DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dati-mi si mie un sfat va rog mult de tot!, vreau geamuri electrice pe Ambiance

alex275
post 12 Nov 2005, 01:21
Post #31


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Aici era buna parerea domnului Klaus!!!
Cine-i bate la usa? sad.gif


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thesys
post 13 Nov 2005, 02:05
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Exact asa e si la mine...
dar fa un test...
din interior , ridica geamul (din buton)si incearca sa-l opresti cu mana.. vei constata ca e cam incapatanat.. si nu vrea sa se opreasca... acelasi lucru pot spune ca e si din alarma, impreuna cu acel modul de ridicare a geamurilor...
deci, prin concluzie, cu sau fara acel modul, geamul se ridica si se opreste la fel de greu... asta ar trebui sa ingrijoreze pe toti cei care au/avem geamuri electrice.. nu numai pe cei care au suplimentar modul de ridicare a geamurilor din alarma.
gresesc ?

QUOTE(ICET @ 11 Nov 2005, 23:42)
Nu stiu prea multe detalii,dar modulul da doar acel impuls(ca atunci cand apesi tu pe buton)si  geamul se ridica singur,iar cand ajunge sus,butonul sesizeaza suprasarcina si intrerupe alimentarea(asa cum o face in mod normal),atunci cand se armeaza alarma.Modulul este montat in serie cu butoanele,ambele fiind cu impuls.
ps...montajul e facut de cei care au pus alarma.
*




--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,4MPI 2004 - B-xx-SOC
--------
Bafta.... sa auzim numai de bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrGabOne
post 13 Nov 2005, 08:32
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 23 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(thesys @ 13 Nov 2005, 02:05)
Exact asa e si la mine...
dar fa un test...
din interior , ridica geamul (din buton)si incearca sa-l opresti cu mana.. vei constata ca e cam incapatanat.. si nu vrea sa se opreasca... acelasi lucru pot spune ca e si din alarma, impreuna cu acel modul de ridicare a geamurilor...
deci, prin concluzie, cu sau fara acel modul, geamul se ridica si se opreste la fel de greu... asta ar trebui sa ingrijoreze pe toti cei care au/avem geamuri electrice.. nu numai pe cei care au suplimentar modul de ridicare a geamurilor din alarma.
gresesc ?
*



Salut,

crede-ma ca am incercat in toate variantele si timpul de reactie este mult mai lent pentru modul decat pentru butonul cu impuls (ai grija ca atunci cand il ti cu mana de obicei nu poti sa-l prinzi fix si mai aluneca usor in sus fapt ce determina butonul sa nu decupleze).

Daca vrei, cel mai convingator experiment incearca asa:
-urcate in masina cu geamurile de pe fata coborate (unul pana la jumatate si celalalt tot)
-inchide-le din buton (vezi sa nu ai motorul ponit sau radioul ca sa vezi cat de repede decupleaza butonul cand geamul ajunge la sfarsit de cursa) - e ceva sub 1 secunda
-repeta operatia dar de data asta armand alarma, si dupa ridicarea fiecarui geam vezi ca se aude un clank (nu stiu sa reproduc exact zgomotul dar se aseamana cu zgomotul facut de buton doar ca este din modul).

Cel putin la mine diferenta de timp in care se decupleaza in cele 2 cazuri este foarte mare (la buton, asa cum am zis, 1 sec iar la modul undeva la 4-5 secunde).

Sper sa nu fiu paranoia dar cele 3-4 secunde diferenta cred ca sunt cam mult.

voi ce parere aveti?

Later Edit: am corectat ceva greseli de scriere blush.gif

This post has been edited by MrGabOne: 13 Nov 2005, 21:04


--------------------
Dacie Laureat 1.4 2005 - B - 46 - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 15 Nov 2005, 01:08
Post #34


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(thesys @ 13 Nov 2005, 02:05)
din interior , ridica geamul (din buton)si incearca sa-l opresti cu mana.. vei constata ca e cam incapatanat.. si nu vrea sa se opreasca... acelasi lucru pot spune ca e si din alarma, impreuna cu acel modul de ridicare a geamurilor...
*


La tine!La mine nu e asa.Indiferent de varianta aleasa,in momentul cand geamul intampina ceva greutate,releul din buton,decupleaza imediat.


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thesys
post 15 Nov 2005, 23:53
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




QUOTE
Cel putin la mine diferenta de timp in care se decupleaza in cele 2 cazuri este foarte mare (la buton, asa cum am zis, 1 sec iar la modul undeva la 4-5 secunde).


Am testat si eu asa cum ai zis, si se simte acea intarziere de 4-5 sec la inchiderea prin telecomanda(alarma) pana ce declanseaza (se aude acel clank)

@ICET
la tine cum e intreaga instalatie montata?
ceva recomandari?
ca ma ingrijoreaza si pe mine aceasta fortare inutila la ridicarea geamului.


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,4MPI 2004 - B-xx-SOC
--------
Bafta.... sa auzim numai de bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 16 Nov 2005, 21:40
Post #36


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(thesys @ 15 Nov 2005, 23:53)
la tine cum e intreaga instalatie montata?
ceva recomandari?
*


Am mai spus,nu cunosc mai multe detalii in ceeea ce priveste montajul.Stiu,din discutia purtata cu cel care a facut montajul,ca acest modul e foarte asemenator ca functionare cu masinile care au modul "confort" din fabrica.
ps..mai stiu ca s-a modificat cablajul pentru macararele electrice,pentru ca merg actionate geamurile,chiar daca nu e cheia in contact.


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrGabOne
post 17 Nov 2005, 12:20
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 23 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(ICET @ 16 Nov 2005, 21:40)
Am mai spus,nu cunosc mai multe detalii in ceeea ce priveste montajul.Stiu,din discutia purtata cu cel care a facut montajul,ca acest modul e foarte asemenator ca functionare cu masinile care au modul "confort" din fabrica.
ps..mai stiu ca s-a modificat cablajul pentru macararele electrice,pentru ca merg actionate geamurile,chiar daca nu e cheia in contact.
*




In situatia asta eu cred ca am ajuns de unde am plecat: modulului i-am scos alimentarea (ca sa nu mai chinuie geamurile la fiecare armare) iar ca sa ma duc sa-mi mai umble si al alte cablaje (sau iar pe la cablaje) parca nu-mi vine.

In final voi merge pe ridicarea geamurilor prin canal auxiliar iar cand armez mai arunc un ochi sa vad daca sunt ridicate, daca nu, le ridic din telecomanda alarmei.

Alte pareri? sau eventuale alte module care sa fie mai finute in a sesiza suprasarcina?


--------------------
Dacie Laureat 1.4 2005 - B - 46 - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 00:16
Forum Renault