DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Caseta de directie, probleme

mafiozzo
post 23 Mar 2008, 00:36
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 760
Joined: 17 May 07
From: .::Cluj::.




problema mare si la mine sad.gif am joc in volan... cand misc de volan suna ca dracu si la gropi troncane de numa help pls !!! ce credeti ca e belit?

This post has been edited by mafiozzo: 23 Mar 2008, 00:36


--------------------
Ex : Supernova 2001 Opel Astra G CC 2003 Coupe
Now : Mondeo 2007 Limuzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasile
post 23 Mar 2008, 11:59
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 5 October 04




Eu aveam un zgomot in volan, indeosebi pe drumuri de piatra. Dupa o examinare atenta am costatat ca e uzata bucsa din partea inferioara din suportul volanului. Am inlocuit suportul si au disparut zgomotele de acolo, dar au ramas altele, probabil din caseta, imediat sub axul volan inferior, la imbinare. Acolo mai studiez problema, dar nu cred ca o pot rezolva singur. Asa ca o sa fac o vizita la mecanici, cu toate ca-i urasc!


--------------------
dacia supernova - IS-05-AAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 1 Dec 2009, 19:51
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




Salutare,subscriu aici sa nu mai deschid alt topic:vreau sa schimb caseta de directie,stie cineva cat ar costa manopera?A schimbat cineva recent?


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 3 Dec 2009, 16:08
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




am fost azi,rezolvat ..60 ron


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyy23
post 4 Dec 2009, 14:14
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 13 November 09




Nu stiu unde ai dat tu 220 lei pe caseta pe mine ma costat 450 lei doar caseta si dupa o sapt este perfect in curbe merge foarte usor volanu nu tremura deloc Bafta


--------------------
Dacia Super Nova 2002 - B-26-jwr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioan ilie
post 15 Feb 2010, 08:35
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 25 March 09




Buna,
am vazut ca s-a mai discutat despre caseta de directie de la dsn, dar nu stiu daca si despre problema urmatoare:

am avut la un moment dat niste 'hopuri' la rotirea volanului stg sau dr. Am presupus ca e din cauza ghetii care s-a adunat pe la aripi, insa dupa ce s-a inclazit afara facea la fel. Am presupus ca a fost vreo bucsa, vreun pivot, bieleta sau ax volan. La planetara dr care bate usor, sau caseta de directie nu am vrut sa ma gandesc pt ca reparatia lor costa mult si am evitat sa ma gandesc.
M-am dus la mecanic care a pus-o pe cric si a tunat: caseta de directie! Are un joc cam mare si cloncane cand invarti volanul.
Bun, tre sa o schimb, asta e...
Am schimbat-o (450 piesa+100 manopera) insa stupoare: facea la fel!!!
L-am sunat pe mecanic sa-i spun, am facut chiar o gluma nesarata legat de dentistu care scoate o masea gresita si-i spune clientului ca ajunge pana la urma la aia care trebuie, iar a doua zi observ ca facea doar cand invarteam spre dr. Duminica, a treia zi, nu mai facea !!
Acum merge f bine!!!

Ce se intampla?? Ce ar putea fi? Chiar a fost caseta?? Sau am schimbat-o degeaba?
Sau ar putea fi altceva? Care poate sa revina si maine, daca e la o adica...

PS: Daca am pus postul aiurea, sa-l stergeti...


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - TM-23-CIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SERGIULICA04FUX
post 15 Feb 2010, 13:19
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.357
Joined: 9 November 08
From: Satu Mare/Cluj Napoca




ar putea fi crucea inferioara de la axul volan. de obicei aia se duce deoarece e neprotejata si toate mizerile de pe drum se lipesc de vaselina cu cre este unsa crucea.

15 Feb 2010, 13:21:
ps: daca batea caseta are un surub de unde se strange cu un imbus de 10.

15 Feb 2010, 13:31:
uite din manualul de reparatii am scos pagina asta si acolo scrie pasii care tre sa ii faci pentu a strange caseta. mie dupa 180000km a in ceput sa aiba joc, dar am strans-o un pic si nu mai am treaba. in schimb axul volan ii teroare in 180000 de km l-am schimbat de 3 ori din cauza acelei cruci.

This post has been edited by SERGIULICA04FUX: 15 Feb 2010, 13:31

Attached thumbnail(s)
New_Bitmap_Image.JPG ( Size: 159.09k ) Number of downloads: 2378


--------------------
Skoda Fabia 2005/Confort
Pentru toti cei care ma irita am o vorba sa va spun inca: GURA MICA!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jailbreak
post 15 Feb 2010, 18:12
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 17 July 08
From: BALS, OLT




invarteala aia in hopuri mie imi miroase a rulmenti de presiune terminati
. In flansa ai niste rulmenti subtiri, de fapt nu sunt rulmenti in adevaratul sens al cuvantului, ideea e ca amortizorul se invarte odata cu roata pe rulmentii astia.
am fost in acceasi situatie ca tine, si cand i-am dat jos erau terminati s-au desfacut bucati si tot asa imi mergea in hopuri si foarte greu se invartea volanul. dupa ce i-am schimbat alta masina.
nu sunt scumpi, vreo 30 ron bucata de uzina mai greu cu schimbatul
poti sa incerci sa pui ulei in capatul amortizoarelor dar ajunge greu uleiul la ei si daca sunt terminati n-ai ce sa le mai faci.


--------------------
dacia supernova clima-2000 - OT-03-DCX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioan ilie
post 17 Feb 2010, 08:46
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 25 March 09




chia azi dimineata am avut senzatia ca iarasi face, dar usor, si doar intr-o parte si ma gandeam ca ar putea fi si de la rulmentii de la telescoape. Insa ma gandesc ca doar n-or fi aia ca am schimbat telescoapele si deci si rulmentii la 84000km. Acum am 92000. Cu piese de origine!!!
Iar la partea cu reglatul casetei cu inbusul chiar nu ma pricep, dar ma gandesc sa-i duc mecanicului poza si explicatiile care mi le-ati trimis.
O sa-i zic si de chestia cu axul volan din partea de jos (il schimbasem complet la 60000km, tot de origine)
Chiar e o enigma pt mine, nu stiu ce ar putea fi. Va tin la curent....


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - TM-23-CIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SERGIULICA04FUX
post 17 Feb 2010, 09:26
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.357
Joined: 9 November 08
From: Satu Mare/Cluj Napoca




sincer yo am aproape 19000km si am schibat telescoapele dar rulmentii erau in stare buna si mi-a zis mecanicul ca rulmenti aia greu se duc.acum yo nu stiu ce sa zic dar eu am masina de noua si ink nu am schimbat caseta de directie, in schimb am schibat 3 axuri volan din cauza crucii aleia nenorocite care se duce repede.


--------------------
Skoda Fabia 2005/Confort
Pentru toti cei care ma irita am o vorba sa va spun inca: GURA MICA!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioan ilie
post 18 Feb 2010, 14:43
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 25 March 09




ieri i-am facut si geometria roti si acum merge ok, directia o simt putin 'stransa' dar asta e un lucru bun, in sensul ca nu am senzatia ca are jocuri sau ca ar patina pe sosea.
La crucea aia de jos de la axul volanului s-a uitat si a doua oara cand am fost la mecanic si a zis ca e ok. si e un mecanic in care am incredere. nnu contest ca poate mai greseste si el, insa si el si frate-su care il ajuta la lucru au zis ca e caseta..
o sa duc caseta schimbata pe care o am in portbagaj la altcineva sa-mi zica daca e dusa sau e ok.

This post has been edited by ioan ilie: 18 Feb 2010, 14:44


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - TM-23-CIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 18 Feb 2010, 17:22
Post #42


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Sigur nu ai una sau mai multe din urmatoarele piese defecte: pivot, bieleta de directie sau bucse de bascula? Ma gandesc ca geometria directiei nu se deregleaza singura decat cand se uzeaza piesele respective.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ioan ilie
post 23 Feb 2010, 12:32
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 25 March 09




habar n-am. poate ne zice careva care stie sigur...


...

acu juma de ora am fost la alt mecanic. A verificat caseta veche/schimbata si a declarat: 'nu e buna, ci e foarte buna!! suta la suta au fost rulmentii de la amortizoare!'

In consecinta am o caseta de directie de supernova de origine pot sa zic noua, pt ca a tras de ea in toate directiile si a zis ca nu are nici macar joc! mai scrie si compa sibiu pe ea, pt cei interesati!!

o sa pun la bursa anuntul !

multumesc la toti de sfaturi.

se poate inchide topicul.

This post has been edited by ioan ilie: 23 Feb 2010, 17:12


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - TM-23-CIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Sep 2010, 15:00
Post #44


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




De cateva luni volanul are un joc "nul" stanga dreapta. In sensul in care aproximativ in 1-2 cm de rotire stanga sau dreapta, rotile nu vireaza. De asemenea la peste 100-110 km/h volanul tremura usor stanga dreapta si simt o bataie in el, la fel simt batai si cand merg pe piatra cubica sau beton. Sa fie oare de la roti (trebuiesc echilibrate), de la bielete/capete de bara sau de la axul volan?

Bieletele de directie le am acasa noi de uzina, inca nu le-am schimbat. Dupa ce le schimb o sa fac geometria + echilibrarea tuturor celor 4 roti. Sper sa nu fie totusi din ax. Cum imi dau seama daca este din axul inferior sau axul superior in care se prinde volanul? Se gasesc de cumparat separat nu? Adica cel inferior fiind de la bucsa de sub volan pana in caseta, iar cel superior de la bucsa de sub volan pana la volan.

Mentionez ca bucsile bascula, si pivotii de la bascula sunt noi, mai am de schimbat doar bucsile de la bara stabilizatoare, pe care deja le-am cumparat.

Sper ca dupa ce schimb bieletele, capetele de bara si bucsile bascula + geometria si echilibratul rotilor, sa mai dispara bataile.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 7 Sep 2010, 20:23
Post #45


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Posibil sa ai joc mare in bielete, dar nu e exclus si axul volan inferior (cel superior nu are ce sa se uzeze ca e o singura piesa). Rotile trebuie sa reactioneze si daca misti 1 mm de volan, dar ce zici tu ala e joc enorm. Zic sa schimbi ce ai zis tu si apoi mai vezi si cu axul, poate ai noroc, ca e tare naspa cu ala.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Sep 2010, 20:33
Post #46


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Stiu sigur ca am joc la bieleta dreapta din nuca care se prinde de caseta, jocul este destul de mare, in sensul in care se simte "la mana". Ramane de vazut si cu cadrul ce fac.

This post has been edited by Maskatu: 7 Sep 2010, 20:33


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 7 Sep 2010, 22:46
Post #47


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Da, problema urata si cu cadrul ala. Ai gasit pana la urma, sau nu e rezonabil pretul?


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 21 Sep 2010, 23:19
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Caseta se regleaza.
ca sa nu mai ai hopurile sau sa iti bata stanga dreapta la miscarea volanului se folosesc 2 saibe ca la dacia veche si se strange surubul de ungere din caseta pana cand ajungi la nivelul optim- miscare okay-zgomote mai putine.
defiecare data cand am avut probleme am reglato. nu skimbati cu alta caseta pt ca sunt porcarii.


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 22 Sep 2010, 06:45
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




powertodacia,detaliaza te rog,unde se pun cele doua saibe.Cred ca ai vrut sa spui surub de strîngere nu de ungere


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 22 Sep 2010, 13:07
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




te bagii sub masina, unde intra axul de la volan in caseta...pe partea acea ai un surub cap hexagonal de 10 cred. ala se desface , se baga vaselina si in el ai gen o bucsa care pe acea bucsa se regleaza cu 2 saibe, apoi strangi in functie de cat de uzata e caseta. niciodata hexagonu ala nu se strange pana la capat, el practic strange in gol..asa isi face reglajul. io azi am reglato, batea la viraje scurte, am mai stranso putin si merge o ideea maxim 5% mai greu volanu dar nu se mai aude nimic si la 110 km pe ora nu se mai misca directia singura.
bafta si vezi cu saibele ca e vorba de grosimea lor. nu poti pune orice saibe.


22 Sep 2010, 13:09:
la orice bataie nu trebuie skimbat, incercati sa reparati. va fac o poza sa va arat bielete de 7 ani impecabile, pivoti de 7 ani impecabili si caseta cred ca are maxim 20% uzura . oalele spate impecabile fara pic de rugina. conteaza foarte mult si cum intretii masina, la orice gropita datorita faptului ca e rigida vibratia si lovitura pleaca in caseta. evitati cat mai mult gropitele si gropile.

22 Sep 2010, 13:11:
evitati : planetarele, casetele de directie, bieletele ,bucsile, pivoti de import.
si gele originale au probleme mai ales alea de import.am o solenza care am skimbat pivotu dreapta de Topoloveni original 55 lei si dupa 1 luna jumate e praf.

This post has been edited by powertodacia: 22 Sep 2010, 13:11


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 22 Sep 2010, 17:03
Post #51


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Pai la vechea dacie se puneau saibele alea pentru ca tachetul nu avea domeniu de reglaj, saibele reglau tensiunea arcului, pe cand la SN tensiunea arcului se regleaza din acel surub.
Uzura cea mai mare la toate casetele de directie se face in dreptul tachetului si a palierului antizgomot atunci cand masina merge in linie dreapta, cu caseta pe mijloc. Daca se strange surubul ca sa dispara jocul ala, in momentul in care se vireaza un pic, cremaliera intra intr-o zona cu uzura mult mai mica si atunci va merge destul de greu si vei trage de volan ca la tractor.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 22 Sep 2010, 17:32
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




daca sti sa strangi cate un pic si sa vezi exact cum merge volanul este okay. daca te apuci si strangi o tura, 2 normal ca tragi greu.
io am strans cate un sfert de tura apoi ma jucam -mai in spate mai inapoi cu surubul pana mi am gasit pozitia optima-condus, zdranganit. asta inseamna ridicat masina pe crick-lasat jos sa vezi cum merge pe asfalt, ridicat iar si tot asa. .dureaza- oricum cand cremaliera intra in zona cu uzura mica cum ai zis in timp isi da singura drumu si merge mai okay. depinde cat mergi cu masina.
Vrei sa tragi usor de volan si la viteza sa ai si directie precisa, skimbam masinile.Dasta exista servo directia. plus de asta daca sti sa conduci ..volanu nu il virezi pe loc cand masina e nemiscata astfel tragi mai greu de volan. io unu cu caseta mai stransa ce e drept virajul pe loc e mai greoi putin dar in mers dau cu degetul de volan. mai mult de atat nu poti cere.
eu am montat caseta de directie noua de dsn pe o supernova si vreau sa zic ca e groaznic volanul.

This post has been edited by powertodacia: 22 Sep 2010, 17:37


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 22 Sep 2010, 18:04
Post #53


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Stiu ca merge nasol cand e noua, mai ales cand iesi din viraje si dai drumul la volan, nu mai revine, oricum de virat nici eu nu virez in loc pentru ca se forteaza rau caseta si sunt asa cum sunt, dar stii cum e, mai ai nevoie la cate-o parcare si atunci nu ai ce face. Se mai ia un pic din jocul ala daca mai strangi un pic tachetul, dar trebuie strans cu grija si insistat pana iese MAI BINE.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 22 Sep 2010, 19:18
Post #54


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Era buna informatia asta cu saibele, acum cativa ani, cand am schibat si axul si caseta. smile.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 23 Sep 2010, 12:36
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




cu alte cuvinte e o masina de familie okay dar lasa de dorit mult directia si sistemul de franare, articulatia.
daca ar scoate o solenza 2 sau ceva asemanator fara piese romanesti ar fi mult mai okay decat loganu . E urat pentru ca nu te joci niciodata cu directia.


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 23 Sep 2010, 15:05
Post #56


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Loganul ce are de nu iti place? blink.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 23 Sep 2010, 23:46
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




nush (nu stiu) , fa (poti sa faci) un sondaj si (sa) vezi cati ar prefera solenza fata de logan.

moderator: fara mirc-isme, atentie la limbaj.

This post has been edited by Maskatu: 24 Sep 2010, 07:55


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soaree
post 3 Nov 2010, 17:45
Post #58


salut


Group: Members
Posts: 69
Joined: 15 July 09
From: bucuresti




spuntimi si mie ce poate sa fie cand iei gropile se simt toate in volan??


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - B-03-ARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursu_florin2002
post 3 Nov 2010, 18:18
Post #59


Administrator


Group: Members
Posts: 279
Joined: 4 April 08




Ax inferior ?


--------------------
Renault Symbol 2008 - 1,4 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soaree
post 11 Nov 2010, 12:52
Post #60


salut


Group: Members
Posts: 69
Joined: 15 July 09
From: bucuresti




am si un mic joc da cel mai mult ma enerveaza cand merg pe piatra cubica sau cand iau gropi se aude in volan zici ca loveste axu de la volan;)) nu stiu ce sa zic ce credeti ca trebui sa skimb?


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - B-03-ARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 11:58
Forum Renault