DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> stop cu leduri, idei, realizari, poze...

Dsign
post 13 Mar 2007, 13:35
Post #121


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




userul dodopan ne poate oferi mai multe detalii


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogo4all
post 13 Mar 2007, 14:28
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 879
Joined: 9 July 06




AlinREHAU poti sa stai linistit ca pe mine nu m-ai deranjat doar ti-am spus ca nu ai postat unde trebuie neavand nici o legatura cu ce se discuta la general. DSN nu e chiar asa o masina de amarata,daca e bine intretinuta,pentru mine.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Mpi 2004 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 13 Mar 2007, 23:36
Post #123


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Ledurile pentru stopuri trebuie sa fie superflux puternice ... cand am luat masina aveam stopul de pe luneta stricat si cand l-am desfacut am zis sa schimb un rand de leduri cu leduri albe de la o lanterna din aia de se pune pe cap (puternice ledurile si alea) dar se vad mult mai slab fata de cele superflux . Am mai fost intrebat de unde am luat baghetele anti apa cu leduri superflux . Sunt luate de la http://www.zexstar.com/ , au si rosii si albastre de fapt , au muuulte chestii ce tin de leduri de calitate , la superflux lumina e dispersata pe unghi de 120 grade fata de 20-30 la ledurile normale , tot acolo sunt si niste poze cu masini "tunate" cu leduri in stopuri . Imi cer scuze daca nu trebuia sa postez link , si daca nu e voie rog un moderator sa il steraga.

This post has been edited by AlinREHAU: 14 Mar 2007, 08:18


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 13 Mar 2007, 23:40
Post #124


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




vezi ca linkul tau nu e scris corect... am mai spus, de cind am facut stopul de berlina, ledurile care se folosesc in stopurile de seria 7, A8 sau s-class sunt chiar superfluxuri... stopul de logan nu permite prea mult e ghidusii, am tot incercat...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 14 Mar 2007, 08:16
Post #125


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Ideea e ca nu trebuie neaparat sa blindezi cu leduri daca bagi leduri mai puternice ( cred eu ). Sunt leduri superflux care au 4(patru) cipuri de led in ele si dau lumina de 4 ori mai mare .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 14 Mar 2007, 17:08
Post #126


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




sa nu uitam ca ledurile superflux cu 4 cipuri sunt scumpe, au nevoie de rezistente de putere mare (astea se incalzesc) si scopul final este acela estetico-practic. Adica nu este suficient sa arunci 2 leduri putermnice acolo si gata... trebuie sa faci in asa fel incit sa arate si bine


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 14 Mar 2007, 17:22
Post #127


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Dani, de 2 ani tot vin stopurile alea....


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 Mar 2007, 17:25
Post #128


-


Group: Members
Posts: 21.887
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ce esti mai asa grabit ?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 14 Mar 2007, 17:53
Post #129


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




da' ce ma frecati ma pe mine? eu doar am fost nitel privilegiat si am vazut proiectele. probabil ca voi avea si eu de spus ceva la ele, adica la partea cu ledurile sunt gata sa-i ajut pe baieti...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 14 Mar 2007, 18:01
Post #130


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Stii ca eu nu ma iau de tine cheers.gif ... era o intrebare la care trebuie sa raspunda domnul designer, proiectant si fabricant..... dar dupa raspunsul tau inteleg ca mai dureaza vreo 2 ani icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dodoPan
post 14 Mar 2007, 23:23
Post #131


eres


Group: Members
Posts: 65
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti/Constanta/Brasov




nu mai dureaza doi ani. dar nici o luna. farul si stopurile prototip vor fi prezentate oficial in aprilie-mai, suntem nevoiti sa mai "lungim" un pic deadline-ul pentru un rezultat calitativ si cat mai apropiat de proiectul initial.

dupa care urmeaza omologari. dupa care urmeaza matrite. dupa care urmeaza mastere. etc. vorbim de productie de masa. daca in cazul unor unicate manufacturate durata e scurta de la concept la produs fizic, dincolo e o distanta mult mai mare in care (stupize stupize) nu se sta degeaba, se lucreaza pe toate fronturile. par example, avem un totem maricel de date, masuratori, cote, norme, etc. etc - care se mareste pe zi ce trece...

rabdare... stiu, cu rabdarea treci si marea, da-i mai bine cu vaporul radmasa.gif

pana una alta sunt pe piata noile stopuri cu corpuri negre, par mult mai interesante decat cele tip lexus. poate nu full led dar tind sa dau un plus ideii cu negru mat, inclusiv la farurile cu ochiu' lu' angelica. wink.gif


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperfox
post 15 Mar 2007, 23:19
Post #132


Membru de la electronica in transporturi


Group: Members
Posts: 254
Joined: 15 March 05
From: Bucuresti




apropo de superflux vs leduri normale...eu nu inteleg ceva:
ledurile superflux au 90-100 grade unghi de vedere, dar sunt mai slabe ca intensitate avand 1000mcd (respectiv 4000mcd cele cu 4 cipuri) pe cand ledurile normale au 15-20 grade unghi de vedere dar au 13000mcd deci mult mai puternice ca intensitate;
asadar eu zic ca diferenta intre un stop cu leduri normale si unul cu superflux ar trebui sa fie ca cel cu superflux se vede la fel de puternic indiferent daca te uiti fix in el sau pe o plaja de 45grade stanga dreapta; cel cu leduri normale se vede mult mai puternic decat cel cu superflux dar doar daca te uiti fix in el, cu o marja f mica de miscare; dar aici mai intra in calcul si faptu ca peste ledurile astea stopul are un dispersor care cel putin teoretic largeste unghiul de vedere al ledurilor normale astfel incat apare o larghete de miscare si la acestea din urma

in concluzie, per total diferenta intre un stop superflux si unul simplu ar fi ca cel normal are un unghi ceva mai mic de vedere ca cel superflux (dar daca ne gandim un pic, stopul de la masina trebuie sa fie vizibil atunci cand este privit fix in el, si nu neaparat atunci cand te uiti sub un unghi de 45grade sau mai mult-> ca doar nu te intereseaza daca franeaza cel de pe banda de langa tine atunci cand mai ai 2-3m pana la el; si pe de alta parte uitati'va atent la A8 si alte masini elevate cu stopuri cu leduri sa vedeti ca si alea au unghi de vedere redus) dar in schimb este mai puternic;

deci, nu ar fi o idee buna si stopul cu leduri normale? ca oricum si in cazu asta este iluminata toata suprafata dispersorului de leduri

observatia nr2:
stopul pe pozitii, pe frana si semnalizarea sunt proiectate si/sau optimizate astfel incat scopul principal este sa fie luminoase si vizibile aka sa fie performante la privitul IN ele nu? semnalizarea trebuie sa o vezi TU soferul din spate atunci cand te uiti IN ea

la lumina de marchearriere si stopul de ceata scopul principal nu este acesta, ci acela de a lumina suprafata din apropiere, sau altfel spus lumina de MR nu conteaza daca o vede sau nu soferul din spate bine sau prost ci conteaza daca lumineaza strada in spatele masinii astfel incat TU soferul sa vezi bine zona prin oglinda nu? iar la stopul de ceata scopul este sa dea un volum cat mai mare de lumina pe directia inainte pt a fi vizibil de cat mai departe pe timp de ceata care absoarbe lumina
asta ar fi motivu pt care luminile de MR la unele masini (ex A3) au o zona f mica asociata pe stop, pt k nu e important sa sara in ochii soferului din spate, inschimb sunt f puternice ca sa lumineze pe jos
la fel si cu stopurile de ceata care la unele masini (ford fiesta, citroen c4) sunt plasate f jos pe bara din spate


asadar scopul final la stopurile (din spate, frana pozitii si semnal) este sa facem suprafata exterioara cat mai vizibila de un observator din spatele masinii, si nu sa iluminam cat mai bine zona din spatele masinii, nu? deci eu zic ca sunt o alegere mai buna ledurile care sunt mai puternice (aka stopu va avea o multitudine de puncte luminoase puternice) chiar daca acestea nu se fav sub unghi mai mare (pt k pana la urma 95% stopul este privit din spate si nu din lateral) decat ledurile care sunt mai slabe (aka multitudinea de puncte vor fi mai putin luminoase) dar care se vad si sub unghi mai mare

so, ce parere aveti? (acum pana ma apuc sa iau leduri smile.gif )


--------------------
Dacia 1310 CL 1999
Motor "DACIA 102-13": 4 Inline, 8V, 62CP@5000RPM, 102Nm@3500RPM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 16 Mar 2007, 07:37
Post #133


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




observatiile tale sunt pertinenete. Permite-mi sa iti explic de ce e mai bine cu superflux:


La un stop cu dispersor clar sau semiclar (cum e cel de logan) ledurile cu unghi mic de dipersie nu ar putea fi vizibile pentru un observator aflat la distanta mica, mai ales ziua. Ca sa poata fi vazute de aproape, ledurile astea ra trebui ingropate adinc in niste conuri dispersoare, dar in acest caz, vizibilitatea lor scade pentru un observator aflat in lateralul masinii, iar spatiul ocupat de stopul astfel construit va fi similar cu cel pe becuri

Ideea e ca nu poti monta ledurile normale unul linga altul datorita formei stopului ... ca sa le poti observa, razele de lumina ce provin de la leduri ar trebui sa se intrepatrunda. In cazul ledurilor superflux, acestea pot fi montate la distanta mai mare intre ele, rezultind o cantitate mai mica de leduri si un cost mai mic de productie.

Ar mai fi un aspect: stopurile masinii trebuiesc vizualizate de la o distanta nu foarte mare (150-200m sunt suficienti in conditii de vizibilitate redusa)

Ne vom intreba de ce semafoarele folosesc leduri normale, fara dispersie. Acolo nu se pune problema de design sau de spatiu ocupat, iar cimpul de vizibilitate este mult redus fata de cimpul de vizibilitate pe care trebuie sa-l ofere stopurile unei masini (semaforul este unul singur, el este fix, asezat in intersectie, masinile sunt mai multe, se misca, iar soferul observator trebuie sa aibe atentie distributiva, deci trebuie sa stie ce intentie au mai multi participanti la tyrafic, ori daca unghiul de vedere al stopurilor nu ar fi mai mare, ca in cazul celor cu superflux, atunci ar deveni periculos in aglomeratiile urbane)



Multumit?

PS: nu stau sa corectez greselile de scriere sau exprimre ca tre sa fug la scirbiciu. Multumesc


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Mar 2007, 08:46
Post #134


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Stopul cu leduri de la Prius:
prius.jpg ( Size: 206.87k ) Number of downloads: 1618


Ledurile sunt de tip superflux si bat in sus, de unde lumina e dispersata de oglinda.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperfox
post 16 Mar 2007, 20:51
Post #135


Membru de la electronica in transporturi


Group: Members
Posts: 254
Joined: 15 March 05
From: Bucuresti




intrebare auxiliara: in vederea omologarii, rar-ul are niste (cerinte) standarde? si sunt publice acestea?
ceva de genul: "lumina de semnalizare trebuie sa fie amplasata pe spatele autovehicului, sa fie galben de 560nm, sa aiba o intensitate luminoasa de minim 10000mcd si/sau un flux luminos minim de 100lm si/sau sa fie vizibila sub un unghi minim de 100grade" ?


--------------------
Dacia 1310 CL 1999
Motor "DACIA 102-13": 4 Inline, 8V, 62CP@5000RPM, 102Nm@3500RPM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 16 Mar 2007, 22:51
Post #136


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Uite, ca sa zic asa , invata din greselile altora ... dupa cum am spus , iata si poze . In poza cu stopul montat ledurile albe sunt in dreapta . DSC00567.JPG ( Size: 162.67k ) Number of downloads: 1694
DSC04694.JPG ( Size: 83.69k ) Number of downloads: 1405
Din poza reiese clar ca NU au nici o treaba ledurile normale cu stopul biggrin.gif . Asta e , acum imi pare rau ca le-am scos pe alea originale .Exact acelasi rationament l-am facut si eu atunci cand am bagat ledurile cu 20 grade (am zis ca o sa fie mai concentrata lumina ) avand in vedere ca lumina lanterna aia cativa metri buni ...
Si in ceea ce tine de RAR nu cred ca autorizeaza nimic "homemade" ... Trebuia sa il fi auzit pe amicul de la RAR cand l-am intrebat de omologare pt leduri smile.gif) A spus ca "NU se omologheaza omule toate prostiile astea ." Ideea e ca daca le ai in fata se ia politia de tine ca apuca sa te vada , dar dupa ce treci ...


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperfox
post 17 Mar 2007, 00:45
Post #137


Membru de la electronica in transporturi


Group: Members
Posts: 254
Joined: 15 March 05
From: Bucuresti




...nu mai inteleg nimic...poate sa imi explice cineva ce se intampla in pozele alea 2 dpdf opticofizic? cum se face ca fara geam ledurile A sunt mai puternice decat B si dupa montarea geamului (dispersor) se intampla viceversa? adica intelegeam daca se punea o oglinda care sa concentreze lumina, dar asa...?
adica din poza aia eu inteleg cam asa: pt ledurile rosii dispersoru amplifica lumina si pt cele albe aproape ca o opresc... adica inteleg dar nu inteleg...adica inteleg, nu lua leduri normale ca iei teapa, dar nu inteleg care e explicatia...


--------------------
Dacia 1310 CL 1999
Motor "DACIA 102-13": 4 Inline, 8V, 62CP@5000RPM, 102Nm@3500RPM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 17 Mar 2007, 10:10
Post #138


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Fluxul luminos (lumenii) se masoara ,stiam eu ,undeva la un metru de led pe o suprafata definita . Ledul normal concentreaza lumina bine pe suprafata respectiva si (toata lumina lui este pe suprafata ) pe cand in cazul ledului superflux lumina este dispersata pe un unghi mai mare si nu toata lumina intra pe suprafata data de masura ... daca mai adaugam in ecuatie si faptul ca , ca lumeni ( in specificatiile ledurilor) sunt aproape la fel rezulta ca ledul superflux da cantitatea de lumina data de ledul normal dar de mai multe ori in mai multe directii . Daca as fi facut poza aia cu ledurile goale (fara dispersor ) de la 20 cm mai sus ledurile albe ar fi luminat muuult mai putin pe cand cele super flux ar fi luminat la fel .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperfox
post 17 Mar 2007, 13:02
Post #139


Membru de la electronica in transporturi


Group: Members
Posts: 254
Joined: 15 March 05
From: Bucuresti




hmmmm...eu stiam altfel, probabil de aici provine nelamurirea mea...dar oare care varianta e corecta? eu stiam asa: ledul are o intensitate luminoasa care se masoara in mcd, care reprezinta intensitatea punctului luminos (aka cat de "tare" se vede ledul cand te uiti fix in el) si mai are un unghi de vedere (aka sub ce unghi da el lumina sau care este unghiul in care poti sa te uiti ca sa vezi lumina); intensitatea si unghiul intra in calculul fluxului ( http://led.linear1.org/lumen.wiz ) astfel incat amandoua conteaza in ecuatie; altfel spus lumenii arata ce intensitate de lumina (mcd) si pe ce unghi (grade) da respectiva sursa de lumina, totu inglobat intr'o singura valoare; de exemplu un led are sa zicem 10000mcd si 30grade unghi si rezulta sa zicem ca are 10 lumeni, dar alt led tot de 10000mcd dar pe 60grade are sa zicem 20lumeni; iar un al treilea led care are 5000mcd tot pe 30 grade 7 lumeni;

so, care reprezinta adearu stintific?biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 CL 1999
Motor "DACIA 102-13": 4 Inline, 8V, 62CP@5000RPM, 102Nm@3500RPM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 17 Mar 2007, 17:31
Post #140


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




http://www.zexstar.com/Journey%20of%20Ligh...i%20Termeni.php aici mai sunt niste explicatii ... Nu stiu ce sa zic de convertorul ala , dar dupa el ar trebui sa am ~600mcd la un led superflux cu unghi de 120 grade ca sa am 2 lumeni ... hai sa mai bag o poza ca sa vezi ce efect au avut ledurile asupra aparatului noaptea ( vorbind de intensitate luminoasa mcd )DSC04003.JPG ( Size: 317.12k ) Number of downloads: 1624
a iesit prost poza ca asa scoate telefonul pe intuneric sad.gif
DSC04007.JPG ( Size: 317.97k ) Number of downloads: 1510
in poza a doua sunt cate 1 set de trei leduri pe fiecate parte a masinii si se aprind numai cand se deschid portierele.


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XanRO
post 18 Mar 2007, 09:22
Post #141


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 16 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(viperfox @ 17 Mar 2007, 01:45)
...nu mai inteleg nimic...poate sa imi explice cineva ce se intampla in pozele alea 2 dpdf opticofizic? cum se face ca fara geam ledurile A sunt mai puternice decat B si dupa montarea geamului (dispersor) se intampla viceversa?
*



Mi se pare ca geamul acela e de culoare rosie nu? Ledurile acelea albe/albastre (asa le vad eu) intr-adevar au intensitatea luminoasa mai mare, dar nu emit lumina rosie si de aceea acel geam actioneaza efectiv ca un filtru asupra lor (printr-un material de o anumita culoare trece doar lumina din respectiva culoare).


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 2006 - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stiancu
post 18 Mar 2007, 09:46
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 2 July 06




de astea ce ziceti?


Attached thumbnail(s)
16032007_022_.jpg ( Size: 48.24k ) Number of downloads: 1137
Andreiutzu_27030.jpg ( Size: 32.32k ) Number of downloads: 1049


--------------------
dacia logan logan amiance 2004 - dj 77 yan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kits
post 18 Mar 2007, 10:05
Post #143


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 14 February 07




foarte frumoase. astea inchise la culoare imi plac cel mai mult. se gasesc deja in nuanta asta la vanzare?


--------------------
VW Golf VI 1.4 TSI 122 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stiancu
post 18 Mar 2007, 10:55
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 2 July 06




cele de pe masina albastra par mai frumoase. sunt tot la 7 milioane.


--------------------
dacia logan logan amiance 2004 - dj 77 yan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperfox
post 18 Mar 2007, 12:09
Post #145


Membru de la electronica in transporturi


Group: Members
Posts: 254
Joined: 15 March 05
From: Bucuresti




si eu am vazut noile stopuri pe un logan, dar erau intunecate de tot, adica atunci cand erau stinse se vedea geamul negru, nu vedeai inauntru:)

despre leduri, m'am decis sa sacrific niste roni si sa fac un experiment la scara mica pe semnalizare: sa iau 6 leduri galbene superflux si 6 leduri galbene normale si sa le pun in compartimentul pt semnalizare pe placa pcb pe care am facut'o deja la dimensiune, 6 in stanga 6 in dreapta si sa montez dispersorul galben peste si sa vad ce se intampla:) am gasit la zexstar led normal galben cu 8000mcd pe 20grade la 1.35ron/buc si la alt site (oare am voie sa pun linku?) led superflux galben de 2000mcd pe 120grade la 1.41ron/buc sau galben de 4000mcd pe 90grade tot la 1.41ron/buc adica mai bine ca la zexstar:)


--------------------
Dacia 1310 CL 1999
Motor "DACIA 102-13": 4 Inline, 8V, 62CP@5000RPM, 102Nm@3500RPM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Mar 2007, 12:14
Post #146


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(viperfox @ 18 Mar 2007, 12:09)
si la alt site (oare am voie sa pun linku?)
*
Eu zic ca da, e voie.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 18 Mar 2007, 14:16
Post #147


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(stiancu @ 18 Mar 2007, 10:46)
de astea ce ziceti?
*




ideea topicului a fost aceea de relizare a unui stop/tripla integral cu leduri. Aceste triple le-am vazut, comentat si rascomentat, sunt triple care nu folosesc tehnologie LED in totalitate,. Asa ca hai sa ne concentram sa le modificam pe cele da fabrica, sau de ce nu, chiar si pe astea "tuning" si sa le oferim un aspect high-tech . Idei, realizari, poze


Multumesc


Printre altele, va arat cum s-a finalizat treaba la Dacia Berlina : (250 leduri superflux)

Filmulet


Poza1

Poza2

Poza3


NU vreti sa va aflati in spatele acestei masini noaptea, in afara localitatii...

Cam asta este ideea mea despre tuning in ceea ce priveste blocurile optice: VIZIBILITATE MAXIMA

This post has been edited by Dsign: 18 Mar 2007, 14:27


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperfox
post 18 Mar 2007, 15:08
Post #148


Membru de la electronica in transporturi


Group: Members
Posts: 254
Joined: 15 March 05
From: Bucuresti




ok linkurile cu alte oferte de leduri sunt www.ledshop.ro si www.leduri.ro (ofertele nu sunt in totalitate mai bune dar comparand una cu alta alegi de aici ceva de aici altceva si iesi mai ieftin:)

foarte interesante stopurile de berlina, dar am cateva intrebari:
1) observ ca nu s'a mai folosit structura originala a stopului (cea cu compartimente si dispersor) atunci cum a fost facut? pe ce sunt montate ledurile (adica placa PCB) si ce au peste? ca banuies ca nu sunt pur si simplu ledurile la vedere
2) lumina pt mers inapoi este eficienta ? ca am vazut putine leduri albe in filmulet; adica vezi ceva in spate?
3) politia ce zice?

4) a da, era sa uit, ca de problema asta m'am lovit la stopurile mele de break: corpu stopului nu vine montat pe masina perpendicular pe suprafata soselei, adica el nu "bate" fix in spate, bate un pic in jos, si de asemenea si un pic in stanga/dreapta (locu din caroserie e stramb, din fabricatie) si ca sa se repare problema asta, compartimentele cu becuri sunt montate si ele stramb ca per total sa bata drept;
ideea e ca daca de ex vrei sa renunti total la corpu stopului original si sa montezi in gaura ramasa o placa pcb cu leduri (zic si eu asa) asta nu o sa bata drept o sa bata stramb, ca sa bata drept trebuie sa o montezi cumva stramb, pt ca ledurile nu poti sa le montezi altfel decat perpendiculat pe placa
asadar si prin urmare, la berlina cum ati facut? ca am impresia ca si acolo stopurile stau stramb pe caroserie, si deci...cum ati facut sa bata ledurile drept?

This post has been edited by viperfox: 18 Mar 2007, 15:12


--------------------
Dacia 1310 CL 1999
Motor "DACIA 102-13": 4 Inline, 8V, 62CP@5000RPM, 102Nm@3500RPM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stiancu
post 18 Mar 2007, 15:55
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 2 July 06




din cate am inteles masina e facuta de show, deci nu prea circula pe drumuri publice. asta la faza cu politia!


--------------------
dacia logan logan amiance 2004 - dj 77 yan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 18 Mar 2007, 22:17
Post #150


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




ba circula destul de mult, si mai ales noaptea... nu au ce zice atita timp cit luminile au culorile legale si sunt foartte vizibile.

1) dispersorul este "custom", facut de cineva pe Iuliu Maniu, insa se gasesc la un nene in tirg dispersoarele originale, dar transparente (adica sunt turnate in fabrica, chiar scrie elba pe ele, dar nu sunt colorate- am inteles ca o data la 2-3 luni se curata matritele si rezulta astfel de dispersoare incolore)

ledurile sunt montate fiecare cu rezistenta lui pe o placa tester universala

2)designul nu mi-a permis sa montez prea multe leduri albe, dar fii convins ca fac destula lumina

3) am raspuns deja

4) corpul stopului a fost aruncat, am montat placa cu leduri direct pe caroserie cu ajutorul unor bride metalice sudate pe dinauntrul portbagajului.

Dispersorul este lipit pe interiorul portbagajului direct de tabla cu chit si silicon- riscam sa se crapa daca ii dadeam gauri pt montaj cu suruburi.



Esentialul este ca am folosit superfluxuri, asezate direct pe placa, fara a le face conuri dispersoare sau alte nebunii. Imi pare rau ca nu am putut monta ledurile mai departe de dispersor, pentru ca atunci ar fi fost spectacol si mai mare: dispersorul sparge lumina ledului si rezulta un romb, practic as fi vazut din spate o multime de romburi... dar asta e Dacia Berlina, prea pretentioasa la unele chestii smile.gif

This post has been edited by Dsign: 18 Mar 2007, 22:20


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st May 2024 - 10:55
Forum Renault