DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zoe Ceausescu, declaratii halucinante

mauru007
post 15 Dec 2006, 14:33
Post #31


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Am cerut si eu sa se inchida topicul. Sa inteleg ca umilintele dinainte de 1989 sunt mai putin importante decat umilintele de dupa revolutie? Asa reiese din postul tau. Si razbunarea unora ca mine? Adica o persoana care nu uita usor cum era inainte si care nu vrea sa mai vada fete asociate in nici un fel cu vechiul regim? Nu stiu de ce am impresia ca vorbesc cu persoane prea tinere ca sa isi mai aduca aminte situatia de dinainte de 89, cand pentru un banc spus unde nu trebuia ajungeai pe mainile securitatii. Daca acest forum ar fi existat prin absurd inainte de revolutie ar fi trebuit ca in 90 % din posturi sa inceapa cu maretul conducator si realizarile lui. Evident M. Oprean nu e vinovat de situatia de atunci. Cum nici eu nu as fi vinovat in fata legii daca as fi pasager intr-o masina a unui prieten care beat fiind accidenteaza mortal un copil. Dar in fata parintilor copilului as fi vinovat moral pentru ca am permis prietenului sa se urce la volan. La fel si in cazul lui. Spune-mi cu cine te aduni ca sa iti spun cine esti e valabil si in acest caz.Va rog eu inchideti topicul. Nu isi are rostul, traim intr-o tara prea toleranta la greselile celor din jur. intotdeauna gasim circumstante atenuante pentru orice, poate de aceea suntem unde suntem si ne meritam soarta.
P.S. Da tata a fost membru de partid, dar aici nu era vorba de persoane care au fost membre de partid. Asta era o obligatie nu vreun merit.Toata lumea era membru de partid.Si daca maine aflu ca a fost informator al securitatii eu nu ii mai calc pragul chiar daca e tatal meu. Era obligatoriu ca cel putin unul din familie sa fie(parintii lucrau amandoi in acelasi loc). Ce are una cu alta? mama oricum nu ar fi putut sa fie deorece avea origini nesanatoase si evident o mentalitate mic burgheza. Dar oricum a avut probleme cu securistul de la intreprindere pentru ca a refuzat sa ii spuna despre ce se vorbea in birou intre colegi.

This post has been edited by mauru007: 15 Dec 2006, 14:43


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 15 Dec 2006, 14:59
Post #32


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




S-a cerut inchiderea topicului. Eu cred insa ca tocmai discutii ca acestea trebuie sa ramina deschise - caci sunt interesante, si importante. Asta e opinia mea de moderator.

Opinia mea de om este urmatoarea: cine crede ca familiile (si in general apropiatii) virfurilor puterii aveau de indurat aceleasi vicisitudini ca restul lumii se inseala amarnic. Diferenta e doar ca unii erau mai vizibili decit altii, si ca unii erau mai putin desantati. Desigur, e de admirat retinerea (citeste: bunul simt) al celor care nu si-au exploatat posibilitatile. Dar puteti sa fiti siguri ca Zoe Ceausescu nu se calca in picioare la cozi ca sa "apuce" o gaina - ceea ce e OK. Ce nu e OK e ca trebuia sa iau parte eu (si impreuna cu mine o tara intreaga) la nenorocirea pe care toti o stim (si daca n-o stim, avem DATORIA sa incercam s-o aflam). Da, viata e formata din bucuriile si din necazurile cotidiene - mari sau mici.

Nu stiu ce umilinte a indurat familia d.nei Zoe Ceausescu, dar stiu ce umilinte am indurat eu, familia mea, si prietenii mei. Eu nu ma pling in ziar - asa ca si Dl. Oprean sa nu se plinga. Cineva spunea mai sus de "locuinta de servici". sunt doua criterii importante: 1. Capatau toti cei de aceeasi calificare si pozitie locuinte echivalente? Raspuns: nu. 2. Daca locuinta era "de servici" - pai.. inseamna ca era TEMPORARA, deci de ce sa te superi ca n-o mai primesti?

Einstein: sa ma ierti, dar eu stiu ca inainte de '89 D-na Zoe Ceausescu locuia pe strada Paris. Desigur, "de servici" - ceea ce era de fapt o forma de a pune la dispozitie PE BANII TARII de spatii locative generoase.

Asadar - NU consider ca topicul trebuieste inchis.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 15 Dec 2006, 15:09
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Tu ca moderator nu realizezi ca se bat cimpii ?
Faci si tu aceiasi greseala - incep sa cred voita - de a vorbi despre perioada de dinainte de '89 cind subiectul declaratiei lui Oprean era exact perioada de dupa '89 cind onor statul RO si-a batut joc de cei doi intr-un mod nejustificat mergind pina la a-i baga la racoare fara ncii o proba (acuzatiile era robinete de aur la baie si cintar de aur pt mincarea ciinilor.
Daca nu esti de acord cu inchiderea, atunci macar schimbati titlul topicului in "umilintele suferite de poporul roman si dezmatul lui Zoe&Oprean inainte de '89" si desfasurati-va baieti !

Putina logica si fair play nu strica niciodata !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 15 Dec 2006, 15:18
Post #34


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Raspuns pentru mesajul de mai sus:

Daca prin "batut cimpii" intelegi devierea de la subiectul topicului, iti dau dreptate.

Dar subiectul evolueaza (dupa tine: se duce in balarii) intr-o directie care mie mi se pare constructiva, desi neplacuta. Acesta este motivul pentru car erefuz sa-l inchid. Acesta este si motivul pentru care am luat pozitie in public si n-am ignorat pur si simplu pe tacute cererea de inchidere.

Despre obiectia ta ca se discuta despre "inainte de '89" cind de fapt tema e "dupa '89": poate nu ti-e clar, dar exista o legatura intrinseca intre aceste doua perioade. Ca Dl. Oprean prefera s-o ignore in declaratiile domniei sale, e de inteles. Dar nu e de inteles sa ne lasam si noi spalati pe creier de aceasta pozitie.

Si fiindca omul cind spune ceva ar trebui sa aiba si argumente: poti sa precizezi in ce sens "se bat cimpii"?


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 15 Dec 2006, 16:01
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




Copiii unui dictator care tolereaza, mai mult, beneficiaza de avantajele conferite de pozitia parintelui lor in loc sa incerce sa-i deschida ochii, sa-l schimbe, sa-l influenteze in vreun fel sunt aproape la fel de vinovati ca el.

Si daca in Codul Penal nu exista nici un articol la care sa se incadreze faptele lor, asta nu inseamna ca nu trebuia sa fie pedepsiti intr-un fel sau altul sau ca au suferit pe nedrept. Nu orice vina e usor de catalogat si de pedepsit, exista responsabilitati morale pentru care ma bucur ca au platit chiar si asa, incoerent si indirect!


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Dec 2006, 16:07
Post #36


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




mauru007, din cauza membrilor de partid, care s-au complacut intr-o pozitie rusinoasa si aplaudau pe la congrese, care nu au luat pozitie fata de partidul din care faceau parte, care profitau de pozitia lor ca sa mai ia si ei o casa cu chirie de la stat, deci din cauza lor s-a tinut regimul ala in picioare. Si vii tu acum si ne faci morala, tu care ai fost un profitor al regimului?

E, cam asa a sunat si primul tau post. Ti se pare ca reflecta realitatea?
Daca tie ti se pare ca eu am dreptate in ce am zis aici, atunci ai si tu dreptate in ce ai zis in primul post, daca insa ti se pare ca eu fac afirmatii sub influenta halucinogenelor, crede-ma ca la fel a sunat si primul tau post de pe acest topic.

Parerea mea


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 15 Dec 2006, 16:16
Post #37


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@Klaus: iata. eu am fost membru de partid - ca invatam bine. Nu mi-e clar cit e de serioasa prima parte a mesajului tau, dar pot sa te asigur ca au existat macar doua feluri de membri de partid: aia ca mine (care in afara de cotizatie - despre care nu mia stiu cit era dar cred ca exista- si participarea la sedinta n-aveau nimic in plus de capatat) si cei car eluau crema. Acestia din urma erau cei care conduceau.

Desigur ca o rezistenta "de masa" organizata ar fi fost benefica pentru tara - dar am spus cuvintul cheie: organizata. Chiar dupa atita vreme, nu-mi dau seama cine- si cum ar fi putut-o organiza.

Iata ca si aici sunt paralele intre PCR si partidul nazist.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
workarea
post 15 Dec 2006, 16:47
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 10 October 05
From: Drumul Taberei




QUOTE(os @ 15 Dec 2006, 14:59)
S-a cerut inchiderea topicului. Eu cred insa ca tocmai discutii ca acestea trebuie sa ramina deschise - caci sunt interesante, si importante.
........
Dl. Oprean sa nu se plinga.
*



Ba da, sa se plinga - adica are dreptul asta. Noi avem dreptul sa discutam aici si dumnealui are dreptul sa se plinga - de-aia a fost impuscat Ceausescu.

Dar, daca dumnealui are dreptul sa se plinga, si altii au dreptul sa raspunda, in ziare, la TV, la radio etc., si sa spuna ce nedreptati au indurat ei, ce sinistru era sistemul in ansamblu si ce sinistri erau oamenii care il dirijau. Pe vremea aia nu aveai dreptul sa te plingi, ca, altfel, erai saltat sau persecutat intr-o forma sau alta. Si sa se puna in balanta aceste plingeri ale tuturor.

Sigur ca este anormal, intr-o societate libera, ca Zoe Ceausescu sa aiba de suferit material daca nu a savirsit fapte condamnate de lege. Este un derapaj, nu scuzabil, dar explicabil. Aici intervine in mare masura si rautatea, sadismul, lipsa de control a celor care au facut-o efectiv sa sufere, care au luat decizii mai mult sau mai putin legale si asa mai departe. Dar fie si un strop de repros public il merita, cred eu. Pentru ca a fost complice, fie si prin tacere.

Exista cazul unei nepoate a lui Stalin, Svetlana, daca nu ma insel, care a reusit sa fuga in Occident si sa-si scrie memoriile in care denunta regimul si-i scotea la lumina adevarata fata. Intr-o asemenea situatie nu mai e nimic de comentat. Dar aici nu asa stau lucrurile.

LE: da, este foarte utila o asemenea discutie. Luni Basescu va informa Parlamentul in legatura cu concluziile si cu propunerile Comisiei Tismaneanu. Inteleg ca va pronunta si o condamnare oficiala a regimului dinainte de '89. Aseara a avut loc pe TVR1 o dezbatere pe aceasta tema.

Aberatia este ca abia acum se fac toate astea. Am fi avut nevoie in anii '90 de procese adevarate in care sa fie judecati membrii CPEx, ministrii, prim-secretarii de judet (inclusiv Nicu Ceausescu) si asa mai departe. Judecati serios, nu condamnati sau achitati din oficiu. Si atunci am fi vazut ce responsabilitate reala a avut un ministru, un prim-secretar, un membru MAN in general, apoi ce responsabilitate a avut fiecare in parte (unii erau mai zelosi, altii mai imbecili, altii poate au riscat si nu au indeplinit toate ordinele de sus, altii poate au facut mai mult rau decit erau obligati sa faca). Asta ar fi insemnat procesul comunismului. Sint foarte curios sa aflu concluziile comisiei respective, inteleg ca sint si studii de caz, si consideratii generale. Orice ar fi, in mod sigur e un document incomplet, care tine loc de ceva ce am ratat. Si este limpede ca vine prea tirziu.

Dupa un proces al comunismului adevarat si la timpul sau, societatea romanesca ar fi aratat acum cu totul altfel, adica mai curata.

LLE: revin cu o rectificare, dupa ce am dat o geana pe Google: Svetlana Stalina este fiica, nu nepoata lui Stalin. Deci paralela cu cazul nostru e cu atit mai relevanta.

This post has been edited by workarea: 15 Dec 2006, 17:14


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI, 2007 - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 15 Dec 2006, 17:01
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Profesorul Oprean este in relatii excelente cu multi dealeri auto. Prin eforturile lui Facultatea de Transporturi a primit sub forma de donatii:
- un Ford Fiesta din '94 cu 950 km la bord in prezent (toti facuti prin politehnica);
- turbina cu geometrie variabila de la Iveco;
- turbina simpla de Volvo FH12;
- transmisie semiautomata Volkswagen DSG 2;
- transmisie automata Ford Explorer;
- 3 sau 4 sisteme de injectie Bosch;
- tabla electronica de curs cu touch screen;
- laborator cu aer conditionat si scaune tapitate;
- volane cu airbag de la Renault Megane.
Cam atat imi amintesc acum. Datorita acestor dotari sute de studenti au avut de castigat si nu de pierdut. La examene vine cu bomboane de ciocolata cu care serveste studentii intrucat ciocolata stimuleaza activitatea cerebrala. Este singurul profesor din Romania care are curs de transmisie automata.
A fost declarat "Man of the Year" in '94, 96 si 2000 de catre Honda, Toyota si imi scapa acum cea de-a treia firma. Iar noi ii oferim umilinte la pachet. Poate multi ar vrea sa-l vada plecat afara unde inteligenta lui ar fi recompensata cu bani grei.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 15 Dec 2006, 17:02
Post #40


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@workarea: in sens strict ("ba da, sa se plinga") ai desigur dreptate.

Afirmatia mea se indrepta mai degraba spre sensul moral.
---------------
edit, @einstein1984:

Nu punem aici in discutie calitatile profesionale si didactice ale D-lui Oprean (pe care de altfel nu-l cunosc, n-am auzit etc) ci discutam despre cele intimplate intr-un context mai larg.

Bineinteles ca la argumentele cu ciocolata n-are nimeni ce sa zica (desi e discutabil in ce masura asta se inscrie in calitatile unui dascal, si ar fi interesanta o privire in trecut). Ceea ce discutam este conexiunea intre trecut si prezent, intre uman, legal, penal si moral.

@all, in special celor care au cerut inchiderea: din cauza ASTA este interesant ca discutia sa ramina deschisa.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 15 Dec 2006, 17:15
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Nasule, de Paste pregatesti un miel, nu mail. laugh.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 15 Dec 2006, 17:19
Post #42


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Scuzele mele, Sony.

Anyway, toata lumea a prins ideea...

PS: vezi ca dai in marsarier spre furculita... cu mielul ala.. mai ai si tu rabdare pina la Paste wink.gif


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 15 Dec 2006, 17:27
Post #43


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Si care e diferenta intre Zoe (Nicu, Valentin) Ceausescu si copiii oamenilor de la putere de azi? Aia nu profita? Nu ati vazut la stiri copii/sotii de deputati/senatori omorand oameni (in accidente de masina) si au scapat fara nici o zi de puscarie? Vi se pare mai putin grav decat faptul ca Zoe nu statea la coada la carne sau ca nu avea painea rationalizata? Intotdeauna si oriunde copiii/rudele celor aflati au avut avantaje, fie ca au vrut sau nu. Un exemplu e Elena Basescu care pana a ajunge ta-su presedinte nu a pozat in nicio revista, acum pozeaza la greu in fel si fel de reviste. Toate(Majoritatea) lucrarile executate din bani publici sunt executate de firme ale celor aflati la putere sau sponsorizeaza puterea, astia nu profita de faptul ca sunt la putere?




--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 15 Dec 2006, 17:34
Post #44


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Asa... si? A spus careva ca asta e bine?

Nu poti sa te scuzi de un rau compensindu-l cu alt rau.

Ca sa-ti spun drept insa, mie crima comunista mi se pare mai mare: ti-au luat si banii, si libertatea de orice fel: de gindire, de miscare, de procreere (ma rog, pe asta din urma ti-au luat-o in sens contrar, dar ti-au luat-o).

Impotenta societatii de a-i controla pe potentatii de azi provine cel putin in mare masura din brain-washingul comunist.

Nu-i vorba, ca in cam toate tarile potentatii sunt "mai egali" decit altii; in tarile de democratie originala insa, nu merge chiar nici un mecanism de control din partea societatii asupra lor. Va amintiti de "noi-muncim-noi-nu-gindim"? Cum a putut sa prinda o ASEMENEA aberatie - si aia care o scamdau sa se mai si MINDREASCA cu ea?

Credeti ca ei au disparut? Nope.. asta e societatea de azi (e drept, ceva mai evoluata).



--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Dec 2006, 17:36
Post #45


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Mai oameni buni, voi ati auzit de chestia aia care se numeste: Declaratia drepturilor omului? Scrie pe undeva ca daca tactu a fost dictator, tu nu mai esti om si poti fi bagat la puscarie ca asa vrea muschii cuiva? Pe sistemul asta, hai sa bagam la puscarie toate rudele pana la gradul 3 ale lui Ana Maria Vlas sau Haysam, ca sigur au avut si ei de castigat de pe urma furaciunilor facute de ilustrele lor rude.
P.S. Sony, DSG 2 nu avem (am vrea), insa avem o gramada de transmisii automate in 2,3,4 trepte si inca o gramada de hidrotransformatoare. Domul profesor Oprean are cel mai bine dotat laborator din toata catedra.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amc
post 15 Dec 2006, 17:40
Post #46


2 trancane


Group: Members
Posts: 603
Joined: 28 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Sony @ 15 Dec 2006, 17:01)
Profesorul Oprean este in relatii excelente cu multi dealeri auto. Prin eforturile lui Facultatea de Transporturi a primit sub forma de donatii:
................
- volane cu airbag de la Renault Megane.
Cam atat imi amintesc acum. Datorita acestor dotari sute de studenti au avut de castigat si nu de pierdut. La examene vine cu bomboane de ciocolata cu care serveste studentii intrucat ciocolata stimuleaza activitatea cerebrala. Este singurul profesor din Romania care are curs de transmisie automata.
A fost declarat "Man of the Year" in '94, 96 si 2000 de catre Honda, Toyota si imi scapa acum cea de-a treia firma. Iar noi ii oferim umilinte la pachet. Poate multi ar vrea sa-l vada plecat afara unde inteligenta lui ar fi recompensata cu bani grei.
*


Ca tine altu' sa laude pe cineva asa de mult, pe acest forum, n-am vazut
!!!! oricum ma cam lasa indiferent performantele insiruite rolleyes.gif

This post has been edited by amc: 15 Dec 2006, 17:40


--------------------
YUGO Zavzta 2007/prestige - 1-B-NU-IS--chhh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Dec 2006, 18:48
Post #47


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ca parere personala, eu cu exprimari gen "copii dictatorului sa nu se planga de ce li s-a intamplat dupe '89, ci sa se uite ce suferinte a trait poporul condus de parintii lor" am un deja-vu. Din categoria: "Ce te plangi asa, cand era tac-tu chiabur si asuprea clasa muncitoare si traia pe spinarea ei, prin sudoarea ei, era bine, nu?"

Care-i diferenta intre actiunile comunistilor care impiedicau accesul la un trai decent sau la scolarizare celor care nu aveau "o origine sanatoasa" (ca erau copii de chiaburi, de legionari, de sefi de partide etc) si exprimarile de pe aici referitoare la Zoe, care din cate inteleg "avea o origine nesanatoasa" fata de noua "oranduire"?

Dupa parerea mea nu e nici o diferenta. "Origine nesanatoasa" aveau si copii de chiaburi, si observ ca lumea considera ca "origine nesanatoasa" avea si Zoe.

E trist...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 15 Dec 2006, 20:46
Post #48


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




"Parintii mananca struguri acri si la copii li se strepezesc dintii", spune un vechi proverb romanesc.

This post has been edited by prody: 15 Dec 2006, 20:46


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 15 Dec 2006, 21:20
Post #49


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Ultima interventie pe acest topic, promit. Imi cer scuze de pe acum daca am jignit pe cineva cu afirmatiile mele, nu asta a fost intentia mea.
D-l Oprean da o palma morala justitiei romane si poporului roman pentru calvarul prin care a trecut dupa revolutie. Foarte bine are dreptate sa zicem. Dar a fost un risc pe care si l-a asumat in momentul in care a ales sa faca parte din aceasta familie. O alta vorba romanesca spune "te bagi in troaca te mananca porcii". Si mai stiu una care nu are nici o legatura cu subiectul dar suna bine "baba calatoare nu stie de sarbatoare".
Respect

This post has been edited by mauru007: 15 Dec 2006, 21:21


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 16 Dec 2006, 13:25
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




nu am citit tot ce ati scris aici, nici nu cred ca o sa citesc...

parerea mea despre regimul comunist ca este o vina comuna a tuturor cadrelor de conducere din perioada respectiva... de la cel mai ordinar direct de intreprindere, continuand cu primarul, secretarul de partid, prefect - sau cum se numeau atunci - .. guvern etc.... si un mic banc :

In nu stiu ce sat, o scroafa a fatat 1 porcusor. de suparare primarul s-a dus la judet si a zis prefectului: Dl. prefect scroafa x de la noi din sat a fatat 2 porcusori. Prefectul suparat: cum sa-i spun eu tovarasului secretar de la bucuresti doar 2 porcusori... se duce la asta din urma si-i spune: Dl secretar in satul X, avem o scroafa care a nascut 3 porcusori...
Dl secretar, in rapot la nenea Ceausescu, cu gandul ca osa fie certat ii spune : Tovarasul secretar general, tin sa va informez ca in satul X, din judetul Y... avem o scroafa care a nascut 4 porcusori...Tovarasul C. sta un pic si se gandeste si zice.... bine, ma bucur..... un porcusor dati la export si pe ceilalti 3 tineti-i pentru consumul intern...

si de aici se poate deduce ceea ce am zis mai sus ....


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Dec 2006, 13:50
Post #51


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Complet in afara subiectului, dar interesant.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 16 Dec 2006, 16:26
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




asta e un raspuns la cei ce ziceau ca datorita lui zoe si parintilor ei noi am stat si am frecat-o la rece 30 de ani sau cati au fost .....

eu de bine de rau cu toate ca fac parte dintr-o familie care nu a dus-o chiar super bine pe vremea lui nea nicu, comparativ cu altii - pot sa va spun ca mergeam cam in 2 concedii pe an de aproximativ 10-14 zile/concediu ... plus tabere ...

in fine.... eu zic ca aia a fost conjuctura vremurilor.... doar nu voiati in anii 80 - bmw m6 ? - puneti picioarele pe pamant nu exista !!! cam asta e ideea si cu faptul ca nu aveam televizoare color- pretul era prohibitiv poate peste tot in lume, sau nu mai stiu ce.... injuram soia si acum a devenit produs de lux biggrin.gif .... eu zic ca de bine de rau am dus-o bine...


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 16 Dec 2006, 17:16
Post #53


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(mauru007 @ 15 Dec 2006, 14:33)
P.S. Da tata a fost membru de partid, dar aici nu era vorba de persoane care au fost membre de partid. Asta era o obligatie nu vreun merit.Toata lumea era membru de partid.
*


As vrea numai sa precizez ca nu toata lumea membru de partid!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 16 Dec 2006, 17:25
Post #54


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




QUOTE(mauru007 @ 14 Dec 2006, 00:38)
Lasa frate ca am terminat si eu Poli si nu am cerut vreun profesor inapoi. Si cei 16 ani sunt 17 de fapt.
*



unii dintre profesorii mei au fost oameni si bine pregatiti...e drept fraierul de mine a terminat de curand.

QUOTE(mauru007 @ 14 Dec 2006, 00:38)
Eu am avut de suferit de pe urma comunistilor
Bunicii mei aveau in Severin o strada intreaga de case si pe stanga si pe dreapta au pierdut totul. Aveau un restaurant, a fost confiscat, aveau un abator si un parc auto de 7 masini confiscate toate. bunicul meu nu a fost angajat timp de vreo 3 ani din cauza ca avea origini nesanatoase, era chiabur. Fata lui cea mare a fost data afara din scoala tot din cauza originilor nesanatoase. Peste 150 hectare de pamant confiscate la colectivizare. Asta a fost umilinta si suferinta timp de 40 de ani.
*


Vai vai asa deci...erau burghezi ... s-au ridicat pe spatele poporului nu cumva au furat de la altii si d'asta i-au alungat comunistii?
Fata lui poate a fost data afara din scoala din cauza apucaturilor nesanatoase si poate imorale.
am inteles umilinta si suferita ... ca nu ati putut profita ... asa cum au facut-o altii
QUOTE(mauru007 @ 14 Dec 2006, 00:38)
L.E. Zoe, Nicu, Valentin au profitat de functiile parintilor si au comis abuzuri la randul lor. Aschia nu sare departe de trunchi. Daca Zoe nu are nici o vina de ce a ramas fara servici, de ce a fost arestata? De iubita ce era de poporul roman?
*


ai cumva dovezi care sa-ti sustina afirmatiile altele decat faptul ca esti frustrat ca nu ai putut beneficia de averea bunicului ?oare atat de naiv sa fii incat sa crezi ce spui ...? poate au fost dati afara din cauza unor maimute care au gandit exact pe principiul ala barbar care spune ca odraslele sunt si ele vinovate pentru faptele parintilor.
Dumnezeu sa-i ierte pe cei care nu mai sunt printre noi din familia ta,imi pare rau pentru suferintele indurate,departe de mine de a dori sa jignesc pe cineva mai sus am spus ce am spus doar pentru a-ti atrage atentia ca nu esti obiectiv si ti-am prezentat o posibila interpretare malitioasa la ce ai spus. Una peste alta iti spun sincer ca e dureros ca poti gandi asa, sper din tot sufletul sa ai puterea sa iti dai seama unde gresesti.Din cauza unor neadaptati la realitatea curenta am ajuns ca dupa 16 ani sa vanam mori de vant...si tara sa fie un circ continuu.

Eu eram poate pre mic ca sa stiu de multe dintre relele acelea cel putin nu pe pielea mea,dar oamenii care gandesc asa ca tine nu fac decat rau celor care vin dupa ei.
Astept cu nerabdare warn-ul,ban-ul daca este cauza,eventual si ceva atacuri directe.
Numai bine.

This post has been edited by avathan: 16 Dec 2006, 17:40


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 17 Dec 2006, 13:31
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




@amc, nu laud nici-o persoana! Faptele vorbesc de la sine si dupa cum probabil stii o mie de vorbe nu fac cat o singura fapta.
Acest om a lasat ceva in urma lui. Cati dintre voi se pot lauda cu asa ceva? Eu sigur nu.
Le-as recomanda multora ca in loc sa posteze aberatii pe sectiunile tehnice ale forumului sa puna mana si sa lectureze cartile profesorului Oprean!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 18 Dec 2006, 10:44
Post #56


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




se inchide la cererea initiatorului


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 06:52
Forum Renault