DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> E bine de stiut!

asarban
post 7 Nov 2003, 10:43
Post #1


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Fratiloooor!
Inainte sa va inflamati degetelele de la tastaturi e bine sa reflectai la urmatoarele chestii:

1. Exista cel putin 2 ordonante de urgenta care califica drept infractiuni anumite "remarci" vis-a-vis de minoritati de orice fel ar fi ele!
2. Acest forum este un loc public atat in acceptiunea noastra cat si a codului penal!
3. Pentru cuvinte "rusinoase" nu se supara nimeni ca dehh...
4. Pentru discutii care aduc atingere unor minoritati "protejate", cu caracter discriminatoriu se poate pati sa se inchida forumul!

Asa ca ...batista pe tambal!
Parerile fiecaruia in private!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 7 Nov 2003, 11:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Au aparut cateva thread-uri (rromi sau tzigani?!, Lucruri pe care le faci shi ar trebui sa iti fie jena, cel despre mersul cu farurile aprinse) pe care daca le-ai citi si chiar ai crede ce s-a scris ... ai zice ca cei de pe forum (si ma refer la cei care posteaza in draci, adica "membri activi") sunt cei mai puri de pe lumea asta :?

:x


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 7 Nov 2003, 12:11
Post #3


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Propunere...la cafenea sa se intre numai pe baza de username/password. In felul asta nu mai e un "loc public". In plus ceva adaugiri la regulament sau un text de tip "disclaimer" (aici d-l avocat ar fi cel mai calificat), ceva de genul "daca esti ofensat...cara-te !!!!" sau "daca esti politician sau faci parte din urmatoarele organizatii...CARA-TE !!!"


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 7 Nov 2003, 12:14
Post #4


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




"Iar daca esti functionar insarcinat cu urmarirea forumurilor care prolifereaza astfel de discutii...TE RUGAAAAAAAAAAAAM NU INCHIDE FORUMUUULLLL !!!
Manca-ti-as!
Hai ca am luat-o razna!
Si tot loc public va fi!
Nu exista Disclaimer in RSR!
Eu zic ca mai bine ar fi sa gasim alte subiecte!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 7 Nov 2003, 12:20
Post #5


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




"Iar daca esti functionar insarcinat cu urmarirea forumurilor care prolifereaza astfel de discutii...va invitam sa luati mita!!" icon_twisted.gif
Mutatul forumului pe un server din strainatate (intreb asa, ca principiu) ajuta?


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 7 Nov 2003, 12:24
Post #6


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ghici!
NU!

NU va cer sa NU SCRIETI CE GANDITI!
VA cer sa scrieti astfel incat sa NU ofensati pe nimeni!

Cum se simte un user de pe forum care o fi de etnie rrom/tigan cand citeste ca unul a scris de "colorati" sau mai rau "cioroi"??

Ce dracu, va cer doar sa nu sariti calul! Daca aveti pareri de o anumita factura, va cer doar sa va stoarceti creierii ca sa puteti sa le postati intr-o forma...elevata!

Adica intr-o forma susceptibila a creea discutii de idei, polemici nu injuraturi reciproce!

Aia ie!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 7 Nov 2003, 12:42
Post #7


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




In primul rand imi cer scuze ca n-am fost explicit. Tu spui de texte vis-a-vis de minoritati... OK, perfect de acord. Insa eu, gandindu-ma la un topic deschis de Marty apropo de xenofobie, am postat aici...si de fapt intrebarile mele se refereau la beshtelirea clasei politice...E voie sau nu? In ce conditii?


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 7 Nov 2003, 12:58
Post #8


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE

si de fapt intrebarile mele se refereau la beshtelirea clasei politice...E voie sau nu? In ce conditii?

Bineinteles ca aste voie, ce mama icon_twisted.gif , clasa politica nu este minoritate. In fond nu noi i-am pus sa iasa ca paduchele in frunte, asa ca ii putem "injura" cit vrem. Singura problema ar fi cav te pot da in juudecata pt. ofensa (personala sau adusa autoritatii), dar atita timp cit unu ca "trinebunelu national" nhu a facut nici o zi de pirnaie si nu i-au eliminat partidul de mincatori de ....... nu cred ca este vre un pericol!!! 8)


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Aºılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fion98
post 7 Nov 2003, 13:19
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 9 September 03
From: Bucuresti




domnu moderator/ administrator


nu ar fi cel mai bine ca topicurile care aduc prejudicii acestui site (vezi cele cu/si despre rromi, etc) sa fie sterse pur si simplu.

care este utilitatea lor, ma intreb si eu, in afara celei de a oferi posibilitatea dezvoltarii unei discutii "periculoase".

parerea mea :oops: (ca toata lumea mai greseste).

nu va luati de mine :| :|


--------------------
Dacia LOGAN - IL-xx-DIO
--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Nov 2003, 13:22
Post #10


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




De acord cu fion98 .... tppicurile acelea nu aduc nimic contructiv nici macar din pct. de vedere moral.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 9 Nov 2003, 19:38
Post #11


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




OK. Tinind ca daca 2 oameni spun ca esti beat, e bine sa mergi la culcare icon_mrgreen.gif , voi face curatenie in acest sens icon_mrgreen.gif , daca nu e deja facuta :wink:

Nimeni sa nu se cionsidere "ofensat" daca ii va dispare postul din cauza stergerii thread-ului cu "bube" icon_mrgreen.gif E mai importanta imaginea forumului zic eu... :wink:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolau.cosmin
post 17 Nov 2003, 00:20
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 August 03
From: Galati




QUOTE
Asa ca ...batista pe tambal!
Parerile fiecaruia in private!


Nu cred ca te-ai exprimat bine.Presupunand ca functioneaza cum trebuie "libertatea de opinie" si "libera exprimare", atunci as putea sa imi spun si in public(nu numai in particular) opinia vis-a-vis de: tigani, negri sau poponari, de exemplu.Pai din moment ce poponarii au liber sa se desfasoare pe strada, atunci pot considera ca si eu am dreptul sa cer sa fiu protejat de lege impotriva acestor manifestari ale lor pentru ca imi aduc atingere convingerilor mele morale sau religioase.Dar am parte de asa ceva?NU!!!In schimb eu trebuie(adica sunt obligat) sa-i suport.Iar chestia cu calomnia este o mizerie.Cel care a inventat termenul asta sper sa se fi dus in fundul iadului.Ce lasitate este mai mare decat asta prin care, la adapostul legii, pui pumnul in gura libertatii de opinie.Cu dreptul la replica sunt de acord, dar sa transformi libertatea de opinie sau exprimare in caz civil sau penal este sub demnitatea umana.


--------------------
Dacia Solenza Scala - GL-05-UJR
Life Is A Shit And I Want My Money Back !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 17 Nov 2003, 09:07
Post #13


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Cosmin calomnia nu este cel mai rau termen. Mai rau este s-o folosesti.
Gindeste-te ca ai fi o persoana publica (si prin persoana publica inteleg acei oameni care sint cunoscuti de cei din jur :wink: ) si eu as spune despre tine (fara sa aduc vreo dovada) ca esti poponar, ciochist si alte mizerii.
Cum te-ai simti? Si cum ai reactiona?
Mai ales ca nu ma cunosti, dar imi permit sa spun lucruri urite despre tine.
Eu cred ca "libertatea de opinie" nu trebuie sa se confunde cu "libertatea de a calomnia".
Nici eu nu sint de acord cu politica pumnului in gura, dar totusi oamenii trebuie sa stie care sint limitele pina unde pot sa deschida gura (de asta s-a inventat gindirea, sa-ti poti spune tie lucrurile care nu pot fi spuse in public).


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 17 Nov 2003, 09:11
Post #14


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Paul, nu-mi amintesc exact cum suna articolul de Cod Penal care infiereaza calomnia dar sa stii ca daca tu ii spui unui handicapat "handicapatule!", el te poate da in judecata pentru calomnie, mai rau, are sanse imense sa castige procesul!
Andrei, Klaus, poate ma ajutati voi cu textul articolului.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 17 Nov 2003, 09:18
Post #15


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Marty, pai tocmai asta spuneam si eu tongue.gif .

Cred ca cineva nu si-a baut cafeaua in dimineata asta (si eu tocmai asta fac laugh.gif ).


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 17 Nov 2003, 10:48
Post #16


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE




Paul, nu-mi amintesc exact cum suna articolul de Cod Penal care infiereaza calomnia dar sa stii ca daca tu ii spui unui handicapat \"handicapatule!\", el te poate da in judecata pentru calomnie, mai rau, are sanse imense sa castige procesul! 
Andrei, Klaus, poate ma ajutati voi cu textul articolului.


Ceea ce spui tu este insulta, 205 CP
Calomnia este 206 CP
Insulta exista chiar daca acel apelativ atribuit persoanei vatamate reflecta o realitate (deci chiar daca e infirm, daca ii strigi "ologule")!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 17 Nov 2003, 14:16
Post #17


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE




Paul, nu-mi amintesc exact cum suna articolul de Cod Penal care infiereaza calomnia dar sa stii ca daca tu ii spui unui handicapat \"handicapatule!\", el te poate da in judecata pentru calomnie, mai rau, are sanse imense sa castige procesul! 
Andrei, Klaus, poate ma ajutati voi cu textul articolului.


Ceea ce spui tu este insulta, 205 CP
Calomnia este 206 CP
Insulta exista chiar daca acel apelativ atribuit persoanei vatamate reflecta o realitate (deci chiar daca e infirm, daca ii strigi "ologule")!


E mai tare Calomnia ... are un cal in plus !!!...


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 17 Nov 2003, 14:21
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Ihi, am priceput! N-ai voie sa-i strigi vreunuia "Coruptule" chiar daca e dovedit, nu poti sa-i spui "Bay Popo-Marinarul" chiar daca se vede pe fata lui de arogant sau de Dracula-Park, etc. La mai mare!


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolau.cosmin
post 17 Nov 2003, 22:54
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 August 03
From: Galati




QUOTE
Gindeste-te ca ai fi o persoana publica (si prin persoana publica inteleg acei oameni care sint cunoscuti de cei din jur :wink: ) si eu as spune despre tine (fara sa aduc vreo dovada) ca esti poponar, ciochist si alte mizerii. 
Cum te-ai simti? Si cum ai reactiona?


Nu stiu cum gandesc altii dar din partea mea nu-i nici o problema; asta-i parerea ta si ti-o exprimi.Totusi, repet, trebuie sa existe dreptul la replica. Iar de aici si pana la a ajunge caz civil sau penal este o cale foarte lunga. Eu raman la parerea mea ca, "calomnia" a fost inventata de avocati ca sa-si mai asigure un venit in plus iar cei care dau in judecata pentru asa ceva o fac doar de dragul banilor si nu al demnitatii ranite.


--------------------
Dacia Solenza Scala - GL-05-UJR
Life Is A Shit And I Want My Money Back !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 18 Nov 2003, 09:02
Post #20


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Cosmin, nu te supara, citi ani ai? Si ai familie? Copii?
Cum te-ai simti daca pustiul tau ar veni de la gradinita si ti-ar zice ca nu se mai duce pentru ca tati este "*******" si rid copii de el?
Dreptul la replica nu repara intotdeasuna prejudiciul adus unei persoane.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 18 Nov 2003, 12:34
Post #21


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Iata replica mea la
QUOTE

Eu raman la parerea mea ca, \"calomnia\" a fost inventata de avocati ca sa-si mai asigure un venit in plus iar cei care dau in judecata pentru asa ceva o fac doar de dragul banilor si nu al demnitatii ranite.


Replica mea pentru unul care gandeste asa este ca esti un dobitoc, unul complexat rau de tot, care probabil ascunde frustrari masochist-homosexuale, de poponar nebagat in seama care isi ascunde lacunele in educatie si gandire (daca ai avea asa ceva!) in citate din cugetari citite pe usile budelor unde asteptai sa iti vina careva!

Iti place? Te-ai umplut de draci?
Iti vine sa dai cu mine de pamant?
Nu poti, asa ca pentru situatiile astea s-a inventat infractiunea de calomnie (si insulta in cazul asta)
M-ai da in judecata? Poate ca nu acum, dar daca ti-as fi spus toate astea de fata cu cineva important pentru tine, te-ai fi gandit! Si nu sa iei bani de la mine ci sa ma vezi infundand puscaria!
Pedepsirea calomniei este singura arma pe care o au oamenii decenti impotriva imoroscarii cu noroi! De frica puscariei sau a daunelor unii isi mai controleaza limbajul, verifica sursele!

Scuze pentru cele ce am scris mai sus, e doar un experiment ca sa iti dai seama ca intre a vb despre calomie stand in fotoliu si uitandu-te la Tuca si a primi laturile chiar TU in fata este o cale lunga!
Sper ca nu te-ai suparat!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 18 Nov 2003, 12:45
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




adevarul e ca si daca dai in judecata pe cel calomniat nu poti repara ce a facut; si e valabil mai ales pentru pers. publice pentru care orice scandal conteaza;
adica degeaba te speli ca mirosul de rahat ramane...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 18 Nov 2003, 12:48
Post #23


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




De acord, dar frica de pedeapsa, de puscarie sau de plata unor daune il va face pe om sa isi tina gura sau sa se controleze!
Aceasta este efectul de preventie al unei pedepse, acela de a "speria" potentialii infractori!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 18 Nov 2003, 13:02
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




teoretic ai dreptate. ar fi interesant de facut un studiu daca e chiar asa si in realitate...adica cu noroi se tot arunca, si nu ma refer la romania; nu mai sta nimeni sa verifice;
ce sa-i faci astia sunt oamenii...uneori ti-a si sila...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 18 Nov 2003, 13:07
Post #25


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




O sa razi dar de cand s-au inasprit pedepsele s-au mai rarit sentintele de condamnare!
Adica idiotii tot se simt calomniati, doar ca "infractorii" sunt bine documentati si la dau cu probele in cap ca asa e!
Vezi Nas, carcotasii cu Hancu si altii...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolau.cosmin
post 18 Nov 2003, 17:55
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 August 03
From: Galati




Bla, bla, bla. Unde mai este libertatea de opinie? S-a dus in ma-sa democratia! Cu idei de felul celor de mai sus ii dati dreptate lui Iliescu care a spus ca "libertatea a incetat atunci cand omul a iesit din paduri". Pai atunci cand sunt in compania unei persoane importante pentru mine si vine careva si ma face albie de porci, gata, acea persoana trebuie sa-l creada imediat pe cel care m-a facut de rahat? Pai e semidoct el si se coboara la nivelul celui cu injurii. Adica da crezare primului intalnit? Unde mai este ratiunea? Asa se filtreaza bunul de rau, nu cu prostii avocatesti.


--------------------
Dacia Solenza Scala - GL-05-UJR
Life Is A Shit And I Want My Money Back !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 19 Nov 2003, 09:09
Post #27


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE

Bla, bla, bla.

Stii, ia acest citat si indeas-ti-l adanc undeva!
Incearca sa ne combati cu idei nu sa faci pe desteptul cu interjectii dispretuitoare!
Aici e un forum de discutii, de idei! Ai idei scrii, nu ai idei stai cuminte si privesti!

QUOTE

Asa se filtreaza bunul de rau, nu cu prostii avocatesti.

In mod normal ar trebui sa te trimit sa regresezi progresiv spre origini!
Cat de mult ma distreaza toti vitejii astia care se dau destepti si la prima belea (amenda, plangere penala, da peste vreunu pe sosea) se uda pe ei si se agata de cate un "prost de avocat" promitandu-i marea cu sarea sa-l scape!
Sa fie oare locatia?
Si domnul Hancu tot din Galati vine!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Nov 2003, 09:18
Post #28


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Aloooooooooooooooooo, ce dracu' luati foc asa repede, fratilor ????? sad.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 19 Nov 2003, 09:31
Post #29


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Si cind te gindesti ca domnu' Andrei zicea de Marty ca ia foc repede tongue.gif .
Lasa-l frate, ca nu-l poti convinge cu argumente logice.
Omul e chitit ca avocatii sint "raul pamintului" icon_twisted.gif .

Si cind ma gindesc citi prieteni avocati si procurori am ma doare capu' :wink: .


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 19 Nov 2003, 09:41
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




hai andrei ca nu te mai aprinde asa.. mai ieri vorbeam una de certurile astea...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 10:54
Forum Renault