DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pentru curatarea injectoarelor, ce aditiv trebuie sa pui in benzina

pastrama
post 25 Nov 2006, 19:20
Post #31


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Daca ai noroc se curata...da nu trebuie demaraje pan` la limitare...faci un drum lung si mergi mai turat...


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_sav
post 27 Nov 2006, 09:37
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 3 October 06




Pentru mine, decat să o forjez, mai bine mă pun și desfac injectoarele și le curăț bine. Nu-mi place să aud motorul cum se chinuie (mai mult de 3000-3500 de ture nu merg niciodată) și în plus de asta, mai învăț și eu câte ceva.

(1) Apropo de reglarea injectoarelor, cum se face asta? Am observat că sunt niște piulițe aplatizate în capetele care intră în motor, piulițe care se pot înșuruba/deșuruba. Alea să fie reglajele? Iar dacă operația asta se poate face numai pe banc de calibrare, nu e bine deloc, pentru că la mine în Oradea, din câte știu eu acum, nimeni în afară de serviceul autorizat nu îmi face asta, iar eu nu vreau să merg acolo, pentru că știu precis că sunt niște nepricepuți când vine vorba de muncă și niște mafioți când îți cer bani.

(2) Altă întrebare: cum pot testa injectoarele după ce le-am scos din motor? Mai exact, pun 2 fire la cele 2 borne ale bateriei, dar cum pun firele pe injector?

(3) E offtopic dar îmi încerc norocul:

This post has been edited by adi_sav: 27 Nov 2006, 15:00


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pulsar
post 27 Nov 2006, 10:08
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 4 December 05




asa cum au spus si alti utilizatori eu cred ca solutii de genul asta fac mai mult rau decat bine. Daca solutia ar scopul de a dezlipi mizeria de pe injectoare, de ce nu ar dezlipi-o si pe cea din rezervor si din drumul benzinei pana la injectoare? e doar o parere.


--------------------
Dacia Super Nova Clima - momentan provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_sav
post 27 Nov 2006, 14:30
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 3 October 06




QUOTE(Pulsar @ 27 Nov 2006, 10:08)
asa cum au spus si alti utilizatori eu cred ca solutii de genul asta fac mai mult rau decat bine. Daca solutia ar scopul de a dezlipi mizeria de pe injectoare, de ce nu ar dezlipi-o si pe cea din rezervor si din drumul benzinei pana la injectoare? e doar o parere.
*



Da, așa cred și eu.
Mie mi s-au blocat/înfundat injectoarele pentru că am mers cu rezervorul aproape gol, alta cauză nu îmi pot închipui. Deși, dacă benzina este trasă de pe fund oricum, si dacă e plin rezervorul și dacă e gol, atunci nu am idee cum de mi s-au înfundat injectoarele.
Chestia pe care am observat-o la mine e următoarea:
Așa cum stau injectoarele în motor, benzina vine de sus. Injectorul e mai larg sus, și mai stramt jos, la capatul care intra în motor, capăt la care sunt și găurile alea 2 mici de tot. La mine, în partea de sus a injectorului era o grămadă de fier ruginit, care, evident că nu avea cum să se strecoare prin tot injectorul până în motor. Ar fi grozav să existe o soluție care să dilueze reziduurile astea chiar așa de bine.
Aditivii aștia probabil că au ei ceva rol, dar atunci lucrează asupra ruginei din toată instalația, care până la urmă se adună în injectoare.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolovan_ro
post 27 Nov 2006, 18:13
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 25 November 04




Intrebare: daca bag o sticla de 2+2 (pentru curatat injectoare)in jumatate de rezervor (20 l) ce se poate intimpla? Filtrul ii aproape noi (are 1800 km). Efecte pozitive? (curata mai bine decit daca-i plin?). Afecteaza ceva componente? (sonda de oxigen etc)


--------------------
Dacia Logan II 2016/Laureate 0.9TCe
Suma inteligentelor pe pamint ii constanta, populatia este in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_sav
post 28 Nov 2006, 08:27
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 3 October 06




QUOTE(bolovan_ro @ 27 Nov 2006, 18:13)
Intrebare: daca bag o sticla de 2+2 (pentru curatat injectoare)in jumatate de rezervor (20 l) ce se poate intimpla? Filtrul ii aproape noi (are 1800 km). Efecte pozitive? (curata mai bine decit daca-i plin?). Afecteaza ceva componente? (sonda de oxigen etc)
*



Bolovanule, exact asa am facut si eu: am bagat o sticla de aditiv de curatat injectoare si valve 2+2, in 20 l sau chiar mai putin, in vreo 15. Dupa ce am consumat aproape toata benzina cu aditiv, dupa ce am turat-o, dar nu mai mult de 4.000 - 4.000 si ceva de ture, m-am apucat sa desjac injectoarele si sa le curat manual. Eu nu cred in Mos Craciun si nici in solutii miraculoase de curatat, sau cel putin nu la asa de infundate cum au fost la mine, adica pline ochi cu rugina.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SirBDD
post 28 Nov 2006, 09:57
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 November 06
From: Bucuresti




pentru Remus66: am fost la service-ul Cobălcescu de pe strada cu același nume dintre Berzei și Schitu Măgureanu (parcul Cișmigiu). Trebuie programare cu câteva zile înainte (se poate și telefonic).
Pe partea de Client Service nota 9-10, pe partea de pregătire și profesionalism nota 8 iar pe partea de implicare și dăruire a muncitorilor din service-ul propriu-zis nota 4-5. Degeaba sunt bine pregătiți dacă lucrează în "dorul lelii" smile.gif
PS: părerea de mai sus este pur subiectivă bazată pe două experiențe proprii izolate fără caracter de generalitate.
PPS: nu se dorește prin prezenta să se facă (anti)reclamă la unitatea service mai sus numită.

This post has been edited by SirBDD: 28 Nov 2006, 10:02


--------------------
Dacia SuperNova Clima - B-07-BDD
Google a gasit 1.780 rezultate pentru "Sir BDD"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mvali
post 20 Mar 2007, 11:27
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 8 February 07
From: Ploiesti




Am si eu o intrebare. Innainte sa dati jos rampa ca sa scoateti injectoarele a'ti deconectat bateria? (in cartea tehnica sa scrie) sau merge si cu ea?

Multumesc


--------------------
ex Dacia SuperNova Confort 2001 / Opel Corsa Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bilstan
post 20 Mar 2007, 22:57
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




Intrucit si io am patit-o cu injectoare murdare tre sa imi dau cu presupusu...deci:
Curatarea injectoarelor la service o recomand doar la +30k km sau la aceasta perioada.In rest schimbarea filtrului la maxim 10.000km sau la schimbul de ulei.
Curatarea in fata blocului se face ff usor..dureaza 10 minute si nu iti tre decit o cheie speciala pentru cele 2 suruburi de la rampa.+un spray de orice fel (merge si cu deodorant ca sa ii dai cu presiune in cap la injector sa iasa mizeria care oricum trece de filtru)
Sfatul meu e ca la orice demontare de injectoare sa aveti garnituti de rezerva (inele) care trebuie schimbate..
Aditivul pus in benzina e ff bun dar trebuie pus permanent adica de la inceput(0 km) ca alfel nu face decit sa iti infunde filtrul de benzina si ce trece de filtru se opreste in sita de la injector..
Iar chestia cu forjarea motorului ca sa curete injectoarele scuze dar io nu o cred..


--------------------
Renault clio 1.4 16v-oct 2008 - b-93-KMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abur
post 21 Mar 2007, 12:12
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 5 March 07




desi subiectul e vechi, vad ca e continuu.
am avut la 3500 km injectorul 3 infundat. service autorizat m-a trimis sa-mi cumpar altul, neavind pe stoc. cu cel vechi in mina am mers la alt service unde li l-au curatat cu aer comprimat comandat la o baterie ... fara nici o solutie. l-am montat sus (cei din service initial) si merge. am 42 k km. sa nu zic intr-un ceas rau. atunci mi s-a recomandat solutia de curatat injectoare pe care am folosit-o din 5 in 5 k km pina pe la 25 k km. de atunci nu am mai pus pe motivul comentat mai sus, ca aduce in injector mizeria (rugina) din rezervor.
cind am mers la service cu injectorul infundat mi s-a explocat ca rezervorul de tabla a fost sablat cu nisip inainte de montare si nu a fost curatat bine. asta cica era motivul infundarii unui singur injector la asa putini km.
oricum mi-e cam groaza de desfacut si curatat. mai ales ca am injectoare siemens nu bosch ca majoritatea DSN.
apropo, acele garnituri la care te referi, bilstan, se gasesc in magazin?


--------------------
Dacia Supernova Europa 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bilstan
post 22 Mar 2007, 11:52
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 10 July 05
From: Bucuresti




Pt Abur...nu stiu daca se gasesc ..nu am cautat dar in Vitan ar trebui sa gasim...Eu am citit in un manual de reparatii ca ar trebui schinbate la fiecare desfacere..dar eu nu le-am schimbat cu toate ca am desfacut de 4 ori...daca gasesc iti spun...Oricum am citit tot aici pe forum ca cineva a vazut in magazine dar nu mai imi aduc aminte unde am citit exact...oricum daca gasesti sa iei 8 ca atitea sunt...4jos la baza injectorului si 4 sus la rampa...


--------------------
Renault clio 1.4 16v-oct 2008 - b-93-KMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_al
post 24 Mar 2007, 15:06
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 June 05




Mergeam de aproximativ 3000 km cu un injector infundat. Accelera greu, iar azi, plecand la un drum mai lung, a inceput sa mearga din ce in ce mai greu. Viteza maxima la care am reusit sa ajung a fost 80 km/h.
Am reusit sa desfac injectoarele (pana acum nu s-a mai umblat la ele si am 113 k km).
Cand am vazut ce mizerie era in toate, mai putin in cel dinspre sofer, m-am mirat ca mai pleca de pe loc.
Le-am suflat cu aer comprimat (pompa roti), am spalat rampa care era plina de mizerie, am montat la loc si iata ca merge ca in tinerete! sunt curios cat o sa tina. Probabil va trebui sa schimb traseul de alimentare si/sau rezervorul.

Am scris cele de mai sus din 3 motive:
1. la mine au iesit foarte greu injectoarele din galerie. Practic nu am reusit sa le scot cu mana. Am folosit o cheie fixa mai mare pe post de parghie. A venit peste baza injectorului ca o furca si asa a iesit foarte usor. Poate mai sunt si altii in situatia asta si le foloseste un sfat.
2. este bine sa puneti putina vaselina pe garnituri (s-a mai zis si de catre altii), altfel intra foarte greu la loc.
3. exact cum spuneau si alti colegi pe forum, nici eu nu cred in teoria "mersului in forta". Presiunea din rampa este constanta, singurul lucru care variaza este timpul de deschidere, insa acest lucru este atat de nesemnificativ incat cu siguranta nu are nici un efect.

Succes si celor care se mai confrunta cu aceasta problema.


--------------------
Dacia SuperNova - PH-55-AAM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NicuEne
post 25 Mar 2007, 09:44
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 2 May 05
From: Curtea de Arges




solutia mea ....benzina 99+ , filtru de benzina schimbat la 10000 si montat un alt filtru de benzina (unica folosinta ) la motor (pe furtunul de alimentare)


--------------------
dacia Logan Laureate 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolovan_ro
post 26 Mar 2007, 13:30
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 25 November 04




Am tot citit pe aici. Si tot am ramas nedumerit. Folosirea repetata (a fiecare alimentare) a solutiei de curatat injectoarele (gen 2+2...ce se pun in rezervor)...dauneaza grav sanatatii motorului? catalizatorului, injectoarelor...instalatiei de alimentare..etc

This post has been edited by bolovan_ro: 26 Mar 2007, 13:31


--------------------
Dacia Logan II 2016/Laureate 0.9TCe
Suma inteligentelor pe pamint ii constanta, populatia este in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 26 Mar 2007, 13:33
Post #45


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Da ce rost are sa-i pui asa des? huh.gif

This post has been edited by pastrama_stelistu: 26 Mar 2007, 13:34


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolovan_ro
post 26 Mar 2007, 13:39
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 25 November 04




Preventiv? Nu-i chiar asa de scump (15-17 lei...la un rervor)...si foarte probabil sa previna in timp problemele.


--------------------
Dacia Logan II 2016/Laureate 0.9TCe
Suma inteligentelor pe pamint ii constanta, populatia este in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 26 Mar 2007, 14:26
Post #47


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Io zic ca e o mare prostie! Daca masina merge bine n-are nici un rost sa bagi "preventiv".


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 26 Mar 2007, 14:29
Post #48


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




In loc sa mergi pe metode dinastea ... "preventive" si sa bagi bani in ceva la care nici nu stii daca metoda asta "preventiva" are avantaje reale (sa nu mai zic de dezavantaje), eu in locul tau banii aia 15-17 RON i-as pune la pusculita si dupa cateva luni as schimba rezervorul. Ca ala cred ca e elementul cel mai naspa care va mananca injectoarele.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolovan_ro
post 26 Mar 2007, 14:34
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 25 November 04




Apropos de rezervor...exista rezervor mai mare? (ex: 60l)


--------------------
Dacia Logan II 2016/Laureate 0.9TCe
Suma inteligentelor pe pamint ii constanta, populatia este in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 26 Mar 2007, 14:43
Post #50


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Exista...da nu stiu cum il potrivesti. smile.gif


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolovan_ro
post 26 Mar 2007, 14:58
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 25 November 04




pastrama_stelistu asta stiu ca sint (am acasa unul chiar de 210l...)...problema era unul care sa se potriveasca...
P.S. Ce dezavantaje sint la aditivii astia?


--------------------
Dacia Logan II 2016/Laureate 0.9TCe
Suma inteligentelor pe pamint ii constanta, populatia este in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 21 May 2007, 12:31
Post #52


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Am patit-o si eu pana la urma ... am schimbat niste senzori cu un forumist intr-o dimineata si a inceput sa mearga masina prost , am crezut ca e de la contactele electrice de la senzori si am luat un spray de contacte ... dupa ce am dat peste tot , nimic parca tot in trei mergea si se tura cu un oarecare zgomot ciudat si foarte greu . Am zis ca sigur sunt injectoarele dupa ce am scos si fisele si am vazut ca nu e de la partea electrica . Am fost sa ma interesez : cica ~200 RON un injector nou si tot cam 200 RON sa le curat . Am luat de la un prieten un injector de il avea "cica ireperabil" si m-am apucat de experiente . Am pus un transformator de 12V 0,5 A la treaba ca sa deschida injectorul si am bagat spray-ul de curatat contacte prin partea cu duza de iesire apoi pe intrare si tot asa , apoi am bagat cu o seringa lichid de curatat injectoare (de se pune in benzina si la mine nu a avut nici un efect 2 zile ) de a intrat pe o parte si a iesit pe cealalta . dupa 5 min am repetat operatiunea cu spray-ul . DSC05734.JPG ( Size: 301.13k ) Number of downloads: 22269
DSC05737.JPG ( Size: 217k ) Number of downloads: 22786
DSC05742.JPG ( Size: 251.98k ) Number of downloads: 22458
DSC05743.JPG ( Size: 195.94k ) Number of downloads: 21901


Dupa ce am vazut cum pulverizeaza dupa curatare m-am apucat si am scos rampa de benzina , apoi injectoarele de pe ea si am repetat operatiunile "de curatare" dupa ce le-am pus la loc am mers cu masina si am simtit ca trage cum trebuie . Nu mai tremura de loc si accelerarea era rapida si fara zgomote . Eu m-am gandit la spray-ul asta din cauza ca am dat putin pe borna la baterie care era oxidata si in nici 2 secunde era ca noua , nu are traducere in romana ca sa vad ce contine .


This post has been edited by AlinREHAU: 21 May 2007, 12:42


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 May 2007, 12:54
Post #53


-


Group: Members
Posts: 21.851
Joined: 19 April 05
From: Romania




Pune si o poza din fata cu spray-ul.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 21 May 2007, 13:00
Post #54


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Nu il mai am , dar e luat din selgros la ~20 ron si pe partea cealalta are desenate niste circuite aurii pe verde si niste integrate (se vede putin deasupra scrisului )


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 May 2007, 13:01
Post #55


-


Group: Members
Posts: 21.851
Joined: 19 April 05
From: Romania




Sa inteleg ca este spray de contact ?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 21 May 2007, 13:04
Post #56


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Nici eu nu stiu exact , este pt curatat circuite electronice si contacte electrice


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuliutz
post 21 May 2007, 20:11
Post #57


No Signal


Group: Members
Posts: 309
Joined: 9 April 07
From: Alba Iulia




nu afecteaza cu nimic? De exemplu cel de degripat suruburi e bun?


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Confort - AB05XTP
Statie: Yaesu ft857d, Wouxun KG-UVD1P
Antena: Sirio ML145, Proxel Slim Gainer AZ505
Ford Focus turnier 2002, 1.6 benzina
Matiz 2003 798 cc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 22 May 2007, 19:23
Post #58


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Am folosit un spray pt ca avea si forta sa scoata ce avea prin el , cat despre stricat nu stiu daca are cum ca de obicei spray-urile astea de curatat sunt puternice dar nu se compara cu un acid concentrat , eu am dat si pe mana cu spray-ul de contacte si nu mi-a picat mana tongue.gif ... Daca nu mergea bagam detartrant in el de urgenta - ori la bal ori la spital smile.gif . Cand bagi cu seringa in sensul normal de curgere se vede clar daca e infundat sau nu , normal trebuie sa ai doua jeturi subtiri si egale , daca nu sunt egale ca debit e cu problema .DSC05755.JPG ( Size: 338.75k ) Number of downloads: 22135


This post has been edited by AlinREHAU: 22 May 2007, 21:11


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 May 2007, 21:21
Post #59


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Exact aceiasi treaba a facut un prieten cu o Nubira, numai ca deschis injectoarele direct cu redresorul. Dupa curatare chiar se simte ca masina trage mai bine, nu se mai balbaie si consuma chiar mai putin (ok, a curatat si admisia si a schimbat filtrul de aer, astea sigur au ajutat si ele).
Metanolul curata foarte bine injectoarele, insa atentie la manipulare ca e toxic (zona ventilata bine si manusi de plastic/latex).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 22 May 2007, 23:12
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Adica ai vrut sa spui ca spray-urile de curatat contacte contin in general metanol.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 21:52
Forum Renault