DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Agatare cablu ambreiaj

driverx
post 26 Sep 2007, 07:29
Post #1


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Dupa ce retardatii din service mi-au umblat la ambreiaj cerandu-le sa il unga, m-am ales cu probleme. A inceput sa "agate". De ce in ghilimele? Ca nu e o agatare propriu zisa, dar ceva ceva agata si cateodata scoate un sunet de parca ai rupe un plastic subtire. Sursa zgomotului este undeva in zona pedalei. Nu undeva pe cablu (decat daca cumva se transmite si da senzatia ca ar fi in zona pedalei), nu in zona furcii.

Asa ca m-am pus sa studiez eu problema. Am vazut ca pe cablul de la pedala este o izolatie, un varnis(h) alb. Si am observat ca asta culiseaza fain pe cablu. Am mai observat ca pozitia astuia dicteaza foarte mult comportamentul ambreiajului. Cu cat e mai sus cu atat cresc sansele sa apare acea "agatare" si totodata cu cat e mai sus parca dicteaza o culisare mai in trepte. Degeaba il cobor (unde merge cel mai fain) in cateva zile urca inapoi.....si iar incep problemele...

Intrebare. Ma gandesc ca ar avea rol de protectie varnis(h)-ul ala...dar totusi...ce dracu face varnis(h)-ul ala acolo si unde dracu tre sa stea? Pana sus in capat si sa se miste o data cu pedala? Sa stea jos la baza peretelui de foc? Unde dracu? Ca m-am saturat de el. Mi-a creat stres tot drumul catre Turcia.....

Daca aveti poze ale zonei respective, ar fi fain. Mie deja mi-a venit sangele in cap de cat am stat pe acolo intre pedale....

This post has been edited by driverx: 26 Sep 2007, 07:30


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Sep 2007, 08:07
Post #2


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Varnish-ul ala se pune doar la cablurile din fabrica. Sau se punea, ca acum nu am mai vazut.

26 Sep 2007, 10:23:
Odata gresat cablul ala, operatia mai trebuie repetata din cand in cand. Mai bine schimbat, ca sunt ieftine in targ.

This post has been edited by IRONICK: 26 Sep 2007, 09:23


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 26 Sep 2007, 17:34
Post #3


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Dar varnishu ala se ridica si ajunge in zona cablului care intra in contact cu pedala atunci cand pedala este apasata. WTF? Incurca, agata. Cum cobor varnishu dintr-o data totul merge bine, lin, fara hopuri si agatari.

Bun, il pun din fabrica, dar unde cardanu meu tre sa stea. Ca sigur nu in zona de contact cu pedala.....si culmea, problema asta o am de cand a umblat nea mecanicu' ca sa (CICA) unga cablul cu dejtu' inmuiat in vaselina. blink.gif

27 Sep 2007, 09:15:
up ? unsure.gif

Iar a inceput sa faca azi dimineata. Si ieri dimineata am coborat varnishu. Ieri am studiat intr-un magazin cum arata cablul ala. Si ala nu are asa ceva. M-a holbam daca n-ar fi posibil ca varnishu ala din cablu sa vina, dar nu stiu ce sa zic. Ma seaca.

This post has been edited by driverx: 27 Sep 2007, 08:15


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Sep 2007, 08:33
Post #4


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(driverx @ 26 Sep 2007, 18:34)
Ieri am studiat intr-un magazin cum arata cablul ala. Si ala nu are asa ceva.
Pai si eu ce ti-am zis mai mai sus ?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 27 Sep 2007, 17:57
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




eu nu prea sunt de acord cu ungerea cablurilor pentru ca in timp intra praf intre cablu si camasa laolalta cu unsoarea aplicata.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 27 Sep 2007, 21:14
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




Salut!
M-am confruntat (cred) cu aceeasi problema. SImteam ca agata la apasarea pedalei de ambreiaj. E greu sa descriu cum simteam si ce se auzea..era ca un cablu tensionat..sau asa ceva. Odata cu asta, la apasarea usoara, in trepte parca (date de faptul ca 'agata') se auzea si un usor scirtiit parca..un zgomot.
Am mers la service si mi-au schimbat cablul de ambreiaj pe garantie. La inceput parea ok, pedala se apasa si mult mai usor, fara sa agate, fara zgomote. Mai apoi (la citeva zile) am observat ca totul este exact ca inainte. Merge ok cind plec cu masina dupa o stationare mai indelungata, iar pe masura ce merg, incepe sa agate.
E clar ca nu era de vina cablul, din moment ce a fost schimbat. Nu stiu ce e aia varnish (am vazut ca ati tot spus despre el)..insa as avea nevoie de un sfat. Ce credeti ca ar putea fi?
Evident ca ma voi intoarce in service, dar tare mi-e ca nu se rezolva nimic..ca asa-i la noi.
Multam!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 28 Sep 2007, 03:57
Post #7


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




sa ne zici ce-ai rezolvat, daxx


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Sep 2007, 05:54
Post #8


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Sincer, as vrea sa stiu cum trebuie sa stea asta, cine il tinea pana acum, ca nu m-as duce pentru 55 RON sa ma manjesc cu astia din service sa il schimbe pe garantie. Mi-a ajuns cu ei.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 28 Sep 2007, 06:03
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Varnis-ul este un fel de furtunas de plastic....


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Sep 2007, 06:05
Post #10


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Exact.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 28 Sep 2007, 16:41
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




Cu siguranta o sa va tin la curent cu evolutia (sau involutia) lucrurilor la service..ideea e ca trebuie sa-mi fac o programare pt o zi cind stiu ca voi conduce inainte de a merge la ei..ca altfel, 'la rece', treaba e ok aparent. SI sint convins ca o sa se uite aia la mine ca la desene animate..cum stiu numai ei sa faca..
Asta e..esti client, suferi..Mama lor!...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 23:12
Forum Renault