DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Shimbare simering ax comanda cutie 5 viteze, cum se schimba ???

Minel
post 23 Jul 2007, 11:14
Post #1


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S




Imi curge ulei din cutie pe la semeringul de la axul de comanda si doresc sa-l schimb imi curge cam mult ii o pata sub cutie cam de 6-7 cm in diametru ,trebuie dat jos capacul de la cutie jos huh.gif (cutie in 5 viteze ),sau la ce m0as putea astepta la schimbarea lui ,daca a mai facut cineva operatiunea aceasta ,v-as ruga sa-mi precizati mai in detaliu ,va multumesc !!!


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea.a
post 23 Jul 2007, 15:13
Post #2


Posesor Dacia din 1987


Group: Members
Posts: 295
Joined: 9 June 07




Ca sa-l schimbi pe masina e un adevarat chin si este si riscant deoarece trebuie scos intai teul de la axul de comanda care este prins cu un stift de otel. Acesta iese foarte greu. In mod normal (cu capacul scos) ar iesi cu un dorn si un ciocan. Pe masina ar trebui sa fie depresat deoarece prin bataie cu ciocanul exista riscul sa spargi ceva in cutie sau capacul si costa o caruta de bani. Cel mai bine dai cutia jos. Astfel schimbi si celelalte semeringuri: planetare, priza directa si la pinionul de la vitezometru. Eu cred ca vrei sa dai cutia jos 04.gif ca sa vezi si cum e discul de ambreaj si semeringul de palier.


--------------------
Dacia Logan Kissfm 1.5 dCi 85 cp. 2008 - B-83-WUF
Dacia Logan KissFM 1.5 dCi 85cp B-83-WUF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
omegabear
post 23 Jul 2007, 22:42
Post #3


membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 January 06
From: Bucuresti




La fel e si la mine, nici burduful ala nu mai e, totusi nu curge pe jos, e doar mozolita cutia. N-am putut convinge mecanicul sa-l schimbe, a spus ca se umbla doar cand se da cutia jos, de obicei cand se umbla si la discul de ambreaj... dupa cum sugereaza si mircea.a


--------------------
DACIA 1310 L 1994 - B 10 AGE
"Nu are convingeri decât acela care n-a aprofundat nimic."
E. M. Cioran
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 23 Jul 2007, 22:54
Post #4


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




schimba-l cu grija si peste o luna iar o sa curga biggrin.gif ....asa s-a imtamplat si la mine si la alte cateva dacii in 5..... sad.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Minel
post 24 Jul 2007, 06:26
Post #5


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S




Daca este asa doar am sa completez pana o sa ma satur de locuri cu ulei sub masina si o sa ii schimb toate semeringurile tongue.gif ,am ulei in cutie romanesc si as fi dorit sa-l schimb cu ceva mai bun dar atat timp cat cutie se comporta bine,nu caraie ,nu nimic,functioneaza usor nu-i mai fac nimic deocamdata doar semeringul de la planetara stanga o sa il schimb saptamana asta ,va multumesc tuturor pt sfaturi !!! biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius97fer
post 24 Jul 2007, 11:45
Post #6


Membru cu IQ :)


Group: Members
Posts: 208
Joined: 12 October 06




ai putea sa pui chiar un aditiv cand mai completezi cu ulei...

parerea mea...


--------------------
Opel / Rover Astra / 25 2000 / 2001 hecibec
nu sunt inteligent
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Jul 2007, 11:52
Post #7


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




Se schimba in 20 minute.

NU se da cutia jos de pe masina! wacko.gif

Se detaseaza bieleta de pe axul de comanda, se scoate stiftul, se infinge o surubelnita in vechiul simering, si se trage afara flenduri.

Pana-l puneti inapoi pe celalalt vor picura cativa stropi de ulei insinuati printre ax si bucsa de bronz din capac. Nimic deosebit. Se preseaza simeringul nou, se pune un burduf nou (ambele Rolast ca sa tina mai mult de un an) si gata.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Minel
post 24 Jul 2007, 13:24
Post #8


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S




Tocmai azi am vorbit cu un domn mecanic care mi-a spus la fel ,dar stiftul acela se scoate foarte greu am incercat si nu vrea sa iasa deloc,o sa incerc cu un burghiu de diametrul stiftului mic care intra in ala mare (scuzati-mi exprimarea dar eu am vazut ca sunt 2 unul cu un diamnetru mai mic care intra in cel cu diametru mai mare tongue.gif ) sa il scot prin gaurire si apoi cel mare zic eu ca o sa iasa usor si il schimb ca m-a ambitionat Muttley !!! biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 24 Jul 2007, 13:55
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




o sa rupi burghiul cind va "agata' in canalul stiftului mic. Se poate scoate prin batere dar!!!! masina o pui pe un canal sau pe rampa si incerci sa fixezi ceva pe partea opusa sensului de batere (sa faci contra), o teava ceva, care sa fie apoi fixata de ceva fis al canalului sau rampei. Din partea opusa bati cu un ciocan si un dorn de diametrul stiftului mic, apoi al celui mare.
restul procedezi ca Muttley.
De ce "contra"? ca sa nu spargi capacul din dural.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Jul 2007, 14:04
Post #10


__________________


Group: Members
Posts: 13.009
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(Minel @ 24 Jul 2007, 14:24)
... si il schimb ca m-a ambitionat Muttley !!! biggrin.gif
*


Sa nu faci vreo prostie si apoi sa fie vina mea... unsure.gif

Eu zic sa lasi un mecanic sa faca inlocuirea. Desi pare simplu, e destul de delicata treaba. La mine a iesit usor stiftul. Daca n-ar fi iesit prin lovire usoara cu ciocanul as fi renuntat sau as fi improvizat o presa cu filet.

Pe langa riscul de a sparge cutia (capacul), daca bati tare se va deforma bucsa din bronz, axul va avea joc si simeringul se va uza repede.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Minel
post 24 Jul 2007, 15:51
Post #11


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S




Va multumesc pt sfaturi si fiti siguri ca de cand am masina absolut tot am facut eu tongue.gif ,(vreo 5 luni si am avut destule de facut happy.gif )si inainte de a face ceva planuit studiez cartea si ma documentez temeinic ,asa am facut si cu aprinderea ,carburatia ,alimentarea ,partea electrica ,(nu vreau sa ma laud biggrin.gif ) merge brici , inca o data va multumesc si cat de curand numai sa iau salariul blink.gif ,ma apuc de mesterit !!! o zi racoroasa la toti romanii rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 24 Jul 2007, 21:00
Post #12


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(Marius97fer @ 24 Jul 2007, 12:45)
ai putea sa pui chiar un aditiv cand mai completezi cu ulei...

parerea mea...
*



mda...parerea ta radmasa.gif ...dar iarna si asa pana dai o cheie te chinui o juma de ora biggrin.gif sa bagi in viteza sau sa scoti....asa ca ,daca, cutia e relativ putin folosita nu recomand aditiv in ea mai ales daca e in 5....

ontopic: la unele dacii iese mai greu stiftul ala de care se vb. mai sus.....m-am chinuit la una cateva ore si am sticat si vro 3 spirale din cauza ca stiftul ala e dintr-un otel dur....
simering si burduf tre sa cautati rolast....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yo9hrb
post 24 Jul 2007, 22:12
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 148
Joined: 12 December 06
From: Ploiesti




Se schimba simplu, cum a zis si Muttley. Exista dorn se stifturi (eu cu asa ceva il scot). Are 6mm diametru, la fel cu stifturile de la planetara. Stiftul ala parca e din 2 bucati, una in interiorul celeilalte. Dar oricum iese destul de usor. Nu uitati, daca folositi burghiu, acesta se fixeaza cu coada spre stift. Daca-l fixati in sensul normal de folosire a unui burghiu, nu va iesi. Nici de-al dracu'. Folositi burghiu de 5,5.
Bafta!
P.S. Rolast, din cate stiu, nu mai exista. A fost cumparat de Ducatex SA Jilava. Si cumparatorul practic muta utilajele de la Rolast, acolo nu mai produce nimic. Si nici la Jilava nu va mai produce altceva decat cizme de cauciuc, asa ca luati-va adio de la burdufuri si alte cauciucarii facute la comanda.

This post has been edited by yo9hrb: 24 Jul 2007, 22:16


--------------------
Dacia MCV/Sandero 2008 - PH-10-DBV, PH-10-PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Minel
post 26 Jul 2007, 06:17
Post #14


Pauard bai Remat Nord


Group: Members
Posts: 4.043
Joined: 4 April 07
From: Cluj .......Resita ,C-S




Va multumesc inca o data tuturor pt sfaturi tongue.gif ,au fost de mare ajutor si mi-au luminat ccalea spre o munca mai simpla si fara sa mai imi fac griji asa mari ,o zi buna si racoroasa !!! biggrin.gif d.pd.v se poate sterge


--------------------
Dacia 1310-L /VW Passat 1995/1397cmc - CS-01-TMS
Mandru posesor de Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st May 2024 - 22:27
Forum Renault