DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> economizor benzina

diaconuliviu
post 22 Aug 2005, 13:48
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(danny27 @ 12 Aug 2005, 09:05)
[...], de la sectiunea de 0,20 cat are el normal l-am facut cu sectiunea de 0,18 (gaurica pe unde intre benzina), [...]
*


Care jiclor are diametru de 0,2 mm? sincer, niciunul, nu la Dacia.
Te referi totusi la gaura laterala a supapei de admisie in pompa de repriza? Daca da, prin micsorarea ei ai micsorat debitul benzinei refulate in CNC, deci o cantitate de benzina mai mare la "sprit", asta ar fi consum marit.
Totusi, de care jiclor vorbesti?


Referitor la EEBIO:
La frina de motor prelunga se usuca galeria si se opreste motorul; la mers normal, datorita suprimarii benzinei pe traseul relanti apare o "cadere" a turatiei sub cea de relanti si apoi revenirea sa-pentru asta -ideea a venit de la RIon - am defiletat si surubul original de amestec jumatate de tura, efectul se diminueaza, chiar poate disparea; evident, economia nu mai e aceeasi. Daca inveti modul de reactie EEBIO se poate conduce in siguranta cu ea. Frina de motor datorita lipsei benzinei devine mai eficienta (suporta grade de comparatie? unsure.gif ).

Am incercat sa scot EEBIO si sa folosesc numai supapa economizor folosita prin '86 la Dacia - consumul e cam 6%, deci mai mare un pic, dar nu mai apare fenomenul de oprire in frina de motor, dar nici frina nu mai e la fel ca in cazul EEBIO.


This post has been edited by diaconuliviu: 22 Aug 2005, 14:39


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danny27
post 26 Aug 2005, 08:41
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 9 August 05




QUOTE(diaconuliviu @ 22 Aug 2005, 14:48)
Care jiclor are diametru de 0,2 mm? sincer, niciunul, nu la Dacia.
Te referi totusi la gaura laterala a supapei de admisie in pompa de repriza? Daca da, prin micsorarea ei ai micsorat debitul benzinei refulate in CNC, deci o cantitate de benzina mai mare la "sprit", asta ar fi consum marit.
Totusi, de care jiclor vorbesti?
Referitor la EEBIO:
La frina de motor prelunga se usuca galeria si se opreste motorul; la mers normal, datorita suprimarii benzinei pe traseul relanti apare o "cadere" a turatiei sub cea de relanti si apoi revenirea sa-pentru asta -ideea a venit de la RIon - am defiletat si surubul original de amestec jumatate de tura, efectul se diminueaza, chiar poate disparea; evident, economia nu mai e aceeasi. Daca inveti modul  de reactie EEBIO se poate conduce in siguranta cu ea.  Frina de motor datorita lipsei benzinei devine mai eficienta (suporta grade de comparatie? unsure.gif ).

Am incercat sa scot EEBIO si sa folosesc numai supapa economizor folosita prin '86 la Dacia - consumul e cam 6%, deci mai mare un pic, dar nu mai apare fenomenul de oprire in frina de motor, dar nici frina nu mai e la fel ca in cazul EEBIO.
*



ref la jigler: este un jigler din camera carburatorului unde se afla si plutitorul acela, nu sunt inginer de meserie asa ca scuza-ma daca nu folosesc un limbaj adecvat este un jigler mic cu filet pe tot corpul lui este mic si se insurubeaza undeva jos in camera, mai multe nu stiu sa iti spun, dar functioneaza foarte bine...


--------------------
Dacia 1310L - B-79-CYD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 26 Aug 2005, 09:54
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(danny27 @ 26 Aug 2005, 08:41)
ref la jigler: este un jigler din camera carburatorului unde se afla si plutitorul acela, [...] este un jigler mic cu filet pe tot corpul lui este mic si se insurubeaza undeva jos in camera, mai multe nu stiu sa iti spun, dar functioneaza foarte bine...
*


Niciunul nu are filet pe TOT corpul. Este unul montat pe centrul CNC, inclinat si unul vertical.
Cel inclinat este cel principal si are 1,35 mm(pt 1300 cmc) sau 1,20 (pentru 1200 cmc) sau 1,40 (pentru 1400 cmc, unele)
Celalalt este supapa de admisie a pompei de spritz.
Daca ai avut de 1,20 mm probabil aveai deja economic. Facindu-l 1,18 (ce spiral si ce masina de gaurit a folosit nenea?) l-ai gituit mai tare. Oare nu da in nas?

Si postez si economizorul facut de cei de la AR Pitesti.

This post has been edited by diaconuliviu: 26 Aug 2005, 10:40

Attached thumbnail(s)
economizor_11.jpg ( Size: 338.8k ) Number of downloads: 2141
economizor_22.jpg ( Size: 293.16k ) Number of downloads: 1930


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 29 Aug 2005, 12:05
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(diaconuliviu @ 26 Aug 2005, 09:54)
Niciunul nu are filet pe TOT corpul. Este unul montat pe centrul  CNC,  inclinat si unul vertical.
Cel inclinat este cel principal si are 1,35 mm(pt 1300 cmc)  sau 1,20 (pentru 1200 cmc)  sau 1,40 (pentru 1400 cmc, unele)
Celalalt este supapa de admisie a pompei de spritz.
Daca ai avut de 1,20 mm probabil aveai deja economic. Facindu-l 1,18 (ce spiral si ce masina de gaurit a folosit nenea?) l-ai gituit mai tare. Oare nu da in nas?

Si postez si economizorul facut de cei de la AR Pitesti.
*



"Curiozitatea a omorat pisica!"
Singurul care stia chestia asta infiletata pe tot corpul era von Diesel si zice gurile rele ca se indrepta spre America la bordul unui transatlantic cand a disparut pentru TOTDEAUNA !


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 30 Aug 2005, 19:23
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Prin bunavointa lui "mihai1677" am scanat materialul adus de el (multumim !), aferent economizorului cu supapa (tehnium nr.1 1980).

Attached thumbnail(s)
ECONOMIZOR.JPG ( Size: 645.65k ) Number of downloads: 2092


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 2 Sep 2005, 13:12
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Prin bunavointa lui "argon" un link spre varianta de teu economizor straina (in curs de omologare) sau altfel spus "cum se poate vinde un produs de 13.000 lei vechi cu mult mai mult ! ;"

http://www.ecotekplc.com/fitting_instructions.htm


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unul
post 11 Sep 2005, 00:18
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 September 05




salut tuturor.
ma intereseaza si pe mine dispozitivul EEBIO chiar am unul si nu stiu cum sa-l montez. am inteles ceva de 1 flansa, eu nu am asa ceva. sau de o electrosupapa.......
va rog, ajutati-ma cu niste informatii
multumesc


--------------------
Dacia 1300 - b 23 der
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unul
post 11 Sep 2005, 00:19
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 September 05




si apropo, cum pot sa montez acea electrosupapa in locul juclorului de relanti?


--------------------
Dacia 1300 - b 23 der
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 11 Sep 2005, 16:21
Post #129


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Join the club...
Vezi ca diaconliviu stie ce si cum.Intreaba-l pe el.Oricum, primul lucru care trebuie facut este sa iti iei o electrosupapa.Costa cam 150.000 de la SH.
In rest, si eu trebuie sa mi-l pun sapt asta.Poate ne intalnim, am inteles ca dispozitivul e super.


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danny27
post 16 Sep 2005, 16:40
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 9 August 05




QUOTE(diaconuliviu @ 26 Aug 2005, 10:54)
Niciunul nu are filet pe TOT corpul. Este unul montat pe centrul  CNC,  inclinat si unul vertical.
Cel inclinat este cel principal si are 1,35 mm(pt 1300 cmc)  sau 1,20 (pentru 1200 cmc)  sau 1,40 (pentru 1400 cmc, unele)
Celalalt este supapa de admisie a pompei de spritz.
Daca ai avut de 1,20 mm probabil aveai deja economic. Facindu-l 1,18 (ce spiral si ce masina de gaurit a folosit nenea?) l-ai gituit mai tare. Oare nu da in nas?

Si postez si economizorul facut de cei de la AR Pitesti.
*


va stau la dispozitie cu masinuta mea cu tot sa va uitati voi cei care va pricepeti foarte bine la aceste chestii ingineresti si sa imi dati verdictul daca ce a facut omul a facut bine sau nu, oricum eu sunt super multumit de consumul meu, poate ca nici eu nu sunt alergator de cursa lunga si merg normal, dar...poate va voi convinge pe viu


--------------------
Dacia 1310L - B-79-CYD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 20 Sep 2005, 08:28
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




@unul
Daca vrei sa construiesti EEBIO, iti trimit schema; lasa o adresa de mail. Daca vrei sa cumperi, era cineva care vindea asa ceva. Parca si DodoBird povestea de una bucata.
In oricare dintre cazuri, va trebui sa iei legatura cu baiatul pentru a lua de la el macar flansa de adaptare, n-am vazut in alte parti.
Electrovalva se gaseste si la 120.000 NOUA, de NOVA, cica. Partea aiurea la cele tip nou e ca nu se mai poate umbla la acea supapa ac si "port-jiclorul" din alama ca la cele vechi-cei care au tip vechi, de Oltcit, stiu ce vorbesc.

De adaptat in locul portjiclorului de relanti, mai greu si nerecomandat; eu unul NU AS FACE ASTA! si nu tip, e un sfat. Jiclorul de relanti e la oarecare distanta de galerie (mica dar conteaza rolleyes.gif ) Tendinta de dat in nas va fi de neevitat in cazul asta. Am mai explicat asta pe undeva. Daca vrei cauta si ce nu intelegi, intrebi.

This post has been edited by diaconuliviu: 20 Sep 2005, 08:29


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unul
post 21 Sep 2005, 09:55
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 September 05




QUOTE(diaconuliviu @ 20 Sep 2005, 08:28)
@unul
Daca vrei sa construiesti EEBIO, iti trimit schema; lasa o adresa de mail. Daca vrei sa cumperi, era cineva care vindea asa ceva. Parca si DodoBird povestea de una bucata.
In oricare dintre cazuri, va trebui sa iei legatura cu baiatul pentru a lua de la el macar flansa de adaptare, n-am vazut in alte parti.
Electrovalva se gaseste si la 120.000 NOUA, de NOVA, cica. Partea aiurea la cele tip nou e ca nu se mai poate umbla la acea supapa ac si "port-jiclorul" din alama ca la cele vechi-cei care au tip vechi, de Oltcit, stiu ce vorbesc.

De adaptat in locul portjiclorului de relanti, mai greu si nerecomandat; eu unul NU AS  FACE ASTA! si nu tip, e un sfat. Jiclorul de relanti e la oarecare distanta de galerie (mica dar conteaza rolleyes.gif ) Tendinta de dat in nas va fi  de neevitat in cazul asta. Am mai explicat asta pe undeva. Daca vrei cauta si ce nu intelegi, intrebi.
*



ai putea sa pui niste poze cu acea flansa? si poate niste explicatii despre modul de functionare....
multumesc


--------------------
Dacia 1300 - b 23 der
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 21 Sep 2005, 10:27
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(unul @ 21 Sep 2005, 09:55)
ai putea sa pui niste poze cu acea flansa? si poate niste explicatii despre modul de functionare....
multumesc
*


Sorry, nu am poze cu ea; poate cineva a fotografiat-o si are. Oricum, s-o manufacturezi nu prea ai sanse. Pe linga stuturile clasice unei flanse de Dacia mai are un stut filetat pentru electrovalva, unul pentru surubul de amestec si un canal pentru amestec-va trbui sa scoti un dop tehnologic din carburatorul Carfil, de pe talpa lui, exact sub surubul de amestec clasic, si sa gauresti garniturile din clingherit si cala din textolit. O sa incerc sa fac niste schite.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 20 Nov 2005, 19:42
Post #134


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




QUOTE(unul @ 21 Sep 2005, 09:55)
ai putea sa pui niste poze cu acea flansa? si poate niste explicatii despre modul de functionare....
multumesc
*



ma intereseaza si pe mine cum se monteaza electrovalva in flansa si practic cum taie alimentarea.

multumesc


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 21 Nov 2005, 15:41
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Electrovalva in flansa se infileteaza pur si simplu. ar trebui ca valva sa aiba pe capat o saiba oala si o garnitura din cauciuc, alea ajuta la etansarea externa iar "jiclorul" va etansa pe fund; atentie la cit stringi, flansa e din aliaj din Al, moale.
de montat restul ti-am dat pe MP.
Si aici e explicat destul de bine. da o cautare pe forum, s-a scris...

This post has been edited by diaconuliviu: 21 Nov 2005, 15:51


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 21 Nov 2005, 21:11
Post #136


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




ok. am vazut ca de vineri se incalzeste vremea si trec la fapte.

multumesc


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsa_ro
post 2 Dec 2005, 21:20
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 23 September 04
From: Baia Mare




QUOTE(diaconuliviu @ 26 Aug 2005, 10:54)
Niciunul nu are filet pe TOT corpul. Este unul montat pe centrul  CNC,  inclinat si unul vertical.
Cel inclinat este cel principal si are 1,35 mm(pt 1300 cmc)  sau 1,20 (pentru 1200 cmc)  sau 1,40 (pentru 1400 cmc, unele)
Celalalt este supapa de admisie a pompei de spritz.
Daca ai avut de 1,20 mm probabil aveai deja economic. Facindu-l 1,18 (ce spiral si ce masina de gaurit a folosit nenea?) l-ai gituit mai tare. Oare nu da in nas?

Si postez si economizorul facut de cei de la AR Pitesti.
*




Salutare din nou. Foarte instructiv tot ce am citit mai sus. As avea si eu niste intrebari. Dupa tot ce am citit, m-am gandit sa fac niste poze la ceea ce aveam eu de mult pe-acasa, poate ma lamureste careva care-i treaba.
Am avut si eu de mai demult un economizor cumparat de ai mei facut de Electromagnetica, avea si un modul electronic ce se lega undeva, dar nu stiu unde(prospectul nu il am). Mi-a mai ramas o piesa ce venea sub carburator impreuna cu o electrosupapa. Nu stiu cat de completa e piesa per ansamblu. Am si o fotografie cu piesa desfacuta. Partea electronica am recuperat-o de undeva din adancimea camarii, piesele sunt incomplete, le-am folosit la primele experimente de-a mele in ale electronicii. smile.gif Ideea este urmatoare: Are careva schema electronica a ansamblului respectiv sa pot eventual sa repun piesele cum au fost, eventual prospectul produsului. Si 2: Merita? smile.gif
Merci mult! Atasez imaginile, dar imi cer scuze ca nu sunt prea clare, oricum se poate vedea despre ce e vb:

(cum Dreq bag attachment.. parca mai inainte tot ma impiedicam de butonul respectiv, acuma numa nu mai dau de optiunea asta nicaieri. Sau nu e activa aici? mad.gif )

Nu gasesc nimic sa ma ajute!

Nici o sansa. Data viitoare upload-ul! post-336-1110552439.gif gun3.gif

This post has been edited by gsa_ro: 2 Dec 2005, 21:50


--------------------
Serghey
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 2 Dec 2005, 22:16
Post #138


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




Abia mi-am montat un economizor din asta. Nu stiu inca ce economie am facut mai ales ca toata povestea m-a costat fix 810.000.

Am vrut sa-ti trimit niste fisiere pe PM dar nu stiu de unde atasez.


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsa_ro
post 2 Dec 2005, 22:26
Post #139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 23 September 04
From: Baia Mare




QUOTE(parpanel @ 2 Dec 2005, 23:16)
Abia mi-am montat un economizor din asta. Nu stiu inca ce economie am facut mai ales ca toata povestea m-a costat fix 810.000.

Am vrut sa-ti trimit niste fisiere pe PM dar nu stiu de unde atasez.
*




Merci de intentie, nici eu nu am reusit, am citit pe undeva ca numai daca admin-ul vrea poate aparea butonul de attachment. Probabil o fi avand ceva probleme cu spatiul disponibil. Cine stie? Pana la urma am gsit o solutie provizorie: am incarcat una dintre poze ca avatar. Montarea dispozitivului ai facut-o singur? E greu? Ai folosit si modulul acela electronic si tot? (ca am citit parca ca se poate si fara modificat...)
Daca ai cumva schema si/sau prospectul, te rog frumos sa il trimitzi pe gsa_ro@yahoo.com !!
Merci!
P.S. Postam aici tot daca se putea, sa impartasim si cu altii, dar se pare ca e imposibil, cel putin deocamdata!

This post has been edited by gsa_ro: 2 Dec 2005, 22:29


--------------------
Serghey
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 2 Dec 2005, 23:16
Post #140


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




Instructiunile de montare le-am primit de la diaconuliviu. Sper sa te descurci cu ce ti-am trimis pe mail.

Succes


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 5 Dec 2005, 11:03
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(parpanel @ 2 Dec 2005, 23:16)
Instructiunile de montare le-am primit de la diaconuliviu. Sper sa te descurci cu ce ti-am trimis pe mail.

Succes
*


Iar schema electronica e chiar la subiectul asta, la pagina 1; asta ca ai spus ca ai decompletat de prin montaj.

This post has been edited by diaconuliviu: 5 Dec 2005, 13:19


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Dec 2005, 16:36
Post #142


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




In primul rand se numeste jiclor sau la plural jicloare. Orice economizor de benzina va duce la scadera performanteleor motorului (mai putin magnetul de neodynium pe conducta de benzina , dar asta nici consumul nu-l reduce) . Daca erau bune de ceva economizoarele astea (si se pare ca sunt vreo 20 de patente la Osim) le implementa vreun producator in productia de serie (oare de ce nu s-a intamplat asta). Sincer cred ca e pacat sa duci Dacia din 55 CP cat are ea la 44 CP doar pentru a economisi 0.25l la 100 km.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsa_ro
post 5 Dec 2005, 19:05
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 23 September 04
From: Baia Mare




QUOTE(einstein1984 @ 5 Dec 2005, 17:36)
In primul rand se numeste jiclor sau la plural jicloare. Orice economizor de benzina va duce la scadera performanteleor motorului (mai putin magnetul de neodynium pe conducta de benzina , dar asta nici consumul nu-l reduce) . Daca erau bune de ceva economizoarele astea (si se pare ca sunt vreo 20 de patente la Osim) le implementa vreun producator in productia de serie (oare de ce nu s-a intamplat asta). Sincer cred ca e pacat sa duci Dacia din 55 CP cat are ea la 44 CP doar pentru a economisi 0.25l la 100 km.
*



Corect! Vad ca stii una alta despre Jicloare si probabil stii si despre electrosupape. In cazul economizorului e o electrosupapa normal deschisa, care la actionarea electrica, se inchide. Chestia ce am observat-o e ca acea gaura, pe care tija actionata electric o inchide sau o deschide, nu duce NICAIERI. In plus, in corpul supapei nu intra alte "canale" sau canalicule sau asa ceva. Intrebarea mea e: daca supapa respectiva intrduce aer de undeva, de unde il ia, avand in vedere ca SINGURA cale de acces cu exteriorul a camerei realizata de supapa plus canalul pe unde intra tija - e tocmai acel orificiu pe care il inchide si-l deschide?! Mi se pare foarte ciudata chestia. Rog pe cineva sa ma lamureasca! Deci eu deschid si inchid un orificiu ce nu are nici o alta cale de comunicare cu o alta gaura sau o alta cavitate. Care e shpilul?
Si mai am o ontrebare, asta fiind in legatura cu chestia ce ai afirmat-o mai sus, care mi se pare cat se poate de adevarata: Ce parere ai despre preincalzirea benzinei inainte de a intra in carburator? Ca in ceea ce priveste modalitatile de economie combustibil, le-ai etichetat, totusi sa nu uitam ca sunt oameni care obtin 5,5% in afara cu asemenea manevre, e drept nu toti ajung la rezultate asemanatoare. Merci!
Pentru Diaconu: Mai exista pe montajul meu un condensator marcat pe placa originala C3 situat intre pin 8 al CI 555 si masa. In schema nu apare, dar in poza cu cablajul vedere de sus din prospect apare in aceeasi pozitie. De ce nu apare condensatorul in schema? Ce valoare are C3-ul acela?
Merci!
Numai bine!

This post has been edited by gsa_ro: 5 Dec 2005, 23:23


--------------------
Serghey
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Dec 2005, 19:32
Post #144


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Din moment ce incalzirea benzinei nu este folosita pe nici un model de care sa fi auzit eu (ca echipament original, montat de producator), prefer sa fiu rezervat in ce priveste utilitatea si siguranta metodei. Mergand intr-un anumit fel, o dacie corect reglata poate consuma 5.5% (dar nu cred ca va depasi 60km/h).
Cuma ma spus mai sus, exista minim 20 de tipuri economizoare de benzina. Asta descris de tine ar putea fi la fel de fals ca cel cu magnetul. Cei 800 000 de lei cheltuiti pe economizor poate ar fi fost mai bine dati pe benzina.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Dec 2005, 19:45
Post #145


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(einstein1984 @ 5 Dec 2005, 16:36)
Sincer cred ca e pacat sa duci Dacia din 55 CP cat are ea la 44 CP doar pentru a economisi 0.25l la 100 km.
*




depinde de Dacie..a mea are 62 CP, si stai linistit ca nu se pierd atatia cai cat sustii tu...dar de economisit se economiseste sigur mult mai mult decat spui...


QUOTE
Mergand intr-un anumit fel, o dacie corect reglata poate consuma 5.5% (dar nu cred ca va depasi 60km/h).


Ca sa realizezi ce zici ar trebui sa fie intr-a cincea pe la maxim 1500 de ture...cea ce practic e imposibil...trebuie sa fie drumul perfect drept fara trafic si masina fara incarcatura...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsa_ro
post 5 Dec 2005, 23:57
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 23 September 04
From: Baia Mare




QUOTE(einstein1984 @ 5 Dec 2005, 20:32)
Din moment ce incalzirea benzinei nu este folosita pe nici un model de care sa fi auzit eu (ca echipament original, montat de producator), prefer sa fiu rezervat in ce priveste utilitatea si siguranta metodei. Mergand intr-un anumit fel, o dacie corect reglata poate consuma 5.5% (dar nu cred ca va depasi 60km/h).
Cuma ma spus mai sus, exista minim 20 de tipuri economizoare de benzina. Asta descris de tine ar putea fi la fel de fals ca cel cu magnetul. Cei 800 000 de lei cheltuiti pe economizor poate ar fi fost mai bine dati pe benzina.
*




PREincalzirea benzinei se foloseste din cate am citit pe forum pe mai multe modele auto, zicea cineva ca si pe Daciile pentru export mai demult se foloseau cateva spire de conducta pe langa galerie!! (ceea ce si mie mi se pare periculos) Eu insa, marturisesc ca nu am vazut cu ochii mei un astfel de sistem. ORICUM benzina atinge un anumit grad de preincalzire inca din momentul in care intra in carburator, carburatorul fiind incalzit de blocul motor.
"Mergand numai intr-un anumit fel" dupa cum spui tu, normal ca nu o sa schimbam niciodata nimic, dar sa stii ca lucrurile se schimba si asta foarte repede. Toata lumea a auzit deja de carburatoarele cu consum foarte redus de combustibil, ca sa nu mai vorbim de motorul pe apa. Deci se poate face economie.
Ideea e sa se caute pe calea corecta.
Cum e cel cu magnet? Nu am auzit nimic de principiul de functionare pana acum.
In principal ai dreptate, ar fi mai bine dati pe benzina cei 800k lei. Dar cine incearca diferite posibilitati, merita toata consideratia, cel putin din partea mea. Fiindca ei cel putin incearca sa schimbe ceva. Majoritatea pentru aceea sunt pe acest forum.
Respect!
Ah, si EEBIO il aveam "din clasa a 4-a". Nu am dat nimic pe el.

This post has been edited by gsa_ro: 6 Dec 2005, 00:00


--------------------
Serghey
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 6 Dec 2005, 14:35
Post #147


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




Cu 800.000 lei pui aproximativ 25 l de benzina si macar 1 l la suta de km sigur se economiseste. Teoretic amortizezi investitia cam in 2500 km pe care eu ii fac cam in 2 luni. Deci....? cool.gif


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 6 Dec 2005, 15:11
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(einstein1984 @ 5 Dec 2005, 19:32)
[...] Mergand intr-un anumit fel, o dacie corect reglata poate consuma 5.5% (dar nu cred ca va depasi 60km/h).
[...] Asta descris de tine ar putea fi la fel de fals ca cel cu magnetul. [...]
*


Domnu', eu merg cu 110-120 maximum. Si urca pina acolo. In localitati blush.gif cu
50- 60 (la intrarea in Codlea dinspre Brasov, unde au pus "radar suspendat" aveam 57).
Pe 310 km (M.Ciuc-Rm.VL) cu plin in M.Ciuc si iar plin in Rm.VL, si cu Dacia incarcata au "iesit" 16,58 l;si asta cu viteza variabila, dupa situatia impusa de traseu; dedu consumul.

Si asta cu UIS manufacturat, "elica" modificata si EEBIO-montajul de care se vorbeste.

Acel montaj nu face altceva decit INCHIDE accesul benzinei pe traseul de relanti in cazul frinelor de motor. Adica la turatii ale motorului peste 1400-1500 rpm atunci cind clapeta e inchisa. de ce ar trebui folosita frina de motor? Sint "n" motive pe care banuiesc ca le stii. Cita benzina "suge" motorul pe traseul de relanti in frina de motor? Aproximativ [Consum relant]i x [turatia in frina] / [turatia de relanti], deci de [turatia in frina] / [turatia de relanti] ori mai mult decit la relanti. Tocmai aceasta cantitate e suprimata. Asta pe linga efectul frinei de motor superior in cazul asta, intrucit in motor nu mai arde nimic in acele momente, poate doar benzina de pe peretii galeriei, inerenta dealtfel.

@ gsa_ro:
1. acel condensator s-a pus in montaj pentru deparazitarea circuitelor integrate. E bine sa pui 10-100 nF direct pe pinii "+" si "masa" ai ambelor integrate, asa cum ai tu.
2. priveste bine acea flansa; ai un orificiu filetat pentru valva, unul tot filetat pentru surub-ac (cel de amestec cu arc), un orificiu de 2 mm in "prelungirea" celui de valva (care debuseaza in galerie) si, in zona orificiului surubului -ac PE FATA SUPERIOARA ai inca un orificiu de 4 mm. Sufla prin el si vei vedea ca o sa comunice cu celelalte orificii de care am vorbit. Parpanel iti trimisese ce i-am explicat, acolo scria "ce si cum".
Tu trebuie sa scoti un dop tehnologic din talpa carburatorului-exact cel de sub surubul de amestec din carburator-si sa gauresti in acel loc si garnitura-cala spre a permite amestecului relanti sa patrunda in flansa cu valva. Vei stringe la maxim surubul ac din carburator si vei face reglajul cu cel din flansa; eventual poti desface pe cel din carburator max. 1/2 tura pentru a diminua eventualul fenomen de "cadere" a turatiei la revenirea alimentarii valvei-o sa stii despre ce vorbesc la probe.

Bafta.

This post has been edited by diaconuliviu: 6 Dec 2005, 15:15


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsa_ro
post 7 Dec 2005, 14:29
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 23 September 04
From: Baia Mare




QUOTE(diaconuliviu @ 6 Dec 2005, 16:11)
Domnu', eu merg cu 110-120 maximum. Si urca pina acolo. In localitati  blush.gif  cu
50- 60 (la intrarea in Codlea dinspre Brasov, unde au pus "radar suspendat" aveam 57).
Pe 310 km (M.Ciuc-Rm.VL) cu plin in M.Ciuc si iar plin in Rm.VL, si cu Dacia incarcata au "iesit" 16,58 l;si asta cu viteza variabila, dupa situatia impusa de traseu;  dedu consumul.

Si asta cu UIS manufacturat, "elica" modificata si EEBIO-montajul de care se vorbeste.

Acel montaj nu face altceva decit INCHIDE accesul benzinei pe traseul de relanti in cazul frinelor de motor. Adica la turatii ale motorului peste 1400-1500 rpm atunci cind clapeta e inchisa. de ce ar trebui folosita frina de motor? Sint "n" motive pe care banuiesc ca le stii. Cita benzina "suge" motorul pe traseul de relanti in frina de motor? Aproximativ [Consum relant]i x [turatia in frina] / [turatia de relanti], deci de [turatia in frina] / [turatia de relanti] ori mai mult decit la relanti. Tocmai aceasta cantitate e suprimata. Asta pe linga efectul frinei de motor superior in cazul asta, intrucit in motor nu mai arde nimic in acele momente, poate doar benzina de pe peretii galeriei, inerenta dealtfel.

@ gsa_ro:
1. acel condensator s-a pus in montaj pentru deparazitarea circuitelor integrate. E bine sa pui 10-100 nF direct pe pinii "+" si "masa" ai ambelor integrate, asa cum ai tu.
2. priveste bine acea flansa; ai un orificiu filetat pentru valva, unul tot filetat pentru surub-ac (cel de amestec cu arc), un orificiu de 2 mm in "prelungirea" celui de valva (care debuseaza in galerie) si, in zona orificiului surubului -ac PE FATA SUPERIOARA ai inca un orificiu de 4 mm. Sufla prin el si vei vedea ca o sa comunice cu celelalte orificii de care am vorbit. Parpanel iti trimisese ce i-am explicat, acolo scria "ce si cum".
Tu trebuie sa scoti un dop tehnologic din talpa carburatorului-exact cel de sub surubul de amestec din carburator-si sa gauresti in acel loc si garnitura-cala spre a permite amestecului relanti sa patrunda in flansa cu valva. Vei stringe la maxim surubul ac din carburator si vei face reglajul cu cel din flansa; eventual poti desface pe cel din carburator max. 1/2 tura pentru a diminua eventualul fenomen de "cadere" a turatiei la revenirea alimentarii valvei-o sa stii despre ce vorbesc la probe.

Bafta.
*



Salut! Merci de reply. Deci e condensatorul de decuplare. Acuma am aflat. Trebuia sa-mi fi dat seama. Eu o sa-l pun de 0,1uF. In ceea ce priveste supapa, o sa reexaminez acasa problema. Totusi, cand m-am uitat ultima data, nu parea ca ar comunica cu nici un altfel de orificiu. Dopul din carburator am sa il scot, nu e pb. Revin cu noi comentarii cand reexaminez piesa.Mi-am amintit ca am suflat prin orificiul cu surubul pt amestec, am tinut inchis orificiul de deasupra flansei, dar NU comunica cu nimic din partea supapei. La sigur!!! Poate mai tre sa dau eu ceva gaura pe undeva...
Numai bine!

This post has been edited by gsa_ro: 7 Dec 2005, 15:48


--------------------
Serghey
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Dec 2005, 15:49
Post #150


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu vazusem ce era EEBIO, ca ala chiar e bun de ceva. Dar daca ai injectie ce economizor ii mai pui? Magnetul de neodynium cica "aranja moleculele" benzinei ca sa arda mai bine. Alchimie moderna, nu face nimic. Elicea aceea ar putea produce un vartej de aer care amestecamai bine benzina cu aerul dar introduce o restrictie pe traseul de aspiratie. Repet, ce nu e produs in serie de un producator de autovehicule probabil nu merita.
Daca ma ajuti sa construim motorul cu apa si sa il lansam in productie pentru echiparea berlinelor ne umplem de bani. Pana atunci ramanem cu vise.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 09:46
Forum Renault