DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Surub prindere roata de rezerva gripat

lancerEvo
post 9 Sep 2006, 19:01
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 24 May 05




zilele trecute am facut pana, si cand sa schimb roata am constatat cu bucurie ca nu pot scoate rezerva pt ca surubul de prindere este intepenit, am dat pe el cu spray degripant, l-am ciocanit si nimic, ma ajuta cineva cu ceva solutie!
p.s. din 2002 de cand am masina am desfacut roata de rezerva doar odata sa vad daca ii ok presiunea!


--------------------
Dacia 1300 - cj 06 cal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 9 Sep 2006, 22:04
Post #2


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




-si la mine sa intamplat la fel, am incercat sa-l degripez dar degeaba nu a mers
-asa ca am fost la magazinul Dacia din Mihai Bravu, am dat parca 200 de mii pe intregul sistem si l-am montat nou pe masina (am taiat vechiul surub inainte)
-dupa ce l-am montat am dat cu vaselina pe noul surub tocmai sa previn aparitia ruginii (iar daca faceam asta si la vechiul sistem probalil ca nu intanpinam aceasta problema niciodata)


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 9 Sep 2006, 22:10
Post #3


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




QUOTE(lancerEvo @ 9 Sep 2006, 19:01)
p.s. din 2002 de cand am masina am desfacut roata de rezerva doar odata sa vad daca ii ok presiunea!
*



Pai nu puteai sa faci presiunea fara sa dai roata jos?


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lancerEvo
post 10 Sep 2006, 00:52
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 24 May 05




nu aste era ideea! si oricum nu.. ca valva era in sus!
router cum ai dat jos vechiul sistem???


--------------------
Dacia 1300 - cj 06 cal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 10 Sep 2006, 00:55
Post #5


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




A taiat surubul.


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 10 Sep 2006, 09:10
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Surubul asta si sistemul de prindere a rezervei au fost proiectate de un "mare inginer". Eu le-am scos de la inceput. Tin roata in portbagaj.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 10 Sep 2006, 11:48
Post #7


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




QUOTE(router @ 9 Sep 2006, 23:04)
-si la mine sa intamplat la fel, am incercat sa-l degripez dar degeaba nu a mers
-asa ca am fost la magazinul Dacia din Mihai Bravu, am dat parca 200 de mii pe intregul sistem si l-am montat nou pe masina (am taiat vechiul surub inainte)
-dupa ce l-am montat am dat cu vaselina pe noul surub tocmai sa previn aparitia ruginii (iar daca faceam asta si la vechiul sistem probalil ca nu intanpinam aceasta problema niciodata)
*




QUOTE(lancerEvo @ 10 Sep 2006, 01:52)
nu aste era ideea! si oricum nu.. ca valva era in sus!
router cum ai dat jos vechiul sistem???
*



200.000 mii rol


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 11 Sep 2006, 08:54
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Mai (tragi)comic este ce mi s-a intamplat mie ieri.
Am scos roata de rezerva fara probleme - ultima data cand am umblat la ea am uns bine cu vaselina surubul cel buclucas ... ceea ce ii sfatuiesc si pe altii sa o faca.
Am scos prezoanele de la roata stanga fata si surprize-surprize ... nu vrea sa iasa roata de pe butuc - intepenita complet. Mi-a fost teama sa folosesc un baros mai mare ca sa nu cada masina de pe cric. Poate sa-mi dea cineva o sugestie (in afara de mersul la sevice) ?


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lancerEvo
post 11 Sep 2006, 09:54
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 24 May 05




fa rost de un crocodil(cric de ala hidraulic) si apoi cu un baros lovesti in cauciuc da din interior... si trebuie sa iasa... da cu ceva spray degripant pe gaura din mijloc a jantei!


--------------------
Dacia 1300 - cj 06 cal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 11 Sep 2006, 10:01
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




Taiat surubul cu flexul si inlocuit. La un amic numai asa a mers si credeti-ne ca ne-am chinuit 3 oameni cu ceva forta in maini.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pulsar
post 11 Sep 2006, 10:08
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 4 December 05




M-am confruntat si eu cu problema asta si am rezolvat-o in felul urmator. Am dat cu un ciocan intr-un cap de surubelnita pusa pe unul din canturile surubului, am folosit si spray special. Dupa cateva lovituri a inceput sa se miste surubul, acum am rezerva in portbagaj.


--------------------
Dacia Super Nova Clima - momentan provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 11 Sep 2006, 10:14
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




QUOTE(Batrânul @ 11 Sep 2006, 11:54)
Mai (tragi)comic este ce mi s-a intamplat mie ieri.
Am scos roata de rezerva fara probleme - ultima data cand am umblat la ea am uns bine cu vaselina surubul cel buclucas ... ceea ce ii sfatuiesc si pe altii sa o faca.
Am scos prezoanele de la roata stanga fata si surprize-surprize ... nu vrea sa iasa roata de pe butuc - intepenita complet. Mi-a fost teama sa folosesc un baros mai mare ca sa nu cada masina de pe cric. Poate sa-mi dea cineva o sugestie (in afara de mersul la sevice) ?
*



In cazul asta pui prezoanele la loc, dar nu le strangi, le lasi slabite 1-2 mm. Lasi masina pe roti, tragi frana de mana la capat, cuplezi treapta 1 si ridici usor ambreiajul pana auzi poc. Asa se scoate o roata intepenita. wink.gif


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Sep 2006, 10:37
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(cristidb @ 11 Sep 2006, 11:14)
Asa se scoate o roata intepenita.  wink.gif
*
Daca e pe fata tongue.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 11 Sep 2006, 11:03
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Nu conteaza unde e roata. Singura conditie e sa tina bine frana de mana. Oricum la SN nu se intepeneste roata spate.

This post has been edited by cristidb: 11 Sep 2006, 11:06


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 11 Sep 2006, 11:39
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Multumesc cristidb. Am sa incerc metoda cu frana de mana trasa pana la capat, cuplez treapta 1 si ridic usor ambreiajul "pana aud poc", pentru scoaterea rotii fata intepenita.
In prealabil am sa dau si cu spray degripant pe gaura din mijloc a jantei, cum zice lancerEvo
mai sus.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george tur
post 11 Sep 2006, 17:56
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 5 September 06




eu am fost patit la o nova care am avuto ca sa re zolv problema am cumparat tija filetata [deaia galvanizata este foarte buna ca nu rugineste se gaseste la magazinele rocast ] am bagat piulita contra si leam nituit lam bagat pe dedesupt cu piulita prin portbagaj acum la sn cand am luato acelasi lucru am facut o cheie de 17 mai trebuie wink.gif


--------------------
dacia super nova 2003 - B 52 HVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george tur
post 11 Sep 2006, 18:02
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 5 September 06




roata intepenita se desfac suruburule se toarna apa cuun pompier si pe ex siintre janta si disc dupa ce fumezi o tigara poti sa bati usor cu un ciocan in janta sau cauciuc [am patito]


--------------------
dacia super nova 2003 - B 52 HVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 12 Sep 2006, 10:30
Post #18


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Pentru a scoate (si pune la loc) roata de rezerva, in caz de surub blocat se poate folosi cricul din dotare.
Se impinge in sus grilajul care tine roata, pana scapa de urechea atasata de surub.
Se coboara apoi cricul.
Eu folosesc metoda asta de vreo 3 ani decand s-a blocat surubul in urma unui accident.
By the way, asa se si fura rotile de rezerva la Nova/SNova sad.gif


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 12 Sep 2006, 14:35
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




QUOTE(george tur @ 11 Sep 2006, 18:56)
eu am fost patit la o nova care am avuto  ca sa re zolv problema am cumparat tija filetata [deaia galvanizata este foarte buna ca nu rugineste se gaseste la magazinele rocast ] am bagat piulita contra si leam nituit lam bagat pe dedesupt cu piulita prin portbagaj  acum la sn cand am luato acelasi lucru am facut o cheie de 17 mai trebuie wink.gif
*



I-MI pare rau ca inca se mai blocheaza prinderea. No comment! radmasa.gif

This post has been edited by Xplode: 12 Sep 2006, 14:37


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 13 Sep 2006, 10:45
Post #20


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




in primavara am avut aceeasi probl la fosta mea supernova - am rezolvat-o mult mai putin violent:

am desfacut cele doua suruburi de prindere a dispozitivului de traversa de sub bara (fara a da bara jos se poate mai greu dar nu imposibil) - iar apoi dupa o zi si o noapte de baie in lichid de frana s-a degripat acel surub (nu cu coarba ci fortat oleaca cu o menghina)

apoi scaldarea in vaselina de rigoare si remontare

bafta


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lancerEvo
post 13 Sep 2006, 17:43
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 24 May 05




pb la mine ii ca de la atata fortzat a inceput sa patineze coarba in locasul special... cand o sa am timp jos cu el si altul nou pe lista biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 - cj 06 cal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neroo
post 28 Dec 2009, 19:54
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 December 07
From: bucuresti




salutare!

nu am cuvinte sa-mi exprim furia fata de acel sistem de prindere a rotii de rezerva de-a dreptul IDIOT . M-am chinuit o ora in frig , cu injuraturi si mult degripant sa-l desfac . Probabil MARELE INGINER de la Dacia care a proiectat sau mai bine zis nu a proiectat acest sistem nu tinea prea mult la mamica lui ...intrucat aceasta a intrecut-o pe Alina Plugaru fara sa faca prea mare lucru ....a c***t doar un smarc cretin . Pace tuturor si multumesc Celui de Sus ca l-am defacut ca aftfel inghetam langa masina ....sau ma rog asa zisa masina .


--------------------
dacia, ford super nova ,focus 2001 rapsodia, 2006 ghia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 28 Dec 2009, 21:03
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




ia desfal ungel si tu odata la 2 luni ca nu e greu


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 28 Dec 2009, 21:08
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




salut cu ma zis si colegu de ma isus ungel si nu o sa mai ai probleme si am abut probleme de genu asta si sa rezolvat cu vaselina multa smile.gif


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 28 Dec 2009, 22:25
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




la mine e uns cu vaselina si merge usor
@neroo daca dadeai pe surub din timp cu niste vaselina nu aveai probleme

This post has been edited by Relu_GT: 28 Dec 2009, 22:28


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Dec 2009, 22:57
Post #26


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(neroo @ 28 Dec 2009, 19:54)
salutare!

nu am cuvinte sa-mi exprim furia fata de acel sistem de prindere a rotii de rezerva de-a dreptul IDIOT . M-am chinuit o ora in frig , cu injuraturi si mult degripant sa-l desfac . Probabil MARELE INGINER de la Dacia care a proiectat sau mai bine zis nu a proiectat  acest sistem nu tinea prea mult la mamica lui ...intrucat aceasta a intrecut-o pe Alina Plugaru fara sa faca prea mare lucru ....a c***t doar un smarc cretin . Pace tuturor si multumesc Celui de Sus ca l-am defacut ca aftfel inghetam langa masina ....sau ma rog asa zisa masina .
*


Nu este deloc un sistem idiot. Super nova nu este singura masina cu acest sistem al rotii de rezerva, creat pentru a usura efectuarea unei pene. Probabil ca nu ai mai umblat niciodata la roata de rezerva. Daca ai fi desfacut macar de 2 ori pe an si ai fi uns cu vaselina sau ai fi dat cu degripant, cu siguranta s-ar fi desfacut imediat. Eu la maxim 2-3 luni, scot roata de rezerva, dau cu degripant pe acel surub care strange cusca, si verific ca rezerva sa aiba in ea 2,5 atmosfere. In caz ca se desumfla in 2-3 luni, sa ramana sigur cel putin 2 atmosfere.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 29 Dec 2009, 00:10
Post #27


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu e un sistem idiot, dar pe aproape.

-nu protejează în niciun fel anvelopa
-în timp se umple de noroi, iar la montare pe prezoane, dacă nu e curățată de stratul de noroi întărit, se comportă precum una descentrată
-accesul la ea nu e tocmai facil - gândește-te că o femeie nu va putea să o desfacă cu ușurința cu care ai face-o tu
-o femeie nu va desface la 2-3 luni roata de rezervă, doar așa, ca să ungă un șurub... în plus la orice alt sistem acest lucru nu e necesar.
-spațiul salvat din portbagaj este identic cu cel de la Logan, numai că acolo roata e perfect conservată, și mult mai ușor accesibilă.
-dacă nu ai rezervă, zăngăne cușca aia de o ia dracu, plus că riști să sară din cârlig, și să o târăști pe asfalt. Și mai interesant devinde dacă dai cu spatele...

This post has been edited by C a t a l i n: 29 Dec 2009, 00:21


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neroo
post 29 Dec 2009, 13:57
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 December 07
From: bucuresti




salutare !

Nu am scris ce am scris doar asa , ca sa ma descarc de nervi....ci am toata convingerea ca aia de la Dacia si-au batut joc . Nu ma asteptam de la o masina asa ieftina sa fie limuzina ci doar un mijloc modest de transport ...dar la cate probleme face , parerea mea despre aceasta "creatie" este irevocabila ....si slava Domnului am bagat bani in ea ca sa o intretin ...dar degeaba ....face probleme cu duimul....abia astept anul 2011 sa o duc la Rabla ....asa cum este ea ....ca la vanzare in momentul de fata nu cred ca iau atata pe ea ....ce sa mai vorbim ....pamant de flori .Numai bine!

Si sa fim seriosi la 2-3 luni ar trebui sa o verific , sa o ung , sa o chituiesc ca rugineste de numa , sa-i astup noile gauri prin care intra ploaia , sa curat senzori .....etc. dar ce ??? e bicicleta ??? la ce alta masina din 2001 stai atata de capul ei????


si daca-i faceau un locas in podeaua portbagajului din care puteai sa o scoti curata si de altel foarte usor .....ce era? mai adaugau 2-3 milioane la costul masinii pentru plusul de tabla excl.gif

This post has been edited by neroo: 29 Dec 2009, 14:09


--------------------
dacia, ford super nova ,focus 2001 rapsodia, 2006 ghia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 30 Dec 2009, 23:37
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




neroo ai cea mai mare dreptate, acelasi sentiment am fata de masina asta, cu toate ca nu am bagat o droaie de bani in ia, dar nici nu ma pot lauda cu ia si tabla i varza.
ie vai si amar de ia masina, nu se comporta cu o masina din anul 2000 ci mai degrama cu una din 1990.

on topic ma bucur ca mi-ati amintit de surubu ala, de cand l-am dat jos acu vreun an nu am mai umblat la el cred ca dupa revelion ma apuc din nou de dat bara jos de desfacut surubele si de rectificat surubu respectiv:)). sper sa nu fie nevoie.

deci cine aveti probeme cu surubu ala incercati sa dati roata jos cum puteti cu cricul cum arata cineva mai sus desfaceti bara sparte desfaceti cele 2 surube ce strange tot mecanismul si dat jos de pe masina ie mult ai usor de desfacut dupaia dati cu degripant la montaj.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 21 Feb 2010, 18:27
Post #30


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




pentru a forta desfacerea surubului ala de tine roata de rezerva...ce mai pot folosi in afara de coarba? ca dintii aia nu sunt tocmai drepti si scapa de pe sant.
aveti idee?

Dar daca tin roata in portbagaj imi mananca juma de portbagaj. o sa incerc sa il remontez( asta daca reusesc sa il demontez). Mersi mult

Daca nu ...ii rog pe baietii de la vulcanizare cand o sa montez rotile de vara.


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 16:17
Forum Renault