DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> PREMIERA ABSOLUTA !, UIS-ul Romanesc de Dacie monocorp

DodoBird
post 5 May 2005, 16:16
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




ATENTIE talpica se gaseste in doua forme a doi producatori diferiti :
una din aluminiu neeloxat, una din aluminiu eloxat (bruna ca in poza mea).
Cea bruna are diametrul interior normal cealata este mai mic !!!
Folositi-o pe cea brunata !
Suze cu copyrightul mie mi sa parut ca "elica" a zis prima oara FloppyXX.


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 5 May 2005, 20:26
Post #92


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




ok Dodo si pretul care e mai mare?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 6 May 2005, 09:02
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(ydaniel @ 5 May 2005, 20:26)
ok Dodo si pretul care e mai  mare?
*



Dac imi aduc bine aminte cea brunata 150.000 si cea de aluminiu normal 80.000 lei


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1677
post 6 May 2005, 11:28
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.369
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti




Atentie eu am dat pe una de aluminu 150.000


--------------------
Renault 5 Campus, Hyundai Sonata, 1988 / 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rba
post 6 May 2005, 11:48
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 19 April 05




postati va rog si rezultate legate de consum sa ne dam seama cu cat imbunatatesc acesta mersul/performantele masinii

multumesc
rba


--------------------
Dacia Berlina 2000 1310 Ti - B ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 6 May 2005, 13:13
Post #96


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




QUOTE(rba @ 6 May 2005, 13:48)
postati va rog si rezultate legate de consum sa ne dam seama cu cat imbunatatesc acesta mersul/performantele masinii

multumesc
rba
*





This post has been edited by notchman: 6 May 2005, 13:17


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 6 May 2005, 13:16
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




QUOTE(notchman @ 6 May 2005, 15:13)
Performantele nu prea are cum sa le creasca , poate doar un ralanti mai stabil , si o economie de carburant ....
Zic ca nu prea are cum sa imbunatateasca performantele motorului , pentru ca in definitiv , carburatia , aprinderea , motorul este acelasi , ....numai ca s'a optimizat efectuarea amestecului aer/benzina in regim de ralanti , si unele regimuri tranzitorii .............

Tot dupa parerea mea , zic ca se merita sa montezi asa ceva , chiar daca obtii o economie de 0,5l%, ..si cu inca 0,5l% "ciupiti" cu o aprindere electronica egal minim 1l de benzina % economie cu o investitie de pana in 500 mii lei .
Era interesant de lasat 2 masini dintre care una cu toate ghizmourile montate,  sa mearga in regim de ralanti , fiecare avand la dispozitie 1l de benzina .Si dupa ceea vazut care dintre iele a mers mai mult ...simplu ..........
*




--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 6 May 2005, 14:19
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(rba @ 6 May 2005, 11:48)
postati va rog si rezultate legate de consum sa ne dam seama cu cat imbunatatesc acesta mersul/performantele masinii

multumesc
rba
*



Cum am scris mai sus, am facut o economie de circa 0,5 litri la suta in afara. In oras nu prea am cum sa va dau cel putin deocamdatra un consum, dar ceea ce pot sa spun este ca sigur consumul a scazut deoarece luni marti am venit cu masina la servici. De obicei un astfel de drum se simte vizual la acul de benzen destul de bine (merg vro 30 km in total meru pe acelasi traseu). De data asta miscarea acului a fost INSESIZABILA.
In rest de acord cu notchman, vezi mai sus.


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 6 May 2005, 14:21
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Mii de scuze, "luni marti se va citi doar marti" ! Mea culpa ! blush.gif


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 6 May 2005, 20:38
Post #100


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




dodo aia maro unde o gasesc si eu mai aproape de mine?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu05
post 7 May 2005, 12:10
Post #101


Membru din Brasov


Group: Members
Posts: 316
Joined: 7 May 05
From: brasov




Sunt un nou pe acest site, si am citit cam tot ce ai postat si ce schimb de informatii ai facut!
ai incercat vreo data sa iti pui un carburator dublu corp (impreuna cu galeriile aferente) originale de la Renault?
Iti garantez ca ai fi fost incantat de rezultate!E drept ca am montat si galeriile originale, cea de admisie fiind din alumuniu iar acum ma bate gandul sa o si lustruiesc la interior, dar si asa nu se compara cu cea de fonta care este foarte aspra si curgere fluidelor este influnetata de calitatea peretilor conductelor!
La un parcurs de aprox. 45o km(cred ca sunt 435)am consumat 23 de litri(masurati cu litrul!)si aveam la vremea aceea o cutie originala a masinii construita 1978)4 trepte!
Acum am o cutie de R Fuego in 5 trepte si inca nu stiu cum e la un drum lung si mai am in plus de rezolvat si probleme indicatiei ceasului vitezometru!
Dar timpul le rezolva pe toate!


--------------------
DACIA /Citroen 1300/ Xsara 1978(1989)2003 - BV05PAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu05
post 7 May 2005, 12:15
Post #102


Membru din Brasov


Group: Members
Posts: 316
Joined: 7 May 05
From: brasov




[quote=liviu05,7 May 2005, 13:10]
Sunt un nou pe acest site, si am citit cam tot ce ai postat si ce schimb de informatii ai facut!
ai incercat vreo data sa iti pui un carburator dublu corp (impreuna cu galeriile aferente) originale de la Renault?
Iti garantez ca ai fi fost incantat de rezultate!E drept ca am montat si galeriile originale, cea de admisie fiind din alumuniu iar acum ma bate gandul sa o si lustruiesc la interior, dar si asa nu se compara cu cea de fonta care este foarte aspra si curgere fluidelor este influnetata de calitatea peretilor conductelor!
La un parcurs de aprox. 45o km(cred ca sunt 435)am consumat 23 de litri(masurati cu litrul!)si aveam la vremea aceea o cutie originala a masinii construita 1978)4 trepte!
Acum am o cutie de R Fuego in 5 trepte si inca nu stiu cum e la un drum lung si mai am in plus de rezolvat si probleme indicatiei ceasului vitezometru!
Dar timpul le rezolva pe toate!
MESAJUL ERA PENTRU DodoBird!!!!!


--------------------
DACIA /Citroen 1300/ Xsara 1978(1989)2003 - BV05PAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 7 May 2005, 15:07
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(liviu05 @ 7 May 2005, 12:10)
Sunt un nou pe acest site, si am citit cam tot ce ai postat si ce schimb de informatii ai facut!
ai incercat vreo data sa iti pui un carburator dublu corp (impreuna cu galeriile aferente) originale de la Renault?
  Iti garantez ca ai fi fost incantat de rezultate!E drept ca am montat si galeriile originale, cea de admisie fiind din alumuniu iar acum ma bate gandul sa o si lustruiesc la interior, dar si asa nu se compara cu cea de fonta care este foarte aspra si curgere fluidelor este influnetata de calitatea peretilor conductelor!
    La un parcurs de aprox. 45o km(cred ca sunt 435)am consumat 23 de litri(masurati cu litrul!)si aveam la vremea aceea o cutie originala a masinii construita 1978)4 trepte!
    Acum am o cutie de R Fuego in 5 trepte si inca nu stiu cum e la un drum lung si mai am in plus de rezolvat si probleme indicatiei ceasului vitezometru!
    Dar timpul le rezolva pe toate!
*



Sunt absolut deacord cu tine ! Si in mod sigur ai dreptate cu ceea ce imi propui sa incerc !
Daca vrei te invit la topicul meu "Tuning Dacia Break" unde ai sa vezi ca de mai mult timp lucrez la montarea unui dublu corp pe ea. Aceasta "pauza" numita UIS am facut-o asa pentru ca era interesanta in primul rand , ca m-au cam "starnit " baietii de pe forum, si mai ales din cauza lui liviudiaconu !
Oricum pentru mine un exercitiu de carburatie excelent , din care in mod sigur multe se vor repercuta in noul proiect "dublu corp".
In acest moment am reluat faza de proiectare pentru dublu si simultan executarea unei aprinderi electronice tapene !


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 7 May 2005, 15:11
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(ydaniel @ 6 May 2005, 20:38)
dodo aia maro unde o gasesc si eu mai aproape de mine?
*



Eu sunt mai putin "umblat" prin Bucuresti dar la vecina de langa mine am luat acum 2 saptamani cu 150.000. Daca vrei iti iau eu si ti-o dau cand ne vedem sau o luam cahiar cand vii !
Apropo daca ti-a ramas capacul superior de la carburatorul vechi, mi-l poti imprumuta cateva zile ? (il returnez intact).




--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 7 May 2005, 20:17
Post #105


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




ok dar iti dau carbul meu vechi cu tot!!!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1677
post 9 May 2005, 12:14
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.369
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti




Pt Liviu05 . Eu am cutie de r18 si arata mai putin. Daca ai aceeasi problema vezi ca la mine indicatia ceasului este in mile nu in Km. Adica la 40 indicati de ceas am 60 km/h iar la 60 a 90 km/h


--------------------
Renault 5 Campus, Hyundai Sonata, 1988 / 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 10 May 2005, 07:50
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Am facut aseara o proba:
am scos furtunul "cu duza" din teu si am astupat cu degetul intermitent, crescind turatia progresiv.
Ei bine, depresiunea, contrar celor gindite pina acum, se mentine si la 3500 rpm--4000 rpm. Asta inseamna ca turbionul se formeaza (mai slab un pic) si la turatii mari.
Deci, pentru ca inca n-am avut vreme sa pun UIS-Dodo si elica, o sa ma limitez NUMAI la UIS-Dodo:D


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 10 May 2005, 09:52
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(diaconuliviu @ 10 May 2005, 07:50)
Am facut aseara o proba:
am scos furtunul "cu duza" din teu si am astupat cu degetul intermitent, crescind turatia progresiv.
Ei bine, depresiunea, contrar celor gindite pina acum, se mentine si la 3500 rpm--4000 rpm. Asta inseamna ca turbionul se formeaza (mai slab un pic) si la turatii mari.
Deci, pentru ca inca n-am avut vreme sa pun UIS-Dodo si elica, o sa ma limitez NUMAI la UIS-Dodo:D
*



He he he , nai curaj sa le pui pe toate , fenomenul e de ras :
intai eu zic ca turbionul merge si la turatii mari si tu ma convingi ca nu e asa, ca atare inventam elici si turbonatoare sa corijam, apoi revii si spui invers . Ei bine eu nu dau jos celelate doua piese (deja sunt" indragostit" de acest trio) unsure.gif


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 10 May 2005, 09:57
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(DodoBird @ 10 May 2005, 09:52)
He he he , nai curaj sa le pui pe toate , fenomenul e de ras :
intai eu zic ca turbionul merge si la turatii mari si tu ma convingi ca nu e asa, ca atare inventam elici si turbonatoare sa corijam, apoi revii si spui invers . Ei bine eu nu dau jos celelate doua piese (deja sunt" indragostit" de acest trio)  unsure.gif
*



Off topic: Inca o data se confirma "teoria ca teoria, practica ne omoara"

Revenid, abia aseara mi-a trecut ideea sa verific unde se sunteaza depresiunea; oricum, am spus, datorita calibrarii gauri[lor], debitul se va mentine cvasiconstant, deci viteza la fel; in cazul asta, cind viteza jetului principal creste (la turatii mari), pasul "elicii" turbionului creste, deci un amestec nu la fel de uniformizat.

Intreb aici, daca tot discutam de efecte la consum: se spune ca toba trebuie sa fie cenusie la interior; la mine e neagra, e drept, nu onctuos ci cam ca o pudra; consum, 5,5-5,7 % la drum. De la ce?

This post has been edited by diaconuliviu: 10 May 2005, 18:10


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 13 May 2005, 15:54
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(diaconuliviu @ 10 May 2005, 09:57)
Off topic: Inca o data se confirma "teoria ca teoria, practica ne omoara"

Revenid, abia aseara mi-a trecut ideea sa verific unde se sunteaza depresiunea; oricum, am spus, datorita calibrarii gauri[lor], debitul se va mentine cvasiconstant, deci viteza la fel; in cazul asta, cind viteza jetului principal creste (la turatii mari), pasul "elicii" turbionului creste, deci un amestec nu la fel de uniformizat.

Intreb aici, daca tot discutam de efecte la consum: se spune ca toba trebuie sa fie cenusie la interior; la mine e neagra, e drept, nu onctuos ci cam ca o pudra; consum, 5,5-5,7 % la drum. De la ce?
*



HA HA HA ! De 3 ani de cand am masina ma uit cu mare atentie la culoarea pe care o mentionezi . Dom'le eu am "vazut-o" pe vremuri, era ca in filme , taicamiu mia spus "uite fiule cularea asta trebuie sa aiba o teava de esapament de la o masina care merge bine dupa un drum in afara!"
Nu am sa uit niciodata cularea aceea brun gri "uscat" nu pot sa o descriu bine dar as putea sa o identific imediat. Nu stiu din ce cauze la 99,9% dintre masinile de la noi este neagra "umeda". Ciudat si la cele straine e la fel (foarte rar insa iti recomand sa te uiti la esapamentele de : NISSAN sau HONDA ACURA (si ei cred ca au EURO X!), acolo am mai vazut-o .
Benzenul ciudat ? Meseriasii mai slabi ? adaosuri ciudate in carburant ? nu stiu ce sa raspund.
Dar eu am vazut-o (pe culoare) la masini pe carburatie fara nici un Euro biggrin.gif


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 16 May 2005, 07:54
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Rezultat consum: Rm.VL-M.Ciuc dus intors, adica 600 km:
Alimentat "FULL" 16,5 si 18,2 l(diferenta e din inclinarea vizibila a platformei de la una din statii) = 34,7 l. La revenire am alimentat la aceeasi statie/pompa ca la plecare, deci erorile se reduc.
UIS pus sub flansa originala (am EEBIO) .

c=5,78 l%. Asta in conditiile in care zilele astea au fost Rusaliile catolice-circulatia in zona era destul de intensa, deci circulat cu toate vitezele posibile

Acum o sa inlocuiesc Carfilul cu un Solex de Golf, asta are electrovalva incorporata; o sa revin cu alte consumuri.

This post has been edited by diaconuliviu: 16 May 2005, 07:56


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 16 May 2005, 15:52
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(diaconuliviu @ 16 May 2005, 07:54)
Rezultat consum: Rm.VL-M.Ciuc dus intors, adica 600 km:
Alimentat "FULL" 16,5 si 18,2 l(diferenta e din inclinarea vizibila a platformei de la una din statii) = 34,7 l. La revenire am alimentat la aceeasi statie/pompa ca la plecare, deci erorile se reduc.
UIS pus sub  flansa originala (am EEBIO) .

c=5,78 l%. Asta in conditiile in care zilele astea au fost Rusaliile catolice-circulatia in zona era destul de intensa, deci circulat cu toate vitezele posibile

Acum o sa inlocuiesc Carfilul cu un Solex de Golf, asta are electrovalva incorporata; o sa revin cu alte consumuri.
*


Bagam si o poza la carburatorul asta de Golf ?


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 16 May 2005, 19:55
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Prin bunavointa lui Ydaniel va supunem atentiei urmatoarea schema.
Asteptam impresii.

Attached thumbnail(s)
TURBINAN.JPG ( Size: 1.16mb ) Number of downloads: 1269


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 17 May 2005, 07:30
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(DodoBird @ 16 May 2005, 19:55)
Prin bunavointa lui Ydaniel va supunem atentiei urmatoarea schema.
Asteptam impresii.
*



Poza cu carburatorul dupa ce-l montez. E un Solex PIC(T) 5.
Dispozitivul:
La prima privire:
a) - prin acele stuturi de ungere se introduc gaze de carter, vapori de ulei si aer - si asta SUB clapeta de acceleratie, prin canale de 1,5 mm - 6 la numar, unde aerul este in mod normal introdus prin duza de 2 mm. ( uleiul este "aspirat" de depresiunea din galerie)
b ). - in cazul uzarii setului-deci la aparitia masiva a gazelor de carter - ungerea si/sau functionarea vor fi defectuoase. Asta pentru ca acele gaze vor fi absorbite in galerie in vederea pastrarii ungerii , cu consecintele stiute - motorul pierde din putere, mers neregulat...
In cazul renuntarii la ungere, se gripeaza rulmentii.


Daca intre rulmenti si turbina se asigura o etansare buna astfel incit pe acolo sa se scurga o cantitate mica de aer, atit cit trece prin acea duza de 1,5 sau 2 mm, renuntind la duza originala (cea de pe furtun pentru cine o mai are), mai ramine de rezolvat punctul cool.gif.
In plus, executia e putin mai greoaie...
Astept si alte pareri, poate totusi,"iese ceva" up.gif

This post has been edited by diaconuliviu: 17 May 2005, 07:30


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 17 May 2005, 10:10
Post #115


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




mie mi se apre ceva destul de interesant poate este cineva car chiar a vazut asa ceva in functiune!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1677
post 17 May 2005, 11:26
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.369
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti




Cred ca este inca ceva care se invarte in plus si care are acelasi efect ca si elica.


--------------------
Renault 5 Campus, Hyundai Sonata, 1988 / 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 17 May 2005, 12:33
Post #117


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




QUOTE(mihai1677 @ 17 May 2005, 11:26)
Cred ca este inca ceva care se invarte in plus si care are acelasi efect ca si elica.
*



ventilatorul de calculator nu este bun???si cand se pune contactul sa porneasca si sa merga permanent pana se ia contactul???si eventual se va monta la iesirea din filtru de aer...si ii baga aer fortat wink.gif

astept pareri


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 17 May 2005, 14:06
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(rcosmin @ 17 May 2005, 12:33)
ventilatorul de calculator nu este bun???[...]
*


N-am incercat, dar asta tinde sa fie o mica supraalimentare. Pentru asta nu e cam slabutz?


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 17 May 2005, 16:31
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Personal consider in primul rand extrem de laboriosa executia acrestui dispozitiv.
Asta vazuta si din prisma e ceea ce face !

Sa presupunem ca nu se pierde lucru mecanic pentru rotirea zbaturilor ?
Pai atunci nu sar mai roti. Si lucrul ala mecanic atunci de unde se scade ?

Sa presupunem ca omogenizarea se face mai bine in plan vertical ?
Pai ar fi perfect daca am avea si cilindrii dispusi in plan vertical biggrin.gif , din nefericire la dacia mea sunt orizontali.

Sa presupunem ca reducem (liviu) debitul pe alta cale si in final pe cele 6 gaurele vine un debit normal . Oare jetul asazis de ungere nu cumva "blocheaza" rotatia pzisa a zbaturilor marind forta necesara rotirii lor (un efect de "pana" imi pare, deci lucru mecanic consumat in plus ?).

Hmmm pare dubios dar mai asteptam idei.


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 17 May 2005, 20:45
Post #120


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




da aveti si testele cu privire la putere!~de ele ce ziceti???


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:14
Forum Renault