca mine , am fost prost ca am acceptat sa fac drumul respectiv cu cele 2 masini in timpii aia.


--------------------
Dacia Logan MCV 2006 dCI - B-54-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 28 Jan 2008, 20:12
Post #76


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




@performatule, nu inteleg un lucru. De ce tot compari stabilitatea Loganului cu a altor "masini mai bune"? Compara stabilitatea Loganului cu masini din acceiasi clasa, acelasi pret si motorizre asemanatoare si greutate aproape identica.
Iar in situatia propusa de tine, toate acestea se vor intampla numai din cauza nerespectarii conditilor de drum.
Iar suspensia Loganului este proiectata pentru un raport confort/performanta cat mai bun.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Jan 2008, 20:46
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Asta e si parerea mea AR-18-MOS.In primul rand trebuie comparat cu masini din aceiasi clasa.Si nu sta de loc rau la capitolul stabilitate nici comparat cu masini din clasa lui,si nici ca masina in general.Comparatia cu un golf 4 nu isi are rostul dintr-un motiv mai important decat diferenta de clasa,si anume diferenta de caroserie.Loganul e sedan Golful e hatch.Adica unul are mase semnificative dupa puntea spate,celalalt nu.Lucru mentionat deja si de Ironick.Ptr cine nu stie ce diferenta este intre cele doua modele o tura cu un Cielo sedan urmata de una cu un Cielo hatch va fi edificatoare...Asta ca exemplu de versiuni ale aceleiasi masini.Cielo hatch sta mult mai bine in curbe luate rapid.Din acelasi motiv,nu prea poti compara MCV cu A4 sau cu Nissan Primera(desi daca ar fi fost tot break-uri,fapt de care ma indoiesc..)(si oricum,vorbim de masini cu muuuult peste Logan,din toate punctele de vedere.....mai ales ca pret).Un s.w. sta mai prost in viraje decat o berlina(centru de greutate mai sus si,din nou,masele de dupa puntea spate..).Eu nu am modificat nimic,si,sincer,nu am simtit niciodata ca ma ia vantul daca trece tir-ul pe langa mine,nici ca am cea mai mica problema de stabilitate...Si nu merg deloc incet.Chiar deloc.L-am condus pe toate genurile de drumuri,si se comporta absolut normal.Ptr cine are senzatii ca cele descrise mai sus(de pierdut controlul,de tinut de volan bine cand treci de un tir,instabilitati venite din fabrica,etc..),as recomanda ceva mai multa experienta in conducere in general,nu neaparat pe Logan.De la un compromis,zic eu,destul de reusit intre garda la sol,stabilitate si "taria" suspensiilor si pret,pana la a spune ca e o masina greu de controlat,instabila,de mers cu 50km/h..e cale f lunga.Si o spun dupa ce in 16 ani de cand am permis,am condus masini produse de f multe marci,diverse modele si cam 1mil de km in total(spun asta nu ca sa ma laud,ci ptr cine spunea ca dupa ce mergi cu o masina europeana ti se pare Loganul un dezastru).Loganul e o masina ca oricare alta din segmentul ei,cel putin la fel de stabila(cum am mai spus in topicul acesta o data). biggrin.gif

This post has been edited by PaulT: 28 Jan 2008, 23:12


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 28 Jan 2008, 22:23
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Eu n-am mers cu Loganul decat in calitate de pasager. Si daca te astepti sa fie ceea ce este, adica o masina ok care s-a vrut ieftina, comoda, fiabila, spatioasa, noua etc, este exact ceea ce ai cautat.

Cei cu care am mers nu erau soferi hollywoodieni, si totul a fost cat se poate de ok.



Acum cateva zile am trecut prin defileul Jiului cu un golf4 suspensii sport, amortizoare pe gaz si alte nebunii. Drumul e infect, m-au durut rinichii. Cred ca intr-un Logan nici nu mi se varsa cafeaua.


Deci, fiecare masina cu scopul ei.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 29 Jan 2008, 16:57
Post #79


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Off-topic de moderare:
Urmatorii useri si-au luat warn pentru off-topic (am sters 55 de mesaje din acest topic):
OAP, slaiciprian, Sony (care si-a luat si ban 24 de ore pentru acumulare de warn-uri), vijelie, tribunul, hash si Norris_Chuck care are ban permanent pe motiv de clona a lui LemonDaemon (s-au facut verificari pe IP-urile folosite de cei doi si prea coincid toate).


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 10 Feb 2008, 21:12
Post #80


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(ciprian0813 @ 29 Aug 2007, 17:59)
...unii au zis in gluma sa pun un sac de nisip in portbagaj ,mai ales iarna.
*



De ce sa-i pui sac de nisip? Pune-i GPL. 20 kg greutatea rezervorului+50 kg greutaea gazului= mai mult decit un sac de nisip.
Nu, n-o spun la misto ! Greutaea asta pe spate te poate ajuta in multe situatii.
Nu mai vorbim de celelalte avantaje.
Sigur, daca ai copii si mai iei si soacra in concediu, s-ar putea sa nu incapa toate bagajele, dar alte dezavantaje nu vad.

"De ce tot compari stabilitatea Loganului cu a altor "masini mai bune"? Compara stabilitatea Loganului cu masini din acceiasi clasa, acelasi pret si motorizre asemanatoare si greutate aproape identica."

Lasa-i sa compare ce marci vor. Conduci un logan, trece un BMW pe linga tine,
ia curba tare si, daca se trezeste demonul vanitatii orgolioase din tine si-ti zici "ce, eu nu pot sa fac asa?", incerci si dai de dracu'. Asa, macar aflam ce poate si nu poate masina noastra in comparatie cu altele si stam in banca noastra.


This post has been edited by corbex: 10 Feb 2008, 21:22


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Feb 2008, 21:15
Post #81


-


Group: Members
Posts: 21.840
Joined: 19 April 05
From: Romania




Sacul te ajuta la propulsie ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 10 Feb 2008, 21:21
Post #82


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Deci, sa inteleg ca sunt avantajat iarna daca am instalatie GPL?


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 10 Feb 2008, 21:24
Post #83


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




tongue.gif Sint avantaje tot anul. Ce, vara masina merge cu aer cald? Sau vara nu se derapeaza?

<span class='edit'>10 Feb 2008, 22:28:</span>
QUOTE(IRONICK @ 10 Feb 2008, 22:15)
Sacul te ajuta la propulsie ...
*



Numai daca sacul e indreptat cu gura spre spate si e plin cu clorat de potasiu biggrin.gif

post-336-1110552475.gif Vad ca pe mine ma taxeaza mereu adminii pe motiv ca fac misto, iar voi rideti cu gura pina la urechi. Sau chiar voi sinteti adminii?

This post has been edited by corbex: 10 Feb 2008, 21:31


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Feb 2008, 21:38
Post #84


-


Group: Members
Posts: 21.840
Joined: 19 April 05
From: Romania




Daca pui ceva greutate in portbagaj la o masina care are propulsie (adica tractiune spate in limbajul unora ...), nu iti mai fuge asa rapid de spate iarna. La un Logan este frectie la un picior de lemn.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 10 Feb 2008, 21:40
Post #85


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Nu poti sa nu recunosti ca masina sta mai bine pe drum cind ai pe cineva pe bancheta din spate.
Iar portbagajul e chiar mai in spate decit bancheta din spate.

This post has been edited by corbex: 10 Feb 2008, 21:42


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Feb 2008, 21:51
Post #86


-


Group: Members
Posts: 21.840
Joined: 19 April 05
From: Romania




Este totusi o diferenta intre o greutate pusa in portbagaj si una pe bancheta din spate.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 10 Feb 2008, 22:38
Post #87


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Absolut. Un motiv in plus care ma face sa ma gindesc serios sa-mi pun GPL pe solenza. Am facut in doua rinduri ture pe soseaua dintre Vidraru si Capra si nu mi-a placut deloc cum sta spatele la curbe. In felul asta impusc doi iepuri dintr-un foc: stabilitate si economie. Cu Nova (care avea si ea gaz), n-aveam nici o gluma pe traseul asta.

This post has been edited by corbex: 10 Feb 2008, 22:58


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 10 Feb 2008, 22:55
Post #88


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




QUOTE(performant @ 28 Jan 2008, 19:05)
O sa-mi dai dreptate cand vei incerca sa ocolesti un obstacol si iti va fugi de spate din cauza balansului facut de suspensie....
*


Uite, eu nu-ti dau dreptate. Am patit de curand o chestie pe A1, asemanatoare cu ce i s-a-ntamplat lui Ironick. Adica era groapa si nu animal mort. Am tras de volan aproape din instinct si masina s-a balansat foarte putin. Aveam in jur de 110-120 pe vitezometru. Daca stau acum si ma gandesc, n-as mai face manevra aia, insa asta pentru ca stiu ca nu era o groapa foarte mare. Insa fundul n-a fugit cum spui tu. Sau chiar daca a fugit, n-am sesizat. Gume stock Conti.

@corbex, nu mai face comparatia cu solenza. Are un balans mult mai mare in curbe decat loganul.

Iar in rest, puteti sa faceti cate comparatii vreti. Loganul este foarte reusit la capitolul suspensii pentru publicul si drumurile carora i se adreseaza. Citesc aici de golf, audi, nissan primera. Este excelent. Insa, inainte de a face astfel de comparatii, puneti niste kormorane pe un audi a4, mai puneti-i vreo 4-5 cm la garda la sol si apoi exprimati-va parerile din nou pe forum.

@adrianpsk, asta-i un topic, cu stabilitatea, mai este unul cu ABS-ul, tot al tau. Ce urmeaza ???


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 10 Feb 2008, 23:57
Post #89


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Doresc sa subscriu la cele zise de cristi.r aici mai sus - in special la eroarea de a compara masini din clase- si cu destinatii diferite intre ele.

Fiecare e un ocmpromis optimizat pentru ceva, caci nu se poate sa indeplinesti dintr-o data in acelasi grad criterii contradictorii.

Si in opinia mea Logan e reusit (n-am Logan si in general n-am Dacia).

Totusi imi permit sa cred ca trenuri de rulare mai elaborate ar da rezultate mai bune - dar ar fi substantial mai scumpe. Cine nu crede sa se bage sub un A4 sau A6 sa se uite (nu A3, ala e ca VW Golf). Sau sub un Mercedes C sau E, sau sub un BMW 5. Bineinteles ca alea sunt masini facute cu alta destinatie, la alte costuri si cu alte preturi. Comparatia cu Logan este de aceea de la bun inceput imposibila.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 11 Feb 2008, 01:33
Post #90


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 10 Feb 2008, 21:38)
Daca pui ceva greutate in portbagaj la o masina care are propulsie (adica tractiune spate in limbajul unora ...), nu iti mai fuge asa rapid de spate iarna. La un Logan este frectie la un picior de lemn.
*

Nu neaparat... trebuie sa fie si un negru mititel langa sac, sa-l multe pe interiorul curbei.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 11:23
Forum Renault