DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zona "experti" in imobiliare, Pentru cei care lucreaza in domeniu si nu numai....

fizzo
post 28 Jul 2008, 08:41
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




Salutari,


Am deschis acest topic pentru cei care lucreaza in domeniul imobiliar.
As dori sa fie un loc unde sa ne putem impartasii experientele de lucru, ideile si sa "analizam" piata din Romania.

Cine incepe?
biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jul 2008, 08:55
Post #2


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Adevarul e ca iti trebuie multe, inclusiv un forum, pentru a cumpara ieftin si a vinde scump fara a misca un deget. smile.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Jul 2008, 08:56
Post #3


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




mie mi se pare inadmisibil sa dai 100 000 de euro pe un cotet.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jul 2008, 09:01
Post #4


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




100k e un fleac cand tataie a crapat si nepotii au vandut 2 hectare in Popesti Leordeni.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 28 Jul 2008, 09:07
Post #5


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




Despre acesti "afaceristi" am cea mai proasta parere..... voi sunteti doar niste speculanti, faceti o bisnita cu apartamente si tot asa. Cand o agentie imobiliara o sa cumpere un pamant, o sa contruiasca un bloc pe pamantul respectiv, apartamentele facute o sa le inchirieze atunci o sa fie o afacere. Voi ce faceti e doar speculaaaaaaaaa


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jul 2008, 09:11
Post #6


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Aia se numesc "dezvoltatori imobiliari". Sunt niste oameni f bogati care albesc banii altor oameni si mai bogati. In principiu nu au timp de forumuri, deci sa ramanem la subiect.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 28 Jul 2008, 09:13
Post #7


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




Hai sa facem samsareala cu apartamente


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jul 2008, 09:18
Post #8


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




De ce nu?
Cata vreme exista cerere NESABUITA, va exista si samsareala.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 28 Jul 2008, 11:29
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




@fizzo.

Ai fost tare...
Pai cine stie unde trebuie sa investeasca nu vine pe forum sa urle-n gura mare ca in zona X o sa creasca preturile cu 20% in urmatoru' an si in zona Y cu 15%.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 28 Jul 2008, 19:59
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




Fratilor,

N-am deschis acest topic pentru a face bisnita si nici nu sunt samsar de apartamente/nu detin o agentie imobiliara.
Lucrez in domeniu, ma rog este un domeniu tangential cu real-estate-ul, mai precis reprezint o firma israeliana de software imobiliar, in Romania.

Cunosc foarte multi dezvoltatori imobiliari/agentii imobiliare mari care lucreaza cu acest soft dar nu asta este ideea acestui topic.

Pur si simplu doream sa ne cunoastem, noi cei care lucram in acest domeniu, nimic mai mult.

Si apropo, vreau sa-mi iau un apartament cu 2 camere, am ramas crucit cam ce preturi cer proprietarii si cam ce considera ei "imbunatatiri".



--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 28 Jul 2008, 20:16
Post #11


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(fizzo @ 28 Jul 2008, 19:59)

Si apropo, vreau sa-mi iau un apartament cu 2 camere, am ramas crucit cam ce preturi cer proprietarii si cam ce considera ei "imbunatatiri".
*



Detaliaza.
E intotdeauna distractiv sa vezi la imbunatatiri internet, telefon, usa si apometre. A mai aparut ceva nou pe piata imbunatatirilor? Si am uitat zona linistita nu conteaza ca se mai bat unii cu sabii (cu amortizor) noaptea ca se bat in liniste nu fac galagie.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 28 Jul 2008, 20:16
Post #12


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




NU cred ca sunt offtopic daca propun ca subiect de discutie chiria ..Cea pe care o platesc sa zicem...si in special faptul ca pentru o garsoniera din rahova pe care pana acum plateam 250euro....voi platii 350 euroi..

Inflatia e de genu 2-3-4% dar gazdoiu meu s-a gandit sa creasca chiria cu 40%.De ce? Doar ca poate.Ca o sa se gaseasca altu din hoarda de popor care vine anual in Bucuresti care sa dea atat.

De-asta nu merge nici economia.Daca din 100 de oameni 5 produc ceva...10 lucreaza in domenii care care ce faciliteaza consumul sa zic asa...si 10 traiesc cu banii din spatii inchiriate..restul ..pensionari...tineri care se apuca de muncit la 26 de ani...sau oameni care nu au nici un venit.

Marfa!

Ma scuzati.Imi varsam si eu frustrarile pe voi smile.gif

This post has been edited by Arhimede: 28 Jul 2008, 20:17


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 28 Jul 2008, 20:17
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




sper sa se termine si paranoia asta cu imobiliarele...

Din punctul meu de vedere, imobiliarele sunt un domeniu care nu aduce nimic bun, doar castiga unii multi bani de pe urma altor oameni. Plimba banii si terenurile de la unii la altii...
De fapt asta e principala ocupatie in Romania. Sa cumpere si sa vanda mai departe: imobiliare, hypermaketuri, benzinarii, autohausuri...etc.

Nimeni nu fabrica nimic, nimeni nu produce nimic, nimeni nu exporta nimic.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 28 Jul 2008, 20:25
Post #14


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Arhimede ai incercat sa gasesti altceva si sa te muti? Mai sunt si proprietari care nu tin cont de asa zis-ul pret al pietei si se gandesc si la posibilitatile financiare ale chiriasilor.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 28 Jul 2008, 20:30
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




E adevarat, este o jungla din care cativa baieti foarte destepti au reusit sa faca fff multi bani. Acum insa momentul de regres se apropie cu repeziciune.

Apropo de imbunatatiri: Astazi am fost sa vizionez un apartament 2 camere in Dr. Taberei (zona Romancierilor), intr-un bloc din 68, etaj 7/9, 50 mp.
Proprietarul cerea 95.000 eur si ca imbunatatiri avea termopane si.....cam atat. Ba nu, a zis ca in pret imi ofera si locul de parcare (cica platit la ADP).... blush.gif
Ma rog, i-am spus ca cere muuuuuuult prea mult fata de ceea ce merita iar omul a zis ca prefera sa nu-l dea decat sa lase din pret.
Ma rog, pentru apartamentul ala mai mult de 50 000 EUR nu valoreaza.
Pentru cei care cunosc piata reala, pretul este unul corect.

Ce vroiam sa spun: oameni buni, nu dati banii pe ceva ce valoreaza jumatate din cat se cere.

Piata chiriilor a luat-o razna iar nesimtirea celor care inchiriaza este nemarginita - practic profita de pe urma voastra.

Solutii? Nu prea se vad la orizont din pacate, eu sunt de parere ca statul ar trebui sa intervina in forta - construind case si eliminand astfel speculantii si "spalatorii" de bani.


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 28 Jul 2008, 20:40
Post #16


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




nu zic decat ca acum 7 ani iti luai un ap in dr taberei de 3 camere cu ~10k euro si eu am bagat anul trecut in renovarea unui apartament (intr-adevar cu tot cu mobila) aproape 20k euro si nu-i nici pe departe in "stil italian" sau cu palisandre de alabastru wink.gif

prin urmare preturile au sarit rau de tot la orice (materiale, manopera) nu doar la produsul finit


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 28 Jul 2008, 21:09
Post #17


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




mauru007:Pai am gasit pe la 300..dar avans 2 luni +garantie.Deci 900 de euro biggrin.gif


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 28 Jul 2008, 21:15
Post #18


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Cand stateam in chirie aveam bani pusi deoparte special pentru acest aspect. Cand a fost nevoie sa ma mut am putut sa ma mut in 3 zile de la preaviz. Daca nu poti acum oricum e bine sa ai grija de acest aspect pe viitor.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 28 Jul 2008, 21:30
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Lasati-ma,ca am vazut un anunt cu un apartament de vanzare unde era trecut la imbunatatiri"vas wc nou"! blink.gif Cum dracu'?...sa te c.a.c.i. decent e imbunatatire mai nou?


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 28 Jul 2008, 21:52
Post #20


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




E o "imbunatatire" ce vine in sprijinul actului de defecatie! Scuzati offtopicul!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 29 Jul 2008, 06:28
Post #21


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(fizzo @ 28 Jul 2008, 20:30)
... eu sunt de parere ca statul ar trebui sa intervina in forta - construind case si eliminand astfel speculantii si "spalatorii" de bani.
*




Mai nene pe cei mai in varsta, cu multa indulgenta ii inteleg, asta au invatat asta stiu, dar cand ii aud pe cei care si-au facut studiile dupa '89 cu tampenii de astea, cum ca statul sa faca si sa dreaga...

De unde si pana unde este treaba statului sa construiasca locuinte? Cel mult locuinte sociale, dar atat si nimic mai mult. Nu intra in atributiile statului sa devina un operator pe piata imobiliara. Nici nu vreau sa ma gandesc la cate magarii s-ar putea face... Se fac ele magarii si acuma, dar macar cei care le fac isi risca propria afacere.



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jul 2008, 07:22
Post #22


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




nene radian, ia uita-te in curte la nemti de exemplu, si vezi cum intervine statul, vezi cate milioane de familii stau in chirie LA STAT, in apartamente construite DE STAT tocmai in acest scop, si te asigur ca nu sunt locuinte sociale, sunt de la garsoniere la apartamente de lux. Asta inseamna implicare, si nu poti sa zici ca nemtii tocmai ce au coborat din copac, bine ca sunt romanii destepti..haosul de la noi se datoreaza neimplicarii statului, cum se intampla in tarile civilizate.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 29 Jul 2008, 07:35
Post #23


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




O locuinta sociala nu inseamna obligatoriu o chichineata insalubra.

Nu stiu care e situatia la nemti, dar, tot nu ma convingi ca intra in atributiile statului sa devina un jucator activ pe piata imobiliara.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 29 Jul 2008, 07:37
Post #24


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Putina lume cunoaste ce se intampla cu adevarat in statele despre care ne inchipuim ca practica un capitalism salbatic. Solidaritatea sociala nu se rezuma doar la acordarea de ulei si zahar in caz de inundatii. Problema locuintelor e o bomba care, in conditiile actuale, poate duce la depopularea Romaniei. Si nu pleaca pensionarii sau plozii, ci exact forta de munca cea mai valoroasa.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 29 Jul 2008, 07:38
Post #25


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Responsabilii de boom-ul prețurilor la apartamente îi găsim în domeniul bancar.

This post has been edited by Lostboy: 29 Jul 2008, 07:40


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 29 Jul 2008, 07:42
Post #26


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Adevarat. Stiu o tipa care, pentru a putea cumpara un apartament cu 2 camere, a facut cate un credit la 3 (trei) banci diferite in aceeasi zi. Nu e cazul ca va mai spun ca actiunea a fost sugerata de bancile respective.
Asta e unul din rezultatele capitalismului salbatic de c_acat experimentat la noi.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 29 Jul 2008, 07:46
Post #27


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Problema este următoarea: fiecare își cam face de cap pentru că nu suntem destul de maturi și nu avem destulă experiență pentru a face ordine într-un stat capitalist.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 29 Jul 2008, 08:37
Post #28


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




QUOTE(vijelie @ 29 Jul 2008, 07:37)
Putina lume cunoaste ce se intampla cu adevarat in statele despre care ne inchipuim ca practica un capitalism salbatic.
*



Multe dintre statele respective au cunoscut si ele faza asa numitului capitalism salbatic. Ele au trecut la alt tip de capitalism unde drepturile si obligatiile partenerilor sociali sunt destul de clar stabilite si bine cunoscute de acestia. Iar statul vegheza ca aceste drepturi si obligatii sa fie respectate si indeplinite.

Insa aceste state, cu promisiunea ca "invata" si alte state cum sa ajunga la nivelul lor de trai, acum isi trag nenumarate avantaje din statele unde in prezent este un capitalism salbatic.
Ceva de genul: vreti sa o duceti bine ca noi? Atunci trebuie sa strangeti cureaua si sa munciti pana va sar capacele! Aaaa, nu aveti capital sa dezvoltati economia??? Va dam noi, nicio problema ... Deci munciti de crapati pentru noi ca sa va fie in viitor la fel de bine cum ne e noua acum.

Din nefericire chiar e singura cale prin care putem sa ajungem ca ei.

Insa s-a gresit grav prin faptul ca cel care a desenat regulile dupa care capitalul strain intra si se desfasoara in Romania, adica STATUL ROMAN, a fost si este reprezentat de tot felul de indivizi care au pus interesul lor si al grupurilor lor mai presus de interesul natiunii.
De aici pleaca totul.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 29 Jul 2008, 08:49
Post #29


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




QUOTE(daniel_p @ 29 Jul 2008, 09:37)
....................
Insa s-a gresit grav prin faptul ca cel care a desenat regulile dupa care capitalul strain intra si se desfasoara in Romania, adica STATUL ROMAN, a fost si este reprezentat de tot felul de indivizi care au pus interesul lor si al grupurilor lor mai presus de interesul natiunii.
De aici pleaca totul.
*



up.gif


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 29 Jul 2008, 08:59
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




Radian, lucrez in domeniu si stiu ce se intampla in imobiliarele romanesti.
Eu acuz un singur factor pentru situatia actuala: STATUL ROMAN.

Nu, nu este vorba de comunism. Nu, nu traiesc cu mentalitatea de "asistat social".
Vad in schimb familii de tineri care si-au amanetat viitorul (vorbesc serios) luand credite de 100.000 eur si dand inapoi bancilor 300.000 eur.

Asta inseamna genocid si nu vorbesc prostii. Ce a facut Ceausescu timp de 25 de ani este o gluma proasta fata de ceea ce se intampla acum.
Zeci de mii de familii vor munci pe branci doar ca sa-si plateasca ratele la un "apartament" de 60 mp, indiferent daca este nou sau vechi. Si asta timp de 30 de ani.

Acuz STATUL ROMAN pentru faptul ca si-a lasat generatia tanara la mana unor grupuri financiare. Sunt ferm convins ca in maximum 3-4 ani ROmania va traversa o criza imobiliara de proportii (similar cu ce se intampla in SUA acum - pastrand proportiile evident). Criza imobiliara inseamna locuinte scoase la licitatie de banci, familii aruncate in strada. Asta este CRIZA.

Ce se intampla acum este doar un semn de normalitate sa-i spunem.

Lansez o intrebare:

Stie cineva cum se calculeaza corect pretul unui apartament vechi?


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:55
Forum Renault