DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aripa lovita, unde sa o repar?, Tocmai mi-au atins aripa de la masina

Fluc
post 16 May 2005, 18:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 11 November 04




Salutare!
Tocmai au trecut 6 luni si 6000 km de cand am masina si iata ca a aparut si primul incident. Am gasit-o in parcare cu aripa fata stanga infundata. Nu e prea tare infundata dar m-am uitat si e cam greu de ajuns la locul respectiv pentru a o putea indrepta.
Va rog sa va dati si voi cu presupusul la cateva aspecte. Pe unde e mai usor de ajuns la lovitura? Din cate am observat eu cred ca cel mai simplu e de dat jos aparatoarea pentru roata. Sper sa nu sara vopseaua cand o indreapta. Mie teama ca la dunga e posibil sa sara . Astept si parerea voastra.

O alta intrebare este: cat naiba im vor cere astia in service? Merita sa bag polita de la CASCO? Eu as spera sa scap cu cateva sute de mii. Ce ziceti?

Incerc sa atasez si niste poze. Sper sa se vada.


Attached thumbnail(s)
IMG_0972.jpg ( Size: 153.12k ) Number of downloads: 536
IMG_0973.jpg ( Size: 130.64k ) Number of downloads: 484
IMG_0974.jpg ( Size: 150.85k ) Number of downloads: 485


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Albastru Egee VL-74-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdu
post 16 May 2005, 18:46
Post #2


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 44
Joined: 25 April 05
From: Iasi




Baga casco ca de aia dam bani si nu mai fi suparat :mai devreme sau mai tirziu toti patim cite ceva.


--------------------
DACIA/FIAT LOGAN 1.6 LAUR,PANDA - IS .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 16 May 2005, 18:56
Post #3


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Vezi mai intii in service cit iti cer. Daca nu ai reducere la casco, baga pe casco. Daca ai reducere, vezi cit e reducerea, ce pierzi daca folosesti casco si daca iesi sau nu in cistig.

Daca nu stii, scrie aici preturile: cit costa in service, cit platesti casco, ce reducere ai la casco. Si vei afla daca e mai rentabil sa dai bani din buzunar sau sa o repari pe casco.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fluc
post 16 May 2005, 19:44
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 11 November 04




Mersi de imbarbatari. Abia miercuri am timp sa merg la service, asa ca pana atunci nu pot da niste lucruri concrete. O sa studiez tot ce ati zis si voi vedea.
Mai astept pareri cu privire la modul in care se ajunge la lovitura.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Albastru Egee VL-74-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 16 May 2005, 19:49
Post #5


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Pai iti da arupa jos ca sa ti-o indrepte. Vopseaua oricum ai face sare si deci ti-o si vopsesc. Te costa cam 5 mil, parerea mea.
Dar cu ce a lovit-o si cine? Trebuie sa mergi si la politie inainte de a merge la service?


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 16 May 2005, 20:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




E preferabil sa o schimbi, deoarece asta, inevitabil, va capata chit daca o pastrezi.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 16 May 2005, 22:02
Post #7


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





Colega,ai dusmani?Ca prea e lovita ciudat si in asa fel sa nu se poata repara usor blink.gif ,nu se vede urma de cauciuc sau alta vopsea,cel putin din poze asta am vazut.Cel mai bine dai o tura pe la unele service-uri sa vezi preturi si vopseaua o procuri tu,si eu zic ca nu costa mai mult de 1.5 mil.reparatia........o sa trebuiasca vopsita toata aripa!Daca te duce mai mult,baga pe casco sau gaseste pe cineva care sa "te loveasca"in zona aia si faci reparatia pe asigurarea lui.......asta ca sa nu umbli la casco daca e o suma mai mica.


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 16 May 2005, 22:09
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Da si eu zic sa te duci la service si sa le pui pe casco sa nu te zgarcesti ca nu merita...Cam 5 mil iti ia ...si nu cred ca exista reducere la CASCO asa mare ...plus ca daia iti faci casco ...sa-l folosesti nu ca sa ai anu viitor reducere 100.000


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 16 May 2005, 22:57
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




QUOTE(Sony @ 16 May 2005, 21:16)
E preferabil sa o schimbi, deoarece asta, inevitabil, va capata chit daca o pastrezi.
*



Subscriu si eu la idee. Numai printr-un miracol poti scapa fara ciocan si chit. Fa tot posibilul sa o schimbi. E mai sanatos pentru o masina asa noua. Succes maxim !

P.S. Da' ce-a facut bai nene boul care ti-a lovit-o !? A dat cu capul in ea ??

This post has been edited by carman: 16 May 2005, 22:57


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hentiu
post 17 May 2005, 05:37
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 2 July 04
From: Timisoara




Inlocuit aripa fara discutii, Casco fara discutii. De aia exista Casco. Punct.


--------------------
Dacia Logan Ambition - TM-96-HEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 17 May 2005, 06:21
Post #11


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Politie>Casco>Service!
Si gata!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marafetu_80
post 17 May 2005, 06:51
Post #12


ZKR Power


Group: Members
Posts: 190
Joined: 17 November 04
From: Dr. Taberei Buc.




Si eu aqmgasit masina in parcare sgariata de un biciclist neatent pe ambele portiere si infundata pe nervuri , am fost la politie si acum astept sa ma duc la service , traiasca Casco.


--------------------
ZKR Egee 1.6MPI 2005/Preference
Beau ,beau , nu ma face sticla!!!!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fluc
post 17 May 2005, 07:42
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 11 November 04




Dusmani de care sa stiu nu am. Eu cred ca vreun dobitoc a vrut sa vada cat de rezistenta e tabla la logan.

Am vorbit cu un tinichigiu si a zis ca e posibil sa o indrepte. Da aparatoarea de la roti jos si o indreapta cu niste papuci de cauciuc. Exista insa riscul sa sara vopseaua si atunci am pus-o. Tb vopsita.

Referitor la CASCO am vb aseara cu agentul meu si mi-a zis ca la anu am o reducere de 15% din asigurare. Anul asta am platit 260 euro deci 15% - 40 euro. Daca mi-ar schimba aripa complet n-as ezita sa bag CASCO, dar mie frica, ca imi dau astia aripa jos si baga ciocane in ea si pe urma chit cat cuprinde.
Parca n-as vrea chit pe masina de pe acum.

Azi dupa masa sau maine dim ma duc pe la service sa vad ce zic astia. Sunt din Rm Valcea si de dealerul nostru de aici nu prea am auzit lucruri bune. Oricum incerc sa vad ce zice.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Albastru Egee VL-74-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marafetu_80
post 17 May 2005, 08:49
Post #14


ZKR Power


Group: Members
Posts: 190
Joined: 17 November 04
From: Dr. Taberei Buc.




Nu merita coane , pt 40 euro te trezesti peste cativa ani ca mai dai o caruta de bani , asta e si eu sunt in aceeasi postura , portiere indoite de un copil nesupravegheat care a vrut sa se creada Tony Hawk ,si nu ca mi-a zgariat vopseaua da . mi-a infundat si portierele exact pe nervura . mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif


--------------------
ZKR Egee 1.6MPI 2005/Preference
Beau ,beau , nu ma face sticla!!!!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 17 May 2005, 09:08
Post #15


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Fluc @ 17 May 2005, 06:42)
Referitor la CASCO am vb aseara cu agentul meu si mi-a zis ca la anu am o reducere de 15% din asigurare. Anul asta am platit 260 euro deci 15% - 40 euro.

Fii atent ca nu e chiar asa de mult. Ai reducere de 15% dar din suma pe care o vei plati cind expira contractul asta. Iar atunci suma totala va fi MAI MICA decit ai platit acum, deoarece valoarea masinii este mai mica. Eu spun ca vei plati cam 200 euro pentru anul viitor, iar 15% se aplica la cei 200 euro, nu la cit ai platit acum. Deci reducerea e mai mica de 40 euro daca nu folosesti casco.

Vezi sa nu ai cumva franciza la casco, pentru ca nu ai rezolvat mare lucru. Si daca tot folosesti casco, incearca sa schimbi aripa cu totul.

Bafta!


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Charlton
post 17 May 2005, 09:18
Post #16


ان سيارتي ك


Group: Members
Posts: 366
Joined: 18 February 05
From: Gugulania




Si eu mi-am gasit aripe stanga fata lovita clar de pumn , in parcare , dupa niste "investigatii" adica ceva banutii la aurolacii din parcare a-m aflat ca era tot un aurolac care nu era din zona.
De fapt tipul venea la masina , cerea 1000-5000 lei , nu-i dai , lovea cu pumnul sau cu piciorul in masina .
Mi-am adus aminte ca a venit si la mine sa ceara , nici nu apucasem sa ma dau jos din masina si a inceput sa traga de portiera , nu mi-a placut gestul si nici fata lui , era nou in zona.
El de fapt ai gonea pe ceilanti copiii care te ajutau sa-ti duci bagajele la masina contra unei sume de bani.
Asa ca m-au ajutat sa dau de individ , si cu ocazia asta i-am scapat de " concurenta", nu va spun ce "capace" a suportat individul .
M-am dus la un tinichigiu , mi-a demontat aparatoarea de plastic , si cu un lemn invelit intr-o carpa mi-a scos infundatura , se mai observa ceva dar vag , cost 200.000 lei.


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 / - CS-05-FUB
Batranul marinar cu alge in barba si scoici pe burta.
GPS...chinezarie da' bun.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 17 May 2005, 09:30
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




Pe mine m-a lovit cineva in pasajul rotii din spate dreapta si mi-a indoit aripa pe ambele parti ale unei ranforsari. De aceea, aripa are in mijlocul zgarieturii/infundarii o zona care nu este infundata.
La service au zis ca se indreapta cu un aparat "electric" si se revopseste toata aripa.
Credeti ca ar trebui sa cer schimbarea ei? E vorba de aripa din spate.... sad.gif

Adrian

This post has been edited by ady624: 17 May 2005, 10:02

Attached thumbnail(s)
photo.jpg ( Size: 138.16k ) Number of downloads: 410
photo2.jpg ( Size: 83.82k ) Number of downloads: 372


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fluc
post 17 May 2005, 09:49
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 11 November 04




Charlton zi si mie daca ai avut atins si dunga de la aripa. Mie acolo mie frica, ca o sa sara vopseaua.

MoneyTalks lamureste-ma cu o treaba. Eu am platit cam 3.8% din valoarea asigurata -aproape 7200. La anu voi plati tot 3.8% din valoarea asigurata? Dar valoarea asigurata scade, deci voi plati mai putin chiar daca am incidente?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Albastru Egee VL-74-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Charlton
post 17 May 2005, 10:05
Post #19


ان سيارتي ك


Group: Members
Posts: 366
Joined: 18 February 05
From: Gugulania




Da , la tine este putin mai complicat ca este partea de sus , la mine a fost c-am la mijloc , nu a ajuns la dunga .
Cand umblam sa-mi indrept aripa , niste prieteni mi-au spus ca exista si posibilitatea da aplicare a unei ventuze pe locul infundat, dar pana la urma mi-a rezolvat tinichigiul aripa , bineinteles a lucrat usor deoarece ai era frica sa nu sara vopseaua .


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 / - CS-05-FUB
Batranul marinar cu alge in barba si scoici pe burta.
GPS...chinezarie da' bun.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 17 May 2005, 10:11
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




Mie la IPSO mi-au spus ca pot indrepta tabla cu un aparat. Evident, cu ventuze si probabil o pompa ceva de presiune pentru a mentine ventuzele pe tablă, urmat de o tragere a tablei în exterior. După aceea se pune - au zis - un strat foarte fin de chit. Nu au voie să pună strat mai gros de nu știu cât... 1mm sau ceva asemănător. Ulterior se revopsește TOATĂ aripa. Șeful de acolo mi-a fost coleg de liceu. Tind să îl cred.

Mașina se va repara pe asigurarea ASIBAN a Oltcitului care m-a "împins".
Cei de la ASIBAN nu au vrut să-mi schimbe janta însă s-a rezolvat ușor după ce mi-au dat de la service hârtie că janta conține lipsă de material și nu se poate repara.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 17 May 2005, 12:07
Post #21


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Fluc @ 17 May 2005, 08:49)
MoneyTalks lamureste-ma cu o treaba. Eu am platit cam 3.8% din valoarea asigurata -aproape 7200.  La anu voi plati tot 3.8% din valoarea asigurata? Dar valoarea asigurata scade, deci voi plati mai putin chiar daca am incidente?

Procentul pe care il vei plati va fi tot de 3.8% (daca nu creste cumva, dar nu din cauza ca ai folosit casco) dar va fi la o valoare asigurata mai mica (scade valoarea masinii). Si la suma care rezulta iti aplica reducerea de 15% dar numai daca nu ai beneficiat de casco. Odata ce ai beneficiat de casco (fie si un singur leu), reducerea dispare (nu stiu daca maresc si procentul de asigurare) si o iei de la zero, ca si cum ai fi la primul casco. Reducerea dispare oricum numai de la reinnoirea contractului.

Intreaba-ti agentul de asigurare, te va lamuri mai bine.

Eu am folosit casco la vechea masina (schimbat parbriz si far crapate de pietricele de pe drum) si mi-am facut calculul asta. Mie mi-a meritat sa folosesc casco, deoarece suma pe care as fi platit-o ar fi fost mult mai mare decit reducerea pe care am pierdut-o.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 17 May 2005, 12:17
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




La Asirom valoarea asigurata evolueaza in felul urmator: in al doilea an 90%, al treilea an 80%, al patrulea an 70% si in al cincilea an 60%. Mai departe nu mai stiu.

This post has been edited by Sony: 17 May 2005, 12:17


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fluc
post 17 May 2005, 13:07
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 11 November 04




QUOTE(Sony @ 17 May 2005, 12:17)
La Asirom valoarea asigurata evolueaza in felul urmator: in al doilea an 90%, al treilea an 80%, al patrulea an 70% si in al cincilea an 60%. Mai departe nu mai stiu.
*


Intrebarea e procentul e acelasi?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Albastru Egee VL-74-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 17 May 2005, 13:16
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Te referi la procentul altei societati de asigurari? Cred ca cel mai bine e sa-l intrebi pe asybo2002 aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7921


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 17 May 2005, 13:20
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




Fluc, nu exista nicicum varianta sa scapi cu doar citeva sute de mii..cel putin 4-5 milioane te va costa povestea, asa cum au mai spus si ceilalti. Eu am avut 2 portiere si o aripa (spate) de vopsit (indreptat ff putin, dar trebuia revopsire) si a ajuns in prima faza 19,5 mil, apoi au mai "taiat" pina la vreo 14,5 mil..Asta dupa ce CASCO a zis ca tariful la manopera era mult prea mare.Precizez ca masina a fost facuta intr-un service de reprezentanta (nu Dacia)..


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 17 May 2005, 16:17
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




Oameni buni, în cazul meu ar trebui să cer schimbarea aripii spate? Știu că este o teroare să o schimbe pe toată și s-ar putea să fie mai bine să nu. Aveți poze mai sus. Aștept un răspuns, mulțumesc în avans.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B31AYZ
post 17 May 2005, 16:20
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 647
Joined: 1 April 04




QUOTE(ady624 @ 17 May 2005, 18:17)
Oameni buni, în cazul meu ar trebui să cer schimbarea aripii spate? Știu că este o teroare să o schimbe pe toată și s-ar putea să fie mai bine să nu. Aveți poze mai sus. Aștept un răspuns, mulțumesc în avans.
*



Daca exista sanse , mai bine o schimbi . Nu se merita chit pe masina noua .


--------------------
DACIA 1300 din 1980 - B31AYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 17 May 2005, 16:34
Post #28


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Dar sudura? Aaa se merita?


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 17 May 2005, 17:01
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Decat chit mai bine rugina peste vreo 2 ani! wink.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 17 May 2005, 17:11
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




Problema mare este că aripa spate nu se schimbă așa ușor... se decupează mult și mai rău, se sudează. Una este să pui un chit pe o suprafață bine degresată și alta este să pui aparatul de sudură. Am fost programat pe 30 la service și prietenul meu de acolo a zis că vreau să se repare, nu să se schimbe smile.gif

Care ar fi avantajele/dezavantajele chitului?
Rețineți că el mi-a arătat că nu are voie să încarce cu chit ci că trebuie să îndrepte și nu are voie să pună mult chit, au niște cote anume maximale... impuse de Renault.

Mulțumesc anticipat


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 18:32
Forum Renault