DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Deschidere portbagaj comandata electric, sfaturi si solutii

Maskatu
post 9 Jul 2009, 08:54
Post #91


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Păi și de ce ai mai pus poză cu hayonul de nova? Doar nu o să te apuci să schimbi hayoanele.... Cuiul cred că îl găsești în vitan dacă cauți peste tot. Dacă nu, la dezmembrari dar trebuie să găsești și nou. Eu am găsit foarte repede chestia aia pe care calcă cuiele. Am dat 15 sau 20 de lei pe ea, deci ar trebui să existe și cuiul de jos de cumpărat. Sau poate că se vinde cu tot ansamblul de jos, adică plasticul care e lângă cui. Dacă ai furtunul pe sus, în cazul asta poți să "tragi" firul prin furtun. Deci nu se va mai vedea nici firul. Apoi prin hayon pe unde vin și restul firelor.

Legat de închidere, uită-te pe prima pagină. Maersk văd că a reușit, dar a renunțat la deschiderea pe cheie. Cred că nu se poate păstra atât să încui și să descui cu cheia cât și cu actuatorul. Vezi că mai e un topic la tips and tricks despre închidere centralizată pentru hayon.
http://www.daciaclub.ro/montare-închidere-...a-CL-t3992.html
Poate te ajută mai mult


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexutzzzg
post 9 Jul 2009, 12:46
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 July 09




Bineinteles ca nu o sa ma apuc sa schimb heyonul... radmasa.gif Eu vreau doar sa folosesc incuietoarea de la heyonul de nova pe cel de supernova, adica sa o inlocuiesc pe aia de plastic. o sa-i fac o poza si o sa pun. Si de-asta am pus poza, ca sa vedeti despre ce incuietoare vorbesc.

Nu m-am lamurit cum fac sa se invarta butucul pe interior, fara sa fie cheia introdusa. Poate incearca cineva si-mi aice si mie.

Mersi pentru link-ul ala, dar acolo este vorba de dacia 1300. Nu cred ca este cazul nostru...


--------------------
Dacia Logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kat
post 2 Aug 2009, 21:11
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 March 07
From: Ploiesti PH




Salutare.
Am citit acest topic cap-coada si nu am aflat ce voiam eu, adica incuierea/descuierea portbagajului cu ajutorul unui actuator (rotirea la 180 grade a butucului in care se introduce cheia) in acelasi timp cu incuierea /descuierea usilor si/ sau dintr-un buton separat. Nu ma intereseaza doar deschiderea portbagajului din buton.

Ideea este ca atunci cand dezarmez/armez alarma sa se descuie/incuie atat usile cat si portbagajul.
Daca a reusit sa realizeze cineva asa ceva il rog sa posteze cateva informatii ajutatoare, poate si niste poze.

Va multumesc si imi cer scuze pentru ca doresc mai mult decat au realizat cei care au postat in acest topic. Ii respect pentru ceea ce au facut.


--------------------
Renault Megane IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronin33dan
post 2 Aug 2009, 21:32
Post #94


Membru Afumat


Group: Members
Posts: 514
Joined: 11 September 08
From: Braila




Citeste si topicul asta si cred ca te vei lamuri :

http://www.daciaclub.ro/Go-to-last-page-page-t3992-s570.html

Succes~~!!!


--------------------
Dacia Supernova 2003 - BR-29-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi87
post 2 Aug 2009, 21:35
Post #95


fa-te viteaz knd esti singur in masina...nu chinui si p altii


Group: Members
Posts: 505
Joined: 2 May 08




merge sa pastrezi si deschiderea din cheie si deschiderea din telecomanda a portbagajului.am eu asa cv


--------------------
RENAULT Megane 2.2 1.6 16v 82Kw 2007 - Unknown..yet
[COLOR=blue][SIZE=7]omul este dator sa sculte, nu sa si creada....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fory
post 2 Aug 2009, 21:35
Post #96


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 27 April 09
From: Bucureti




pai daca ai alarma care sa aiba functia asta, adica deschiderea portbagajului treaba e simpla...daca nu, eu unu as trage fire de la una din usi pana la inchuietoarea portbagajului...si cand armezi/dezarmezi alaram se vor inchide/deschide si usile si portbagajul...daca gresesc va rog sa ma scuzati


--------------------
Dacia Supernova europa+ 2001 - OT-03-JDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kat
post 2 Aug 2009, 21:48
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 March 07
From: Ploiesti PH




Problema este daca a reusit cineva sa roteasca acel butuc 180 grade (parca atat se roteste cu cheia) cu ajutorul unui actuator. Poze va rog.
Cu legatul firelor cred ca ma descurc.
Va multumesc.


--------------------
Renault Megane IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fory
post 2 Aug 2009, 22:06
Post #98


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 27 April 09
From: Bucureti




deci nu stiu ce ai tu rotitul acelui buton....eu stiu ca acel butuc il inchizi cu cheia si asa ramane rotit si deschiderea o faci din alarma sau buton.


--------------------
Dacia Supernova europa+ 2001 - OT-03-JDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kat
post 2 Aug 2009, 22:47
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 March 07
From: Ploiesti PH




QUOTE(fory @ 2 Aug 2009, 22:06)
deci nu stiu ce ai tu rotitul acelui buton....eu stiu ca acel butuc il inchizi cu cheia si asa ramane rotit si deschiderea o faci din alarma sau buton.
*



Cred ca n-ai inteles. Eu vreau ca portbagajul sa se descuie nu sa se deschida (sa sara ca atunci cand apesi butonul).

2 Aug 2009, 23:09:
In cazul in care nu reusesc sa fac incuierea/descuiere portbagajului odata cu incuierea/descuierea usilor (este cam dificil tinand cont de faptul ca cineva spunea ca acel butuc nu se poate roti fara cheie), imi ramane sa fac doar deschiderea din buton (nu am studiat in detaliu problema dar banuiesc ca inchiderea se poate face doar manual). In aceasta situatie as putea (sau nu) sa renunt la acel buton si sa astup acea gaura astfel incat sa nu se poata umbla la mecanismul de deschidere.
Afacut cineva asa ceva? Astept pareri si sfaturi.
Va multumesc.

This post has been edited by kat: 2 Aug 2009, 23:09


--------------------
Renault Megane IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fory
post 2 Aug 2009, 23:50
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 27 April 09
From: Bucureti




gata m-am prins...asa are opelul de la munca..tu vrei doar sa descuie incuietoarea...mda buna idee nu stiu daca o sa reusesti...

si da poti sa astupi incuietoarea, stiu pe cineva care a facut asa la o dacie


--------------------
Dacia Supernova europa+ 2001 - OT-03-JDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kat
post 3 Aug 2009, 00:00
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 March 07
From: Ploiesti PH




Exact asta vreau dar nu cred ca este posibil............. daca nu raman la varianta cu deschiderea automata si anularea butonului.


--------------------
Renault Megane IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi87
post 3 Aug 2009, 07:28
Post #102


fa-te viteaz knd esti singur in masina...nu chinui si p altii


Group: Members
Posts: 505
Joined: 2 May 08




tu cand apesi butonul de la haion,impingi o tija.daca este incuiat portbagajul,cursa butonului pe care apesi,se opreste undeva la jumate cred.dar actuatorul este montat sa actioneze acea tija din spatele butonului asa ca nu conteaza cum este butonul ala,incuiat sau descuiat


--------------------
RENAULT Megane 2.2 1.6 16v 82Kw 2007 - Unknown..yet
[COLOR=blue][SIZE=7]omul este dator sa sculte, nu sa si creada....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 5 Aug 2009, 15:56
Post #103


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




QUOTE(kat @ 2 Aug 2009, 22:48)
Problema este daca a reusit cineva sa roteasca acel butuc 180 grade (parca atat se roteste cu cheia) cu ajutorul unui actuator. Poze va rog.
Cu legatul firelor cred ca ma descurc.
Va multumesc.
*



prietene...ceea ce vrei tu (rotirea cu 180 de grade a butucului) este aproape imposibil pentru ca actuatorii auto au cursa mult mai scurta....si daca ai face cumva sa transformi miscarea liniara a actuatorului in una circulara tot nu vei putea realiza rotatia completa.....insa....daca doresti sa renunti definitiv la deschiderea cu cheia....poti sa faci butucul sa se roteasca la 60-70 grade....pentru ca daca te-ai uitat la butuc si cunosti functionarea lui sti ca din cele 180 grade ale cursei....pe vreo 10 grade are loc deshiderea si pe restul de 170 se actioneaza in gol....deci nu e necesar sa-l rotesti 180 grade.....in pui pe pozitia "deschuiat"....si cu ajutorul unei parghii prinsa de capatul actuatoruluipoti sa-l faci ca la incuierea masinii sa invarta butucul cu cateva grade....suficient pentru a fi in pozitia "incuiat"....iar la descuiere s-ar comuta inapoi.....nu e greu dar repet....sistemul functioneaza doar in cazul in care renunti DEFINITIV la deschiderea haionului din cheie....pentru ca actuatorul o sa limiteze miscarea de rotatie a butucului care nu va mai ajunge la 180 grade....

daca vrei mai multe detalii pot sa-ti reprezint schematic...

This post has been edited by Tince1290: 5 Aug 2009, 15:57


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 8 Aug 2009, 20:22
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




Ar fi o metoda la ceea ce vrei tu(de fapt o metoda surogat),montezi un actuator cu 5 fire intr-o usa(3 fire sunt pe 2 contacte care arata pozitia actuatorului),iei un + permanent,il treci prin contactul care se face cand usile sunt descuiate,il duci apoi la actuatorul din hayon,celalalt fir de la actuator il dai la masa printr-un buton montat in exteriorul masinii(se poate monta in acel ornament negru de plastic de care se ridica hayonul).In concluzie, acel buton va fi activ numai cand usa cu noul actuator(cu 5 fire,probabil cea a soferului)va fi descuiata.Butucul vechi isi poate pastra functia sau nu ,cum doresti.Astfel,scapi si de acea rotire de 180 de grade.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 9 Aug 2009, 21:24
Post #105


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




inhteresanta ideea.....tongue.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 9 Aug 2009, 22:30
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




o intrebare .. si-mi trebue un raspuns mai rapid . va rog . ca dimineata ma apuc de treaba si sa stiu . vreau sami intrept portbagajul la SN mea .adik sa renunt la locul pentru numar la incuietoare portbagaj si la tot ce e scris pe el . sa raman doar dunga care face conturu masini. in rest tot drept. intrebarea e pot sscoate incuietoarea asta cu totu? adik sa ramana gaura goala. mentionez:am buton in masina de la care deschid portbagajul , el e mereu pe inchis si se deschide avand pus motoras cum e la inchiderea centralizata... adik pot scoate ala si sa functioneze in continuare ala ? sa nu raman cu portbagajul deschis /> ?biggrin.gif help


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Aug 2009, 22:30
Post #107


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




si ce te faci de fiecare data deschizi usa si se deschide si porbagajul ... cand inchizi usa cu siguranta nu se mai inchide si porbagajul doar daca te duci frumos il ridici si il lasi in jos biggrin.gif asadar nu e buna ideea cel putin daca nu se modifica incuietoarea la porbagaj. Incercati si expuneti pe larg cu imagini video cred ca asa vom vedea cu toti daca se merita sau nu !


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 9 Aug 2009, 22:31
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




Imag1549.JPG ( Size: 119.57k ) Number of downloads: 1154


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian.bisty
post 22 Aug 2009, 16:35
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 382
Joined: 24 March 07
From: Braila




salutare!
eu as vrea sa nu mai stau sa incui/descui cu cheia haionul
as vrea ca in momentul cand inchid/deschid din cheie usile sa se incuie/descuie si haionul
daca a facut cineva asa ceva?


--------------------
Renault Megane 3 2015 Kadjar 2017
zxcxzcz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 22 Aug 2009, 17:50
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




Si eu vreau sa fac acelasi lucru dar inca nu am gasit actuatori la bucata decat la set. Iar din cate am vazut eu pozitia de montare e putin nasoala.


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 22 Aug 2009, 18:19
Post #111


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




poate nu ar strica o mica cautare pe forum pentru ca mai mult ca sigur veti gasi toate detaliile de care aveti nevoie, ca nu inventati voi apa calda sau roata.
cat despre cumpararea de actuatori la bucata vizitati sectiunea BURSA a forumului ca sunt destule oferte.


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Aug 2009, 21:46
Post #112


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Posturile voastre au fost mutate aici unde deja se dezbate sau s-a dezbatut aceasta tema. Numai bine


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S.Alex-F
post 30 Aug 2009, 20:51
Post #113


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 4 February 09
From: Bucuresti S4




Bun!
Haideti sa va zic si eu cum am facut eu!

Scurt!
Pot deschide hayonul la comanda cu ajutorul alarmei..oricand!(de preferat cand nu e pusa alarma ...ca altfel daca-l deschid si eliberez microcontactul din yala...tipa alarma!
pot deschide hayonul si manual...apasand pe un buton montat central intre cele doua becuri pentru iluminarea placutei(nu se vede doar se simte)
aceasta functie din urma este conditionata de actuatorul din usa soferului care este prevazut cu functia "stare-actuator"(adica "deala" cu 5 fire)!

in mod cert...am anulat butonul din fabrica (strambatorul de cheie) si urmeaza sa-l maschez cumva(probabil va fi nevoie de sudura ceva!)

E bine asa???
Va place??

daca da...va rog sa-mi comunicati si maine va pun detaliile pentru actiunea DIY(do it yourself)!!!

Numai de bine! wink.gif


--------------------
DACIA SuperNova 2002Clima - XX-XX-ALX
"A gresi incepe din momentul in care nu incercam sa reparam ce am constatat ca am gresit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 16 Sep 2009, 17:20
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




eu asa am facut deschiderea din buton.

This post has been edited by ghitza: 16 Sep 2009, 17:21

Attached thumbnail(s)
SDC11680.JPG ( Size: 471.68k ) Number of downloads: 1228
SDC11682.JPG ( Size: 473.3k ) Number of downloads: 1225
SDC11683.JPG ( Size: 455.45k ) Number of downloads: 1228


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut81
post 4 Oct 2009, 19:47
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




Am si eu facut de ceva timp ca haionul sa se deschida din exterior electric.Mai exact am montat in haion un comutator cu 3 pozitii,care este actionat de butucul haionului.Pentru protectia motorasului si pentru functionarea corecta am realizat un mic montaj format din 2 relee,un condesator si o dioda.Astfel oricat de mult se va tine apasat pe bunton motorasul va primi un singur impuls si astfel nu se va arde.Semnalul vine de la un motoras cu 5 fire montat in una din usi.Daca cineva este interesat pot sa dau schema electrica si ceva poze.
Ca materiale am folosit:
- 15 m cablu dublu;
- 2 relee - unul comanda deschiderea portbagajului,semnalul venind de la un condesator de 100 micro.Se putea evita folosirea releului dar trebuia sa pun un condesator de putere mai mare,ceva de 4400 sau 6600 micro.
- unul intrerupe semnalul condesatorului catre releu atunci cand masina este armata.Aceasta problema am intalnit-o cand am terminat montajul si se intampla urmatorul fenomen:armam masina si motorasul mai putea fi actionat o singura data datorita faptului ca,condesatorul ramanea incarcat.
- dioda permite si folosirea butonului de deschidere al portbagajului din interiorul masinii.
-motoras master cu 5 fire.
-comutator

This post has been edited by danut81: 4 Oct 2009, 20:05


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 27 Nov 2009, 21:42
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




M-ar interesa daca pot sa o cuplez la inchiderea centralizata, sa trag fire si sa se inchida si deschida odata.stima


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 27 Nov 2009, 22:38
Post #117


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




pe supernova?da se poate.cauta motoras de portiera spate .dinala de dacie veche.vezi ca trebuie sa aiba 5 fire.eu mi-am montat pe cel cu 2 fire si deschid doar din buton din interior biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deavilangel
post 19 Dec 2009, 20:37
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 19 December 09




Salut! Eu sunt din ploiesti si am gasit sa cumpar inchidere cu deschiderea portbagajului din telecomanda (ca sa dea bine la vanzare cheia este tip briceag) a trebuit sa cumpar un actuator in plus atata tot dar este cam pipreata la pret 350 rom plus maontajul 100 rom.


--------------------
DACIA NOVA 1999 GTI - PH-99-GTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 Dec 2009, 10:53
Post #119


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cel mai bine si simplu dupa parerea mea este actuator cu 2 fire cu actionare pe buton din interior. Toata treaba costa 25-30 de lei. Adica fir, push button, si actuator cu tija. Asta daca aveti bormasina la indemana si un pic de "dibacie". In schimb daca va duceti la vreun service, se poate sa va ceara pe manopera si 30-40 de lei, daca nu mai mult.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 8 Jan 2010, 16:09
Post #120


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 412
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




Dupa cum am mai spus, se poate pune in butuc o "tablita" care sa o actionezi cu un motoras de inchidere... bla bla bla... dar este mult mai complicat!
Solutia lui S.Alex-F mi se pare foarte eleganta, fiabila si practica!
Intrebare: ca sa nu schimb actuatorul cu unul cu 5 fire, pot sa ma folosesc de vreun fir din modulul de inchidere centrala al masini?
are cineva o schema electrica ?


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 04:04
Forum Renault