DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Albania, Calatorie in Albania

Aerius
post 5 Jul 2022, 12:27
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




Da, 23-29 iulie, Sarande, prin Bulgaria-Grecia.


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 5 Jul 2022, 14:03
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




QUOTE(tribunul @ 5 Jul 2022, 12:34)
Mai este vreun amator de Albania?
Vreau pe la jumatatea lui iulie sa inlocuiesc Bulgaria cu Albania (Spille), cu trecere prin Bulgaria si Macedonia de Nord.
*


Am rugamintea sa-mi spui la intoarcerea din vacanta timpii de asteptare in vama (Macedonia de Nord - Albania ) atat la dus cat si la intors.
La sfarsitul lunii august am rezervat un sejur la Ohrid si as vrea sa fac o excursie de o zi la Tirana, distanta fiind de aproximativ 130 km.
Vacanta frumoasa !


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 6 Jul 2022, 17:07
Post #63


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Multumesc frumos.
La dus vreau sa fac o oprire la Canionul Matka din Macedonia.
Vreau sa merg noaptea prin Bulgaria, si sa trec in Macedonia dimineata pe lumina.
Iar la intoarcere o s-o iau prin Grecia "Facem 2 mari doadata", dar o sa cobor pe SH8, sa trec la greci pe la Kakavia.
Nu aleg drumul cel mai scurt, vreau sa ma si plimb. Am doar cazarile stabilite, traseul nu este inca fixat.
Masinuta lui Goagal nu a mai ajuns prin Albania de prin 2016.

This post has been edited by tribunul: 6 Jul 2022, 17:08


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 7 Jul 2022, 05:10
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.586
Joined: 18 September 05
From: Internet




Am găsit pe net asta:
Preturi informative benzinării astăzi prin nordul Albaniei:
Diesel - 249 lek = 10,27 lei
Benzina - 242 lek = 9.98 lei
GPL - 77 lek = 3,18 lei
Preturile bineînțeles ca variază puțin de la o stație la alta.
Atenție la mașinile de politie neinscriptionate. .


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 19 Jul 2022, 17:09
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(bgdrenault @ 17 Jul 2018, 21:05)
una prin mijlovul tarii, nu am idee daca e viabila aceea.
*


Am mers eu acum cateva saptamani, am tranzitat Albania dinspre Shkodra, apoi stanga spre Milot-Burrel-Peladhi-Debar pana la Ohrid.
Nu e cel mai bun drum, dar e destul de liber si destul de spectaculos, prin munti, serpentine, baraje si lacuri de acumulare. In unele locuri s-a deformat destul de ciudat drumul, zici ca s-a surpat pe dedesubt, dar e ok, am trecut cu Megane-ul. In Macedonia am intrat apoi repede, e un punct de frontiera secundar si mai aveam doar un Golf 4 de Macedonia in fata.
20220704_151455.jpg ( Size: 5.1mb ) Number of downloads: 454
20220704_145956.jpg ( Size: 3.3mb ) Number of downloads: 453

QUOTE(sorin69 @ 5 Jul 2022, 15:03)
Am rugamintea sa-mi spui la intoarcerea din vacanta timpii de asteptare in vama (Macedonia de Nord - Albania ) atat la dus cat si la intors.
La sfarsitul lunii august am rezervat un sejur la Ohrid si as vrea sa fac o excursie de o zi la Tirana, distanta fiind de aproximativ 130 km.
Vacanta frumoasa !
*


In 2014 stiu ca am stat 2 ore la vama cu autocarul sa intram in Macedonia, se mergea destul de greu, e control Non-UE. Idem si in 2017 am stat 2 ore sa intru cu masina din Muntenegru in Albania. Pe de alta parte, acum cateva saptamani am intrat din Muntenegru in Albania intr-o jumatate de ora, nici n-am dat actele, doar ambii graniceri (cel muntenegrean si cel albanez) notau ceva cu pixul intr-un caiet.
Chestie de noroc poate, insa nu as recomanda o excursie de o zi la Tirana din Ohrid daca risti sa stai 2 ore dimineata si 2 ore seara in vama. Da, merita sa o vezi odata, dar daca nu suporti tiganelile romanesti, mai bine te bucuri de Ohrid, e un oras-statiune foarte frumos.

In plus, prin Albania cam mergi cu 60 la ora pe drumurile aglomerate, cel putin asa am mers eu de la Shkodra spre Tirana pe motiv de multe camioane, asadar sa nu te astepti la medii mari de viteza pentru cei 130 de km.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 1 Aug 2022, 10:07
Post #66


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Din Bulgaria in Macendonia de Nord (Deve Bair), am trecut in cateva minute, eram 2 masini.
Vamesul din Macedonia a fost singurul care a vrut si Cartea Verde (RCA-ul) in format de hartie.

Din Macedonia de Nord (Kjafasan) in Albania am trecut cam in 10 minute, am avut 3 sau 4 masini in fata.

Din Albania (Kapshtice) in Grecia am trcut tot cam in vreo 10 minute.

In Macedonia si Albania nu am vazut masina cu nr. de RO si nu am auzuit pe cineva vorbind romaneste.
Daca conduci in Bucuresti, te descurci peste tot, fara sa te mai impresioneze ceva.
In Macedonia am vazut 2 radare (pistoale pe trepied) pe autostrada. In Albania nu am vazut nicio masina de politie.
Masina "nationala" la albanezi este mercedesul si se pare ca este frate cu bemveul de Romania, ca nici aia nu au maneta de semnal cand depasesc.

In Macedonia nu primeau euro la restaurant, dar puteai sa platesti cu cardul.
In Albania au primit si euro.

La macedoneni am platit doar pe autostrada (ca la greci), la albanezi nu am platit nicio taxa.

1 Aug 2022, 11:12:
QUOTE(rue @ 7 Jul 2022, 06:10)
Am găsit pe net asta:
Preturi informative benzinării astăzi prin nordul Albaniei:

Benzina - 242 lek = 9.98 lei

Preturile bineînțeles ca variază puțin de la o stație la alta.

*



Cand am intrat in Albania era 217 si cam peste o saptamana era 211.

This post has been edited by tribunul: 1 Aug 2022, 10:12


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 1 Aug 2022, 11:18
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




Ok, multumesc frumos pentru informatii.


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 1 Aug 2022, 12:54
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.586
Joined: 18 September 05
From: Internet




Atentie: https://www.hotnews.ro/stiri-international-...t-drumurile.htm

Urmariti actualizarile media.
tensiuni-granita-kosovo-serbia-pristina-inchide-doua-puncte-trecere-frontierei-dupa-sarbii-locali-blocat-drumurile

This post has been edited by rue: 1 Aug 2022, 13:21


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Aug 2022, 14:39
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Acum o luna cand am fost prin zona, TOATE masinile cu numere de Kosovo ce circulau pe teritoriul Serbiei aveau steagul acoperit cu un sticker alb. Dupa cum arata stickerul, banuiesc ca era aplicat in vama.
In Muntenegru, Albania si Macedonia circulau cu placutele normale.

This post has been edited by Laurentziu83: 3 Aug 2022, 14:39


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 4 Aug 2022, 08:16
Post #70


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(rue @ 1 Aug 2022, 13:54)
Atentie: https://www.hotnews.ro/stiri-international-...t-drumurile.htm

Urmariti actualizarile media.
tensiuni-granita-kosovo-serbia-pristina-inchide-doua-puncte-trecere-frontierei-dupa-sarbii-locali-blocat-drumurile
*




Pot sa se bata pana seara tarziu, as alege din nou Albania fara cea mai mica retinere.
Daca vrei relaxare, lipsita de cocalarismul romanesc, as alege Albania cu ochii inchisi, pt. ca m-am cam saturat, si chiar cand sunt in apa sa aflu cu ce viteza a mers, ce face nasul ... etc, la un nivel acustic de aude toata plaja si cei din apa.

Din pacate Bulgaria s-a umplut de cocalarism, Grecia nu este nici ea departe, doar ca are locuri izolate.

Si cand zic cocalarism nu ma refer doar la cei care vin cu un "logan galben", ci in special la cei care vin cu masini noi de peste 35K, si aici vorbim de un cocalarasim intelectual.

Am facut o referire la loganul galben, pt. ca am o amintire ... si va povestesc o mica intamplare din Grecia, de la un hotel micut care servea si micul dejun.
Erau multi nemti in varsta, peste 70 ani, unii in baston, dar cand terminau de mancat isi luau farfuriile de pe masa si le ducea aproape de bucatarie, si le ramanea masa curata.
In schimb, mai era si o alta natie, care unea mesele si cand plecau de la masa, ramaneau pe mese munti de farfurii SI MANCARE.
Pana intr-o zi cand am vazut ca o persoana din grupul respectiv s-a urcat intr-un logan galben de Romania.
Parte frumoasa este ca in cateva zile si romanasii nostri s-au luat dupa nemti si au inceput sa-si duca farfuriile dupa ce mancau.

This post has been edited by tribunul: 4 Aug 2022, 08:18


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 4 Aug 2022, 08:57
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.586
Joined: 18 September 05
From: Internet




Asta poate fi partea buna a faptului ca lumea calatoreste.
Daca stai doar in cotlonul tau, nu iti dai seama ca faci lucrurile gresit, nu ai cum sa te dezvolti suplimentar dpdv uman/social.
Sa nu crezi ca omul care s-a c_c_t in cabana alba din fundul gradinii cat a stat la sat, cand a ajuns la oras si dupa eliberare a ramas buda spoita, sau mai rau nici nu trage apa.
Dupa un timp e normal sa invete sa ia peria si sa curete lucrarea.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 4 Aug 2022, 08:59
Post #72


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




A fost doar prostie maxima din partea sarbilor. S-a rezolvat, nu se poate. Sarbii au incercat sa escaladeze un conflict, marioneta presedinte cica ii dadea o mana de ajutor lu' Putin.

<span class='edit'>4 Aug 2022, 10:00:</span>
QUOTE(rue @ 4 Aug 2022, 09:57)
Sa nu crezi ca omul care s-a c_c_t in cabana alba din fundul gradinii cat a stat la sat, cand a ajuns la oras si dupa eliberare a ramas buda spoita, sau mai rau nici nu trage apa.
Dupa un timp e normal sa invete sa ia peria si sa curete lucrarea.
*


Nu, nu invata. Si mai rau, odraslele sunt educate la fel de prost.

This post has been edited by IRONICK: 4 Aug 2022, 09:01


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aerius
post 4 Aug 2022, 09:22
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




QUOTE(tribunul @ 4 Aug 2022, 08:16)

Daca vrei relaxare, lipsita de cocalarismul romanesc, (...).
*



Daca vrei sa inlocuiesti cocalarismul romanesc cu cel albanez poate.


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Aug 2022, 09:46
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pai da, albanezii sunt EXACT ca romanii dpdv civilizatie, ba chiar mai si avem cuvinte comune cu ei.

QUOTE(IRONICK @ 4 Aug 2022, 09:59)
Nu, nu invata. Si mai rau, odraslele sunt educate la fel de prost.
*


Eu zic ca invata; mai greu, dar invata. Adu-ti aminte de specimenele de pe zborurile low-cost de acum 10 ani, cu blugii rupti si cu tricouri "gigolo italiano 800$"; parca nu am mai vazut dintr-astia in ultimii ani nici pe zborurile de Spania.

This post has been edited by Laurentziu83: 4 Aug 2022, 09:47


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 4 Aug 2022, 10:15
Post #75


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(Aerius @ 4 Aug 2022, 10:22)
Daca vrei sa inlocuiesti cocalarismul romanesc cu cel albanez poate.
*



Pt. mine e suficient sa nu mai aud romaneste.
Cam 50% din masinile din parcare nu erau din Albania, ma refer la numere.

Unul singur din tot hotelul isi punea prosopul pe sezlong, ca sa si-l rezerve. In cazul romanilor, un roman le rezerva pe toate.
Si la masa, nu se inghesuiau toti cum deschidea restaurantul.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 4 Aug 2022, 10:24
Post #76


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(tribunul @ 4 Aug 2022, 10:15)
Unul singur din tot hotelul isi punea prosopul pe sezlong, ca sa si-l rezerve.
*


Cauta orice lista de stereotipuri legate de nemti si o sa gasesti fix asta - pun prosop pe sezlong sa isi ocupe loc la piscina hotelului. smile.gif

QUOTE(tribunul @ 4 Aug 2022, 10:15)
In cazul romanilor, un roman le rezerva pe toate.
*


Aici in sat (nu Albania) erau gratare publice prin diverse parcuri si cladiri. Si chiar misto amenajate, unele cu sursa de apa curenta si spre 10 mese cu banci. Inainte sa le inchida (intreaba-ma din cauza cui smile.gif ) se inradacinase un obicei sa vina cate unul inainte de ora 7:00, ocupa aproape toate mesele si abia de pe la 8:30 incolo aparea si familionul. Din momentul ala abia te mai auzeai om cu om de manele si urlaturi (ca nu e normal sa chemi pe cineva la tine pe un ton normal). Intreaba-ma ce natie era familionul. smile.gif

This post has been edited by MuciX: 4 Aug 2022, 10:24


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aerius
post 4 Aug 2022, 10:33
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




@Tribunul, ai tu o suparare pe romani, dar plajele din Ksamil gemeau de prosoape fara stapan aparent, iar pe promenada din Saranda intalneai ceva romani.

Din experienta proprie, Albania e ok daca ai treaba prin zona sau vrei neaparat acolo, altfel nu prea merita, rezolvi vacanta in Grecia vecina mai comod si mai aproape (si mai frumos as zice).


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 4 Aug 2022, 16:03
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.586
Joined: 18 September 05
From: Internet




Cei care au platit concediile in Albania o sa mai mearga prin NMK, pe drumul lung, ocolind Kosovo. Unii care au putut anula, probabil ca se re-orienteaza.
Anul trecut, chiar in sezon (august parca), pot zice a fost oferta buna in Durres la un hotel cu mic dejun. Pe terase nu prea era mai scump ca la noi pe centru.
Problema a fost ca nu reuseam sa conving copiii sa mergeam pe terase din alea mai in spate, mai rustice, traditionale, unde sigur gaseai si alte chestii traditionale, mai interesante decat pizza si pasta ce ii interesa pe copii.
In Grecia, zic eu, am avut cele mai linistite stationari pe plaja. Anul asta in iulie chiar si la Mamaia smile.gif

4 Aug 2022, 16:03:
Neamul albanez stie doar Mercedes. Daca vezi un albanez cu alta masina ala va fi decupat din tabloul familiei.

This post has been edited by rue: 4 Aug 2022, 16:03


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 4 Aug 2022, 16:51
Post #79


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




si romanii sunt cu bmw


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 5 Aug 2022, 06:19
Post #80


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(Aerius @ 4 Aug 2022, 11:33)
Din experienta proprie, Albania e ok daca ai treaba prin zona sau vrei neaparat acolo, altfel nu prea merita, rezolvi vacanta in Grecia vecina mai comod si mai aproape (si mai frumos as zice).
*



Corect, Grecia e Grecia, are ceva aparte. Nu comparam Albania cu Grecia, si nici nu as alege Albania in locul Greciei.

Imi place sa ma si plimb, si cum aveam 2 saptamani legate de concediu, si nu puteam sa stau 2 saptamani in acelasi loc, in mod normal stateam o saptamana in Bulgaria si una in Grecia, dar acum am vrut sa mai schimb ceva si am inlocuit Bulgaria cu Albania si o zi in Macedonia.

La anul daca o fi mai liniste, ma tot bate la cap un gand de ceva vreme, sa ajung la Capul Nord. Stiu ca au fost de aici de pe forum.

5 Aug 2022, 07:27:
QUOTE(MuciX @ 4 Aug 2022, 11:24)
Aici in sat (nu Albania) erau gratare publice prin diverse parcuri si cladiri. Si chiar misto amenajate, unele cu sursa de apa curenta si spre 10 mese cu banci. Inainte sa le inchida (intreaba-ma din cauza cui smile.gif ) se inradacinase un obicei sa vina cate unul inainte de ora 7:00, ocupa aproape toate mesele si abia de pe la 8:30 incolo aparea si familionul. Din momentul ala abia te mai auzeai om cu om de manele si urlaturi (ca nu e normal sa chemi pe cineva la tine pe un ton normal). Intreaba-ma ce natie era familionul. smile.gif
*



Te referi la gratarele lui Piedone din Parcul Lumea Copiilor (Palatul Copiilor) radmasa.gif
Si acum urmeaza intrebarea, ce natie era familionul? blink.gif (avea sacose de rafie?)

Mi se pare ca si pe cele din Parcul Copiilor le-au inchis.

This post has been edited by tribunul: 5 Aug 2022, 06:27


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Aug 2022, 10:29
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(rue @ 4 Aug 2022, 17:03)
Cei care au platit concediile in Albania o sa mai mearga prin NMK, pe drumul lung, ocolind Kosovo. Unii care au putut anula, probabil ca se re-orienteaza.
*


Din cate stiu eu, nici inainte nu puteai sa faci tranzit prin Kosovo venind din Serbia, conform mae.ro:

QUOTE
Tranzitarea Serbiei dinspre Kosovo se poate face cu pașaportul numai dacă ultima intrare în Kosovo s-a realizat tot dinspre Serbia, lucru ce poate fi confirmat de viza aplicată de Poliția de Frontieră sârbă pe document. De exemplu, în cazul tranzitării Kosovo dinspre Serbia către un alt stat (ex. Albania) și retur, la întoarcere autoritățile sârbe nu vor permite reintrarea în Serbia dinspre Kosovo dacă intrarea în această provincie s-a făcut printr-un punct de trecere dintre Albania și Kosovo. Utilizarea unei rute care să permită intrarea în Serbia dinspre un stat recunoscut de aceasta (Macedonia de Nord, Muntenegru) este obligatorie.


Ce nu spune mae.ro insa, e ca nici Albania si nici Macedonia nu stampileaza pasaportul (niciodata n-au facut-o desi am trecut de vreo 3 ori prin Albania si de 2 ori prin Macedonia), asa ca sarbii n-au de unde sa stie ca tu ai ramas in Kosovo sau ai mers mai departe. Ma rog, n-am incercat fizic sa vad daca au cum sa afle.


Asta ca sa nu mai vorbim ca, daca ajungi prin Kosovo, ti se stampileaza pasaportul iar acea stampila va fi stampilata cu "Ponisteno-Anulee" de catre sarbi. Nu cred ca merge sa prezinti sarbilor buletinul cand vii din Kosovo, ei stiu ca tie ti-a trebuit pasaportul ca sa iesi de acolo.

Oricum, pentru Kosovo trebuie RCA separat ce se poate obtine doar la trecerea frontierei, nu merita bataia de cap.

This post has been edited by Laurentziu83: 5 Aug 2022, 10:33


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 30 Aug 2022, 14:04
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




Am iesit-intrat din Macedonia in Albania pe la punctul de frontiera SF. Naum - Tushemisht maxim 5 minute in ambele vami, eram singura masina, la intoarcere acelasi punct de frontiera eram 3 masini in maxim 10 minute am trecut prin ambele vami.

<span class='edit'>30 Aug 2022, 15:41:</span>
La intrarea in Macedonia pe la ptf Gyueshevo-Deve Bair am stat maxim 10 minute iar la iesire prin acelasi ptf eram 6 masini si pentru a evita aglomeratia ne-au lasat libera si artera pentru tiruri ( la iesirea din Macedonia prin acest ptf sunt doua artere de iesire una pentru autoturisme iar cealalta pentru camioane ) si totul a decurs normal in maxim 15 minute eram intrati in Bulgaria.

This post has been edited by sorin69: 30 Aug 2022, 14:43


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 31 Oct 2023, 13:37
Post #83


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Hai salutare!
Ceva actualizari la Albania? Mi-am luat bilete de avion pentru 1 Decembrie. biggrin.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 31 Oct 2023, 14:29
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




Ai prins oferta de 47 lei?
Am oscilat între Tirana și Malta la același preț.

Așteptăm impresiile de după călatorie!

Attached thumbnail(s)
IMG_2620.png ( Size: 508.08k ) Number of downloads: 166


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 31 Oct 2023, 15:10
Post #85


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Din pacate, mi-am luat biletele ieri, oferta a aparut azi. Plec cu Ryanair si ma-ntorc cu Mizzair. Vreo 80 de euro de caciula.
Ah, sa nu uit: 30.11 - 3.12

This post has been edited by Marty: 31 Oct 2023, 15:13


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Dec 2023, 14:29
Post #86


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Asadar, revin cu detalii dupa o scurta vacanta minunata. Toate cele relatate se refera la Tirana si, foarte putin, Durres.
In primul rand, recomandare calduroasa cand mergeti la Tirana: lasati prejudecatile acasa! Oamenii sunt prietenosi, zambitori, vorbesc engleza; arhitectura e absolut ok.
Am plecat de acasa cu ideea ca mergem intr-un loc marcat masiv de comunism, colorat in totalitate in nuante de negru si gri, cu arhitectura specifica vremii, blocuri comuniste, oameni inchisi si tristi, nevorbitori de engleza, cu drumuri proaste si pline de cotete de masini (predominant fiind mertanu'). Nimic mai fals! Insirui mai jos, defalcat, toate aspectele pe care le consider importante:

Transfer Aeroport - Tirana Centru si retur
- Exista o cursa de autocar regulata (se pleaca in fiecare ora, la fix, 24/7), costa 400 Leke/ 4 Euro, se poate plati cu card, leke, euro;
- Va recomand sa fugiti repede la autocare, ca sa prindeti loc. Exista 3 autocare disponibile ce pleaca spre Tirana, dar, cand se varsa Ryanairu'/Wizzu' de Bucuresti, cu cate 200+ de suflete, s-ar putea sa ramaneti pe jos;
- Sunt doua companii de taxi care ofera serviciul pentru un pret fix (deci nu te fac rechinii la bani), una costa 21 de eur, una 25 de eur.

Cazare
- In centru, exista 3 hoteluri mari, unul de 5*, doua de 4*, preturile fiind undeva pe la 400 ron/noapte. Mai exista si alte hoteluri in zona, care arata super ok, dar sunt mai mici si un pic mai departe de centru (5-10 minute de mers pe jos)
- Booking-ul e plin de apartamente si hosteluri, pentru toate buzunarele. Noi am stat intr-un apartament de 2 camere, la 10-15 minute de centru (mers pe jos), intr-o zona f. linistita, pentru care am platit 80 eur/3 nopti. Pe o raza de 100 de metri, aveam vreo 5 restaurante si cafenele, o patiserie, 2 aprozare, 2 minimarketuri si un Spar. Nu e lux, dar il recomand cu mare caldura pentru ca ne-am simtit f. bine: link apartament.

Mancare bautura
- Au mici!!!! Se numesc Kofte si nu lipsesc din meniul niciunui restaurant. Mai au si o chestie facuta la cuptor, cu branza, sos de rosii si nu-stiu-ce bucati de carne, care e delicioasa;
- Oricum nu poti da gres cu mancarea p-acolo. Am intrat in locuri random, fara sa citim recomandari si alte chestii, unele - carciumi mai cu staif, altele - doar pentru ca ne-a placut ca era plin de localnici si/sau arata bine ce aveau prin farfurii. Personal, recomand fiecare loc in care am mancat: Tymi Restorant (restaurant, plata card), Zgara e Tirones 2 (restaurant, plata card), Mish Gici Geni (bodega, exclusiv porc, plata cash, leke/euro), Aloha Fish & Grill (fish restaurant, plata cash, leke, euro). Gici Geni ne-a facut niste platouri cu un mix traditional si ne-a luat 1100 Leke de persoana, asta incluzand garnitura si o bere.
- In Castelul Tirana/Toprani's Castle, gasiti o gramada de cafenele, baruri, restaurante si magazine cochete, unde puteti sa va bucurati in liniste de un pahar de vin, o masa copioasa sau puteti cumpara diverse chestii de prin magazine.

Bautura
- Vinul local este f. bun, merita incercat. La restaurante, nu am baut decat vinul casei, care, de fiecare data, s-a dovedit a fi o alegere deosebita;
- La Geni, Am primit din partea casei un rachiu. Nefiind bautor de tuica/palinca/rachiu, am gustat cu reticenta. S-a dovedit a fi o tuica f. misto, cu un gust discret de tuica, ce nu ardea pe gat;
- In interiorul castelului antementionat, am gasit un wine bar cu o selectie foarte buna de vinuri si cu o atmosfera placuta, Filiari se numeste;
- Berea lor nu m-a dat pe spate, e un pic cam light, in genul berii americane. De mentionat ca nu beau bere romaneasca, pe motiv ca-i prea amara.

Oamenii
- Draguti, zambitori, ingrijiti si bine imbracati;
- Politicosi si educati, gata sa ajute;
- Am fost cu autobuzul pana la Durres si am mers destul de mult pe jos din centru pana la autogara, undeva la 45-50 de minute. Nu am avut nicio surpriza neplacuta, totul este ok.

Bani si preturilei
- E plin de case de schimb, unde te intorci dai de una;
- Cursul de la casa de schimb e 1 eur la 101-102 Leke;
- [red]In Mallul Toptani, la magazinul Antony Morato, am vazut ca aveau un semn la casierie unde ziceau ca schimba 1 Euro la 115 Leke[/red]
- In general, in Tirana se poate plati cu cardul;
- Unde nu se poate plati cu cardul, vor accepta Euro, rata de schimb fiind 1 Euro pentru 100 Leke;

Preturile
- Nu mi s-au parut mai ridicate decat cele din Brasov (Bucurestiul e sigur mai scump);
- Cea mai scumpa masa a fost undeva la vreo 4400 Leke, dar ne-am porcit cu dorade, calamari, creveti, sepii si vin;
- Un pahar de vin bun (Negroamaro Rosato de la Cotaldo), 600 Leke.

Circulatia
- Citisem undeva ca nu respecta culorile semaforului. Eronat, le respecta cu sfintenie! Nu am vazut pe nimeni sa forteze galbenul, indiferent de ora zilei;
- Traversarea pe la trecere, pe arterele importante, se face....cu tupeu. Am stat cateva minute si am observat cum se comporta ei si ne-am adaptat si noi. Exista unii soferi care, daca te vad pe marginea trecerii, opresc si-ti acorda prioritate, dar nu sunt multi;
- Pe drum drept, circulatia e ok, dar giratoriile sunt absolut fascinante. Tupeul e primordial, altfel ramai pe loc, ca nu te lasa nimeni sa treci;
- Am observat, pe bulevardele cu magazine, ca nimeni n-are vreo greata sa opreasca pe banda a doua (prima banda e pentru autobuze si taxiuri), sa puna avariile si sa mearga unde are treaba. Ba am observat si pe unul care a oprit pe banda a treia (din 3.5 benzi de mers), sa puna avariile si sa plece unde avea treaba, de abia aveau loc sa se strecoare printre el si masinile oprite pe banda a doua;
- Drumurile se prezinta in conditii excelente, atat in Tirana, cat si in drumul catre aeroport sau spre Durres.

Internet
- Orice terasa/restaurant are wi-fi pentru clienti, dar trebuie sa cereti parola;
- Daca vreti sa folositi datele mobile din tara, recomand sa aveti Digi. Costul pe Mega transferat e de 0.006 Eur (0.6 centi), fata de 0.86 Eur/ Mega de la VDF.

Observatii
- Daca vreti sa mergeti cu autobuzul prin tara, mare grija la taxatorii de pe autobuze. Nu au niciun scrupul si, daca te vad ca nu stii, te ard la bani. Drumul spre Durres costa oficial 150 Leke, pe noi ne-a incarcat cu 180. N-am comentat pentru ca am crezut ca nu era site-ul actualizat. La intoarcere, in schimb, ne-a incarcat cu 200 de leke de persoana, ulterior citind ca ar fi costat doar 50 de leke de persoana;
- Veti observa (probabil) ca bautura vi se va turna in aceleasi pahare, nu le vor schimba. E vorba de o superstitie a lor (schimbi paharul, schimbi familia sau ceva de genul).

Cam asta am momentan de spus, probabil ca voi mai scrie cand imi voi aminti. Daca aveti intrebari, shoot.
Revin cu poze.

This post has been edited by Marty: 4 Dec 2023, 14:42


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 5 Dec 2023, 15:45
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




Foarte interesant! Dacă ajung, prezentarea e făcută mai sus, mai vin suplimentar cu imagini.
Fiind o destinație nouă Wizz, chiar e accesibilă! După cum zici și de prețuri màncare și cazare, cu atât mai mult!

7 zile ai ce face în Tirana?


Am în plan Tirana, dar cu eventual Skopje, care am auzit că e ceva deosebit. Nu am găsit varianta clară de a ajunge de la Tirana la Skopje. Se poticnește traseul, pe Debar, lângă graniță, altă variantă fiind un aitobuz din 2 în 2 zile, care pleacă la 5.30kmcostă vreo 50€ și face 6 ore.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 5 Dec 2023, 20:27
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.586
Joined: 18 September 05
From: Internet




Skopje din ce am observat e interesant in zona centrala dar mai mult de o zi nu vad ce poți face, de obicei când venim din Grecia am mai intrat, dar ultima dată când veneam din Durres, Albania: am mâncat la o terasa pe centru, platit cu card, traversat centrul trecut podul până la vechiul bazar.
Acolo e atmosfera ok dacă ești cu mai mulți, că dacă stai la băut la terasa singur, nu e bine.

Noi am stat in Durres la un hotel pe partea de nord fata de centru la Hotel Nais Beach, adică peste drum de plaja proprie cu șezlonguri incluse. Micul dejun inclus a fost extraordinar, cu ceva brânză maturată ce as manca oricând și oricât, fructe proaspete gen lubeniță, pepene galben, struguri etc, iaurt și lapte fresh la carafa, nelipsite omlete, mezeluri, oua, bacon fript, cafea buna.
Parcarea a fost la stradă.
La Sud era orașul, Promenada unde nu e plaja, doar dig și apoi e zona portuara, total vreo 3.5 km până unde începe o salba de hoteluri la plajă pe vreo 3-4 km, cu plaje mai întinse.
Noi am preferat in nord să poată doamna și copiii baga seara și magazine la zona lor comercială, o Maria Hilfe strânse a lor, destul de animată.
Deși am fost avertizat să am grijă să primesc prioritate chiar și în giratorii, au oprit și nu au fost ca in descrieri.
Într-o seară ne am dat întâlnire cu prietenii aflati în sud și am făcut fiecare grup cate 3.5 km pe jos sa bem o bere la un butic de autobuze pe terasă.
De acolo ne-a jecmănit blajin un taximetrist până în oraș, dar a fost amuzant și probabil singurul taxi ce ajungea acolo la ora aia. Am zis că am făcut bine unui om, nu că a fost 2 euro km.
O linie continua la plecare a costat 10 euro și gazul era ieftin tare, doar că nu puteai lua furtunul până în țară.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 6 Dec 2023, 10:39
Post #89


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(nasty @ 5 Dec 2023, 16:45)
7 zile ai ce face în Tirana?
*

Daca-ti place sa stai la terase/restaurante si sa bagi in tine fripturi si vinuri, nu! Daca vrei sa vizitezi, mai mult de o zi n-ai ce face p-acolo. Hai, doua zile, sa casti gura-n liniste.

Sa nu uit: pretul benzinei de 100 era 220 Leke/l, deci mai bine de 10 lei. In schimb, pretul GPL era 60 Leke/l, deci sub 3 lei.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 12 Dec 2023, 08:07
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




QUOTE(Marty @ 4 Dec 2023, 14:29)
….
Revin cu poze.
*



Am pus poze pe google maps aproape în toate locurile în care am fost și la ce am màncat și s-a adunat ceva:



IMG_2703.jpeg ( Size: 449.8k ) Number of downloads: 37


This post has been edited by nasty: 12 Dec 2023, 09:11


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:45
Forum Renault