DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discuri de frana ventilate, Pe modelele echipate cu motor pe benzina

SUPERCAR
post 14 Dec 2005, 16:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




Initiez si eu acest topic ca sa numai discutam pe tema asta in topic-ul legat de franele loganului din sectiunea diverse a forumului.
Din ce se zicea pe acolo aceste discuri ventilate de frana ar costa 330RON/buc...+ la acest cost banuiesc ca trebuie si etrieri de frana pe acest tip de discuri,placutele de frana banuiesc ca se potrivesc.
Eu consider ca sunt destul de necesare mai ales la un drum lung prin tara sau in afara(drumuri de munte,etc) unde oboseala franelor sau incalzirea excesiva poate avea repercusiuni asupra distantei de franare sau altor incidente care pot aparea din aceasta cauza.
Cei cu motorizare diesel am inteles ca au deja si presupun ca vor avea si modelele ce vor apare din primavara echipate cu motoare pe benzina 1.6 16v...dar noi cei care avem deja modele pe benzina fara acest tip de discuri credeti ca putem face acesta schimbare?
discbrake6pf.jpg

This post has been edited by SUPERCAR: 14 Dec 2005, 16:28


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 14 Dec 2005, 20:24
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Cum am mai spus se poate. Dar costa. Am intrebat astazi si la AMG si trebuie inlocuiti si etrierii plus ca se pare ca sunt si alte placute de frana. Deci discurile 6.6 mil plus etrieri noi, banuiesc ca min 4 mil plus placute 1,5mil plus manopera ajungi la sapa de lemn si nu cred ca se merita.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzaciobanu
post 14 Dec 2005, 20:33
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 21 May 05
From: Brasov




Hai sa vedem: la ce ne ajuta pe noi discurile ventilate?
In teorie, oboseala franelor (efectul de fading) este intr-adevar mai scazuta la masinile echipate cu discuri ventilate. Deci, niste discuri ventilate ar fi mai bune.

Insa: eu am citit mai multe articole pe internet, prin reviste cu masini etc, inainte sa-mi cumpar masina. In nici unul dintre aceste articole nu am intalnit vreo critica la adresa oboselii franelor la Logan. De exemplu, in testul efectuat de AutoBild, distanta de franare masurata la cald este mai mica decat cea masurata la rece...

Concluzia mea este: in general franele echipate cu disuri ventilate sunt mai bune, insa discurile pline ale Logan-ului isi fac treaba foarte bine (frana nu oboseste la solicitare intensa)

Daca cineva dispune de 2x330 lei noi (plus banii pentru etriere si placute), si doreste sa-si amelioreze performantele de franare, eu recomand un set de anvelope de calitate. Ca si bonus, se mai amelioreaza in acest fel si stabilitatea si manevrabilitatea.
Mie personal mi se pare o modificare prea complexa, pentru a atinge acelasi standard de calitate si mai ales siguranta. Daca cumva trebuie schimbate si conductele, si resoftat ABS-ul?

This post has been edited by mitzaciobanu: 14 Dec 2005, 20:34


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI Ambition - 2005 - BV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 15 Dec 2005, 09:12
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Nu cred ca sunt utile discurile ventilate dacat pentru cei care in prealabil si-au facut si un tuning la motor. smile.gif. Loganul nu e o masina care sa se preteze la condus sportiv asa ca franele nu sunt foarte solicitate.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Dec 2005, 10:35
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Discurile ventilate sunt foarte (repet, foarte) bune in cazul utilizarii intensive a franei (coborari montane cu serpentine)
Insa la Logan e problematic. Trebuie schimbate discurile, etrierii (sunt altii, mai mari) si se pare ca si planetarele (inlocuite cele cu 21 de caneluri cu cele cu 23 de caneluri).
Vestea buna e ca se pastreaza placutele biggrin.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moshulik
post 15 Dec 2005, 10:48
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 February 04
From: Bucuresti




Personal, nu va recomand schimbarea asta, diferenta nu e prea sesizabila.
Eu am supernova si o data am fortat un pic masina pe serpentine, pe rucar-bran. La coborare acceleram pe linii drepte, franam mai tare inainte de curba... Ei bine, dupa o coborare mai lunga, cu toate discurile ventilate pe care le are supernova, tot s-au incins franele pana cand nu mai erau eficiente (pedala se ducea mai mult, nu mai puteam sa blochez rotzile oricat as fi insistat). Dupa ce s-au racit, si-a revenit, dar concluzia este ca daca fortezi franele, tot se incing, si cu disc normal si cu ventilat. Mult mai important cred ca este diametrul discului.

(De exemplu, oltcitul are discuri duble ventilate insa cu un diametru foarte mare - nu stiu cota, insa este langa cutia de viteze si are diametrul cat "inaltimea cutiei" cel putin - ei bine, asta se incinge mult mai greu - o data pentru ca parghia de franare e mai mare, al doilea ca discul are masa mult mai mare si disipeaza mai usor caldura).


--------------------
skoda octavia, am avut DSN, oltcit. 2003 - b-etc-etc
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 15 Dec 2005, 11:08
Post #7


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(moshulik @ 15 Dec 2005, 11:48)
...... al doilea ca discul are masa mult mai mare si disipeaza mai usor caldura).
*


Nu masa, ci suprafața mare de disipație contează!


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 15 Dec 2005, 11:29
Post #8


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




klaus are dreptate, dar si acolo nu vad la ce va trebuie frane atata. Frane bune care sa nu se supraincalzeasca va trebuie la masini mai mari ca logan si care au valente sportive. ACOLO TREBUIE, ca altfel se supraincalzesc. Peste o anumita temperatura, nu prea mai are loc transferul energiei cinetice in caldura -> eficienta proasta.

Si cum ziceam...eu nu stiu ce va trebuie si la munte frane. Ma gandesc ca Loganul are frana de motor mai puternica decat berlina. Eu in Cluj nu folosesc frana de picior nici in pante mari, si CJ are pante serioase in unele locuri, cunoscatorii pot confirma, In viteza a II-a o coborare la o viteza constanta poate fi asigurata de frana de motor. Daca panta e prea mare, mai ciupesti din frana, dar apasand tare, si dupa aia ii dai drumul sa se raceasca....asa se franeaza corect....nu stand cu piciorul pe frana, chiar daca e putin apasata.

Asa ca mai lasati teoriile astea ca trebuie ca eficienta ca bullshit. O sa aveti frane mai eficiente decat o sa puteti duce. Logan e masina inalta, la o frana puternica mare parte din greutate se muta pe rotile din fata. Franele o sa va tina, dar ma intreb ce o sa zica cauciucurile, mai ales alea originale care echipeaza masina din fabrica.

Deci daca e sa dati 800-1000 lei pe modificare frane (astea is piesele, dar omologarile????), mai bine dati banii astia la un instructor sa va invete sa conduceti.

This post has been edited by klaus: 15 Dec 2005, 11:34


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DArtagnan
post 15 Dec 2005, 15:36
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 11 December 04




QUOTE(driverx @ 15 Dec 2005, 11:29)
...mai bine dati banii astia la un instructor sa va invete sa conduceti.



Amin, in sfarsit cineva a pus dejtu` pe rana...


--------------------
Skoda Octavia 2 2006
Elegance, 2.0 litri TDI, 103Kw, 140CP - Gri Stone Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
novio
post 15 Dec 2005, 16:13
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 13 November 05
From: ... din anticul Aegyssus.




In revista "ams" (sper sa nu fie considerata reclama) din aceasta luna, este publicat un test de franare la care au participat 10 modele de autoturisme, printre care si un Logan din cele comercializate in Germania, cu ABS si cauciucuri Michelin Energy.
Chiar daca motelul testat nu a fost echipat cu discuri ventilate, rezultatul este satisfacator, Loganul fiind mai "usor de controlat, chiar daca nu este atat de stabil ca un Fox, Aygo sau Panda".

calificativul "ams" - bine

This post has been edited by novio: 15 Dec 2005, 19:48


--------------------
RENAULT Fluence Expresion/2011 - TL-11-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Dec 2005, 17:42
Post #11


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Cred ca mare parte din meritul pentru aceste performante il au anvelopele Michelin. Deci mai bine anvelope mai bune decat frane mai scumpe.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SUPERCAR
post 15 Dec 2005, 19:44
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




QUOTE(novio @ 15 Dec 2005, 17:13)
Chiar daca motelul testat nu a fost echipat cu discuri ventilate, rezultatul este  satisfacator, Loganul  fiind mai "usor de controlat, chiar daca nu este atat de stabil ca un Fox, Aygo sau Panda".

Dupa cum ai vazut in revista modelul 1.4MPI echipat cu discuri pline de 259mm de numai 12mm grosime testat de aceasta revista in Germania mai exact facanduse un test de fading de la viteza de 130Km/h temperatura la discuri era de 580grade iar la testul de coborare prin defileul Grossglockner franarea sa facut de la 100Km/h masina incarcata temperatura la discuri a fost de 640grade(temperatura critica pentru discuri fiind cea de peste 650grade).
De remarcat ca modelul fox a avut o temperatura in ambele teste de 520grade gratie discurilor ventilate de 256mm.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 17 Dec 2005, 19:15
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Discuri de frana (neventilate) de Logan 1.6 de cupa, 620 ron aici.

grupan2jj.th.jpg


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 21:04
Forum Renault