DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bataie motor constanta-set motor nou-Dacia1300

Christian1306
post 16 Sep 2023, 17:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 January 23




Salutare!
Detin o Dacia1300, 1979. Motorul are o bataie. Multi mi au zis ca sunt boltii, aveam un motor de pe alt 1300 semi-dezmembrat cu camasi si pistoane biele etc foarte bune, motor cu putini km. Nu am vrut sa i schimb motorul, pentru a pastra motorul original cu seria originala.
Zis si facut, 2 zile de munca, dar motorul bate exact la fel. Bate de jos.
Fie cuzinetii? Pe celelalt motor din cate am inteles nu bateau.. si mi se pare foarte ciudat ca , cu 2 seturi de cuzineti diferiti sa am aceiasi bataie. Niciun set de cuzineti nu parea mult prea uzat. 2-3 linii pe unii din ei, care nu se simteau sau abia se simteau cu unghia.
Am mai schimbat/reglat/verificat : distributia, rampa culbutori, pompa de ulei(o sa o schimb oricum urmatoarea data cand dau jos baia...)
Practic tot ce a ramas al masinii este arborele cotit , axa cu came si chiuloasa cu rampa aproape noua de culbutori.
Dupa operatiune motorul se simte considerabil mai ok in afara bataii. ( compresia sporita de setul motor mai bun)
Motorul are ceva depuneri urate de ulei, am curatat ce am putut. E posibil sa fie astupate oare, de aceste depuneri, orificiile prin care primeau ulei cuzinetii? Si sa nu se mai creeze acea pelicula de ulei intre cuzinet-arbore? Cum ii pot sufla si pe unde sa i suflu cu compresorul ca sa verific? (Ideal ar fi fara sa scot arborele, motorul e pe masina)
Mentionez ca biela avea un mic joc stanga dreapta pe arbore, insa nimic ce mi-a parut iesit din comun. Crezand ca e normal sa aibe un mic joc pt a se crea pelicula de ulei intre ele.
Orice sfat este binevenit! Multumesc anticipat


--------------------
Dacia Logan 2007, PH1, Laureate - BV13NCA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daciuta
post 22 Jan 2024, 02:55
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 14 September 14
From: Dr.Tr.Severin




Salutare! Cred ca i-ar ajuta pe colegi dacă le puteți spune ce fel de bataie este: regulata, neregulata, la intervale, în sarcina, etc. Legat de bataie de bolt, din ce am tras eu concluzie, aceea se aude mult mai pronunțat in sarcina, ajuta dacă sunt scoase fisele pe rand și ascultat cu atenție dacă dispare bătaia pe cilindrul respectiv.


--------------------
Dacia/Renault Destule 1972 - 2004 - MH XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jan 2024, 08:31
Post #3


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




La asamblare a folosit cineva plastigauge sa verifice jocul intre biela si arbore (sau macar micrometru)? Ca inteleg ca ai luat cuzinetii depe motorul SH, nu au fost noi.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daciuta
post 27 Jan 2024, 01:53
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 14 September 14
From: Dr.Tr.Severin




Îmi cer scuze ca nu am citit cu atenție titlul, se mai întâmplă. În alta ordine de idei,
Ce spune si colegul, einstein, era bine sa se verifice toleranta dintre arbore și cuzineți, eventual reparat arborele la următoarea cota și montați cuzineți noi corespunzători.


--------------------
Dacia/Renault Destule 1972 - 2004 - MH XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:20
Forum Renault