DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Excursie la Roma

alecsz99
post 31 Mar 2009, 15:39
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




@cristib

"si anume ca italienii is nesimtiti, ca roma e jegoasa, ca romanii is rau vazuti. toate neste prostii."

Roma vazuta numai in zonele turistice nu este murdara, dar prin alte zone periferice poti vedea gunoi pe strada! Noi am fost anul trecut cu masina si la intrarea in Roma era o priveliste tipic romaneasca: fete pe marginea drumului, politia trecea linistita pe langa ele si chiar gunoaie. Nu maldare ca in mahalalele din Romania, in nici un caz asa, dar gunoaie pe strada.

Ai mare dreptate, romanii nu sunt rau vazuti! Nu mai rau decat altii, nu mai rau decat la noi acasa!

"duminica am mers la vatican. am urcat in cupola (urci de-ti vine acru-n gura). am evitat muzeul din cauza cozii imense (desi era 8 dimineata)"

Ai fost norocos ca ai ajuns acolo. Noi am ajuns prea tarziu si era inchis, ne-am plimbat un pic prin piata si atat. Asa ca intr-o zi va trebui sa revenim acolo (cu ajutorul lui Dumnezeu si tot cu masina!)

"n-am auzit un claxon cat am stat acolo"

Desi restul traficului este "pur latin" claxoanele sunt foarte rare. In general oamenii sunt intelegatori unii cu altii si nu vor sa isi arate unul altuia care e mai tare si care e mai fraier. E cu totul alta mentalitate (una civilizata!).

"concluzie: mergeti la roma. n-o sa regretati."

Bun indemn si felicitari de calatorie!


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 1 Apr 2009, 08:40
Post #32


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




referitor la traficul din roma. cred c-am stat mai bine de juma de ora p-o banca si m-am uitat la trafic. ma uitam si nu intelegeam cum rahat se inteleg asa bine motociclistii si scuteristii cu masinile si autobuzele. in sadismul meu ma asteptam sa vad vreun scuterist zdrobit de autobuze sau macar o cafteala intre cativa motocilisti si soferi. desi in juma de ora au trecut sute si sute de scutere si motoare, n-am auzit un claxon si n-am vazut nici o altercatie. era o simbioza perfecta intre cei pe doo roti si ceilalti. soferii erau atenti si le dadeau prioritate astora cu doo roti. iar aia cu doo roti mergeau extrem de relaxati. fara figuri, fara vitejisme inutile.

daca s-ar muta toti scuteristi (motociclistii) din roma in bucuresti, cred ca-n doo zile ar mierli-o juma din ei calcati de masini.

iete si cateva poze: piata vaticanului vazuta din cupola catedralei st. pietro, columna lu' traian, piata spagna, cripta capucinilor (aici, in 4-5 camere, erau neste aranjamente artistice, executate din oasele a aprox 4000 de oameni).

Attached thumbnail(s)
bh.JPG ( Size: 284.89k ) Number of downloads: 848
ac.JPG ( Size: 317.98k ) Number of downloads: 887
l.JPG ( Size: 262.27k ) Number of downloads: 872
cu.JPG ( Size: 271.22k ) Number of downloads: 869


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 1 Apr 2009, 11:12
Post #33


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Mi-am adus aminte ca nu am facut un review al acestei calatorii .

Am plecat de joi dimineata de pe aeroportul baneasa si in o ora jumatate eram pe aeroportul ciampono din roma care este al 2-lea aeroport al orasului , de aici am cumparat Roma Pass un abonament turistic scos ce iti ofera 3 zile de calatorii cu metroul si metroul , 2 intrari gratuite la 2 puncte turistice si reducere la altele plus o harta foarte buna si detaliata cu care nu ai cum sa te pierzi . Folosit cu cap acest permis poate sa te scuteasca de foarte multi bani , numai la colosseum si forum intrarea este 11 E , la castelul san angelo este 8.5 si un abonament separat de metro+autobuz este 11 E , in conditiile in care el costa 23 euro puteti face calculul si vedeti cat economisiti .
Am ajuns in centrul romei folosind o cursa directa de acolo pentru care am platit 5E , cazarea am facut-o la [URL=La casa dell'arte]La casa dell'arte[/URL] undeva langa termini la 2 minute de mers pe jos , conditiile au fost foarte bune , pozele de pe site reflecta exact realitatea , baie mare , curatenie ,mic dejun, AC , TV , mini frigider , seif la doar 50 E pe noapte .

De aici incepe explorarea cetatii eterne, ca sfat va recomand sa aveti la voi o pereche de picioare de schimb si incaltaminte foarte comoda .

Am vizitat prima data Basilica di Santa Maria Maggiore fiind primul punct turistic de care m-am "impiedicat" , o biserica impunatoare ce te lasa fara cuvinte cand o privesti pe interior . dsc00077mgn.jpg dsc00096y.jpg


Urmatorul punct turistic a fost Colosseum-ul , unde am folosit roma pass-ul , am trecut pe langa coada aceea si am intrat fara nici o problema impunator si plin de istorie merita vazut si mai ales stat pe langa un ghid si mai tragi cu urechea sa mai aflii si tu cate ceva .
dsc00116m.jpg
dsc00211.jpg
dsc00201j.jpg

Parasind Colosseum-ul am fost la Palatino si Forumul Roman unde la fel fara un ghid ceva sau macar o carticica sa iti zice ce era fiecare pe acolo nu vezi decat niste ruine smile.gif , insa si asa ai ce vedea
[img=http://img6.imageshack.us/img6/2024/dsc00445uws.jpg]
dsc00485c.jpg
dsc00490y.jpg

Pentru ca forumul nu ma lasa sa pun prea multe poze intr-un singur post am sa il impart in 3 smile.gif


1 Apr 2009, 12:15:
Un alt punct turistic bifat a fost Altare de la Patria , o cladire impunatoare construita de Emanuele Vittorio II dsc00142e.jpg
Sunt niste lifturi turistice ce te urca sus pe cladire pentru 7 E insa privelistea de la 70 metrii este una superba putand vedea toata roma sus fiind si niste telescopuri

dsc00514wlb.jpg

Nu puteau lipsii de pe lista Fontana di Trevi dsc00153g.jpg
sau Panteonul dsc00168h.jpg
piazza novana dsc00182nqp.jpg

si multe alte piete .


O zi speciala a fost vizitarea Vaticanului care inca de la intrare m-a lasat vorbind singur
dsc00234krt.jpg
dsc00230twr.jpg

Din pacate pozele nu pot descrie aceasta locatie , nici nu am sa ma chinui sa pun prea multa , este pur si simplu magnific , nu ratati vatinanul daca sunteti in roma !
dsc00251nbz.jpg
dsc00270s.jpg
dsc00282v.jpg

Daca tot sunteti in Vatican pentru doar 5 E puteti urca cele 500 si ceva de trepte pana pe cupola sau daca va gasiti ca mine cu o durere de picioare puteti sa dati 7 E sa luati un lift si tot va raman 300 si deva de trepte sa urcati radmasa.gif , oricum durerea de picioare trece odata ajunsi sus si dupa ce vedeti pisajul
dsc00287l.jpg
dsc00301q.jpg
dsc00297rpj.jpg
dsc00296mjj.jpg

Tot in piata San Petro gasiti si intrarea la cripta unde sunt inmormantati papi insa din cauza ca vroiam sa vad si muzeul si timpul nu mai era suficient nu am vazut aceasta parte

Musei Vaticani sunt cu adevarat uimitori , desi intrarea e cam scumpa 14 E (studentii au reducere jumatate asa ca daca aveti pana in 26 de ani va puteti face card Euro26 si platiti mai putin) merita fiecare banut , nu mai stau sa pun poze a mai pus si sadi unele din muzeu , am sa pun totusi cea mai importanta lucrare din muzeu , si anume Capela Sixtina pe care nu o poti descrie in cuvinte dsc00346q.jpg si nici poze nu poti sa ii faci happy.gif


Dupa vatican pentru ca era chiar langa a urmat castelul San Angelo unde m-a prins si seara si cu ocazia asta am realizat ca Roma este superba si noaptea.
dsc00401w.jpg
dsc00411zbb.jpg

Plimbarea nocturna a inculs si Piazza di Spania
dsc00419y.jpg

Fontana di Trevi
dsc00424t.jpg

Colosseum
dsc00440u.jpg

In itinerariu au mai fost puncte turistice vizitate La boca de la verita , parcul unde se afla si Villa Borghese si altele care in momentul asta imi scapa .

3 zile petrecute in Roma , vremea a fost superba am mers in maneca scurta si soarele a fost prezent toata ziua . Dezamagit de mancarea de acolo nici macar pizza nu era buna si preturile la restaurante sunt mai mult decat piperate in conditiile in care dai pe o farfurie de paste preparate de un marocan cel putin 12 E ...

Traficul la prima impresie pare haotic , insa cand te uiti mai atent vezi ca s-au obisnuit unii cu altii si se feresc reciproc .
Ca sfat feriti-va de Mc'Donalds , cel putin ala de la Termini unde este super jegos si vanzatorii nu inteleg nici o boaba de engleza ...
Am vazut la stiri la ei ceva articole de romani insa realitatea de afara era alta , cel putin in centru .

Per total o excursie foarta placuta , o febra la picioare pe care nu o sa o uit niciodata si avand in vedere ca am aruncat si eu 10 bani in fantana lui Trevi conform legendei trebuie sa ma intorc la Roma smile.gif .


This post has been edited by L!nuX: 1 Apr 2009, 11:15


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
babanu
post 1 Apr 2009, 14:36
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 696
Joined: 23 March 07
From: Constanta




superb.......plec si eu pe 9.de abia astept.


--------------------
Seat Altea 2.0 TDI FR 170CP
DONEZ CETATENIA ROMANA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 1 Apr 2009, 14:54
Post #35


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




eu zic ca nu merita sa mananci la mac daca esti in patria pastelor si a pizzelor smile.gif
eu am gasit tot felul de restaurante situate in zone turistice, unde o portie de paste varia intre 8 si 10 eur, iar pretul unei pizza varia intre 7 si 11 eur

Linux, eu am aruncat de vreo 3 ori banuti in fontana di trevi, sa fiu sigura ca ma intorc


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 1 Apr 2009, 15:09
Post #36


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




nu recomand restaurantele din zonele cu atractii. scumpe si proaste. pastele is facute tot la microunde. pizza are blatu ca foaia de hartie. o bere la restaurant e extrem de scumpa, iar o simpla apa la 0,5l sare de 3 euro.
plus ca in pret intra servirea si nu mai stu ce rahaturi ca stai la masa.
io am dat ptr o pizza, o portie de paste, o bere si-o apa = 33 euro (bacsis inclus in nota de plata). apoi m-am dus sa mananc ca lumea la o pizzerie de cartier.

mai e tavola clada (parca am mai zis). e mult mai ieftin ca la restaurant si mananci si mai bine. aici am halit paste mai bune ca la restaurant si pizza muuuult mai buna. si bere la doar 2,5 euro.
acu' fiecare dupa posibilitati. care sta bine cu finantele si nu-l intereseaza banutu, poa sa manance numa la restaurant. desi nu face deloc banii. io am fost turist budget.

mcdonals nu recomand nici io. da' deloc.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 1 Apr 2009, 15:36
Post #37


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




sadi , eu am ajuns la Mc' pe la ora 01:00 noaptea cand nu prea mai era pe nicaieri deschis si cum foamea isi spunea cuvantul a trebuit sa cumpar de acolo .

am fost la restaurant o singura data in 3 zile pentru ca nu am vrut sa trec prin roma si sa nu manac si ceva la un restaurat , am gasit unu care inauntru chiar parea autentic italian insa pentru o portie de paste cu pasta de somon , o portie de rissoto cu fructe de mare , un ice tea si o apa minerata 35 E , cea ce mi se pare cam mult mai ales ca nu prea au fost bune si avand in vedere ca eu nu fac nazuri la mancare inseamna ca nu erau smile.gif .

La supermarket totusi preturile sunt rezonabile si poti sa mananci 3 zile fara probleme smile.gif

This post has been edited by L!nuX: 1 Apr 2009, 15:42


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 2 Apr 2009, 08:09
Post #38


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




mai revin cu ceva detalii.
intreaga excursie la roma am aranjat-o printr-o agentie de turism. belete avion si cazare.
ptr cazare mi-au dat aia de la agentie urmatoarea adresa: www.octopustravel.ro (pare-mi-se ca merge doar cu IE). io am intrat acolo si mi-am ales hotelul. pretul platit este exact cel de pe site. preturile de pe siteul respectiv sint mai mici decat daca as fi facut rezervarea direct la hotel.
si asta din cauza ca octopustravel asta, inchiriaza cate un etaj sau mai multe din anumite hoteluri. si apoi le pune la dispozitia turistilor la preturi mai mici. nu stiu daca asta e valabil ptr toate hotelurile, dar in cazul meu a functionat.

de ex daca as fi rezervat camera direct la hotel m-ar fi costat 325 euro (4 nopti). prin octopus am dat 216.



--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 9 Apr 2009, 17:20
Post #39


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




si acum ca am intrat in posesia tuturor pozelor, va arat cat de faimos e bucurestiul laugh.gif

Attached thumbnail(s)
Piazza_Bucarest.jpg ( Size: 216.35k ) Number of downloads: 823


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 11 Apr 2009, 19:22
Post #40


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




La Bioparc (Zoo) ai fost ? Ca era destul de aproape de locul ala smile.gif . Eu am ajuns chiar cand se inchidea sad.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 11 Apr 2009, 19:37
Post #41


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




frumos povestit si pozat Linuxe smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buty_76
post 11 Apr 2009, 22:55
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 April 09
From: Finland ; Piatra-Neamt




biggrin.gif Frumos povestit.... in stilul "specific" lui Cristib...
voiam sa mai adaug sfaturi utile din "experienta" proprie dar L!NUX a punctat foarte bine si detaliat tot ceea ce era de spus... m-a lasat fara cuvinte si chiar rememorez clipele petrecute in Ianuarie pe acolo... (am facut o vacanta de 10 zile cu masina pe traseul Milano- Venezia- SanMarino- Roma- Pisa- Genova- Monaco&Nice- Corsica rolleyes.gif )
De adaugat sau confirmat ar fi:
-subscriu ideii cu RomaPass (mam uitat acum pe biletul de la Colosseum si am vazut costul 12 Eu) cat si a unui abonament zilnic ATAC (pentru Metrou si Bus)
-harti se gasesc intradevar la orice hotel si sunt gratuite si detaliate deci nu cumparati din tara asa ceva (doar pentru a "fi siguri")
-cazarea... undeva prin centru: preturile nu difera chiar asa mult datorita "concurentei" si sunt intre 20-45 euro de persoana in functie de "preferintele dumneavoastra". In zona Columnei lui Traian unde m-am cazat eu (sosit la Roma pe la ora 21.30 fara pic de rezervare sau habar de directia "dorita" unsure.gif ) am gasit relativ repede cazare la 3* (conditii normale, 90 eu pentru 3 persoane, cu mic dejun inclus si parcare asigurata!) asta bineinteles dupa ce m-am lovit de cateva raspunsuri: suntem plini, nu avem locuri, dar am avut de unde alege pentru ca hotelurile sau pensiunile sunt in jur de cate 5 pe o strada icon_mrgreen.gif
-de evitat Villa Borghese... timp pierdut si ceva bani (parere personala- asa cum am vazut au spus si altii)
MERITA vizitat sau mai bine spus vizionat spectacolul TIME ELEVATOR si asta chiar INAINTE de a incepe turul Romei.De ce spun asta? Este un cinematograf 3D cu platforme speciale care are ca prim spectacol o prezentare a Romei si crearea ei, precum si cele mai importante monumente si istoria lor... cum si de cine au fost facute;) restul sunt filme propriuzise in 3D dar cu efecte si etc... cum nu prea am vazut la multiplexurile noastre (pret 22 Eu bilet full dar a meritat- parerea mea)
-Mancarea... 10 euro cum se "plingea" cineva, nu este un pret exagerat pentru un meniu complet de paste (in Ro ce cumperi cu 35 Ron?) TAVOLA CALDA ramane o optiune sigura, dar recomand intrarea cu incredere intr-un supermarket pentru ceva "aprovizionare" deoarece dupa ora 23 daca plinge stomacul... risti sa planga pina dimineata!Mai ales pentru aprovizionarea cu apa si bauturi... nu va sfiiti sa "carati" 2 sticle de 1\2 in rucsac,geanta,borseta.Apa sau "berea" pe care o iei din centru de la taraba sau chiosc cu 2-3 euro si ti se pare ieftina costa in realitate 20-50 centi la magazine!In rest: pizzeriile de cartier sau Shaorma si kebab nu lipsesc nici la roma iar cu 3 eu cam cat costa si in tara o shaorma sau o pizza,cumperi aceleasi produse numai ca ceva mai calitative.Dar pentru asta trebuie sa va abateti de la traseu si sa intrati in "inima" Romei cateva stradute ca sa intalniti pizzeriile de cartier!
-Nu va bazati pe limba engleza la Roma, rar sunt cei care sa va raspunda sau sunteti deja "catalogati" turisti= pasibili de tepuit icon_mrgreen.gif Mai bine trageti o injuratura in romaneste si vedeti cine intoarce capul...sau varianta 2 mai civilizata: opritiva un minut si ascultati... din ce parte se injura wink.gif
-Vaticanul... nu are pret de intrare... costa intradevar liftul dar... unde mai ramane "distractia" sa nu uiti cate scari ai urcat?
-"Altare de la Patria" construit de Vittorio Emanuele II (inmormantat in Phanteon! are niste lifturi in partea stanga... dar dupa ce ai vazut Roma de pe Vatican... eu zic ca economisesti 7 euro fara nici o problema (deja ai vazut Roma de sus si sincer de pe Vatican e mai spectaculoasa)
-Biciclete!!!Se gasesc de inchiriat la preturi modice chiar- 1 eu\zi... dar nu sfatuiesc pe nimeni, deoarece nu vad cum o sa va descurcati in traficul si asa "haotic" (pentru unii)sau ce o sa faceti cu bicicleta cand aveti de urcat sau coborat scari si de strecurat printre stradute.. a spus bine Linux: "recomand o pereche de picioare de schimb si incaltaminte comoda"
Si o ultima recomandare: rezervativa o parte din timp pentru plimbari de seara, ROMA este fantastica noaptea (mai ales ca duce lipsa de caini vagabonzi si aurolaci iar daca nu sunteti singur... nu riscati sa se ia nimeni de dumneavoastra- carabinierii isi fac datoria si sunt mai mult decat prezenti in punctele turistice)
Fontana di Trevi este mult mai frumoasa seara de vizitat cand e mai liniste si se "scapa" de afluenta de turisti- voiam sa ai spun lui L!nux lucrul asta dar vad ca a fost si ziua si seara acolo asa ca astept o parere personala in legatura cu asta...
si tot pentru tine L!nux adaug cateva fotografii la "albumul" pus de tine... (deja complet si foarte bine prezentat) tot te "plingeai" de informatii despre coloseum si ca nu ai fost in grota Papilor (nu ai pierdut nimic: uite cat de multi sunt icon_mrgreen.gif )
o scurta istorie a Colosseum-ului 070120091242.jpg ( Size: 1.12mb ) Number of downloads: 167

lista Papi-lor defuncti 070120091429.jpg ( Size: 1.21mb ) Number of downloads: 92

Vatican-ul seara 070120091385.jpg ( Size: 724.64k ) Number of downloads: 98

Piazza della Repubblica 070120091179.jpg ( Size: 830.02k ) Number of downloads: 82

"Altare de la Patria" Vittorio Emanuele II 070120091149.jpg ( Size: 755.12k ) Number of downloads: 83

Basilica di Santa Maria Maggiore 070120091154.jpg ( Size: 723.27k ) Number of downloads: 65

Piazza Navona- un alt monument frumos si care merita prezentat 070120091360.jpg ( Size: 718.13k ) Number of downloads: 65
070120091361.jpg ( Size: 1.01mb ) Number of downloads: 62

Fontana di Trevi 060120091098.jpg ( Size: 935.87k ) Number of downloads: 64



--------------------
Renault Megane1 Coupe 1.6, Megane2 1.6, Megane3 HB 1.6 2000, 2004, 2010 - YVO-335
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 13 Apr 2009, 14:05
Post #43


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




L!nux: nu am vizitat animalele, m-am gandit ca nu pot fi alea mai speciale decat ce am vazut pe la noi laugh.gif

buty_76: stii ca in grota papilor nu sunt toti..


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 14 Apr 2009, 09:05
Post #44


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




uitai sa zic d-o treaba: mergeti la biserica "santa maria degli angeli e dei martiri" (cred c-asa se scrie). e langa "baile lui diocletian". in biserica asta e o ditai orga. mare cat un perete. cu fro 5 claviaturi. bai nene si canta un crestin la orga aia de-ti ridica paru' pa ceafa. ceva impresionant, ce sa zic.
plus ca unu din arhitectii bisericii a fost michelangelo.
si tot in biserica asta, e o gaurica in tavan, pa unde intra soarele si cade pe un meridian facut pa podea. si arata solstitiile, chestii, socoteli, ca nici io n-am priceput prea bine. oricum interesanta chestia.

asta e orga:

Attached thumbnail(s)
4887752_l.jpg ( Size: 35.33k ) Number of downloads: 121


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 14 Apr 2009, 18:01
Post #45


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




portile de la intrarea in biserica mentionata de cristib.. din bronz..

Attached thumbnail(s)
poarta_1.jpg ( Size: 162.93k ) Number of downloads: 115
poarta_2.jpg ( Size: 159.74k ) Number of downloads: 90
poarta_3.jpg ( Size: 166.55k ) Number of downloads: 83


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 14 Apr 2009, 23:12
Post #46


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Pentru ca am vazut ca v-au placut pozele am pus mai multe aici : http://picasaweb.google.com/inrome2009/Rome#

@sadi cred ca era foarte frumos organizat acel bioparc , eu doar de la intrare cat se vedea si era foarte interesant

@buty_76

10 euro nu mai sunt demult 35 roni , poate 43 smile.gif pls ca eu personal am dat 16 euro pe o farfurie de paste si o apa minerala , paste care probabil erau incalzite la microunde ... nu m-au dat pe spate si da sa dau 50 RON pe o farfurie de paste si atat mi se pare cam mult .

Vaticanul nu are pret de intrare , dar recupereaza la restul locatiilor

Muzeu in catedrala - 6 E audioguide inclus
Capela - 5 E fara lift , 7 E cu lift
Muzeele Vatican - 14 E , posibiliatte reducere studenti 50%

Oricum se merita banii astia smile.gif

Legat de plimbarea sera intradevar e fantastica Roma , insa doar in centrul istoric , m-am aventurat din greseala cu un tranvai , 3 parca si am ajuns pana la capatul lui de unde se lua un autobuz era doar 9 seara insa zona nu era prea placuta si parca ma treceau ceva fiori , dupa cand m-am uitat pe harta si cand am vazut ca nici nu iesisem din zona 0 (centrala) nici nu am vrut sa ma gandesc la periferie .

Intradevar atractile turistice sunt pazite , luminate fosrte frumos insa pana la ora 01:00 tot gasesti multa lume .


Gasesti poza cu monumentul mai in detaliu in link-ul pus de mine .




--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machitza
post 2 Oct 2009, 09:22
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 8 November 04




va recomand de asemenea sa va duceti si la ZooMarine. mai multe info pe www.zoomarine.it. cica ar fi un shuttle de nu stiu unde, dar eu am pierdut cam o ora intrebind in stinga si dreapta si asteptind aiurea. am luat cotral-ul pina la torvaianica de la end of metro line B (in sud), am mers pe o strada prin cimp fo 2 km si am ajuns smile.gif e mai mult pt. copii, dar merita ! nu prea sint turisti pe acolo, doar de ai lor. sint spectacole cu foci, delfini, papagali, piscine, etc. nu uitati slipul smile.gif


--------------------
DACIA SOLENZA EUROPA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burguif
post 12 May 2012, 21:49
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 6 September 05
From: Bucuresti




Salutare....
M-am reintors dupa 3 zile de la Roma. O sa incerc pe scurt sa adaug cate ceva la ce sta scris in acest topic.
Am platit 189 euro de persoana, cazare cu mic dejun (bufet suedez sanatos) la un hotel de 4 stele IMG_7413.JPG ( Size: 1.16mb ) Number of downloads: 78
intr-o zona foarte linistita si avion dus-intors cu toate taxele incluse. Am mai platit doar 3 euro/pers/zi taxa de vizitator la hotel. Numele agentiei nu-l spun decat in particular (din considerente economice). Insa noi vom mai apela la ei.
Ce n-am stiut si vreau sa punctez, la Wizz locurile sunt pe apucate. Asa ca, daca nu vrei sa stai de vorba cu sotia ta peste culoar, da din coate sa prinzi loc la geam.
De la Ciampino, se poate merge cu 4 euro la Termini cu un autobuz, sau cu altul la Anagnina (1,2 euro). De acolo, luati Roma Pass - 3 zile nelimitat plimbare cu metroul si autobuze, intrare gratis la 2 obiective (noi am ales Colosseum - 12 euro si castelul Sant'Angelo - 10 euro) si reduceri la alte obiective.
Dintre toate cele ce pot fi vizitate in Roma, nu prea s-a pomenit de Santa Maria del Popolo, o piata destul de mare, singurul loc unde am vazut ciori
IMG_7644.JPG ( Size: 753.35k ) Number of downloads: 71
(legenda spune ca fantoma lui Nero a terorizat imrejurimile sub forma unor ciori care-si facusera cuib intr-un copac blestemat. Papa Pascal II i-a linistiti pe localnici construind din banii poporului - il popolo - o capela in locul copacului.)
Aici apare una din surprize. Muzeul geniului lui Leonardo DaVinci IMG_7604.JPG ( Size: 942.41k ) Number of downloads: 61
(7 euro intrarea, 5 euro redus). Merita (mai ales pentru cei cu inclinatii ingineresti) sa intri si sa te minunezi de geniul lui. IMG_7627.JPG ( Size: 923.77k ) Number of downloads: 64
IMG_7626.JPG ( Size: 860.47k ) Number of downloads: 58

Un alt obiectiv nu prea mediatizat este Capela Capucina, niste camere decorate cu oasele calugarilor. De vizitat si asta si de remarcat lipsa incisivilor centrali la mai toti calugarii (adica la ce a mai ramas din ei). Unul din putinele obiectiv unde este interzis fotografiatul.
Cea mai buna cafea din Roma se bea la Cafe de Paris (4 euro scurt, 7 doppio).IMG_7581.JPG ( Size: 925.38k ) Number of downloads: 57

De retinut ca acccesul la wc public este 1 euro. Insa este gratuit in incinta obiectivelor.
Cu Roma Pass nu a trebuit sa mai stam la coada la Colosseum, era un culoar separat pentru asa ceva.
In ce priveste apa, mai peste tot exista cismele cu apa potabila. Asa ca mergeti la un supermarket, luati 2-3 sticle de apa pe care le reumpleti de la cismele. Altfel, 2 euro fiecare 0,5 litri. IMG_7482.JPG ( Size: 923.74k ) Number of downloads: 55

Ce m-a mai surprins, in afara de multitudinea de romani (intalniti in fiecare metrou, statie de autobuz sau magazin), multi negri (africani sau de prin Bangladesh) “comercianti” de diverse esarfe, palarii sau alte suveniruri. In plus, nu ne-am simtit nici o clipa in pericol (nici din cauza oamenilor, nici din cauza cainilor vagabonzi – oare or sti cei din Roma ce-s aia?).
In rest, Roma trebuie vizitata, macar de 2 ori in viata. Pentru ca dupa ce pleci de acolo, mai gasesti cate ceva ce ti-a scapat. Si nu va faceti griji, au indicatoare si harti de n-ai cum sa nu te descurci IMG_7489.JPG ( Size: 1.34mb ) Number of downloads: 54
IMG_7595.JPG ( Size: 1.33mb ) Number of downloads: 49
. Pana si in metrou, imaginea cu statiile iti indica pe care parte este peronul IMG_7650.JPG ( Size: 670.49k ) Number of downloads: 58
.


12 May 2012, 21:55:
part 2.

Cat despre taxiuri…IMG_7568.JPG ( Size: 831.04k ) Number of downloads: 72
si concerte….IMG_7653.JPG ( Size: 755.3k ) Number of downloads: 75
. Iar benzina/motorina ~ 1,8 euro/litru.
Undeva la perifierie, pe drumul spre aeroport IMG_7657.JPG ( Size: 702.69k ) Number of downloads: 84
. A se remarca wc-ul ecologic din zona taberei.
Alte informatii utile : IMG_7655.JPG ( Size: 756.26k ) Number of downloads: 88

IMG_7487.JPG ( Size: 1.04mb ) Number of downloads: 88
IMG_7490.JPG ( Size: 1.35mb ) Number of downloads: 80


This post has been edited by burguif: 12 May 2012, 21:55


--------------------
dacia logan prestige 2007, 1,5 dci (i rosu) - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 15 Jun 2016, 07:14
Post #49


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Nu s-a mai scris de mult nimic despre Roma, asa ca ...

De ieri sunt la Roma. Zburat cu Wizz, Timisoara - Ciampino. Fata de colegul care se plangea ca in 2012 a trebuit sa dea din coate pentru locuri in avion, acum, fiecare isi are propriul loc ales aleatoriu de calc. in momentul in care faci rezervarea online.

De la Ciampino la Termini cu autocarul, 4,9 euro biletul / persoana, plecari regulate. Cursa dureaza cca. 35 - 40 minute. Zicea cineva prin multime ca biletul la autocar se poate lua direct de la sofer. Cursa la care ne-am pus la coada a ea sofer care nu vindea bilete... Asa ca inapoi in aerogara, pana am cumparat bilete, pana a venit cursa urmaotare am pierdut aproape o ora, dar, in fine nu-i pierderea asa mare. La alte curse, am vazut afista in geam, costa 3,9 euro biletul.

La Termini cand am coborat din autocar prima senzatie a fost ca am ajuns in Africa. Cu exceptia celor care venisera cu noi in autocar in rest doar negrii. Ici - colo cate o fata de caucazian punea o pata de diversitate in decorul stradal.

Cazare la Hotelul Santa Prassede, la cinci minute de mers pe jos de la Termini, pe o straduta ingusta, pietruita, Via Santa Prassede, cu un puternic iz istoric. Am o slabiciune pentru astfel de locuri. Hotelul e OK, camera de doua locuri, in zona istorica, 50 euro / zi (rezervare facuta din ianuarie). Oricum, am venit sa-mi petrec mini vacanta pe strada nu la hotel. Daca ar fi avut si frigider in camera sa ma astepte o bere rece seara in camera ar fi fost perfect.

Cu ochii pe harta turistica primita de la receptie, la prima vedere pare ca majoritatea obiectivelor istorice ne sunt accesibile pe jos. Doar Vaticanul este un pic mai departe. Asta daca ma vor tine picioarele. Aseara o plimbare pana la Fantana di Trevi plus cateva ore de frecat menta pe strada m-au cam terminat.

Cel putin in aceasta zona de oras, de altfel pitoreasca, hotel langa hotel si carciuma langa carciuma, in magazine, buticuri, carciumi rar poate fi vazut vreun alb dupa tejghea. Marea majoritate sunt indieni, pakistanezi sau mai stiu eu ce alte natii. Comertul stradal de pe litoralul romanesc este joaca de copii pe langa cum esti abordat aici pe strada cu tot felul de inutilitati, atata doar ca nu sunt obraznici si nici nu-si urla lozincile stupide in gura mare.

Forfota de pe strazi este impresionanta, predomina masinile mici majoritatea cu semne de "buna purtare". Mizeria de pe strada este absolut impresionanta. Peturi, ambalaje, cutii goale, resturi de mancare, ziare...

O alta ciudatenie care mi-a sarit in ochi, si la hotel si pe la carciumile in care am apucat sa intru, la toaleta, sistemul de tragere al apei. Bazinul ascuns sub tencuiala si un rahat de buton pe perete pe care trebuie sa apesi lung si puternic, de ma doare degetul. Cu chiu cu vai incepe sa curga cu un zgomot infiorator, iar apoi, pana se umple bazinul la loc, zici ca-s lupte de strada prin pereti.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Jun 2016, 07:33
Post #50


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Daca nu vrei sa stai la Vatican la o coada de vreo 2 ore iti recomand sa cumperi biletele online, platesti 5 euro/persoana in plus dar merita pe deplin ..

Aloca Vaticanului mai mult de o jumatate de zi ... si nu rata colectia de automobile si trasuri a papilor pentru ca merita pe deplin smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 15 Jun 2016, 08:00
Post #51


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Si eu am luat biletele online, cu ghid cu tot, n-am stat nici macar 1 min la coada, da' la ce coada am vazut eu, 2h e o estimare deosebit de optimista.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Jun 2016, 08:07
Post #52


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu am fost ianuarie 2015, inafara sezonului turistic si era coada maricica smile.gif se prea poate sa ai drepate ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 15 Jun 2016, 08:09
Post #53


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Suntem patru persoane in grup si cea care s-a ocupat de organizare a cumparat inca de asta iarna bilete la Vatican, Colosseum si inca vreo 2 obiective.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Jun 2016, 10:02
Post #54


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Roma o faci in doua zile. Daca tot esti in zona, inchiriaza o masina si da o tura spre napoli.
Ai de vazut vezuviu, pompei, insula capri, coasta amalfitana ....


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Jun 2016, 10:18
Post #55


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(IRONICK @ 15 Jun 2016, 11:02)
Roma o faci in doua zile.
*




Eu am stat 4 si tot mai erau multe de vazut ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Jun 2016, 11:16
Post #56


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Serios? Ce poti sa faci mai mult de 4 zile?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Jun 2016, 11:46
Post #57


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Intrucat am implinit 11 ani de cand imi chinui jumatatea mai buna, ne-am facut cadou un city break la Roma acu o luna.
Daca te tin picioarele si ai un litru de apa la tine, cel mai bine e sa te duci pe jos.
Un autobuz sau metrou pana in centru si de acolo per pedes.
Incearca sa ajungi cat de dimineata se poate in zona obiectivelor turistice caci e o aglomeratie de nedescris iar acum cred ca e si mai cald.
La Piata Spaniei se lucreaza la trepte.
Dezamagire crunta referitoare la calitate mancarii. Ori ieftin si prost sau scump si prost si putin.

This post has been edited by dizzy: 15 Jun 2016, 11:47


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 17 Jun 2016, 00:20
Post #58


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Depinde cat de detaliat iti propui sa analizezi fiecare obiectiv turistic inclus in lista personala. Doua zile pot fi suficiente sau nu.

Ieri am facut un maraton pe jos de mi-am pus talpile pe butuci.

Basilica di Santa Maria de Maggiore, straduta pe care stau da in piata Santa Maria de Maggiore. Superba. Un fel de mall catolic. Sunt vreo 5, 6 biserici intr-una singura. A urmat Coloseum. Turisti intr-un numar enorm. Columna lui Traian si intreg ansamblul arheologic din zona. Altarul Patriei, un fel de Casa a poporului din antichitate. Ne-am continuat drumul pana la Panteon dupa care in mars fortat pana la insula de pe Tibru. Aici surpriza neplacuta, totul e in santier.

La intoarcere am facut greva, am zis ca nu mai merg pe jos niciun metru. Ne-am luat bilete la autobuz. In drum spre statia de autobuz ne-a plecat de sub nas cursa care mergea la Termini. Urmatorul autobuz spre Termini a venit peste o ora.O ora lunga, lunga, petrecuta intr-o statie fara strop de umbra. Barem de ar fi fost afisat orarul curselor, ne-am fi catuat un loc la umbra. Asa ne-am ales cu totii cu arsuri de la soare pe partile corpului neacoperite de haine. Conform panoului informativ din statie rezulta ca pana la Termini ar fi fost doar trei statii in realitate au fost vreo 10, inghesuiala de care n-am mai avut parte de multi ani de zile, caldura, masina avea aer conditionat dar la cati oameni erau in masina tot degeaba, discutii, toti vorbeau care intre ei, care la telefon, pe ton ridicat. Italian style...

Seara m-a mancat in cwr sa aleg mergem sa mancam mancare indiana. Hala restrurant indian, halal sa le fie... Influentat de poza din meniu am ales o mancare de pui cu orez. Pareau aripioare de pui in poza. In fapt erau bucati din spate taiate marunt. Doar oase. Aia pe un pui de marime medie il feliaza sa ajunga pentru cateva zeci de portii...

Azi, programarea la Vatican. Cea mai prost insiprata decizie din anul in curs a fost sa-mi doresc sa merg la Vatican. 20 de euro cumpararea biletului online + 20 euro, pe drum ne-a "agatat" un ghid si ne-a convins sa ne alaturam unul grup organizat ad-hoc. E drept am intrat fara sa stam la coada. Vorba vine, vreo 40 de minute am stat la coada grupurilor organizate. N-am cuvinte sa descriu cat de lunga era coada. Banuiesc ca trebuia asteptat in jur 3, 4 ore, in plin soare, fara pic de umbra. Si daca am inteles bine, la coada erau omeni care ca si noi, aveau bilete cumparate in prealabil. Lacomia organizatorilor n-are limite.

Ghidul, un mosulica simpatic, dar gura mare, deformatie profesionala... Ne-a tinut niste prelegi interminabile. Cum engleza mea nu e prea buna si din ce-mi zicea mosul la casti intelegeam cam un cuvant din cinci, impreuna cu consoarta i-am predat aparatul si castile primite si am luat-o pe cont propriu.

Exponatele din muzee sunt superbe, eu ca ateu si profan in ale artei as fi stat doar acolo 2 zile sa le admir. Dar, permanent am avut senzatia ca sunt intr-o statie de metrou la ora de varf si odata coborat din vagonul, te ia valul si te duce...

Este un fluviu de oameni, nu exista un coltisor liber unde sa te retragi sa poti admira un exponat. Efectiv nu te poti opri o secunda ca te duce valul de oameni, care mai de care, asemeni mie, stresati de inghesiuala, de galagie, de lipsa de aer si mai ales de cei care isi fac poze, in special tineri asiatici. La un moment dat in spatele meu era un cuplu tanar cu un copil mic in carucior. Minute intregi am mers cu una din rotile din fata ale caruciorului urcata pe calcaiul meu. Si cand ma gandesc ca am mai platit si 40 de euro pentru asta...

Am stat la Vatican vreo 6 ore bune. Din senzatiile traite, doua au fost predominante. Cea ca ma aflu intr-o staie de metrou la o ora de varf, astea in momentele bune, combinata cu cea ca sunt implicat intr-o competie sportiva, fara reguli, o cursa maraton cu obstacole.

Intr-un final, am terminat cursa cu obstacole, am ajuns la Sala Sixtina. In conditii normale as fi stat acolo ore intregi sa admir picturile celebre. Aiurea. La intrare oamenii de ordine ne-au manat ca pe vite, e drept, fara jigniri, sa mergem mai in spate, mai in spate, iar apoi puhoiul de lume care venea dupa, te impingea spre iesire...

Biletul meu includea accesul si la Basilica, dar asta insemna o a doua intrare. Nu m-au mai tinut nervii.

cj98czh, multumesc de sugestie, am vizitat "garajul papal subteran", chiar este impresionant, atat calestile cat si masinile folosite de papi de-a lungul anilor. A fost singurul loc in care nu a fost aglomeratie si unde am putut sa stau in voie in fata fiecarui exponat care mi-a starnit interesul.

Celor care intentioneaza sa viziteze Vaticanul le recomand calduros sa renunte. Oboseala, inghesuiala si nicio posibilitate sa casti ochii in voie la ce ti-ai dori sa vezi. Mai bine un documentar in format electronic cu poze si explicatii profesioniste.

Sunt din ce in ce mai impresionat de mizeria de pe strazi. Dar, o plimbare pe stradutele inguste, cat ar fi ele de mizerabile e o savoare. O terasa la o intersectie, un ospatar, sta in mijlocul intersectiei la "agatat" clienti. Are o farfurie cu mancare in mana. Cum se apropie vreun grup de 2, 3 persoane, ia doua, trei inghituri apoi cu mana libera si gura plina ii saluta ca pe niste vechi prieteni si le explica ce bun e ceea mananca. Apare un grup de tineri, se imbratiseaza cu ospatarul, se iau in brate, fac poze, apoi tinerii pleaca, nimeni nu se supara ca nu intra sa comande. Tot spectacolul stradal de 1, 2 minute a atas atentia altor trecatori care s-au oprit un moment sa vada despre ce-i vorba, poate "pica" astia. Italian style...

Un alt aspect care mi-a atras atentia. Peste tot, fara exagerare, este plin de patrule militare. Amenintarea cu atacuri teroriste isi spune cuvantul. Zici ca Roma e un oras sub ocupatie. La institutiile publice, la obiectivele turistice, mai ales la cele relegioase, 2, 3, 4 gruprui de masini, politia municipala + carbinierii + ceva fromatiune militare, in uniforme kaki. La intrarea in obiectivele turistice trebuie sa treci prin porti detectoare de metale. La intrare si de jur imprejurul obiectivelor militari cu pistol mitraliera in pozitie de tragere de la sold cu degetul permanent pe tragaci. Masini militare de patrulare misuna pe strazi incontinuu.

Si o gramada de Dacii, MCV, modelul nou si Lodgy ca masini de taxi.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Jun 2016, 07:11
Post #59


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Fix de asta am ales sa fac un city break la Roma in ianuarie, parca in jurul datei de 15 ... nu este inghesuiala, temepratura a fost de 15-17 grade, ideal de vizitat .. si am putut sta in voie sa admir ce am vrut eu ..

Galleria Borghese ai vizitat-o? Recomand ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 17 Jun 2016, 07:25
Post #60


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Este inlcusa in agenda zilei de azi.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:00
Forum Renault