DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

43 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rugina in praguri si aripi spate

andrew14_maverick
post 11 Feb 2009, 20:39
Post #61


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Eu am retusat la aripa stanga spate si a iesit foarte bine. La mine culoarea nu prea a fost problema fiindca e rosie. A fost vopsit cu spray-ul. Nu prea se vede vreo diferenta. In schimb, la hayon n-a iesit chiar asa bine. Aveam eleron si era spart, asa ca l-am dat jos ai am astupat gaurile. Se cam observa diferenta intre vopseaua veche si cea noua de la spray.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Feb 2009, 08:53
Post #62


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(vladutz_sb @ 10 Feb 2009, 17:13)
pihhhh.... am dat si eu astazi mocheta de la oale , sa vad ce e acolo si am niste pete de rugina...................................... sad.gif

<span class='edit'>10 Feb 2009, 17:44:</span>
am facut si niste poze ....  sad.gif  sad.gif  sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif  cu un telefon tongue.gif

<span class='edit'>10 Feb 2009, 22:36:</span>
e urgenta operatia?  laugh.gif
*


Pai nu ar fii cazul sa mai stai, Cum da caldura trebuie sa te apuci sa le repari. Tiesto avea pragurile dezintegrate de mama nataura si tot le-a reparat radmasa.gif si cum la tine e parfum pe langa ce avea el inainte nu vad de ce nu s-ar repara. O sa iti trebuiasca chit, fibra de sticla eventual, vopsea cauciucata, grund... si ceva banuti biggrin.gif

QUOTE(AdrianSavu @ 11 Feb 2009, 20:26)
Salut!!
Ca tot se vorbeste despre rugina , vreu si eu niste pareri de la voi si niste recomandari..smile.gif
- La masina mea au aparut niste umflaturi in capota iar pe dedesupt este mancata de rugina... cum se vede si in poze... Ce sa fac ? sa schimba toata capota sau se poate face si asta sad.gif ??
Mai am o problema la aripa spate dreapta , unde a aparut rugina si s-a umflat vopseaua ......
Ati mai facut retusuri .... iese la aceeasi culoare ?
Costa mult ??
Puteti sa-mi recomandati cateva service-uri bune ??
smile.gif
Multumesc.
*


Rugina la capota la super novele e cam aceeasi poveste cu oalele din spate... apar la majoritatea. Ai putea incerca sa le rapari la un tinichigiu. Nu stiu daca te-ai interesat dar te anunt eu ca o capota noua costa peste 200 roni.... + 100-200 grame de vopsea la cod care e si aia peste 100 ron + alte materiale si manopera....... vorbim deja de peste 500 ron sad.gif

QUOTE(iulian sn2001 @ 11 Feb 2009, 20:38)
Nu ne mai intelegem.Eu nu zic de aparatorile de noroi(presuri sau cum drak le mai spune)Eu spun ca deasupra rotilor din spate au niste plasticuri.Daca te uiti in sus nu vezi oala nu vezi arcuri nu vezi nimic.
pfff Acum e tarziu si nu mai cobor jos dar cand am timp o sa fac vreo 2 poze.
*


Inseamna ca fostul propietar de a avut masina a facut un fel de improvizatie ceva... Asteptam poze sa vedem si noi ce ai acolo biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 12 Feb 2009, 09:04
Post #63


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Salut,
Din pacate si a mea este mancata de rugina sad.gif dupa constatarea service am de reparat urmatoarele:
Contra aripi spate ,prag stanga, aripa stinga spate, si doua gauri in pedalier una la sofer si una pasager dr fata, toata afacerea am inteles ca ma duce 1000 ron fara prag si aripa stinga spate vopsite in culoare masini...gaurile din pedalier sau format din cauza ca acele capace rotunde nu mai erau si pe acolo intra apa intr-o veselie sad.gif


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 12 Feb 2009, 13:03
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




Tin sa va anunt ca nu am cam sau tel cu cam sa fac poza dar am scos mocheta din port bagaj si din fata , sofer si pasager. Nu am vazut rugina neam. DACA MA CREDETI BINE DACA NU , NU. 124.gif


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 12 Feb 2009, 13:18
Post #65


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




si la mine oalele sunt intacte.prin masina am mici pete de rugina cat o moneda de 5 bani biggrin.gif.restu intact.masina e din 2003.

@gcgeorgescu eu te cred biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 12 Feb 2009, 13:55
Post #66


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Si eu va cred pentru ca sunt in aceiasi situatie ca si voi.Pe oale am niste punte foarte mici(nesemnificative) de rugina.Intentionez sa le indepartez odata cu venirea caldurii.
Eu am crezut mereu ca super-novele sunt toate la fel
Dar din cate am citit pe forum nu este asa.
Am citit ca unii nu aveau toate beculetele in butoanele de pe bord(avarie de exemlu).Eu le am pe toate
Am citit ca unii au doar o singura lampa de lumina(pe partea soferului) in habitaclu.Eu am 2(si pe partea soferului si pe partea pasagerului)
Am citit ca la unii lumina nu se stinge treptat dupa ce inkid usile si ca trebuie facuta o setare in service pt asta.La mine este deja facuta din fabrica
Am citit ca unii nu au acea lampa de lumina in porbagaj.Eu o am(ineficienta ce-i este drept...dar este acolo.
Am citit ca unii nu au contactele alea la portiere(alea care aprind lumina in masina cand deskizi potiera).Eu am contactele respective pe toate usile(toate 5)
Acum am citit ca voi nu aveti aparatorile alea pt apa si noroi deasupra rotilor din spate.Eu am asa ceva si o sa pun poze cu ele diseara(promit)

Acum sunt 2 variante
1 este adevarat ca prima serie de supernove a fost mai completa si mai reusita
2 fostul proprietar a facut toate aceste modificari(ceea ce este putin probabil....nu parea sa puna mare pret pe masina asta) blink.gif


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 12 Feb 2009, 14:10
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




Multumesc ianys_andrei . O sa postez si niste poze cu masina per ansamblu. In afara de jenti de aliaj si aparatorile de noroi la roti care nu imi plac din cauza ca da un aer retro masinii.E clima full si arata beton pentru o dacie. nu am avut probleme cu rugina mai deloc pot sa spun, si sa stiti ca nu sunt rautacios
Miar placea sa nu aiba nimeni probleme la dsn.Singurul lucru care ma deranjeaza si e greu si incomod de rezolvat e lampa de pe DREAPTA ca doar aia e care se aprinde , de la usa din stanga si capota motor, NU SE STINGE PROGRESIV.
A era sa uit si o lampa in portbagaj dar aia se face si acasa.In rest sa va dea Dumnezeu cat mai putina rugina si aia care e "sa dispara singura treptat asa cum a aparut". Nu-mai bine. smile.gif


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 12 Feb 2009, 15:20
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




salut. as fi interesat daca a gasit careva sau a confectionat (cum si din ce) aparatori din alea de plastic pt rotile din spate. cum sunt si in fata (contraaripi sau ceva de genu) . am cumparat de curand masina asta: http://www.daciaclub.ro/-VAND-Dacia-SuperN...ml#entry1725909 si as vrea sa am grija de a cat mai bine. Ati auzit de vreun tratament pt SRN cu ceara din aia cum se face acum la Loganurile rechemate in service? As fi interesat. PS: masina chiar arata ca in poze. Fostul proprietar a avut grija multa de ea si asa as vrea si eu sa fac. Mersi.

This post has been edited by mitzone: 12 Feb 2009, 15:28


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 12 Feb 2009, 15:34
Post #69


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




vedeti ca lampa de la la plafoniera are un comutator cu 3 pozitii iar intr-o pozitie e pentru a se activa si a se stinge la 30 de secunde.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 12 Feb 2009, 17:46
Post #70


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




la mine lampa se stinge progresiv si se aprinde imediat dupa ce deschid portiera.am facut-o aseara fara sa vreau biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Feb 2009, 19:05
Post #71


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(mitzone @ 12 Feb 2009, 15:20)
salut. as fi interesat daca a gasit careva sau a confectionat (cum si din ce) aparatori din alea de plastic pt rotile din spate. cum sunt si in fata (contraaripi sau ceva de genu) . am cumparat de curand masina asta: http://www.daciaclub.ro/-VAND-Dacia-SuperN...ml#entry1725909  si as vrea sa am grija de a cat mai bine. Ati auzit de vreun tratament pt SRN cu ceara din aia cum se face acum la Loganurile rechemate in service? As fi interesat. PS: masina chiar arata ca in poze. Fostul proprietar a avut grija multa de ea si asa as vrea si eu sa fac. Mersi.
*


sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea... ca e tipla masina biggrin.gif
@djasu eu nu am chestia aia progresiva din uce... sau nu stiu nu e activata sad.gif

This post has been edited by Maskatu: 12 Feb 2009, 19:06


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ti3sto
post 12 Feb 2009, 19:20
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti-Berceni




QUOTE(Maskatu @ 12 Feb 2009, 19:05)
sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea... ca e tipla masina  biggrin.gif
@djasu eu nu am chestia aia progresiva din uce... sau nu stiu nu e activata  sad.gif
*


si la mine la fel e ceva defact la ea cine site ........ ce o avea


--------------------
Dsn SuperNova 2000 1.4
-----------Tractari Auto Non Stop -------
Cel mai mic pret, Bucuresti 100Lei

Tel :0769797963
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Feb 2009, 20:30
Post #73


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu e defect nimic.... pur si simplu nu e activata dracia 251.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 12 Feb 2009, 20:34
Post #74


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




dute cu dacia la un service si iti activeaza aia vezi si tu la un mic diagnostic asta e dai 60 de lei...


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 13 Feb 2009, 00:39
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




Nu dau atatia bani. Altfel nu se activeaza?Ca se aprinde si se stinge. Fara temporizare. Vro mufa ceva??!
Sau vre un alt buton , pe la ucl , motor. Sau siguranta ceva. Ca daca ma duc la service ma iau aia la misto ma fac chior si altele si imi cer si bani multi.
Intr-un cuvant isi bat joc de mine.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 13 Feb 2009, 21:12
Post #76


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




eu v-as face o schema eletronica desenata dar cine o sa va realizeze ? Dai bani daca ti-a facut treaba daca nu nu dai nici un sfant ... vedeti de aceea injur eu pe asa zisi mecanici din romania ca majoritatea stau in service dar abar nu au sa repare un carburator dar ce sa mai zic sa lucreze cu un soft simplu si mai ales la super nova biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Feb 2009, 22:27
Post #77


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




60 de lei?? pfuai. Doar pentru a activa dracia aia, sa "bifeze" la uce un caca maca , mi se pare cam mult... poate daca prind vreo "pila" pe undeva sau recomandare mai mult de 20 de roni nu merita temporizarea smile.gif

This post has been edited by Maskatu: 13 Feb 2009, 22:27


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 13 Feb 2009, 23:05
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




Ca sa nu fim off topic sa revenim la rugina.Dar astept totusi solutia la temporizare. Chiar si schema vad eu cum o fac daca imi spui si cu ce materiale se confect. , adica exact. Mersi.
Deci nu ma credeti fara poza ca nu am rugina la oale. Ok.
Iau eu aparatu de la cumnata-miu si va arat eu voua coolspeak.gif E ca NOUA.
Nu ma uitati cu temporizarea ca sunt cam obsedat de asta. A si apropo parca nu se mai aprinde nici becu de la benzina (rezerva).Si cred mai mult ca sigur ca e de la bec sau led nu din portbagaj de la rezervor cum am mai citit pe alte topicuri.Daca stiti exact cum se schimba......
ca azi m-am chinuit o ora juma sa schimb doua becuri de iluminat bord ca am manutele subtiri si m-am si julit(ca sa nu desfac bordul).Parca nu am dat de acel led pe acolo pare sa fie incastrat DIRECT in corpul indicatorului de benzina.
Va multumesc .


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Feb 2009, 23:09
Post #79


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




La becurile martorilor de jos din ceas ai acces destul de usor, daca scoti capacele de sub volan. Daca ai mana subtire le poti schimba pe toate, chiar si cele care lumineaza ceasurile. Felicitari pentru lipsa de rugina, dar nu te culca pe o ureche. Cand se lasa caldura, cumpara vopsea cauciucata ,vaselina si ulei si apuca-te sa le faci, ca sa nu ai surprize.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 14 Feb 2009, 17:47
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




Multumesc Maskatule. Dar mainteresa BECUL DE LA BENZINA CARE ARATA CA nu mai este (carburant)


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 14 Feb 2009, 18:50
Post #81


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(Maskatu @ 14 Feb 2009, 00:09)
La becurile martorilor de jos din ceas ai acces destul de usor, daca scoti capacele de sub volan. Daca ai mana subtire le poti schimba pe toate, chiar si cele care lumineaza ceasurile. Felicitari pentru lipsa de rugina, dar nu te culca pe o ureche. Cand se lasa caldura, cumpara vopsea cauciucata ,vaselina si ulei si apuca-te sa le faci, ca sa nu ai surprize.
*


Sti unde e indicat sa dai cu vopsea cauciucata ? pe interior si cu folie pee sau din aluminu face priza buna pentru insonorizare biggrin.gif Pe langa asa ceva un motor 1.4-16V si nu-ti mai trebuie alta masina... practic devine cart sport tongue.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Feb 2009, 22:50
Post #82


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(gcgeorgescu @ 14 Feb 2009, 17:47)
Multumesc Maskatule. Dar mainteresa BECUL DE LA BENZINA CARE ARATA CA nu mai este (carburant)
*


Ce e cu el? Se schimba usor... e deasupra becurilor de la martorii din dreapta ceasului in partea de jos. Si evident este exact in locul in care se afla indicatorul pentru rezerva de benzina.

QUOTE(djasu82 @ 14 Feb 2009, 18:50)
Sti unde e indicat sa dai cu vopsea cauciucata ? pe interior si cu folie pee sau din aluminu face priza buna pentru insonorizare biggrin.gif Pe langa asa ceva un motor 1.4-16V si nu-ti mai trebuie alta masina... practic devine cart sport tongue.gif
*


Normal, o sa incerc sa ma interesez de folie aluminizata, dar tare ma tem ca se vinde decat la sul, asta inseamna folie cam cat pentru o sufragerie de apartament... si nu am ce face cu atata. Dar sa vad cum se prezinta situatia. Vreau sa dau cu cauciucata si pee si in spate pe hayon in gaurile acelea de sub eleron unde se formeaza condensul. Motor... nu ma bag la sporturi extreme! Asta de il are e bun. Cine vrea curse sa isi ia direct una cu 16v pentru ca transplantul e greu. Dar sa nu intram in detalii! biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 14 Feb 2009, 23:59
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




Inseamna ca am dat de el dar nu mi-am dat sema ca este cel de benzina (rezerva). Dar s-a rezolvat in seara asta s-a aprins big_wheel.gif oops.gif (palpait. nu a apucat sa ramana ca mai era ceva benzina).E bine de stiut ca se shimba usor si unde sa caut.Multumesc inca o data Maskatu.
Iar cu rugina apropo de acest topic in afara de 2cm patrati, nu am ce sa mai caut aici.Dar astept raspunsul cu plafoniera temporizata.Pe curand.



















15 Feb 2009, 00:01:
Doar am avut impresia ca nu se aprinde data trecuta deoarece am bagat benzina din timp.

This post has been edited by gcgeorgescu: 15 Feb 2009, 00:01


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 15 Feb 2009, 12:26
Post #84


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Salut,
Poze cu rugina din dsn meu smile.gif

contra_aripa_dr.jpg ( Size: 247.85k ) Number of downloads: 5064
contra_aripa_dr_2.jpg ( Size: 240.55k ) Number of downloads: 5439
contra_aripa_dr_exterior.jpg ( Size: 147.14k ) Number of downloads: 5181
[atta
chmentid=1627500997]contra_aripa_st.jpg ( Size: 188.78k ) Number of downloads: 5083
contra_aripa_st_2.jpg ( Size: 173.55k ) Number of downloads: 5110
[attachmen
tid=1627501000]contra_aripa_st_facuta.jpg ( Size: 189.97k ) Number of downloads: 1794


This post has been edited by 26-Kbe: 15 Feb 2009, 12:28

Attached thumbnail(s)
contra_aripa_dr_facuta.jpg ( Size: 193.28k ) Number of downloads: 1964
contra_aripa_st_3.jpg ( Size: 335.96k ) Number of downloads: 1879


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 15 Feb 2009, 12:44
Post #85


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




asta nu mai e masina biggrin.gif oare ce a devorat-o asa de rau ? asa am vazut unele loganuri identic erau papate tongue.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 15 Feb 2009, 13:50
Post #86


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Salut djasu82,
Stai linistit ca a iesi mai bine ca din fabrica, pe tabla sa aplicat un strat de zinc ,mastic pensulabil, body pentru protectie, acum este gri toata smile.gif, toata sudura s-a facut cu mig-ul asa se muneste saracia aia de aparat cerd, urmeaza sa fac tot interiorul cu acel "body" cu toate ca este scump isi merita fiecare banut, are o aderenta marita fata de antifonul clasic smile.gif)...poze mai recente pe luni daca ajung la service


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 15 Feb 2009, 14:51
Post #87


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




ce bune ar fi fost daca erau protecti la oalele de pe spate ... la mine chiar daca e dat cu vaselina si ulei ... o sa-mi fac si oale din fibra de sticla pentru precautie ... ma rog cat mai tin super nova .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saftonel
post 15 Feb 2009, 16:10
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 22 March 08
From: Bucuresti




@26-Kbe ...si ce`ti mai invidiam masina ca nu troncane smile.gif)


--------------------
Reno Clio 1.4 16V 2002 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aysmen89
post 15 Feb 2009, 16:52
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 26 April 08




Salut postez si eu aici poate ajuta pe cineva,tatal meu este tinichigiu auto la un service autorizat Dacia si vreau sa va spun ca am vazut si eu Supernove si Nove mancate de rugina la oalele spate ,puncte de rugina si prin alte locuri...deci nu sunt izolate aceste cazuri,la Solenza deocamdata nu am vazut ,dar stati linistiti ,am vazut puncte mici de rugina si la Logan cand s-a inlocuit o aripa spate (erau cateva mici punctulete de rugina sub aripa spate ) dar probabil ca odata cu trecerea anilor se vor face din ce in ce mai mari si in final NO COMENT,din ce am observat eu cand ma duc pe la tata pe la servici Logan si Solenza au un tratament mai bun al tablei ,in praguri au bagata o ceara dar nu indeajuns se vedea nevoiea de mai multa si mai ales sub dublura aripilor spate etc.....de exemplu am vazut un opel astra G avea bagata ceara mai multa...iar sub aripa spate (dublura de aripa avea ca un fel de spuma mai groasa ) la Octavia numai spun dar odata cu Octavia am trecut la alti bani.In concluzie cam toate ruginesc ,nici Dacia berlina nu ruginea in primii ani.Ce ati putea sa faceti ,cand observati deja rugina cat de putina pe oalele spate sa nu o lasati asa pentru este ca o carie la dintii,cautati un meserias bun sa scoata rugina ,apoi sa dea cu un strat de Zinc si apoi cu o ceara,eventual un mastic ceva(o operatie similara se face acum gratis la Dacia Logan in service-urile autorizate,dar sincer nu ajuta asa mult pe cum se spune ,aceasta ceara este data pe oale adica la suprafata,in interiorul oalei tot uscat e ...dar oricum decat deloc ajuta),totusi e bine ca s-au gandit la acest lucru acum ,de exemplu am vazut la service o Dacia Logan adusa din Germania ,avea data pe oalele spate cu aceasta ceara si ca un fel de insonorizant ceea ce ma face sa cred ca ori le face cu mai mult simt de raspundere pentru export sau aceasta operatie era realizata de propietarul din Germania.Multa Bafta va urez

This post has been edited by aysmen89: 15 Feb 2009, 16:54


--------------------
dacia dacia Solenza Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 15 Feb 2009, 16:59
Post #90


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




ce ceara si zinc biggrin.gif ulei amestecat cu vaselina si dai tu coltu si fierul de pe ea ramane intact ... acest procedeu e loat de la englezi ei au aplicat si inca mai aplica .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
43 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 19:45
Forum Renault