DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Montare/demontare bara masina

i96nds
post 27 Feb 2008, 22:43
Post #1


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Am si eu o intrebare - ca am vazut prin oras niste masini fara bara.

Presupunand ca ai un accident sau ceva asemanator... si trebuie sa inlocuiesti de tot bara de protectie din fata sau din spate.... poti sa ceri service-ului sa o vopseasca pur si simplu ca o piesa separata si abia apoi sa vii la montaj?

Mie mi se pare aberant sa lasi masina in service pentru o bara de protectie!
Mi se pare mai normal ca aia sa iti vopseasca bara noua cand apuca ei si sa iti spuna sa vii in ziua X sa ti-o monteze.

Continuand, poate la fel se poate si in cazul unei portiere la care se da inlocuire si nu reparatie. Nu? Sau.. acolo se sudeaza fata usii, nu?

Multumesc pentru pareri.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 27 Feb 2008, 23:07
Post #2


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




In ceea ce priveste bara, cred ca se poate face fara mare neliniste. Nici macar militienii nu te opresc pentru lipsa barei. Dar cum ai sa mergi fara portiera? radmasa.gif


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 28 Feb 2008, 08:29
Post #3


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Da' cine a zis sa mergi fara portiera ?!?...
Mergi cu aia stramba ca dracu pana e gata usa noua.

Teoretic cred ca se poate daca iti platesti singurel reparatia...dar practic trebe sa gasesti oameni intelegatori in service..pt ca odata bagata masina in reparatie ei iti opresc talonul...pana la finalizarea reparatiei si achitarea facturii. Cand reparatia e pe asigurare garantat nu o iei de acolo pana nu au primit aviz de plata de la asigurator.

Cat despre sudat fata usii e exclus la SLZ...usa vine intreaga....se vopseste se monteaza pe masina si apoi se echipeaza.

Eu am trecut prin asa ceva si am constatat ca oricum tot trebe sa lasi masina in service..pt ca daca usa e de inlocuit in genere au fost afectate si altele (ori balamalele, ori stalpii...etc).



--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 28 Feb 2008, 09:51
Post #4


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cumpara usa noua, o duce la vopsit si echipat si, cind e gata, se prezinta si cu masina, pentru montaj nu cred ca sint necesare mai mult de una-doua ore, cu reglaje cu tot. Asta daca are stilpii neatinsi. Cu asigurare, vorba ta, nu cred ca tine.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 28 Feb 2008, 11:56
Post #5


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Mai precis voiam sa stiu daca procesul de montare la bare/usi se poate face fara sa se atinga vopseaua nou aplicata pe aceste componente.

Adica :

Se monteaza usor o bara noua sau o usa noua astfel incat sa nu trebuiasca sa ii dai un ciocan pe undeva ca sa sara vopseaua?
Mai problematic cred ca e la punerea usii noi in balamale.

Daca e asa, chiar ca nu pricep de ce ai lasa masina in service...


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fantomas
post 28 Feb 2008, 11:57
Post #6


Nesuferit


Group: Members
Posts: 186
Joined: 27 February 08
From: Bucuresti




QUOTE(i96nds @ 28 Feb 2008, 11:56)
Mai precis voiam sa stiu daca procesul de montare la bare/usi se poate face fara sa se atinga vopseaua nou aplicata pe aceste componente.

Adica :

Se monteaza usor o bara noua sau o usa noua astfel incat sa nu trebuiasca sa ii dai un ciocan pe undeva ca sa sara vopseaua?
Mai problematic cred ca e la punerea usii noi in balamale.

Daca e asa, chiar ca nu pricep de ce ai lasa masina in service...
*



eu zic sa te duci la un service .... dai 2 mil hai max 3 ... si iti monteaza usiile si gata smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2004 - B 86 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 28 Feb 2008, 12:29
Post #7


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




eu am schimbat o bara fata singur (nu aveam casco pe vremea aia)..si zic ca daca esti atent poti schimba bara fra probleme fara sa o zgarii... in doi deja e poezie...

La usa e mai problematic pt ca cel putin la bolturi tot dai ciocane si trebe atentie ca sa nu "belesti" vopseaua ...iar in service nu prea am vazut "domnisoare"...ca sa zic asa...


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 20:13
Forum Renault