DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Diferența dintre un tambur cu abs și unul fără abs, Tambur abs vs fără abs

Amicull
post 11 Feb 2021, 00:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 September 17




Salut, am o întrebare destul de stupidă. Mașina mea(logan mcv 2007) are abs. Acum, am dat de unu la vulcanizare care mi-o băgat prezonul strâmb în tambur (îl înțeleg, i-a intrat fumul de la țigară în ochi, aia e) și mi s-a rupt prezonul. Am încercat să-l scot, e imposibil. Ultima șansă era să dăm gaură în prezon și să încercăm să extragem părțile prezonului vechi cu tarod m12x1.5. Am stricat filetul. A râmas opțiunea să schimb tot tamburu. Acum, sincer să fiu nu mă intereseaza să am abs(mașina o folosesc ca roabă pe un drum nu prea circulat și nu merg cu viteze mari(maxim 30) și nu e necesar abs-ul acolo.) Pot folosi un tambur fără abs? (E o diferență de bani pe care nu vreau s-o dau degeaba). Aștept părerile voastre smile.gif .


--------------------
Dacia Logan 2007 mcv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 11 Feb 2021, 08:36
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Cumperi tamburul pe specificațiile mașinii și muti coroana magnetica de pe tamburul tău pe cel nou. Se depresează cu grija făcând pârghie cu 2 șurubelnițe plate treptat, din loc în loc, eventual cu mult spray degripant, cu grija sa nu deterioreze inelul. Eu am fost nevoit sa las peste noapte la înmuiat in spray degripant. Diferenta de pret între un tambur fara coroana magnetica si unul cu este semnificativa si riști sa nu aibă același nr. De poli ca pe masina ta. Presarea pe noul tambur se face la fel, cu grija, ciocanind roată doar în partea metalica. Gasesti tambur după seria VIN în multe magazine online.
Citește aici de la postul #15: https://www.daciaclub.ro/Saboti-frana-t2825...ml#entry4544423
Vezi acolo cum arata și inelul cu coroana magnetica.
Dacă schimbi doar un tambur s-ar putea sa ai ceva dezechilibru la frânare pe puntea spate.
Am uitat sa precizez ca dacă noul tambur vine fara rulment , acesta trebuie achiziționat separat și trebuie presat in tambur. Eu a folosit SNR. Si atentie la cuplul de strângere a piulițe la montare.

This post has been edited by Victorine: 12 Feb 2021, 08:26


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:49
Forum Renault