DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Declaratie de accident usor la Politie (eu sunt pa, aripi si usi d pe dreapta infundate si z

tzepesch
post 23 Oct 2006, 01:43
Post #1


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




wacko.gif Salutare oameni buni! Am patit un necaz. conduc doar d vre-un an jumate si n-am facut/patit nici un accident pana mai deunazi... mi-am gasit masina troznita in spate pe usa dreapta si pe aripa. cred k la Cora pantel. se vad urme d plastic negru d la vre-un spoiler. vops. nu s-a luat, dar tabla e infundata usor. am observat acasa, intamplator. am vrut sa ma duc s declar la politie, si ...


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 23 Oct 2006, 01:51
Post #2


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




... dar cand sa plec din parcare d acasa am dat cu spatele si am agatat un stalpisor mic metalic d langa masina. am agatat-o in fata pe aripa si usa, tot in dreapta. dar mai nasol ca-n spate. s-a indoit aripa putin l buza, s-a dus vops. cu tot cu chit pana l tabla. VA ROG, sfatuiti-ma cum s fac decl. l politie, proceduri, etc. sa nu ma vada aia nestiutor. am asigurarea RCA platita. multumesc


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 23 Oct 2006, 06:47
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




RCA-ul tau nu te ajuta cu nimic, din pacate. CASCO ar fi rezolvat problema, dar nu ai specificat ca ai avea(avand in vedere si masina din semnatura ta, probabil ca nu ai).
La politie, cel mai simplu e sa te duci si sa spui adevarul. Trebuie sa te duci la biroul de accidente usoare care deserveste sectorul tau, intrii si ceri un formular(iti vor da si un numar de ordine cu ocazia asta), completezi formularul, astepti sa iasa politistul la vizionat masini si te duci si tu(iti va scrie pe formular ce avarii ai), astepti pana-ti vine rau si in final intrii la politist, explici ce s-a intamplat, iei amenda ca ai lovit stalpishorul(oficial, amenda e optionala; practic, aproape toti si-o iau) si in final primesti autorizatia de reparatie.

mai exista si varianta sa-ti fi lovit vreun cunoscut masina, caz in care el isi ia amenda si tu repari masina pe RCA-ul lui. pasii sunt tot cei de mai sus, cu diferenta ca va completa si el un formular, apoi trebuie facuta constatare la firma la care are el RCA, mers in service, obtinut deviz, obtinut acord de plata de la firma de asigurari(pe baza devizului). Dar varianta asta e ilegala(se cheama ca inseli firma de asigurari si ca dai declaratii false la politie).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 23 Oct 2006, 08:54
Post #4


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Citeste PM.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristirenault
post 23 Oct 2006, 08:57
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 321
Joined: 22 July 06
From: pingo-pongo




.... ai si varianta sa declari adevarul, intre asigurat si asigurator totdeauna va fi o lupta , de obicei castiga asiguratorul , dar se merita sa incerci macar sa te lupti si tu cu el wink.gif


--------------------
Renault Megane Coupe 1998 2.0 16v - RO 007 EUM
sa stie toata lumea,am40%warn si tind spre nu stiu cate catralioane la%.Am reusit sa imi cresc cota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 23 Oct 2006, 09:33
Post #6


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




1. Sa ma inteleaga toata lumea, nu cer sfaturi pt ilegalitati. oricum ziceam adevarul. 2. Pt. c sa platesc amenda? k am agatat masina intr-o bucata d fier d p trotuar? 3. Cat e amenda? 4. Pot circula linistit k ea asa, sau e un termen limita in care trebuie reparata?

Moderator Edit: limbaj irc.


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 23 Oct 2006, 09:49
Post #7


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




1. Daca vrei sa fii 100% corect, citeste legea in vigoare.
2. Amenda pentru ca nu te-ai asigurat la efectuarea manevrei de mers cu spatele.
3. Cat e amenda cauta in decret.
4. Poti circula cat vrei de linistit cu ea asa, iar cand te intreaba un politist ce si cand s-a intamplat, daca ii spui adevarul 100%, te vei alege cu o noua amenda si cu carnetul suspendat pentru nedeclararea in termen de 48 ore a evenimentului rutier.
5. Orice mobilier stradal ('bucata de fier de pe trotuar") apartine cuiva (Primarie, ADP, Asociatie Proprietari etc) care este indreptatit sa iti ceara sa repari avariile produse.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 23 Oct 2006, 09:58
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(cristirenault @ 23 Oct 2006, 09:57)
.... ai si varianta sa declari adevarul, intre asigurat si asigurator totdeauna va fi o lupta , de obicei castiga asiguratorul , dar se merita sa incerci macar sa te lupti si tu cu el wink.gif
*




Ce sa se lupte? pentru ce? Casco nu are, si RCA-ul nu ajuta la nimic, vrei sa incerce sa-i convinga sa-i deconteze propiul RCA reparatiile? blink.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th May 2024 - 17:54
Forum Renault