DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> România va deveni iliberală?, au fost și sunt semnale

nasty
post 24 Apr 2022, 13:57
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




https://revista22.ro/opinii/rodica-culcer/c...tatea-lasitatii

Asta înseamnă iliberalism:
“ viciul de fond al gândirii guvernamentale este refuzul unei politici care să asigure autonomia persoanei, adică o creștere de venituri bazată nu pe pomeni, ci pe reducerea taxelor și accizelor, mai ales la energie; pe scutirea de taxe pentru salariul minim, cum a propus USR și se practică în multe state europene - măsuri care ar lăsa în buzunarele oamenilor mai mulți bani, pe care aceștia i-ar putea cheltui după cum cred de cuviință, nu după cum hotărăște guvernul. Dacă ne gândim bine, guvernul nu a făcut nimic pentru reducerea facturilor la energie sau a inflației, iar de o reformă a administrației premierul Ciucă nu a auzit încă. Grija sa este satisfacerea pretențiilor primarilor și ale președinților de CJ, cărora le va da și mai mulți bani, prin programul netransparent „Anghel Saligny”, fără să fi evaluat măcar modul în care au fost cheltuiți banii alocați deja cu generozitate prin PNDL-urile anterioare.

Schema după care funcționează „gândirea” coaliției este, se pare, aceasta: luăm de la populație cât putem de mult prin taxe, impozite și prețuri mărite la energie; împărțim banii clientelei și apoi aruncăm niște oscioare (vouchere) populației. Dacă nu ne iese, dăm vina pe UE și pe USR. Suntem deci guvernați prost și ticălos, de oameni încremeniți în sistemul care îi îmbogățește de peste trei decenii și ostili oricărei reforme”


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 24 Apr 2022, 16:58
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Spune-mi, te rog: e adevărat că zero taxe pe salariul minim înseamnă și zero lei contribuție la pensia de stat?


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 24 Apr 2022, 17:25
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




Nu știu! Întreabă USR pe site-ul lor!

Când era impozitul pe venitul global la noi, se încurcaseră la ANAF rău de tot de prea multe declarații și am întrebat: “ de ce nu lăsați impozit zero pt un plafon, gen salariu minim, astfel încât să scăpați de vreun milion de declarații de prelucrat manual?”
Răspunsul a fost uluitor pt mine! “ De la aștia mulți și săraci luam banii, cei bogați se fofilează și nu-i prinzi cu nimic”

Dar logic vor plâti toate taxele, în afară de 10% din net.

This post has been edited by nasty: 24 Apr 2022, 17:26


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 24 Apr 2022, 18:49
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Ar trebui să înțelegi mai bine diferența dintre "zero taxe" și scutirea de "10% din net".
Iliberalism mai poate însemna și analfabetism fiscal.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 30 May 2022, 14:54
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




Iliberalism însemnă când poliția acționează chiar fără ordin, ci numai intuiește și înțelege ce dorește șeful:
Mușamalizarea operațiunii de kompromat
https://pressone.ro/musamalizarea-operatiun...rne-lucian-bode
O investigație cum rar o să mai găsiti:
“ Scurtă cronologie a cazului

19 ianuarie 2022. Am primit un mesaj de amenințare ca urmare a anchetei publicate cu o zi înainte, în care demonstram că premierul Nicolae Ciucă (PNL) a plagiat în teza de doctorat.

20 ianuarie 2022. Am depus plângere penală referitoare la amenințarea primită la Serviciul de Investigații Criminale (SIC) din cadrul Poliției Municipiului București.

2 februarie 2022. Am primit o nouă amenințare, pentru care am depus o a doua plângere penală.

16 februarie 2022. Am găsit un mesaj pe Facebook, de la o persoană necunoscută, prin care îmi erau transmise un număr de cinci fotografii personale, realizate în urmă cu aproximativ 20 de ani de logodnicul meu de la acel moment, în apartamentul în care locuiam împreună. Am descoperit că acele fotografii erau încărcate pe mai multe site-uri cu conținut pentru adulți.

La ora 20:45, în data de 16 februarie, am făcut o captură de ecran a respectivului mesaj pentru a avea dovada că un străin mi-a trimis acele fotografii.

17 februarie 2022. Am discutat telefonic cu subcomisara de poliție care se ocupa deja de cele două plângeri anterioare pentru a o întreba dacă furtul unor fotografii private și încărcarea lor pe site-uri pentru adulți ține de competența SIC.

La ora 10:29 i-am transmis subcomisarei pe WhatsApp captura de ecran realizată de mine cu o seară înainte, la ora 20:45, în care apărea și numele persoanei, dar și mesajele și pozele primite de la aceasta.

18 februarie 2022. Descopăr la ora 07:15 minute printr-o alertă Google că site-ul realitateadinmoldova.md, înregistrat în Republica Moldova, făcea publică atât proba pe care cu o zi înainte i-o dădusem subcomisarei de la SIC, cât și cele cinci fotografii care îmi fuseseră furate.

19 februarie 2022. Depun o nouă plângere penală împotriva a 64 de site-uri care publică una dintre fotografiile furate, dar și texte ce includ link-uri către site-ul realitateadinmoldova.md.

21 februarie 2022. Chestorul Benone Matei, șeful Poliției Române, îmi prezintă o analiză făcută de specialiștii din Poliția Română care indică faptul că nu site-ul realitateadinmoldova.md a publicat prima dată proba din dosarul penal, ci site-ul patrianoastra.com. ”



--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 4 Jun 2022, 18:43
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




În continuare pe drumul iliberal:
“ Pe masă cu pachetul legislativ al noilor legi ale siguranței naționale care dau puteri sporite serviciilor de informații și despre care societatea civilă spune că „militarizează statul”, Coaliția de guvernare se pregătește pentru o aprobare rapidă a acestora.”
https://www.hotnews.ro/stiri-politic-255985...a-dictatura.htm

“ Subiectul este însă unul tabu pentru liderii Coaliției care au ordin de partid să nu discute sub nicio formă despre proiecte.”

Ordinul a ajuns și aici, e clar, nu?

This post has been edited by nasty: 5 Jun 2022, 07:18


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 24 Jun 2022, 11:33
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Concret: plafonarea/compensarea prețurilor la carburanți este o măsură bună sau iliberală?


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 24 Jun 2022, 12:49
Post #38


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(RDK @ 24 Jun 2022, 12:33)
… plafonarea/compensarea prețurilor la carburanți…
*


Vise… Ce plafonare? Ma mir ca nu i-a fost rusine sa iasa pe sticla cu bataia aia de joc. Putea sa reduca din accile la carburanti pentro perioada limitata.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Jun 2022, 12:55
Post #39


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




"Atat s-a putut". Cica nu ne lasa UE.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 24 Jun 2022, 13:14
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




QUOTE(RDK @ 24 Jun 2022, 11:33)
Concret: plafonarea/compensarea prețurilor la carburanți este o măsură bună sau iliberală?
*


Dacă era cu vreo 5 lei, nu cu 50 bani poate era iliberală.
Să nu uităm că si Singapore are regim iliberal, dar la ei CORUPȚIA a fost eradicată prin condamnări la moarte, la noi corupția este promovată și e un fel de decorație, de blazon, de ideal în viață.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 24 Jun 2022, 14:03
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Stai puțin, vrei să spui că eradicarea corupției nu garantează evitarea decăderii în
iliberalism?

Cum se combătea iliberalismul acum 3-4 ani:
FB_IMG_1656072571568.jpg ( Size: 39.94k ) Number of downloads: 193

Orice asemănătoare cu actualitatea e doar o coincidență.

This post has been edited by RDK: 24 Jun 2022, 14:16


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 19 Sep 2022, 08:10
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




Iliberalism?
https://recorder.ro/pretul-tacerii-o-invest...esei-de-partid/

Pui 100% màna pe massmedia, justiția nu face nimic pt că ai pus deja màna pe ea.
Rămâne ca UE să se sesizeze ( sau să fie sesizată)
Păi toată massmedia plătită urlă contra UE: “ să ne mai lase cu sfaturile, legile, constràngerile” dar banii să curgă de la UE...

“ Recorder a pătruns în interiorul acestui sistem care a devenit o amenințare pentru democrația din România.”

This post has been edited by nasty: 19 Sep 2022, 09:14


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 19 Sep 2022, 09:37
Post #43


bgd


Group: Members
Posts: 3.318
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Zici tu ca mai la deal e lapte si miere?

19 Sep 2022, 09:38:
Pana si reclama se da cu preferinte.......

19 Sep 2022, 09:39:
Si muzica de la Europa fm.

This post has been edited by bgdrenault: 19 Sep 2022, 09:39


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 19 Sep 2022, 13:59
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05






--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 20 Sep 2022, 10:38
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Andrei Caramitru

azi

In anii 1990-2000, cu toată criza si haosul de atunci, existau mulți politicieni inteligenti, de excepție. Coposu, Ratiu, Campeanu. Au fost atunci ministri si Pleșu sau Ratiu sau tata. Pana si cei din partea ailaltă, din FSN, erau măcar oameni educați si nu tampiti complet. Adrian Nastase era un tip foarte citit si inteligent (chit ca era hoț). Petre Roman era un tip super educat. Pana si Iliescu - ticalos da - însă super inteligent. Pe timpul lui Basescu au fost foarte mulți oameni super smart in funcții importante (Funeriu, Boc, Baconschi etc etc). Basescu e un tip foarte inteligent. Mai târziu - pana si un Ponta - da mincinos si tot ce vreți voi - dar prost nu era.
Nivelul de acum e cel mai de jos posibil, in toate partidele, din ultimii 30 de ani. Nivelul intelectual si de educatie primara. Includ aici opoziția, cei din USR (nici unul nu se compara cu cei mai de sus, vai de lume si acolo). Praf total. Asta e minim istoric de la ceașca si lenuta pana acum.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 20 Sep 2022, 11:04
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




E oglindirea perfecta a nivelului societatii.Si o sa fie si mai bine pe masura ce vin generatiile noi.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 29 Oct 2022, 11:39
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




Iliberal înseamnă că justiția e total aservită!
Dar nu pe gratis: pensii și salarii uriașe, pensionare rapidă și pt că nu au voie să facă afaceri, mai primesc și:
“ Dosare aflate în curs de urmărire penală (pe rolul DNA)
190 dosare
prejudiciu estimat 648.207.688 euro
valoarea totală a mitei și a traficului de influență 50.997.625 euro
….
Dosare în diferite stadii de judecare (aflate pe rolul instanțelor) de judecată, în diferite stadii
367 dosare
prejudiciu estimat 561.230.056 euro
valoarea totală a mitei și a traficului de influență 99.471.962 euro


https://www.hotnews.ro/stiri-esential-25870...ceste-cauze.htm



--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 29 Oct 2022, 11:59
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




mda, ne este dor radmasa.gif de Draknea 243.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:41
Forum Renault