DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masina noua cu defecte la livrare

papa_mulo
post 9 Jun 2017, 19:06
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Ce nu ai inteles tu dar el pare ca stie, e ca o discutie pe acest forum pe marginea problemei lui(fara a dezvalui inca numele dealurului) este un prim pas in demersurile pe care le are de facut. Tu poate ai renuntat repede si usor, el poate are mai multi nervi si diplomatie.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 9 Jun 2017, 19:33
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Mai fraților. Ce mai arată vorbărie. Acele defecte le observa și un chior în momentul în care de apropia de mașină. Să nu îmi spună mie nimeni că nu îți ridici capota, nu deschizi portbagajul și nu te urci de 15 ori în mașină în momentul în care ești pe punctul de a ridica mașină de la reprezentanta. Ce cenzurat mamucii tot vorbim aici doar nu e vorba de o prima partidă de sex intre doi Virginia în care te scapă pe tine înainte de a scoate puta din pantaloni. Vorba aia ai dat peste 11-12 mii de euro pe un fier.
A nu înțelege nimeni că îi absolv de vina nesimțirii pe cei din reprezentanta că au avut ce sa zic și gândul numai de a vinde o asemenea mașină dar totuși tu te duci la orb acolo.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 9 Jun 2017, 20:17
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Cam picante comparatiile , dar in fine fiecare cu stilul lui de abordare a discutiei

This post has been edited by stefandinescu70: 9 Jun 2017, 21:20


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 9 Jun 2017, 21:10
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




Omul are un necaz, și oricare putea să se afle în această situație , a postat aici pt ca are nevoie de un sfat, o încurajare, e ușor să faci pe șmecherul dc nu ești în locul lui ,e o chestie simpla ... pe moment euforia l-a făcut să nu observe zgârieturile la ridicarea mașinii , mai ales că nu lua o mașină Sh,.
Cred că poate fi o lecție utila pt toți, și anume că trebuie să fii foarte atent și dc. se poate sa nu mergi singur când ridici mașina noua.
Mașina e noua fara doar și poate, doar că a fost atinsa la transport, și vândută ...la noroc,dc vede sau nu clientul.Eu cred că în cel mai bun caz va fi reparată pe cheltuiala Renault acolo unde sunt zgârieturile , asta cred că de întâmplă și dc colegul nostru sesiza defectele la ridicare,nu cred că i aducea alta masina,având în vedere că vânzarea se face pe VIN.Aktfel trebuie să stea prin tribunale și să se judece. Ideal ar fi înlocuirea reperelor cu unele identice din fabrica și nu vopsirea lor la Dealer,dar cred că asta tine de avocat mai mult, care și ăla costa.
Oricum o da colegul, i doresc sa rezolve pb ,dat să nu uite că în viața sunt și lucruri mai importante.


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RM4SI
post 9 Jun 2017, 21:23
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 13 March 17




Daca nu dezvaluie numele dealerului, din punctul meu de vedere este cea mai tare pacaleala. Posibil ca tipul sa studieze psihologia si-si face lucrarea pe 15 fraieri care se contreaza radmasa.gif .

This post has been edited by RM4SI: 9 Jun 2017, 21:28


--------------------
Fiat/Renault Sedici4X4135cpMegane2M4SIntensRougeIntense1.5110cp 2008/2005/2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dri
post 9 Jun 2017, 21:36
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 11 December 16
From: Bucuresti




QUOTE(RM4SI @ 9 Jun 2017, 21:23)
Daca nu dezvaluie numele dealerului, din punctul meu de vedere este cea mai tare pacaleala. Posibil ca tipul sa studieze psihologia si-si face lucrarea pe 15 fraieri care se contreaza  radmasa.gif .

La asta chiar nu m-am gandit, dar in contextul oricum penibil al acestui topic, poate fi o asumptie valida.


--------------------
VW Golf 6 1.2 TSI 2012, anterior Renault Megane GT 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 9 Jun 2017, 21:57
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




daca as fi fost eu cu problema as fi inceput asa...am cumparat masina de la firma x...nu am fost atent...bla bla...mi-am luat-o. Nu este decat solutia litigiului...nimeni nu iti schimba masina in situatii de genul asta. wtf....deja e troleala pe.topicul asta.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 10 Jun 2017, 06:28
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




QUOTE(Gill_ro @ 9 Jun 2017, 21:44)
Destocajul e cheia problemei - am impresia ca s-au folosit de programul rabla si au inceput sa vanda masini cu probleme mai mari sau mai mici aflate pe stocul Renault Romania sau poate chiar al diferitilor dealeri, posibil masini tinute in showroom si "frecate" de clienti apoi vandute ca noi sau refuzate de cei ce le-au comandat initial.
*



Intr-adevar aici este o problema. Subventiile din programul "Rabla" se acorda doar pentru masinile noi. Nu cred ca definitia unui lucru nou este interpretabila in vreun fel iar printre altele daca acesta prezinta zgarieturi si retusuri nu mai este nou. Nu cred ca situatia ar fi fost diferita daca observam toate problemele masinii la livrare. In momentul cand mi s-a livrat masina vanzarea era deja incheiata. Asta pentru ca in buna mea credinta fata de dealer (sau in naivitatea mea pentru unii colegi) am achitat avansul de 5% iar cand mi s-a confirmat telefonic ca masina a ajuns la ei am facut viramentul pentru restul de 95%. Asta inainte sa vad masina. Nu am fost suspicios in nici un fel mai ales ca platile au fost facut de catre mine direct in contul Renault Romania si nu catre dealer. Asa ca aviz celor din situatia mea: nu achitati diferenta pana nu faceti o inspectie amanuntita a masinii, inspectie care trebuie facuta inainte de a merge efectiv sa ridicati masina. Faptul ca vanzarea a fost facuta pe VIN asa cum preciza un coleg iar cei de la Renault au incasat deja subventia pe masina respectiva complica mult lucrurile. Oricum sunt dezamagit ca au trecut deja 10 zile si nu am primit nici un raspuns de la ei.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 10 Jun 2017, 06:47
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




si eu am achitat fara sa o vad...masina in alt oras, expusa si prin centrul comercial de acolo. bine mi a trimis cateva fotografii consilierul de vanzari, insa masina nu a avut o zgarietura...nasol ce ai patit, dar cumva se va rezolva...succes!


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 10 Jun 2017, 08:16
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




Si eu am achitat masina, si pe urma am vazut-o, de altfel asta e procedura dealerilor, vezi masina dupa ce e achitata integral.
As vrea sa-i vad eu pe cei tari in gura acum, ce ar face daca ar cumpara o masina si ulterior ar sesiza defecte. Nu prea ai ce face decat sa apelezi la cai legale, in cel mai rau caz judecata.
Legea spune ca un produs cu perioada lunga de utilizare se inlocuieste numai daca defectele sesizate fac imposibila uitilizarea acesteia si vinzatorul nu poate sa il repare astfel incat sa fie in parametri declaranti de fabricant. Restul e vorbarie, un avocat nu poate face minuni , poate actiona in limitele legii.
Daca prin investigatii amanuntite colegul demonstreaza ca masina a fost lovita,utilizata anterior, etc, si reparata atunci poate merge pe inselaciune si recupera paguba in intregime, altfel nu; de altfel au mai fost cazuri care se judeca in care dupa un an de la cumpararea masinii, s-a incercat vinzarea masinii, si cu aceasta ocazie s-a constatat ca masina a avut dauna, si s-a ajuns la inselaciune.
Te sfatuiesc sa faci plingere la OPC, sa o iei legal, sa-i notifici in scris sa iti inlocuiasca reperele deteriorate cu unele noi,sa pui presiune pe ei cu mediatizarea cazului si atunci daca nu dau curs ajungi in instanta.Dar cred ca vei avea un raspuns pozitiv.


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RM4SI
post 10 Jun 2017, 08:53
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 13 March 17




Procedura valabila pentru cine tine. Cand am fost anuntat ca masina este pe drum de la Ciorogarla la dealer, am specificat ca hartiile pentru finalizarea tranzactiei (plata restului de bani), sa-mi fie date langa masina dupa ce verific aspectul si seria de caroseriei, ca nu cumva sa-mi arate alta masina. Am luat actele si am platit a doua zi, dupa ce am trimis pe cineva sa vada daca nu cumva ,,este la vopsitorie'', cu toate ca le manevrau bine prin parcare. Daca pentru altii nu inseamna mult 19000 de eu, pentru mine da. Am platit dimineata la deschiderea bancilor si la 16.00 am ridicat masina. Da, se putea intampla ceva si pana la receptionare, dar macar am incercat.

This post has been edited by RM4SI: 10 Jun 2017, 09:01


--------------------
Fiat/Renault Sedici4X4135cpMegane2M4SIntensRougeIntense1.5110cp 2008/2005/2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 10 Jun 2017, 09:10
Post #102


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Nu e dubios, e normal. Megane 2ul l-am luat cu destocaj, nu a avut probleme. Meganeul zen tot cu destocaj și nu a avut nici el probleme. Gt-ul a venit cu farul zgâriat. Nu au pomenit nimic de el, a văzut ochiul ager de soacră al maica-mii. Am menționat pe procesul verbal. O săptămâna mai târziu mi-au spus că mașina a avut farul zgâriat pe transport, deci de așteptau să o cumpere fraierul și dacă nu observă e perfect. Încă nu m-au sunat să mă cheme sa îl schimb (au trecut 2 luni deja)
Deci faptul că e pe stoc nu înseamnă că e cu probleme. După cum vedeți și cea comandată poate sa îți vină deja botezată.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 10 Jun 2017, 10:04
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(machinist @ 10 Jun 2017, 07:28)
Intr-adevar aici este o problema. Subventiile din programul "Rabla" se acorda doar pentru masinile noi. Nu cred ca definitia unui lucru nou este interpretabila in vreun fel iar printre altele daca acesta prezinta zgarieturi si retusuri nu mai este nou. Nu cred ca situatia ar fi fost diferita daca observam toate problemele masinii la livrare. In momentul cand mi s-a livrat masina vanzarea era deja incheiata. Asta pentru ca in buna mea credinta fata de dealer (sau in naivitatea mea pentru unii colegi) am achitat avansul de 5% iar cand mi s-a confirmat telefonic ca masina a ajuns la ei am facut viramentul pentru restul de 95%. Asta inainte sa vad masina. Nu am fost suspicios in nici un fel mai ales ca platile au fost facut de catre mine direct in contul Renault Romania si nu catre dealer. Asa ca aviz celor din situatia mea: nu achitati diferenta pana nu faceti o inspectie amanuntita a masinii, inspectie care trebuie facuta inainte de a merge efectiv sa ridicati masina. Faptul ca vanzarea a fost facuta pe VIN asa cum preciza un coleg iar cei de la Renault au incasat deja subventia pe masina respectiva complica mult lucrurile. Oricum sunt dezamagit ca au trecut deja 10 zile si nu am primit nici un raspuns de la ei.
*



nu stiu cum sta treaba acum dar cred ca procedura e valabila de cand au aparut reprezentantele. Cel putin la Renault. Orice plata pentru achizitionarea masinii se face catre RRO si se face inainte de a se livra , nu catre reprezentanta. Si care e problema ca ai achitat avansul si restul inainte de a vedea masina. Un simplu refuz mentionat pe procesul verbal de predare-primire, care sa fim seriosi contine doar elemente de genul: - impreuna cu masina s-a dat scrumiera etc adica elemente mobile din masina, trusa si alte tampenii (cel putin asa a fost la mine acum 8 ani), este suficient. faci copie dupa acel proces verbal lasi masina la reprezentanta si pa. Te judeci cu ei. nu ai nici macar nevoie de avocat - un coleg, prieten jurist face exact acelas lucru si te ajuta sa te reprezinti singur, mai mult nu mai dai banuti si la avocat.
Asta totusi implica sa ai putina atentie si nu sa mergi ca orbul inainte - ma refer la ridicarea unei masini noi. in cazul de fata o masina noua busita de un idiot din parcul reno sau chiar de reprezentanta.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 10 Jun 2017, 10:25
Post #104


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(machinist @ 10 Jun 2017, 05:28)
Oricum sunt dezamagit ca au trecut deja 10 zile si nu am primit nici un raspuns de la ei.
*


Nici nu cred ca vei primi prea curind. Renault sint vestiti pentru asta, service de proasta calitate, cel putin pe aici. Pe ei ii intereseaza numai sa iti vinda masina. Oricum la banii dati pe un renault gasesti altceva, unde ceilalti te trateaza ca pe un client cind intri in service, nu ca pe un potential infractor


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 10 Jun 2017, 10:36
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




te trezesti sa vorbesti doar abureli. Cand ai fost ultima data intr-un service al reprezentantei?


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Jun 2017, 10:50
Post #106


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Atentie la offtopic.....nu uitati subiectul topicului!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 10 Jun 2017, 12:06
Post #107


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




Problemele intr-adevar notabile sunt la capota, si pot fi rezolvate eficient printr-o revopsire profesionala si un reglaj atent. Celelalte zgarieturi din partea de jos a masinii se pot corecta cu usurinta, si oricum vor reapare, cunoscuta fiind obsesia cu care se inalta bordurile la noi.
Intr-adevar, capota arata ca si cum ar fi fost scoasa, aranjata si pusa la loc, mi-e greu sa cred ca ar fi trecut astfel de controlul de calitate al Renault, dar e greu de dovedit.
M-as concentra pe rezolvarea acestor defecte de catre dealer (oricum caroseria este garantata pentru coroziune, si deja se vad puncte de rugina) si as incerca sa obtin niste revizii gratuite / vouchere in reteaua Renault smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 10 Jun 2017, 12:42
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Eu din start i-am recomandat sa incerce sa ii aduca masina la starea initiala si sa obtina niste bonificatii pentru deranj. De asemenea si varianta cu 1.2 tce e interesanta, si daca se incapataneaza sa se lupte cu ei prin tribunale probabil va castiga dar va depasi cu mult termenul dat de ei pentru o noua masina.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 10 Jun 2017, 12:57
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Nu ii mai schimba nici un dealer masina ( cu nici un 1.2 TCE sau altceva ) odata ce a semnat procesul verba de primire-predare ( fara obiectiuni ) , chiar daca castiga in instanta ceva . Trebuie sa o repare pe garantie / CASCO si sa treaca mai departe / sa uite incidentul . Este in schimb o situatie de tinut minte/ de verificat pentru urmatorii clienti de masini noi ,indiferent de brand


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 10 Jun 2017, 13:21
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




I s-a propus sa i se aduca alta in aceeasi echipare dar cu 1.2 tce si ar fi durat inca 2.5 luni. A preferat sa o lase la ei si sa astepte sa i se aduca alta la fel...repede, ceea ce e imposibil din punctul meu de vedere.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 10 Jun 2017, 14:03
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Nu mi s-a propus nimic pana acum. Am spus doar ca puteam lua cu aceeasi bani o masina pe comanda cu motor de 1.2 Tce fara sa ma mai orientez pe o masina din stoc.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 10 Jun 2017, 14:10
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




QUOTE(RveMO @ 10 Jun 2017, 13:21)
I s-a propus sa i se aduca alta in aceeasi echipare dar cu 1.2 tce si ar fi durat inca 2.5 luni. A preferat sa o lase la ei si sa astepte sa i se aduca alta la fel...repede, ceea ce e imposibil din punctul meu de vedere.
*



I s-a propus alta masina INAINTE de orice predare primire , plata sau altceva . Deci ce a luat si ce a ales cu aceea ramane , eu asta spuneam . Dupa ce ai semnat predare primire , cu acea masina ramai/pleci de la dealer . Nu mai schimba nimeni nimic.



This post has been edited by stefandinescu70: 10 Jun 2017, 14:13


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 10 Jun 2017, 18:52
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Scuzati, inseamna ca am inteles prost. Oricum nu e deloc logic. Cum Dumnezeu sa iei la acelasi pret o masina cu un motor superior si sa astepti dupa ea...inseamna ca acest Sce ar fi trebuit sa fie mai ieftin.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 10 Jun 2017, 19:17
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




Inca de la inceputul topicului MACHINIST a punctat foarte bine tot ce era de spus!
De ce nu a studiat masina atent, de ce a platit-o fara a o examina..etc..etc., sunt acum vorbe fara ecou!
In ce ma priveste am achitat masina total pe 22 august iar predarea s-a facut in 29 octombrie!...mai mult, masina mi-a fost livrata intr-o sambata dupa amiaza(ora 16), nu am verificat absolut nimic estetic, eu am verificat numai echipamentele nivelului de echipare...dupa cateva poze, in 20 min am plecat de la dealer...doar imi cumparasem masina noua, nu!!??
SIMPLU...atat de SIMPLU!

This post has been edited by adrianovici_2006: 10 Jun 2017, 19:17


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dri
post 10 Jun 2017, 22:42
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 11 December 16
From: Bucuresti




QUOTE(adrianovici_2006 @ 10 Jun 2017, 19:17)
Inca de la inceputul topicului MACHINIST a punctat foarte bine tot ce era de spus!
De ce nu a studiat masina atent, de ce a platit-o fara a o examina..etc..etc., sunt acum vorbe fara ecou!
In ce ma priveste am achitat masina total pe 22 august iar predarea s-a facut in 29 octombrie!...mai mult, masina mi-a fost livrata intr-o sambata dupa amiaza(ora 16), nu am verificat absolut nimic estetic, eu am verificat numai echipamentele nivelului de echipare...dupa cateva poze, in 20 min am plecat de la dealer...doar imi cumparasem masina noua, nu!!??
SIMPLU...atat de SIMPLU!

Si totusi nu e chiar asa.

Machinist a spus in postul initial:

QUOTE
La o prima vedere era o urma de marker pe o portiera si un punct pe bara spate unde vopseaua era sarita. Dealerul a indepartat urma de marker si s-a scuzat referitor la punctul de vopsea sarita acuzand conditiile de transport/depozitare etc. Eram oarecum contratimp asa ca am semnat procesul verbal de receptie si am ridicat masina.


Apoi in pozele postate se vede ca zgarietura de pe bara, acolo unde vopseaua este sarita, are aprox 2 cm, deci e urata rau si al naibii de vizibila. Nu e ca un punct in vopsea, in genul celor care se produc atunci cand iei o pietricica.

Mie acele fraze din postul initial imi ridica urmatoarele nelamuriri:
1. Era contratimp si nu a examinat masina, dar a vazut zgarietura de pe bara. Hmmm...
2. Daca, fara sa studiezi masina in amanunt, vezi o astfel de zgarietura, chiar nu iti ridica un semn de intrebare, care sa te faca totusi sa mai cauti si alte eventuale probleme?
3. Dealerul s-a scuzat pentru zgarietura de pe bara. Si gata, l-a iertat, pe banii lui?! Atunci de ce nu il iarta si pentru restul?
4. Zgarietura de pe bara s-a consemnat macar in procesul verbal de predare primire, sau a ramas doar la nivel de cainta si mantuire verbala? Pentru ca atunci cand duci masina la revizie, orice dealer consemneaza semnele de pe caroserie, ca sa se disculpe, insa la returnarea masinii nu le mai consemneaza din nou, ca sa nu se acuze. Daca o iei zgariata si "esti contratimp", dar nu era zgariata dinainte, tough luck.

Aici deja nu mai vorbim ca nu s-a vazut nimic anormal la receptie, si s-a mers pe buna credinta. Poate multora le-au scapat acele mentiuni, dar mie mi se par foarte relevante in aprecierea situatiei.

This post has been edited by Dri: 10 Jun 2017, 23:23


--------------------
VW Golf 6 1.2 TSI 2012, anterior Renault Megane GT 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 11 Jun 2017, 07:31
Post #116


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Cred ca initiatorul vorbea de o zgaiba de pe bara spate, prima poza de pe al doilea rand, care sare in ochi cand treci pe langa masina, nu de cele de la bara fata, care nu sunt in raza vizuala in mod normal...

This post has been edited by b06fcn: 11 Jun 2017, 07:33


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 11 Jun 2017, 07:35
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Asta e zgarietura de pe bara spate pe care am vazut-o initial. Am convenit cu dealerul sa ma gandesc in cateva zile pana revin sa ridic cartea masinii daca doresc revopsire integrala bara, un retus sau daca ramane asa. Nu am intocmit nimic scris in acest sens. Au facut o poza la acel defect. Si-au luat angajamentul verbal si a fost deajuns pentru mine. Am mai convenit ca daca "ramane asa" si apar ulterior probleme de exfoliere in acel loc sa beneficiez deasemenea de o vopsire gratuita a elementului. Era vorba de o singura zgarietura si am trecut mai usor peste. Nu mi-a trezit alte suspiciuni. Mi s-a explicat ca pe timp cat masinile sunt transportate mai pot fi atinse de mici pietricele si apar astfel de defecte la vopsea. Oamenii mi s-au parut destul de seriosi pana la un punct.

This post has been edited by machinist: 11 Jun 2017, 07:38

Attached thumbnail(s)
untiled.jpg ( Size: 1.32mb ) Number of downloads: 766


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RM4SI
post 11 Jun 2017, 07:59
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 13 March 17




QUOTE(b06fcn @ 11 Jun 2017, 07:31)
Cred ca initiatorul vorbea de o zgaiba de pe bara spate, prima poza de pe al doilea rand, care sare in ochi cand treci pe langa masina,  nu de cele de la bara fata, care nu sunt in raza vizuala in mod normal...
*


Ba sunt in extra raza vizuala. Studiaza julitura si ai sa observi ca de la muchia de jos a spoilerului urca suficient de mult ca sa-ti sara in ochi, mai ales, repet mai ales ca este negru pe alb, culori care nu te pot insela vizual. Adica vad un defect, dar nu ma uit sa vad daca mai gasesc si altele. Este ultimul comentariu facut la ,,mistoul asta de topic'', pentru ca nu vreau sa se amuze initiatorul pe seama mea. Din punctul meu de vedere este o pacaleala. Oricat de nemernic este dealerul, nu-ti vinde o masina in starea asta. Propun o intalnire sa vedem si masina lui si masinile noastre si eventual sa demonstreze ca este cumparata la data respectiva. Daca este corect vine ,,cu fruntea sus''.

This post has been edited by RM4SI: 11 Jun 2017, 19:30

Attached thumbnail(s)
defect.jpg ( Size: 296.56k ) Number of downloads: 1687


--------------------
Fiat/Renault Sedici4X4135cpMegane2M4SIntensRougeIntense1.5110cp 2008/2005/2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 11 Jun 2017, 08:14
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Mi-am propus sa nu dau replici in acest topic. Unii useri citesc printre randuri si trag niste concluzii care nu au legatura cu subiectul dezbatut. Nu ma simt dator sa imi probez buna credinta fata de nimeni. Am expus lucrurile asa cum s-au intamplat ele fara sa le trunchiez in nici un fel. L-am suspectat pe colegul moderator de cenzura cand a inchis topicul dar acum tind sa ii dau dreptate referitor la off topic. Il rog cu aceasta ocazie sa mute discutia in sectiunea "Legislatie" care cred ca e mai potrivita pentru acest subiect.

This post has been edited by machinist: 11 Jun 2017, 08:42


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 11 Jun 2017, 08:55
Post #120


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cind inchei "intelegeri verbale" cu un nenorocit de comerçant de masini, nici nu ai ceva de demonstrat. Intelegerile verbale nu sint demonstrabile. Ai vazut cenzuraturile alea pe masina, n-o luai. Punct! Erai asa de mort sa te afli la volanul unui tu-tu? Incit sa iei o masina de teste pe care-au birjarit-o toti? Capul face, capul trage, nu nu te mai plinge. Am zis "capul"?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 02:27
Forum Renault