DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> blocare frine fata

irinel75
post 24 Mar 2004, 12:18
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 17 June 02
From: VASLUI




problema.va rog cine stie sa imi dea un sfat.....
daca fac aerisire bine la frine , dupa ce merg cca 5 km se infrineaza rotile pe fata..remediu pt deblocarea lor este : desfiletez nitel un aerisitor pe fata, iese lichidul dupa care infiletez la loc..mai merg asa iar vreo 10 km si la fel se infrineaza....stie careva de ce?
mentionez tot circuitul de frinare si pompa si tot ce inseamna frine, sint noi
in momentul de fata merg cu frinele cam slabute...adica frina e ff eficienta la a 2-a pedala...


--------------------
RENAULT MEGANE 2 2006 - VS-58-KNX
MEGANE SEDAN 2 / 1.5 dci 102CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 24 Mar 2004, 15:04
Post #2


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Man, si eu doar ce scapai de probleme cu franele. E de la pompa de frana. Poate mai ai garantie la ea daca ai cumparat-o si du-o inapoi (cu conditia sa nu aiba filetele stricate).
Este POSIBIL ca pompa chiar noua sa nu functioneze - adica eu azi am schimbat-o si cand am fost sa cumpar vanzatorul mi-a zis de la inceput sa am grija cum montes pompa ca sa nu distrug filetele, caci altfel nu mi-o mai poate schimba. Fara sa-l intreb eu nimic de garantie, etc.. Singur a zis-o.

Parerea mea e sa mai dai 750.000 sa mai iei o pompa sau sa-l rogi pe mecanic daca nu are una temporara sa mergi putin cu masina sa vezi cum e..


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 24 Mar 2004, 15:43
Post #3


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




viulian,

Nu prosti lumea sa cumpere gunoaie. Pompa mea noua a cedat dupa 3 luni. I-am schimbat garniturile si pare sa mearga acuma. Anyway. M-am ars destul cu lichidu de frana asta din Oradea. Oi fi eu din Oradea, dar lichidu asta sucks rau de tot. La urmatoarea problema la frane, schimb toate garniturile si pun ceva lichid ca lumea. Stiti voi unul? Cineva mia spus de 2 + 2

:shock:


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 24 Mar 2004, 16:00
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




Daca franele raman blocate, pot fi 2 cauze:
1. Jocul liber al pedalei de frana e reglat gresit, nu e eliberat orificiul de descarcare a sistemului de franare.
2. Etrierele au mizerie intre piston si cilindru si raman partial gripate. Daca sunt etriere noi si necuratate, e posibil sa fi ramas span din fabrica, romanii isi cam bat joc de marfa.

Daca doar fata ramane infranata, cred ca 1 cade, ar fi fost infranat si spatele.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 24 Mar 2004, 16:12
Post #5


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




DriverX, la ce gunoaie te referi ?

Pompa de Satu Mare e aia originala, de pe masina (cel putin la dacia mea din 97 cu pompa de Satu Mare a venit).
Nu am zis nimic de lichid de frana.. eu am lichid 2+2 (dot 3) si e OK. Nu stiu cat de bun sau rau e..
Eu i-am recomandat sa _testeze_ daca e de la pompa noua inlocuind _temporar_ pompa noua cu una veche dar despre care mecanicu stie ca functioneaza..
Daca nu s-a inteles asta, asta e. Bine ca zisesi ca am lamurit-o acuma..


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel75
post 24 Mar 2004, 20:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 17 June 02
From: VASLUI




dragilor...etriere noi..toate alea...ma gindesc sa nufie ceva legat de reglaje ale tijei pedalei de frina sau tija de la servo catre pompa..ma rog mi-e si frica sa fac aerisire k lumea sa nu se blokeze iar..


--------------------
RENAULT MEGANE 2 2006 - VS-58-KNX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoGas
post 25 Mar 2004, 09:20
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




A curatat cineva etrierele alea inainte de montaj? Daca nu, e posibil sa fie un fel de kinder cu surprize, adica mizerie. Crezi ca le spala cineva de jeg in fabrica? :roll: Ca sa nu mai zic ca pot fi defecte, adica sa nu revina pistonul la eliberarea pedalei. (vazut de mine).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sofer_catastrofa
post 26 Nov 2006, 16:39
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 4 December 05




Aceeasi problema o am si eu.

Am montat pompa de frana noua in service, si dupa 1 saptamana am vazut ca sunt incinse rotile din fata. am curatat etrierele, am schimbat placutele de frana, apoi iar mi se blocau. am schimbat pompa, si am aceeasi problema. trebuie sa ma duc iar la service, sa vad ce poate fi. e posibil sa fie de la servofrana, sa se deregleze tija aia sau cum i-o zice.


--------------------
Dacia 1310 - GL-04-BZH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 26 Nov 2006, 16:52
Post #9


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Da' pistonasele din etrieri le-ai scos si curatat/schimbat?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valibb
post 26 Nov 2006, 18:54
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 5 June 05
From: BAIA MARE




Irinel 75 trebuie sa reglezi tija de la servofrana cea care impinge pistonasele de la pompa de frana , distannta dintre tija si pompa de farana difera de la o pompa la alta


--------------------
dacia 1310 Berlina 99
vali
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 26 Nov 2006, 19:19
Post #11


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Sfat. Am schimbat vreo 5 pompe de frana, si 2 servo pana acum. Demonteaza etrierele, scoate pistoanele si spala spanul, care exista in mod sigur. Apoi demonteaza pompa de frana de pe servo. Ai nevoie de putina vopsea alba. Pui putin pe tija din servo care impinge in pistonul principal al pompei. Atentie ! Pui putina vopsea ! Apoi montezi pompa, strangi ambele suruburi si demontezi mediat. Daca pe cilindrul pompei e vopsea, mai infiletezi putin capul tijei impingatoare din servo. Stergi urma de vopsea si repeti operatiunea. E cel mai simplu si rapid mijloc de reglare. Eu l-am folosit cu succes.
Desigur daca ai schimbat si servo, dupa ce ai lamurit reglajul tijei de mai sus, verifici daca e bine reglata cursa pedalei dupa ce ai aerisit complet circuitul cu o roata din fata in aer. Nu trebuie sa frece decat usor (cat e si normal) placutele pe disc. Daca freaca dai inapoi jumatate de tura. Intai verifici musai si obligatoriu prima chestie !
Bafta !


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 26 Nov 2006, 21:39
Post #12


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Da, da, de acolo este. Tija aia impingatoare de la servo este cauza ! Am patit-o si eu ! Etrierele, oricat de murdare ar fi si de blocate, nu infraneaza rotile. Cel mult produc niste zgomote mai ciudate, asa cum patesc eu la Solenza acum ... Singura cauza este existenta unei presiuni din instalatie, fie ea si foarte mica (inginereste vorbind biggrin.gif ). De obicei se intampla daca treci de pe un tip de pompa pe altul, pentru ca distantele nu sunt aceleasi de la flansa de sustinere cu umarul aferent de ghidaj, pana la pistonul propriu-zis.


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goku
post 29 Mar 2011, 19:59
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 20 October 08




Asa am patit si eu acum 1 saptamana si eu am pompa simpla si nu cred ca ar avea pompa ceva fiind noua si repartitorul la fel. Faceam pedala si dupa vreo 20 se facea pedala tare rau de nu mai puteai sa apesi. Acum o sa iau conducte noi pe fata plus o pompa simpla de la dezmembrari si sa speram ca nu mai infraneaza rotile pe fata . A o sa schimb si teul de la punte si asta e tot sistemul de franare si poate asa o sa mearga.


--------------------
Dacia 1300 Dacia 1300 1974 - B 03 HRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai7575
post 30 Mar 2011, 09:44
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 1 December 10
From: SLATINA




QUOTE(goku @ 29 Mar 2011, 20:59)
Asa am patit si eu acum 1 saptamana si eu am pompa simpla si nu cred ca ar avea pompa ceva fiind noua si repartitorul la fel. Faceam pedala si dupa vreo 20 se facea pedala tare rau de nu mai puteai sa apesi. Acum o sa iau conducte noi pe fata plus o pompa simpla de la dezmembrari si sa speram ca nu mai infraneaza rotile pe fata . A o sa schimb si teul de la punte si asta e tot sistemul de franare si poate asa o sa mearga.
*


Sschimba-i te rog eu si furtunele de cauciuc dintre conducte si etrier pe fata,eu am patit-o odata din cauza lor.


--------------------
Dacia 1300, dacia solenza, 1981,2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goku
post 30 Mar 2011, 17:47
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 20 October 08




Am schimbat si alea si nimik, face la fel.


--------------------
Dacia 1300 Dacia 1300 1974 - B 03 HRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 31 Mar 2011, 12:06
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(MoGas @ 24 Mar 2004, 16:00)
Daca franele raman blocate, pot fi 2 cauze:
1. Jocul liber al pedalei de frana e reglat gresit, nu e eliberat orificiul de descarcare a sistemului de franare.
2. Etrierele au mizerie intre piston si cilindru si raman partial gripate. Daca sunt etriere noi si necuratate, e posibil sa fi ramas span din fabrica, romanii isi cam bat joc de marfa.
Daca doar fata ramane infranata, cred ca 1 cade, ar fi fost infranat si spatele.



Nu cade "1", de regula reglaj prost al jocului mentine circuitul fata blocat si doar rareori pe cel spate. Depinde de arcul de rapel al pistonului aferent spatelui.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 1 Apr 2011, 21:13
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Blocata poate sa ramana, din tija lunga de la serva (cum s-a spus), din tija de la peda, lunga si tine apasata si pe cea de la servo. De aceea trebuie verificata intai cea de la peda, sa aiba cativa mm cursa goala, dupa care apasa pe cea de la servo, iar cursa goala de 1mm, si apoi apasa pistonul pompei. In schita, e figurat pistonul, cu supapa inchisa, si la retragere se loveste de splint, care o deschide si lichidul, deci presiunea iese in vasul de lichid al pompei. Dacxa tija e lunga (cea de la servo) , nu mai poate lasa pistonul sa se retraga total, sa se poata deschide supapa, deci va ramane pompa in presiune si etrierul blocat pe disc. E drept, cu presiune mai mica, dar incalzindu-se, lichidul se dilata si presiune din instalatie creste. Acum se spala si rulmentii de vaselina, care se topeste si se face ca uleiul.
Alta varianta e, ca pistonul sa ramana blocat pe cilindru, din trei motive, unul cate unul, sau toate odata: garnitura s-a inmuiat pentru ca e cauciuc prost sau lichid "frate", si cand pistonul se retrage, antreneaza si putin din marginea garniturii, prinzand-o intre el si cilindru, ca o foita foarte subtire, atat cat incape dar e, si nu se mai misca. Alta e, sarea de aluminiu (oxid) care se umfla pana blocheaza pistonul , calandu-l, si ultima, partea de contact cu placuta, s-a mutilat asa fel, incat nu calca perpendicular pe placuta, si se inclina in cilindru, cu atat mai mult, cu cat iese mai mult afara. Placutele se uzeaza trapezoidal, si cand sunt schimbate, daca nu se baga pe strung pistonul, la prima apasare si ramane blocat, facandu-va sa schimbati pana, si masina. Degeaba acuzati pompa, pedala, piciorul... ca de indata ce uzura placutelor e trapezoidala, sau a discului, nu puteti pune placute noi, pana nu rectificati ce e defect. Urmariti schita, si puteti deduce ce am spus aici

Attached thumbnail(s)
frana.JPG ( Size: 15.65k ) Number of downloads: 247


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Apr 2011, 08:20
Post #18


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.092
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE
PH-06-BOA      Posted Yesterday, 22:13
      ...pistonul sa ramana blocat pe cilindru, din trei motive,... cand pistonul se retrage, antreneaza si putin din marginea garniturii, prinzand-o intre el si cilindru, ca o foita foarte subtire, atat cat incape...


Corect, ai dreptate, (patit personal mad.gif ). Cred ca tot sistemul asta (cu garnitura in cilindru) e conceput gresit, cu sanse mari sa se * garnitura (cu pierderea de lichid aferenta) si/sau sa se gripeze pistonul.
Se poate schita la o scara mai mare ? Merci.

This post has been edited by maho: 2 Apr 2011, 08:21


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 2 Apr 2011, 09:43
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




cand schimbi garnitura de presiune de la etrier vezi cum o pui ca nu se pune asa cumda la ochi,are o pozitie (este o schema pe aici pe forum tot de BOA atasata cu pozitia ei )dar multi nu se uita cand o monteaza si vine si se plange ca sa gripat pistonu sau pierde lichid


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Apr 2011, 10:47
Post #20


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.092
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Pai nu le-am schimbat eu (garniturile etrier), (eu mai mult cu " tocilar.gif ", l-am lasat pe altul cu practica, "meserias" doh.gif ). Acum am dus-o in service, ca tb. sa-i fac si itp-ul...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 2 Apr 2011, 14:09
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




L-am micsorat, pana l-a primit. Si asa e praf forumul, virusat, ca da 20 de clicuri singur, si la beak inebunesc pana se realizeaza (pe cand si noi?).

2 Apr 2011, 14:11:
Nu e de la mine, clantane de zici ca taie la vie.

This post has been edited by PH-06-BOA: 2 Apr 2011, 14:11


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 21:21
Forum Renault