DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Modificare plaman GPL pt. turbo ?, "blow through"

Komissar
post 23 Dec 2011, 18:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 30 June 09




Salutare,

Am o intrebare mai ciudata, dar o postez si aici, in speranta ca mai gasesc un nebun ca mine sa ma lamureasca biggrin.gif


Intentionez sa pregatesc un motor turbo pe GPL, si sunt curios cum poate fi modificat un plaman normal sa functioneze conectat la o galerie in care se afla presiune/boost (in contrast cu vacuumul ce se afla la un motor N.A.) .
Asta in afara de a cumpara un vaporizator dedicat, (ce costa o gramadan si nu se gasesc la noi) sau o instalatie secventiala si sa ma chinui sa o adaptez la un motor pe carburatie sad.gif .

Ca o parere personala, studiind putin constructia plamanilor GPL , am constatat ca in una din camerele din plamn se afla aer la presiunea atmosferica -ce este folosit ca "referinta" pt. transformarea GPL-ului in gaz. Un pasarel de pe creier imi spune ca daca as conecta acea camera printr-un furtun/teava la galeria de admisie, plamanul va folosi boost-ul ca presiune de referinta, si drept urmare va elibera gazul la o presiune mult mai mare, permitand acestuia sa intre in galeria de admisie.

Gresesc?

This post has been edited by Komissar: 23 Dec 2011, 18:32


--------------------
Volkswagen 1200 1965 Sunroof
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 23 Dec 2011, 18:44
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




Dar daca explodeaza instalatia si arzi si mori ca sobolanul nu te-ai gandit ?

- da mai multe detalii, ce masina ai, ce instalatie de gpl ai
- ca sa pui turbo sau sa adaptezi tu ceva trebuie sa modifici si in motor cate ceva
- daca ti-ai pus gpl ca sa faci economie atunci stai linistit, nu incerca sa faci racheta Nasa si sa o alimentezi cu carbuni ca nu merge.


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Komissar
post 23 Dec 2011, 18:50
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 30 June 09




QUOTE(Black%Snake @ 23 Dec 2011, 18:44)
Dar daca explodeaza instalatia si arzi si mori ca sobolanul nu te-ai gandit ?


- daca ti-ai pus gpl ca sa faci economie atunci stai linistit, nu incerca sa faci racheta Nasa si sa o alimentezi cu carbuni ca nu merge.
*



De raspunsuri de genul asta m-am saturat - izvorate din folclorul popular si fara baza tehnica - , voi raspunde totusi intrebarilor:

Mi-am pus GPL pt. ca este un combustibil superior benzinei, cu o rezistenta la predetonare MULT mai mare, drept urmare potrivit pt. aplicatii cu compresie mare si/sau turbo.
Ce modificari am facut motorului ? Este nerelevent - motorul actual ce are GPL este un motor boxer, caruia i-am marit compresia, i-am inlocuit delcoul vacuumatic cu unul centrifugal, cu o curba de avans mai potrivita GPL-ului, etc.
Este nerelevant, deoarece voi pregati un alt motor pt turbo, nu cel actual.

Masina - Volkswagen 1200 din 1964.

This post has been edited by Komissar: 23 Dec 2011, 18:51


--------------------
Volkswagen 1200 1965 Sunroof
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 23 Dec 2011, 20:06
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




ideea nu e rea. nu stiu deloc cum functioneaza plamanul, dar daca reusesti sa il faci sa mearga pe turbo scapi de o gramada de lucruri pe care ar trebui sa le faci in mod normal la un motor pe benzina supraalimentat:


1. Carburatorul dedicat, cu sistem de imbogatire in functie de presiune.
2. Regulatorul de presiune a benzinei in functie de presiunea de alimentare
3. Pompa electrica de benzina.
4. Micsorarea raportului de compresie la motor.

In plus, gpl-ul avand o rezistenta mai mare la detonatie, vei putea sa ajungi mai usor la o curba de avans convenabila pt acest motor. In mod normal, avansul se regleaza doar folosind banc de probe pt motoare, iar ce rezulta fara asta, sunt doar rezultate aproximative, iar pericolul cel mai mare e detonatia, fenomen care apare mai greu la GPL.


Totusi va trebui sa izolezi carburatorul, adica sa ii pui garnitura etansa la camera de nivel constant, probabil o valva care sa se inchida si sa nu permita iesirea gazului cand motorul e sub presiune prin stutul prin care in mod normal intra benzina, si evident, acel "air seal" la axul clapetei.

Daca vei folosi solexul care e de regula pe motoarele astea de VW, cred ca e ceva mai greu sa gasesti unul aproape nou, si fara joc la axul clapetei.



Ce mi se pare ceva mai greu e galeria de evacuare la care legi turbina, pt ca va trebui sa legi cumva cele doua tevi care vin de la cele doua blocuri de cilindri. Din cate imi aduc aminte la VW sunt doua tevi de avacuare parca, nu?

This post has been edited by payty: 23 Dec 2011, 20:10


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Komissar
post 23 Dec 2011, 20:22
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 30 June 09




Legat de evacuare - am aceasta toba pe care o voi modifica http://www2.cip1.com/ProductDetails.asp?Pr...tCode=ACC-35067
Tai toba, fac flansa acolo unde se intalnesc "serpisorii" - montez turbina.
(de mentionat ca sistemul este cu serpisori cu lungimile teoretic egale (serpisori+galeriile de evacuare de la cilindrii din spate, de fabrica) - tip header.

Mai exista si alte evacuari, modulare, gandite chiar pt turbo (sau sa-si faca omul toba dupa pofta inimii ) http://www2.cip1.com/ProductDetails.asp?Pr...e=ACC-D-2032-10 , dar lucrez cu ce am smile.gif

In al doilea rand... "carburatorul" - ma tenteaza sa pun un corp de clapeta de la o masina cu turbo , prelevat de la REMAT. Sau un corp de clapeta de masina "aspirata" caruia ii pun O-ringuri ... sunt mai multe variante.
Nu am nici un interes sa folosesc SOLEX-ul smile.gif , deoarece masina nu va mai merge cu benzina.
(ca idee, am si SOLEX nou, luat acum 2-3 ani, made in Mexic, pe benzina a fost un rebut , am mers cu carb de dacie:D )


In rest, da - e cum ai spus si tu smile.gif
Sper totusi sa ma prind de cum anume trebuie modificat plamanul deoarece nu vreau sa dau bani pe unul facut din fabrica (si) pt turbo.
Exemplu: http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?V...=p5237.m2000013

This post has been edited by Komissar: 23 Dec 2011, 20:23


--------------------
Volkswagen 1200 1965 Sunroof
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 24 Dec 2011, 09:05
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




vad ca exista pe ebay un sistem pt turbo pe gpl, dar foloseste un ECU si un senzor MAP.

http://www.ebay.com/itm/LPG-AUTOGAS-COMPLE...=item45ff751bed



--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 24 Dec 2011, 15:12
Post #7


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




Partea cu gpl-u e superior benzinei n-am inteleso excl.gif Cum adica ?Tu vrei sa spui ca e mai bun gpl-u ca benzina? blink.gif


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vioar
post 24 Dec 2011, 15:37
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 272
Joined: 10 September 07




QUOTE
Partea cu gpl-u e superior benzinei n-am inteleso excl.gif Cum adica ?Tu vrei sa spui ca e mai bun gpl-u ca benzina? blink.gif


Pe partea de detonatie este mult mai bun ca benzina poti ajunge la niste valori de avans superioare celor pe benzina.

This post has been edited by vioar: 24 Dec 2011, 15:38


--------------------
Dacia Nova 1998 1,6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krapcarasu
post 24 Dec 2011, 16:23
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.912
Joined: 25 November 08
From: Suceava




QUOTE(bv-08-fgm @ 24 Dec 2011, 16:12)
Partea cu gpl-u e superior benzinei n-am inteleso excl.gif  Cum adica ?Tu vrei sa spui ca e mai bun gpl-u ca benzina? blink.gif
*


am inteles ca esti impotriva gpl-ului, nu-ti pune si gata,dar daca vrei sa contrazici fa topic benzina vs gpl si scrie argumente

komisar, ar trebui modificat reductorul principal (membrana mica)sa scoata presiune mai mare, peste cea maxima din admisie,renunti la membrana mare, si tu doar o vei reduce cu un robinet automat comandat proportional; sau poate merge un robinet conectat la acceleratie

This post has been edited by krapcarasu: 24 Dec 2011, 16:27


--------------------
Renault Megane 1.4 16 v 1999 - sv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 24 Dec 2011, 17:47
Post #10


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




Aici te inseli,chiar nu-mi pasa pe ce merge masina ta(din partea mea si pe carbuni,nu sunt contra la nimic radmasa.gif ),eu ma refeream la altceva cand am spus mai bun ca benzina,numa ca unii citesc printre randuri.vioar ma bucur ca tu ai inteles la ce ma refeream wink.gif


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliano_smile
post 24 Dec 2011, 21:57
Post #11


Dependent de D1300


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 5 November 08
From: Ploiesti




GPL este superior benzinei daca este gestionat corect din punct de vedere al injectiei si al avansului. Un motor bun merge mai bine ca pe benzina. Ca sa egalezi performanta gpl cu benzina ar insemna sa mergi numai cu daia de 100, ceea ce nu cred k iti convine. Eu zik ca e mai bine sa dai 3 lei decat 6 lei.
Restul e cancan iar cine stie ce este gpl cu adevarat recunoaste ca este adevarat ce am afirmat si eu si altii.


--------------------
Dacia Solenza si o Berlina Furioasa 2004 Scala cu 1980 editia de Lux
Schimb iluminarea la masini:tablouri de bord, plafoniere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stc_ctln
post 25 Dec 2011, 14:24
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 27 December 08
From: Bucuresti




Salut .ma bag si eu in discutie.
Eu am un renault 18 turbo,daca vrei sa vezi cum functioneaza sau cam care ar fi componentele putem sa ne intalnim sa discutam.
Si eu ma gandesc sa trec pe gaz.
Gasisem un site care spunea destul de clar cam care ar fi problemele.
Trebuie sa tii cont ca temperatura aerului dupa ce trece de turbo este destul de mare chiar daca folosesti intercooler. iar presiunea chiar daca folosesti blow off valve in momentul cand inchizi clapeta de aceleratie va fi foarte mare.
Cel mai bine te orientezi la o intalatie de gpl multipunct sau secventiala..
Principala problema la tine ar fi sa gasesti un sistem ca gazul sa nu se intoarca niciodata spre turbina.daca se intoarce ai pus-o.turbina ajunge la temperaturi enorme.


o sa caut site-ul si il postez aici.

L-am gasit.http://www.go-lpg.co.uk/which_conversion.html

This post has been edited by stc_ctln: 25 Dec 2011, 14:29


--------------------
Dacia 1310 LI 2000 - B-21-AIR
Dacia 1310 LI 1397cmc 2000
Cu turometru,geamuri electrice,inchidere si aeroterma functionala. Cred ca e Full:D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheEnZo
post 26 Dec 2011, 16:40
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 29 September 07
From: Craiova




Pe forumul care incepe cu 4 la sectiunea olcit, este cineva care merge in configuratie turbo + gpl de mai bine de 3 ani cred . (Nu cred ca are cont aicea)
Komissare poti sa iei legatura cu el printr-un pm pentru ca iti va fi mai simplu sa afli de la cineva care deja are cum functioneaza si plus de asta motorul de Kafer este destul de asemanator cu cel de Olcit.

Daca afli posteaza si aicea solutiile poate mai vor si alti sa stie, eu nu am fost interesat sa aflu pt ca am aspirat + gpl si momentan nu ma intereseaza o conversie turbo.


--------------------
Volvo/Renault 480/Twingo '88 ES/96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Komissar
post 26 Dec 2011, 18:25
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 30 June 09




Din ce am citit pe "forumul cu 4" Oltictul acela merge pe benzina pe turbo, GPL-ul il foloseste pana sa intre turbina in actiune.


--------------------
Volkswagen 1200 1965 Sunroof
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheEnZo
post 14 Jan 2012, 14:49
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 29 September 07
From: Craiova




QUOTE(Komissar @ 26 Dec 2011, 18:25)
Din ce am citit pe "forumul cu 4" Oltictul acela merge pe benzina pe turbo, GPL-ul il foloseste pana sa intre turbina in actiune.
*



Acel Olcit in prima etapa a lui a mers cu gpl+turbo , prin modificarea unui plamane normal, acuma merge cu un plamane dedicat pentru turbo.

La NordService GPL in craiova se gasesc reductoare gpl pentru turbo, ei montand gpl pe motoare turbodiesel.

Iti atasez cateva poze cu un reductor GPL de turbo.
- functioneaza actionat de presiune care este intre turbina si intercooler.


Attached thumbnail(s)
IMAG0088.jpg ( Size: 1.05mb ) Number of downloads: 725
IMAG0089.jpg ( Size: 1.09mb ) Number of downloads: 772
IMAG0090.jpg ( Size: 1.09mb ) Number of downloads: 757
IMAG0092.jpg ( Size: 1005.25k ) Number of downloads: 735


--------------------
Volvo/Renault 480/Twingo '88 ES/96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 14 Jan 2012, 17:49
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Zici ca se pune si pe turbodiesel gpl,deci merge si pe diesel pus gpl??eu nu stiam


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 14 Jan 2012, 17:53
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor






--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th June 2024 - 07:42
Forum Renault