DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noua lege a lu' Basescu; pro sau contra...

Sunteți de acord?
 
NU [ 0 ] ** [0.00%]
DA [ 26 ] ** [100.00%]
Total Votes: 26
Guests cannot vote 
ashu
post 25 Aug 2004, 22:23
Post #61


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Foarte corect, Andrei! In plus, io as trece la plusuri, nu la dezavantaje, faptul ca trebuiesc angajati mai multi soferi => mai multe locuri de munca. De ce o fi naspa? Ca nu mai e profitul firmelor de distributie imens?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 26 Aug 2004, 07:51
Post #62


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Centura Bucurestiului e impinzita de mici puncte vamale, arondate la una dintre vamile mari: BAneasa, Otopeni, Expozitie, Antrepozite (Chitila) sau Gara de Nord. Exista acolo de cind importam eu potol, adica de prin '95.
Despre astia cu constructiile, ma pregateam sa ma bag in pat acu' vreo 2 saptamini, era vreo 11.30. Cind sa pun geana pe geana incepe sa se auda din strada: arang tang tang tang tang..... Ma, ce dracu' ? Ies pe balcon...niste nefericiti de la Conel se pusesera cu ditamai buldozeru cu pick hammer sa sparga strada. La inceput le-a zis lumea frumos- au zis ca asa-i obliga Basescu; p-orma s-a dat lumea la ei mai tare - au inceput ca sa intram in casa ca ne sparg geamurile; dupa 5 minute a aparut politia si le-a dat startu' la stafeta (bineinteles ca n-aveau autorizatie de lucru noaptea!). A doua zi au stat si au sapat in timpu' zilei, adica s-a putut.
P.S.: Sa nu credeti ca venisera cu un giga excavator d-ala din paleozoica, era unu' destul de nou, micut si foarte strainez (nu cred c-avea 7 tone).


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 Aug 2004, 09:07
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




io raman la parerea ca tre sa terminam cu legi, hotarari, reguli luate peste noapte;
nu conteaza cat de buna, cat de utila e.. nu te poti scula dimineata si sa zici,"manca-v-as, de la ora 3 claxonati ca dupa aia nu va mai dau voie"... fiecare firma teoretic are un plan de afaceri, are o viziune, vii tu primarie, si ti se scoala ca nu e bine nu stiu ce;

in mod normal inainte sa iei hotararea informezi ce vrei sa faci, eventual discuti posibile solutii cu cei implicati; e vorba de respect fata de mediul de afaceri, ca ala creeaza locuri de munca si de la ei iei banuti; nu te poti p.. pe ei.. si vad ca asta e si atitudinea voastra.. dupa mine, comunista.. adica sictir ca au bani... tipic comunista, sa ma scuzati;
aici nu e vorba de o regula cu aplicabilitate intr-o arie restransa, ci ii priveste pe foarte multi;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 26 Aug 2004, 10:58
Post #64


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Da' ce, ei nu se urineaza pe mine cind scot noxele alea groase la semafor si cind incurca circulatia ca zevzecii si cind ii doare-n cacao de regulile de circulatie ? Sau si tu esti adeptul "lasa-i ca au copilasi de crescut, le iei painea de la gura" ? Da' copilasii tai cu ce au gresit de trebuie sa-nghita fumul ala gros izvorit cu nesimtire si obedienta din tobele lor de esapament? Da' tu si copilasii tai de ce trebuie sa stati cu frica-n sin cind treceti strada ca daca vine un imbecil si va borseste p-amindoi de asfalt cu camionu'? Ia mai da-i in palaria lu' Hector ca deja ma enervez! Pai ce, in toate capitalelele lumii n-ai voie cu camionu prin oras, lasa ca noi avem trei oua: sa vina toti la noi, sa umble pe strazi, sa vezi ce ciumegie !


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 26 Aug 2004, 11:47
Post #65


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




E vorba de asfalt in oprimul rand. Apoi vine poluarea, dar faza e discutabila. Eu nu am prea mai vazut fumigene. In eneral camioanele de mare tonaj sunt noi si cred ca poluaza mai putin decat noianul de harburi care pot circual nestingherite. Mie imi place ca nu mai incurca traficul. Un camion nu prea are loc pe banda, iar soferilor nu prea le pasa cand trec de pe o banda pe alta. Pur si simplu trag de volan, restul masinilor zburand ca potarnichile. Poti sa pui cu cele 22+ de tone? Ce daca e vina lui. Nu cred ca ii convine cuiva sa i se urce pe el un asemenea mastodont.

In plus, as pune amenzi mai mari pentru cei care nu isi asigura incarcatura cum trebuie. Cred ca toti ati vazut betoniere din care curgea amestecul, camioane din care mai zbura pietris, ba chiar si masini mai mici. Acum nu foarte mult timp mergeam in spatele unui papuc din care au cazut cativa saci cu seminte de floarea soarelui. masina din fata ia- luat in plin, eu am evitat la limita, dar problema ramane.

In plus, lucrarile care se fac nopatea sunt binevenite. Cred ca toti ati trecut prin zone in care se afalta si ati vazut ce blocaje erau. in plus, cei care imprastie bitumul nu au pic de discernamant, rezultatul concretizandu-se in injuraturi in timp ce freci cu carpa plina de benzna sa scoti stropii de pe tabla masinii.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogo
post 27 Aug 2004, 08:01
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 2 October 03
From: Bucuresti




Stire azi la radio: Legea se va aplica indiferent de sezon. Deci adio camioane pe timpul zilei. Nu mai stau la semafor in curu' unuia cu EURO -4 laugh.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-32-JCJ
"Great spirits have always encountered violent opposition from mediocre minds. "Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 27 Aug 2004, 08:18
Post #67


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




In sfirsit ceva NORMAL. 8) Pe cind in toate orasele din tara? :idea:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 27 Aug 2004, 20:57
Post #68


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE
. Nu mai stau la semafor in curu' unuia cu EURO -4  :lol:



Aia cu euro -4 e super tare... laugh.gif

Si inca ceva... S-a discutat de aprovizionare magazinelor... Azi a venit Tuborgu la magazin cu bere! Si au venit cu camionu, in timpu zilei! I-am intrebat daca nu primesc amenda si stiti ce mi-a zis?? Citez: ' ba, frate am luat saptamana trecuta 50 de bulioane... Da mie mi-a zis de la firma ca daca luam o amenda de camion pe saptamana e ok! Pai numai la voi am adus marfa de 20 de mil, si pa urma mai avem 10 magazine ca ale voastre! Si abia a luat firma camioanele astea de 3 miliarde... Ce vrei sa le trimita in tara?? Asta e, o amenda pe saptamana e acceptabil.. '

Acum ce se mai poate zice :?: Treaba de ca*** :!: Traiasca tara tuturor posibilitatilor, alias Romania :!: :wink:


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 27 Aug 2004, 21:31
Post #69


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Iti dai seama care e profitul lor daca isi permit o amenda de camion pe saptaman? :!:
Pe mine unu chiar ma enerva la culme ca veneau cu dihai camionu de Coca Cola ca sa descarce 3 navete la buticul din coltz. Abia intra pe stradute, blocheaza tot, etc. Mai da-i dracu, sper sa mareasca amenzile pana devine nerentabila chiar si o amenda pe luna.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 27 Aug 2004, 21:35
Post #70


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Si eu am vazut destule camioane de peste 7t in plina zi. Mai ales pe strazile mai mici unde nu ii vede politia.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 27 Aug 2004, 21:45
Post #71


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Este inchisa circulatia pe Viilor.
Nici o problema! Dupa ora 20 toate tirurile ocolesc pe Cutitul de Argint!
Ce daca scrie maxim 3,5t!
Ce daca le dardaie alora din case dintii in gura!
Cand m-am intors de la intalnirea de joi am oprit langa un politai si i-am aratat semnul si tarla de TIRuri.
Ala: "Lasa-i dom-ne...mananca si ei o paine"
I-am cerut numarul de insigna (nu vedeam bine pe intuneric) si s-a bagat in masina!
Bine ca nu mi-am luat si io amenda!


PS! La mine pe strada e limitare la maxim 1,5 t
De prisos fie spus ca "alimentara" se aprovizioneaza de zeci ce ani cu camionul.,
Dar acum cateva zile s-a depasit limta: a venit un tir , d-ala de 12 tone si soferul plus inca 2 idioti de la magazin hatanau o masina DE OGLINZI ca sa o mute ca nu putea lua ala curba.


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 27 Aug 2004, 22:03
Post #72


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Si la mine pe strada limitarea e la 2t, si noaptea parca e autostrada pt camioane.
Nu mai zic ca sapt trecuta tocmia parcasem masina si "inteligentul" care vine cu masina de gunoi mi-a zgariat bara din spate. Am inceput sa strig la el (eu eram in masina), si nici nu a avut bunul simt sa coboare din camion; au venit repede unul din cei doi "bronzati" care golesc tomberoanele si a inceput cu gura mare ca ce vreau, ca masina nu are nimic, bla-bla. Deci in concluzie urmeaza sa imi schimb bara pe banii mei.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 28 Aug 2004, 15:51
Post #73


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE
Si eu am vazut destule camioane de peste 7t in plina zi. Mai ales pe strazile mai mici unde nu ii vede politia.


Mie mi-au zis baietii de la tuborg ca nu aia de la politie le dau lor amenda.. Ci ca ar fi niste 'altii' de la primarie care casca gura dupa ei :!: in fine, ideea e ca avem de aface cu inca o chestie de lege care nu se aplica... Se poate adauga la dosar smile.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 28 Aug 2004, 19:20
Post #74


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Cum sa nu le dea amenda aia de la Politie? Orice contraventie ce tine de circulatie este de competenta politiei rutiere? Pai daca noul cod a fost completat de o OUG ar trebui ca sa vina Nastase sa amendeze soferii? Asta o spun polistii ca sa se spele pe maini. Mai bine stau ei la panda la o trecere, un radar, etc.

La mine unde stau nu oti intra in parcare decat daca mergi pe o straduta foarte ingusta printre blocuri. Inutil de spus ca am o carciuma si vreo 2-3 magazinute la care veneau camioanele de Coca-Cola si cele de bere plus apa minerala. cand nimereai unul d'asta bloca circulatia in ambele sensuri si trebuia sa astepti sa descarce.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 28 Aug 2004, 20:25
Post #75


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE
E vorba de asfalt in oprimul rand. Apoi vine poluarea, dar faza e discutabila. Eu nu am prea mai vazut fumigene. In eneral camioanele de mare tonaj sunt noi si cred ca poluaza mai putin decat noianul de harburi care pot circual nestingherite. Mie imi place ca nu mai incurca traficul. Un camion nu prea are loc pe banda, iar soferilor nu prea le pasa cand trec de pe o banda pe alta. Pur si simplu trag de volan, restul masinilor zburand ca potarnichile. Poti sa pui cu cele 22+ de tone? Ce daca e vina lui. Nu cred ca ii convine cuiva sa i se urce pe el un asemenea mastodont.  
Am fost week-endul trecut la ziua unui prieten, la casa lui din Bolintin Vale (la 30 km de bucuresti, pe autostrada bucuresti pitesti).

Si mi-a fost dat sa vad o chestie incredibila: un tip cu o nova vrea sa depaseasca un tir d-asta mare, tirul mare baga 120, si incepe si el la randul lui o depasire a unui tirulet mai mic. ala din nova (deja in depasire, pe la jumatatea tirului) baga claxoane, flashuri, claxoane la greu, baga si viteza, trage in stanga, tirul nimic intra mai in stanga, mai in stanga, pana la bagat pe ala cu nova in parapet.

tirul evident ca nu s-a oprit. masina aluia cu nova f. avariata, ala totusi se ia dupa el, flashuri, claxoane, nimic, tirul s-a oprit d-abia dupa 10 km, cand ala cu nova (super riscandu-se parerea mea!) l-a depasit (eu nu as mai fi incercat inca odata) si s-a pus in fata lui.

nu stiu ce s-a intamplat mai departe, dar cand am trecut pe langa ei, portierele de pe stanga ale novei + aripa aproape ca nu mai existau.


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 28 Aug 2004, 20:50
Post #76


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Valentine, tu nu ai citit ce am scris eu despre autocarul care era sa se urce pe mine cand am venit de la mare? Eu am scapat usor. Adica oglinda mea stanga s-a frecat putin de tabla lui. Desteptul a vrut sa ma depaseasca, eu avand pe undeva pe la 140-150 km/h.

Oricum, astia snt pericole publice nu numai in afara orasului ci s in orase. schimba benzile dupa bunul lor plac. Cine se poate impotrivi? E vorba de 22 de tone a le lui vs. cele nici 1000kg ale tale. Eu zic ca nu e chiar echitabil, asa ca esti nevoit sa bati in retragere. Ca daca se urca pe tne prea putin mai conteaza daca el e vinovat.

P.S. De cand cu legea asta am observa ceva foarte interesant. Soferii de pe maisnile mar parca au luat-o razna de tot. daca inainte mai era cum mai era, acum seara nu mai au nici o jena. Merg efectiv (Stoicescu) cum ii taie capul.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 28 Aug 2004, 22:21
Post #77


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Am observat si eu ceea ce a zis Bogdan; de cand cu noua lege a lui Basescu astia cu camionul nu mai rspecta nici o lege; nu acorda prioritate, iti iau fata cu nesimtenie si tot ei sunt cei care injura, nesimtenia lor nu are limite.
Adaugin si ceea ce a povestit Valentin, pot spune ca astia cu masini mari (camioane, autobuze, etc) au ajuns ca niste criminali in serie; efectiv se cred stapanii soseleleor, nu mai nici un pic de bun simt, nu mai respecta nici o lege. :vmad: :vmad: :vmad:


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 29 Aug 2004, 00:50
Post #78


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Ar trebui sa li se anuleze permisul! Ca unui doctor daca greseste in practica lui (un exemplu concret cel cu taiatul pen.isului) i se retrage dreptul de practica. Asa si cu un sofer profesionist, daca greseste in meseria lui :twisted: sa i se anuleze permisul :twisted: :idea: Si sa nu mai aiba drept sa il ia vreodata!!!


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 29 Aug 2004, 14:41
Post #79


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Din pacate pentru restul soferilor si din fericire pentru soferii criminali de pe camioane atestatul profesional si carnetul de conducere nu se retrag decat daca sunt declarati inapti din punct de vedere medical sau ca o masura punitiva complementara in cazul in care sunt condamnati definitiv pentru savarsirea unei infractiuni in ce priveste regimul circulatiei pe drumurile publice. Asa ca pot lovi masini intr-o veselie. Daca sunt apti medical si daca nu omoara (Doamne fereste) pe cineva, vor continua sa conduca in stilul lor carateristic.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 30 Aug 2004, 12:17
Post #80


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Da, bey, astia cu camioane au innebunit! De la ora cand le da drumul pe strazi, merg cu o viteza incredibila, si fara sa mai respecte nici un fel de regula!
Nu stiu ce au impresia: ca dupa o anumita ora Bucurestiul este al lor??? S-or grabi sa ajunga cu marfa la descarcat, si sa plece mai repede acasa, dar nici sa nu mearga cu 70 km/h ditamai mastodontii prin Bucuresti, ca e de rau!

Inca o data se vede 'civilizatia' bizonului roman.

ps.
Din fericire, interdictia camioanelor mari prin Bucale a devenit permanenta, deci nu doar pe durata verii. Cool!


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 30 Aug 2004, 12:39
Post #81


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE
ps.
Din fericire, interdictia camioanelor mari prin Bucale a devenit permanenta, deci nu doar pe durata verii. Cool!


Da, dar din pacate vor avea voie sa circule de la ora 19 (nu de la 21 cum e acum).


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 30 Aug 2004, 14:30
Post #82


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Pai de la ora 19 e super naspa, caci atunci inca este o aglomeratie de nedescris! Astia chiar s-au tampit, sau cum?!@?!@?

De la ora 20 era ok, caci traficul se calmeaza la ora aia, ca sa nu zic ca 21 era si mai ok si nici nu era prea tarziu. Dar sa intre sute de camioane deodata in traficul de la ora 19 mi se pare absolut stupid. Si-asa cine incearca sa se intoarca acasa din centru pe la ora 18:30-50 are de stat o ora in trafic. Si acum???

Mai, astia chiar nu gandesc cand scot hotararile astea, sau cum?


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 30 Aug 2004, 17:26
Post #83


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Cel mai bine ra pentru camioane sa circule intre 22.00 si 07.00. Atunci e traficul cel mai liber. daca le da drumul de la 19.00 e o porcarie. O sa zici ca au dat drumul la robinet si or sa ne napadeasca toti camionagii care or sa mearga in stilul lor inconfundabil.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 2 Sep 2004, 01:43
Post #84


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Eu personal as fi de acord cu ora 21, dar ora 7 deja e prea mult, as zice sa circule pana la 6 dimineata. Ce naiba, nu ajung 9 ore (de la 21 la 6) ?


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 2 Sep 2004, 09:49
Post #85


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Impresionant scor!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 2 Sep 2004, 14:05
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




Traficul greu în Capitală, interzis indiferent de anotimp

Thomas Dincă

Traficul greu pe străzile Capitalei va fi interzis pe timpul zilei indiferent de anotimp, urmînd a fi permis doar în cursul nopții și numai dacă firmele de profil vor achita o taxă către municipalitate, potrivit unei hotărîri votate joi, de Consiliul General al Municipiului București.
Potrivit hotărîrii, autovehiculele mai mari de cinci tone nu vor putea circula pe timpul zilei în intervalul orar 7.00-20.00 pe timpul verii și în intervalul 8.00-18.00, în sezonul rece (16 septembrie - 14 iunie).
Transportatorii vor putea circula pe arterele Capitalei numai în cursul nopții și doar după ce vor achita o taxă către municipalitate.
Pentru zona centrală, vehiculele cu masa totală de cuprinsă între cinci și 7,5 tone vor plăti o taxă de 20 de milioane de lei pe lună sau două milioane de lei pe zi, în timp ce mașinile cu masă mai mare de 40 de tone vor plăti o taxă de 200 de milioane de lei pe lună sau 20 de milioane de lei pe zi.
Pentru străzile de la periferia orașului, taxele vor fi de cinci milioane de lei pe lună sau 500.000 de lei pe zi, pentru vehiculele cu greutate între cinci și 7,5 tone, ajungînd pînă la 30 de milioane de lei pe lună sau trei milioane de lei pe zi pentru cele care depășesc 40 de tone.
Taxele impuse de municipalitate vehiculelor grele vor fi plătite inclusiv de regiile subordonate Primăriei Capitalei. Mașinile de intervenție ale Salvării, Poliției, Armatei sau Pompierilor circulă fără restricții orare pe întreg teritoriul municipiului București și fără a plăti vreo taxă către municipalitate.
Sancțiunile impuse de primărie firmelor care nu respectă aceste restricții vor fi cuprinse între 30 și 50 de milioane de lei.
Potrivit primarului Capitalei, Traian Băsescu, restricția în cazul circulației pe timpul zilei a acestor mașini rămîne permanentă fără nici un fel de excepție.
"Eu cred că este prima strategie care lucrează cu taxe în interiorul unei metropole. Patronii s-au convins că se circulă mai bine noaptea, iar șoferilor le-au crescut salariile prin acordarea sporului de noapte", a spus Traian Băsescu.
Prin acest sistem de taxe, edilul Bucureștiului susține că municipalitatea încurajează mutarea depozitelor la periferia orașului, în zona centurii, urmînd ca distribuția în interiorul Capitalei să se facă folosind vehicule de tonaj mai mic.
Prin aceste măsuri, luate de comun acord cu Uniunea Națională a Transportatorilor Rutieri din România și Brigada de Poliție Rutieră, Capitala va obține o fluidizare a traficului, scăzînd totodată nivelul de poluare. Mai mult, autoritățile locale susțin că astfel este prelungită durata de viață a asfaltului.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 2 Sep 2004, 15:33
Post #87


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Sunt fan Basescu. tongue.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 2 Sep 2004, 17:13
Post #88


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Bun, dar ce se intampla cu masinile de salubritate si cu atutocarele? Ca eu zic ca au peste 7.5 tone. In occident nu vezi masinile de gunoi facand "colecta" in mijlocul zilei. Numai nopatea. E cel mai civilizat asa si cred ca ar trebui sa se dea o hotarare si in ce le priveste. In cazul auocarelor, sunt de acord sa circule ziua, ca doar nu plimbi turistii nopatea, dar sa plateasca taxa respectiva.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 2 Sep 2004, 18:25
Post #89


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE
In occident nu vezi masinile de gunoi facand \"colecta\" in mijlocul zilei. Numai nopatea.


Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic.

Cat timp am fost eu in USA, California (care se stie ca e cel mai ecologist stat, in sensul ca ecologistii chiar au putere acolo) gunoiul se ridica in fiecare zi de MARTI intre orele 10:00-14:00 cu o ditaimai matahala de masina care in mod sigur depasea 10 tone .. nu 7 smile.gif ....


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 3 Sep 2004, 09:46
Post #90


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




bogdan_o, nu cred ca vrei sa auzi cum se strange gunoiul noaptea... tongue.gif

Masinile de salubritate si autocarele au alt regim, cum este si normal.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 14:08
Forum Renault