DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 9 10 11 12 13 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Montare conducte aer cald

danielliviu
post 14 Nov 2007, 10:08
Post #301


citesc mult si scriu putin...


Group: Members
Posts: 213
Joined: 2 August 06
From: Galati




@alexgame: stiu eu un dealer de unde iti poti lua.... dar nu in Galati. Daca vrei, eu o sa incerc zilele urmatoare cu niste furtun de protectie pentru cablurile electrice, dar trebuie sa mai gandesc un fel de "capac" pentru ele.
Plasticul de protectie am dat deja comanda si maine il am.

Stie cineva dimensiunile exacte ale gaurilor de aer de sub bord? Asta daca a masurat cineva inainte sa-si monteze conductele...


--------------------
Dacia Logan 2006, 1,4 MPI LAPL - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 15 Nov 2007, 10:54
Post #302


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Iti recomand furtune de evacuare de masina de spalat, si le introduci cite 2 intr-o izolatie de burete pentru tevi groase, gasesti dimensiunile dorite la magazine de materiale de constructii. Capetele care le introduci in aeroterma le bandajezi impreuna cu un scotch, sa nu se deplaseze unul fata de altul cind le infigi in gaura. De asemenea, se poate sa fie nevoie sa mai bagi putin burete pentru a inchide spatiile libere care ramin, (ma refer la imbinarea in aeroterma).
Poze nu prea am timp sa fac si sa pun, dar cred ca ai inteles ideea. Debitul nu este fantastic, dar este, si la un pret mai mult decit acceptabil, comparat cu tevile originale.

Succes!

This post has been edited by mario1980: 15 Nov 2007, 10:55


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Nov 2007, 11:03
Post #303


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Stai linistit, nici la alea de fabrica nu te da pe spate curentul.

This post has been edited by IRONICK: 15 Nov 2007, 11:03


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielliviu
post 15 Nov 2007, 11:24
Post #304


citesc mult si scriu putin...


Group: Members
Posts: 213
Joined: 2 August 06
From: Galati




eu ma gandeam la ceva de genul: capac de polistiren extrudat (pentru izolatii termice, ala verde...) taiat exact pe dimensiunea gurilor de aer, in care sa fac 2 orificii pentru furtunele care dus sub scaune. Intra fix, nu scapa aer pe langa, si nu mai trebuie izolat cu altceva. M-am interesat si rezista fara probleme la 90-100 grade, ca aerul ala nu poate avea mai mult. Dar ce diametru au furtunele pe care le-ai folosit? Merge ceva la 10-15 mm diam.?

Inca ceva: dadusem si eu comanda pentru masca fara compertiment de depozitare, ca cica era in jur de 30 lei. aseara, cand a venit am aflat noul pret: peste 120 lei. Am renuntat, pentru ca este exagerat. Stie cineva de unde pot lua la pretul vechi prin Galati - Braila - Tulcea sau Piatra Neamt? Zilele astea sunt pe drumuri si poate gasesc... Oricum, la 80 lei se gaseste masca pentru conducte cu tot cu compartiment de depozitare... asta daca nu au scumpit-o si pe asta.

LE: furtunele de protectie pentru cabluri electrice sunt si rezistente la foc, flexibile, si mai costa si 0,8 - 1 leu metrul...

This post has been edited by danielliviu: 15 Nov 2007, 11:26


--------------------
Dacia Logan 2006, 1,4 MPI LAPL - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 15 Nov 2007, 11:41
Post #305


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Mai membrana pe care o tai are deja doua gauri de diametru 10-15mm. Iti garantez ca n uiese aer pe acolo...Nu va mai chinuiti cu improvizatii ca nu merge. La conductele originale debitul de aer este satisfacator deabia pe treapta 3 de ventilatie.


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Nov 2007, 11:43
Post #306


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




O sa se sisizeze o usoara scadere a debitului pe cele doua aeratoare centrale dupa montarea conductelor.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielliviu
post 16 Nov 2007, 21:59
Post #307


citesc mult si scriu putin...


Group: Members
Posts: 213
Joined: 2 August 06
From: Galati




nu ma gandesc la un curent de aer prea puternic, dar conteaza mult o sursa de caldura..... Mai ales ca sunt sensibil la curent si folosesc des aeratoarele de la picioare.


--------------------
Dacia Logan 2006, 1,4 MPI LAPL - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielliviu
post 18 Nov 2007, 19:42
Post #308


citesc mult si scriu putin...


Group: Members
Posts: 213
Joined: 2 August 06
From: Galati




Tot eu continui..

Am desfacut si eu bordul si am masurat gaurile de acolo. Sunt ceva de genul 65 * 23 mm, putin rotunjite la colturi. Spatamana asta voi incerca sa finalizez lucrarea, in funtie de timpul liber pe care il am. Sper sa termin si sa fie o metoda ok de folosit pentru mai multi, cu minimalizarea costurilor.
In principiu, voi decupa forma din polistiren extrudat, in care fac trei gauri cu diametru 15mm. Acolo se introduc (putin fortat) furtunele pentru aer cald care vor duce sub scaune. Sa vad daca le pot monta fara sa dau la o parte mocheta, scaun, etc. Adica direct pe sub mocheta, ca loc este destul pentru 3 furtune mai subtiri. Sub scaun, voi incerca sa confectionez tot din polistiren extrudat un suport pentru furtune, in forma mochetei, astfel incat sa stea fixe si iesirile.
M-as mai gandi si sa nvelesc furtunele pe sub mocheta cu folie din aceea care se pune sub parchet, sa impiedic orice incercare de zgomote, zdranganeli si scartiituri.
Pareri?
Si in locul capacului de protectie cred ca voi pune o bucata de mocheta neagra(cauciucata eventual), decupata exact in forma si prinsa cu banda dubluadeziva pentru inceput (sau chiar cu suruburi, daca nu tine, dar nu cred ca va fi cazul)

Inca ceva pentru cei interesati: cam dificil de scos pentru prima data panoul central, mai ales ca nu aveam idee cum si mai era si intuneric (m-am ales si cu o vanataie la ochi...). A doua oara va fi mai simplu.

Atasez si o poza cu orificiile din aeroterma, dupa decuparea "capacului"



Attached thumbnail(s)
aeroterma.jpg ( Size: 47.65k ) Number of downloads: 1642


--------------------
Dacia Logan 2006, 1,4 MPI LAPL - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 24 Nov 2007, 15:45
Post #309


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




N-ai mai zis nimic, ai reusit?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 24 Nov 2007, 18:03
Post #310


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Cred ca vanataia aia inca mai lucreaza biggrin.gif


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielliviu
post 25 Nov 2007, 19:40
Post #311


citesc mult si scriu putin...


Group: Members
Posts: 213
Joined: 2 August 06
From: Galati




Momentan am fost si eu la munte cateva zile si n-am apucat sa mai fac nimic. Dar revin saptamana aceasta cu noutati. Promit.
Si vanataia a trecut deja...


--------------------
Dacia Logan 2006, 1,4 MPI LAPL - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 25 Nov 2007, 20:29
Post #312


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Cauta la bursa conducte...


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielliviu
post 30 Nov 2007, 20:28
Post #313


citesc mult si scriu putin...


Group: Members
Posts: 213
Joined: 2 August 06
From: Galati




Revin cu noutati

In sfarsit am reusit sa montez si eu incalzirea pentru pasagerii din spate. E destul de usor, a durat cam 2-3 ore. Nu am dat jos scaunele, nu am desfacut mocheta, doar am decupat (sau mai bine zis am spart) membrana care obtura gurile de aerisire.
Am folosit un furtun (pentru protectia cablurilor electrice) cu diametrul ales cam la ochi (cred ca 20 mm aprox). Sunt suficienti 6 m (pretul este de 0.7 lei/m), banda izoler si nelipsitul power tape. Am legat strans cu banda izoler 3 capete de furtun, din care unul de vreo 4 cm, inchis la capete (doar pentru fixare si etansare un gura de aerisire). Celelalte 2 furtune ajung sub scaune. Initial am vrut sa le duc pe toate 3 pana in spate, dar nu au incaput pe sub mocheta.
Nu am scos consola centrala (cea cu schimbatorul), dar am desfacut suruburile care o fixeaza, sa pot misca putin mocheta in laterale. Si nici nu am taiat mocheta pe mijloc.
Mai caut acum o solutie de a masca cat mai frumos sub scaune capetele conductelor. Cand coi mai avea putin timp, zilele astea.
Nici masca de sub bord nu am pus inca, si atat timp cat nu prea se vede nimic, nici nu cred ca voi pune prea curand. Mai repede iau un marker negru si colorez furtunele si atunci chiar nu se vor mai observa.

Mult succes!


--------------------
Dacia Logan 2006, 1,4 MPI LAPL - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 9 Oct 2008, 12:06
Post #314


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Ceva noutati?... Ca iarasi vine iarna... Cat mai sunt aceste conducte minunate prin targ la Vitan?

Si in Iasi / Piatra Neamt / Roman / Vaslui nu vinde / monteaza nimeni asa ceva?... Ori, in lipsa, vreo varianta "inlocuitoare"?...

This post has been edited by dacis: 10 Oct 2008, 08:01


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 3 Dec 2008, 20:26
Post #315


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Nici o noutate ?... Nimic, nimic ?...


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 4 Dec 2008, 10:15
Post #316


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Pai, am scris mai sus o varianta inlocuitoare: iti cumperi un furtun de evacuare de masina de spalat, il tai in 4, si pui impreuna cite 2 pentru fiecare parte...
Plus ca mufa de cauciuc de la aceste furtune, merge de minune, la modificat piulita de plastic ce tine roata de rezerva, in vederea intoarcerii sale. Se taie plasticul, cam pe la jumatatea conului, poate putin mai sus, se ia partea de jos, bagi cauciucul in ea, si o introduci in partea cealalta. Ai intors roata de rezerva si-ai strins-o cu piulita nou confectionata. Simplu.


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursachemihai
post 4 Dec 2008, 10:45
Post #317


dasda


Group: Members
Posts: 245
Joined: 23 September 07
From: aici




poze ceva?


--------------------
Logan berlina 2008 - bb33ddd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 4 Dec 2008, 11:08
Post #318


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Din pacate, acum nu pot, ca am schimbat intre timp masina la care pusesem conductele. Poze pot pune momentan, doar la roata de rezerva unde am utilizat mufa de cauciuc smile.gif dar nu cred ca asta voiai.
In principiu, dupa cum am spus, am folosit furtune pentru evacuare, de la masini de spalat. Le-am grupat cite 2 cu ajutorul unor "tevi" de burete, folosite pentru izolare termica in instalatii. Se gasesc prin orice magazin de materiale constructii. Am lasat putin mai lung buretele, pentru a fi oarecum estetic, desi nimeni nu se uita pe sub scaune... In dreptul aerotermei, le-am ancorat impreuna, cele 2 furtune, cu un scotch, pentru a fi mai usor de cuplat in locasul respectiv.

Este destul de simplu de facut, trebuie doar putina rabdare.


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 6 Dec 2008, 15:45
Post #319


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




eu am imbulinat-o am spart conducta de sub scaunul la sofer sad.gif se gasesc la set sau si separat ?


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 7 Dec 2008, 11:31
Post #320


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Zicea cineva ceva mai sus ceva de cautat la BURSA conductele cu pricina. Am cautat si nu am gasit. Este "ilegal" de pus un link?...


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 8 Dec 2008, 00:12
Post #321


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Nu-i ilegal, dar trebuie cautati userii care au, si in ultima vreme nu am vazut sa mai aiba asa ceva, dar poti sa-i intrebi pe cei care vand piese de Logan: ageana, adytt, silviu_79 ...


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 25 Mar 2009, 07:29
Post #322


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




Am facut si eu rost de conducte, problema e nu stiu cum se scoate imbracamintea de conducte. sad.gif Am vazut in niste poze ca are pe lateral un fel de braduti. Am tras de ea, nu foarte tare, dar parca e sudata. E vreo tehnica speciala sau trebuie sa trag pur si simplu mai tare? E model cu spatiu de depozitare.

This post has been edited by tkx: 25 Mar 2009, 07:38


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 25 Mar 2009, 09:57
Post #323


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Imbracaminte de conducte = consola centrala, nu? Plasticul ala de care se prinde husa schimbatorului, nu?

Bun. In primul rand, scoti spatiul de depozitare. El e prins in lateral cu cleme: tragi de lateralele lui. Apoi faci rost de o surubelnita torx 20 si o tubulara de 10. In zona scrumierei spate exista un capacel care ascunde un surub. Desfaci capacelul si surubul, apoi tragi de toata consola de la frana de mana inspre spate vreo 10cm (a trebuit sa faci asta pentru a avea acces la surubul de 10 al consolei schimbatorului). Desfaci surubul de 10. Desfaci cele 2 suruburi torx de sub scrumierele fata. Desfaci husa schimbatorului (e prinsa cu elastic). Gata.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 25 Mar 2009, 11:17
Post #324


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




DEci pe mine ma intereseaza sa scot spatiul de depozitare. Am tras de laterale dar nici gand sa iasa. Sa inteleg ca trebuie dat jos si plasticul cu scrumiera jos, sau iesa si fara?


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Mar 2009, 11:59
Post #325


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




spatiu de depozitare e prins in 2 bride (ca cele de la consola centrala cu comenzile de climatizare si butoanele), in parte de sub bord, cate una de fiecare parte. Baga mana prin spatele lui (sub torpedou, de ex) si o sa vezi despre ce e vorba.
Se scoate prin tragerea spre in afara (spre usi) a lateralelor pentru declipsarea din bord


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 25 Mar 2009, 12:46
Post #326


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




Multumesc! Saptamana viitoare ma apuc de ele. O sa incerc sa le montez fara sa demontez prea multe chestii (mi-e frica de ca mocheta n-o s-o mai pot aseza frumos).


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 7 Apr 2009, 07:20
Post #327


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




Intr-un final am montat ieri conductele. Mi-a luat cam 4 ore, asta pt am lucrat destul de incet. Intr-adevar partea cea mai grea a fost decupatul gaurilor din aeroterma. Aici m-am chinuit destul din cauza ca am mana mare si am lucrat tot timpul pe sub bord, chiar daca am dat jos consola centrala si am ridicat comanda climatizarii. Eu zic ca cine are mana mica, dar puternica si simtul gaurii dezvoltat poate lucra fara sa mai demonteze consola centrala.

Acum am doua nelamurii:
- am pus conductele lipite de tunelul central si apoi mocheta cu tot cu pasla peste ele si mi se pare ca sta cam umflata. trebuia sa le pun cumva intre mocheta si pasla?

- conducta din partea stanga nu s-a asezata bine pe gaura unde vine bradutul, am gresit eu ceva sau "de de la ei"?


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu 074
post 8 Aug 2009, 12:20
Post #328


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 22 August 07
From: MEDIAS




Azi mi-am montat si eu cunductele pe spate. Toata treaba a durat 3 ore. Nu stiu cum altii au putut sa monteze conductele fara sa demonteze scaunele sau cel putin suportul de la schimbator, ca mie mi s-a parut mult mai usor sa le demontez. Membranele de plastic le-am taiat cu un cutit cu varf in 15 min. Eu cred ca mi-a iesit bine lucrarea.Fotografii_0017.jpg ( Size: 398.22k ) Number of downloads: 1462
Fotografii_0017.jpg ( Size: 398.22k ) Number of downloads: 1462


Attached thumbnail(s)
Fotografii_0020.jpg ( Size: 467.75k ) Number of downloads: 1323
Fotografii_0024.jpg ( Size: 413.12k ) Number of downloads: 1371


--------------------
DACIA LOGAN 2006 PREFERENCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krle
post 1 Sep 2009, 00:08
Post #329


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 7 January 09
From: Belgrade, Serbia




usmerivacv.th.pngpolicacent1.th.png

Salutări de la Belgrad, Serbia. Aș instalat în Logan Laureate Pack mea aceste părți, dar nu sunt sigur care coduri.

Se face că aceste coduri?


1. 6001547204
2. 6001547203
3. 6001548047

Mulțumesc. Ne cerem scuze pentru erori în traducere folosind Google Translate.

Salut. Dragan.


--------------------
DACIA Logan Laureate Pack 1.4 09.2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 1 Sep 2009, 09:30
Post #330


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Salut, Dragan. Codurile sunt corecte.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 9 10 11 12 13 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 21:11
Forum Renault