DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> schimbat capat bara

Nick_28
post 26 Mar 2007, 14:23
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 13 November 06
From: Ploiesti




Fac prinsoare pe 100€, pun Loganul nou la bataie (500 km la bord) sau accept orice alta masina noua - mergem in orice service doriti dumneavoastra (mai putin cele din Pitesti) si controlam unghiul de fuga al unui autoturim nou nout. Parerea mea este ca nici un Logan nu va avea unghiul de fuga perfect pentru ca Traiti in Romania si magaria e in floare. Mai mult, daca cineva face greseala de a-si da masina pe mana unui service cu mecanici amatori si "cunoscatori in toate cele" veti fi obligati sa vindeti autoturimul din cauza cheltuielilor datorate schimbarii repetate a anvelopelor. Cea mai buna metoda este cea de prevenire, conducere cu atentie si ocolire a gropilor. Tratamentul aplicat singur, in garajul tau, merita incercat deoarece este gratuit si ca tine, nimeni nu are grija de proprietatea ta. In caz de failure.... apeleaza cu incredere doar la service-uri avizate, mari, din Pitesti, la oameni care fac asta de-o viata si care, chiar daca vor sa te insele, sunt responsabili si raspund la un tratament uman (mita) biggrin.gif
Ura!


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2015, 1.5 dci;
Megane 3 break 1.5 dci 110 CP, 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 26 Mar 2007, 14:53
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




de fapt care e ideea ?


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L O G A N
post 26 Mar 2007, 15:30
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 21 September 04
From: craiova




de ceva vreme dar nu totdeauna ,la viteza mica pe piatra cubica, troncane ceva pe partea dreapta fata (un zgomot infundat de lovitui ,parca se desprinde) si uneori la plecarea dupa loc.

Oare sa fie semne de oboseala ale capatului de bara?

Precizez ca am schimbat pe garantie cand aveam 8500 km un capat de bara pe partea stanga.
Acum am 25000 km si nu mai am garantie... sad.gif


--------------------
LOGAN PREFERENCE 1,4MPI - DJ-YY-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 26 Mar 2007, 16:18
Post #34


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




la mine face un dong la franare pana la oprire,nu in timp ce franez tot pe stanga,.si nu tot timpu


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L O G A N
post 26 Mar 2007, 16:26
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 21 September 04
From: craiova




cred ca sunetul acela se aude de la ferodouri...


--------------------
LOGAN PREFERENCE 1,4MPI - DJ-YY-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 26 Mar 2007, 16:38
Post #36


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




sa se auda din spate zici tu,ca acolo sunt ferodouri .ca eu praca aud la roata stanga fata,care e chiar langa mine biggrin.gif

This post has been edited by C@talin: 26 Mar 2007, 16:39


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbogdy
post 26 Mar 2007, 20:09
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 23 January 06




Nick_28
Da esti suparat tare mai tikule... fa-ti tu treaba singur in garaj asa cum zici ca sti tu. Oricum cel mai safe-sex e ala care ti-l faci tu singur smile.gif. (sper sa nu cresc la warning iar, moderatorii stiu ei).

Si punem pariu ca daca te duci in Germania si iti faci unghiul de fuga la cel mai tare BMW sau Mercedes si urci apoi, mai in forta (nu lovesti) o bordura si te duci inapoi la verificat unghiul, ai o deviere de cel putin 1 minut sau 2 la unghiul de fuga, ce zici?
Pentru ca este normal asa ceva. Pana acum nu cred ca s-a inventat ciocnirea perfect elastica (vezi la fizica).
E normal ca o articulatie sau o bucsa elastica sa-si schimbe un pic proprietatile sau pozitia la anumite solicitari, nu crezi?
Daca nu s-ar intampla asta ar trebui sa avem niste masini rigide care sa nu aibe nici cel mai mic indice/grad de confort (vezi masinile de raliu sau F1).
Iti zic iar din proprie experienta ca nu ai merge cu una de la Bucuresti la Sibiu fara sa-ti dai afara ultimele pietricele de la rinichi cand ajungi la Sibiu smile.gif

Multa bafta!


--------------------
Dacia Logan 2006-1.5DCi65Cp berlina, 2009-1.5DCi85Cp MCV - HD***** tot HD*****
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 28 Mar 2007, 10:36
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




bafta ii doresc si eu lui nick_28. si ii doresc sa isi cumpere si masina ca din ce scrie acolo pare sofer virtual. insa putina dreptate cam are cu multe service auto in care mecanicii isi fac treaba de mantuiala.


la subiect acuma: troncanitul pe piatra cubica se poate sa fie dat de un joc in articulatii, poate fi deci si capatul de bara. repet : este normal sa se uzeze pe drumurile proaste din tara noastra.

This post has been edited by han_1.6 mpi: 28 Mar 2007, 10:40


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 28 Mar 2007, 12:11
Post #39


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




QUOTE(romeodr @ 21 Mar 2007, 10:43)
si am evitat gropile,care defapt nici nu prea sunt prin BRASOV.asta este...
*



sterge repede aia cu lipsa gropilor din brasov, te faci de ras.

on topic am 50 si ceva de mii de km si nu am schimbat nici un capat de bara la masina.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbogdy
post 28 Mar 2007, 12:23
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 23 January 06




kAndrei,
esti un adevarat sofer si din ce ai zis, daca este adevrat, ai si grija de masina.

Ce am schimbat eu (partea cu nuca teflonata de la bieleta de directie de pe dreapta, partea dinspre caseta, nu pipa), o pun inca, cam 51% pe o mica scapare de fabricatie si un 49% pe drumuri.
Trag concluzia asta datorita faptului ca pipa, era super dupa 30k km, nu avea gram de joc si se misca destul de greu cu mana libera, asta insemnand ca inca era buna (dar baietii de la service au schimbat toata bieleta sa nu fie probleme).
Nu au vrut sa-mi dea pipa smile.gif , ca e inca in garantie masina si trebuiesc predate piesele schimbate.


--------------------
Dacia Logan 2006-1.5DCi65Cp berlina, 2009-1.5DCi85Cp MCV - HD***** tot HD*****
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pulse_AR
post 28 Mar 2007, 21:55
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 4 February 07




Mai Balanel!!!!!!!!!!
"Aveo este o super masina pe langa Logan" ???? asa aberatii scoti din tine ca mai bine lasa-ne !
Spre informarea ta cauta www.euroncap.com si vezi cate stele a luat Aveo la crashtest ??? Iti spun eu : 1 stea. Loganul are 3 stele.
Concluzia :daca esti sinucigas cumpara un Aveo.

PS: Sunt Ing in domeniul automotive si am vazut nu o data cum se face un crashtest...live , nu la TV !!!


--------------------
DACIA Logan Preference 1.4MPI - AR 99 MUE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nick_28
post 29 Mar 2007, 07:49
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 13 November 06
From: Ploiesti




QUOTE(han_1.6 mpi @ 28 Mar 2007, 11:36)
bafta ii doresc si eu lui nick_28. si ii doresc sa isi cumpere si masina ca din ce scrie acolo pare sofer virtual.
*



han_1.6 mpi, nu numai ca am condus Loganul sedan din semnatura peste 40000 km 80% din drum in Finlanda unde atunci cand l-am adus probabil era singurul Logan de aici dar mai nou am cumparat si un MCV (din semnatura) - fabricatie martie 2007 pe care nu l-am vazut decat intr-un video scurt facut de un prieten dar am sa il conduc cand voi ajunge acasa, de Paste.
(sper sa nu considerati off topic - invoc dreptul la replica. Multumesc!)

Acum sa punem in balanta avantajele executarii unei lucrari de inlocuire a unei bielete de directie "by safe sex":
- manopera gratuita;
- deosebita grija in operare;
- tehnici "noi" (sa spunem amprentarea inaintea demontarii si utilizarea ulterioara a amprentei de... gips, silicon la operatia de montare pentru a aduce autoturismul in starea initiala, stare care oricum nu era una perfecta, dar realizata de producator, deci recomandata);
- posibilitate de a apela ulterior la serviciile unui atelier de reparatii in cazul in care metoda "safe sex" nu a reusit (determinare prin observarea uzurii anvelopelor).

Dezavantaje:
- manopera dificila care poate periclita siguranta circulatiei in cazul executarii de catre un amator;
- probabilitatea de a avea erori de determinare a pozitiei initiale a bieletei;
- ... continuati voi...

Dezavantajele executarii operatiei in cadrul unui atelier de reparatii:
- manopera costa si trebuie in majoritatea cazurilor adaugata cu darnicie "mita";
- greutatea in alegerea celui mai bun atelier - matter of opinion;
- manopera defectuasa cauzata de 2 motive principale: 1. lipsa de indemanare, nepriceperea executantului si 2. dorinta vadita de imbogatire a acestuia pe seama clientului;
- revenirea la atelierul ales initial pentru o rectificare din cauza uzurii neuniforme accentuate a anvelopelor dupa xxx-xxxx km;
- incercarea de a descoperi un alt atelier mai bun, un atelier in care angajatii nu sunt "romani de profesie"= timp, bani si nervi.

In final ma simt obligat sa explic o fraza din post-ul anterior: "nici un Logan nu va avea unghiul de fuga perfect pentru ca Traiti in Romania si magaria e in floare"
- a se intelege ca fabricantul este singurul care regleaza corect acest unghi iar restul atelierelor il deregleaza intentionat la prima prezentare a clientului in scopul reglarii unghiului de fuga - din categoria "asa face toate" - si "astia din fabrica sunt niste copii - habar nu au ce fac - habar nu au sa regleze unghiu´ asta - noi suntem dom´le cei mai dibaci - aaa... masina matale este dezaxata rau.. o facem noi dar e cam scumpulet - avem scule aduse din Germania dom´le.... nici in UDP nu au asa ceva".

Cateva principii:

Daca stii, incearca pe "pielea ta".

Daca nu stii, invata si incearca.

Toti oamenii ar trebui sa se perfectioneze pana mor. Numai puturosii nu o fac.

UDP este un Dumnezeu al Loganului. Orice alt service tinde sa-si atinga stapanul si de cele mai multe ori reuseste.

Constatare: S-a stricat ceva la masina! Face ... asa..
Intrebare: Ce are?
Raspuns: "La ce ai umblat ultima data?" (Intr-un numar impresionat de cazuri cauza este aceeasi sau relationata cu cea anterioara.)
Tratament: Foloseste piese de origine tongue.gif.

Masina functioneaza corect. Trebuie sa ridic capota? Da, doar pentru a-i controlea regulat nivelul "lichidelor vitale". Doar atat!
Vizite la service regulate pentru verificari (recomandate femeilor - hai ca aici am fost misogin biggrin.gif).

Service. Va schimbam piesa cu una noua. Nu uita sa o compari cu cea veche si sa impiedici operatia in cazul in care nu este identica. (ex.: bujii)



This post has been edited by Nick_28: 29 Mar 2007, 09:07


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2015, 1.5 dci;
Megane 3 break 1.5 dci 110 CP, 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pulse_AR
post 29 Mar 2007, 17:38
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 4 February 07




Balanel !!! Hai sa nu ne certam ca nu are rost...
Fiecare are preferintele sale in domeniul auto, dar nu compara Aveo cu Logan la securitatea pasagerilor .Loganul este net superior .

DUPA CUM TI-AM SPUS SI PE PRIVAT :

Vorbeai de AVEO !!!
Si eu la fel !
Nu de Kalos ( CUM IMI ZICI PE PRIVATE MESSAGE) , care sta mai bine decat Aveo !!!!!!

Tinere ...ce meserie/ocupatie ai ???

Iti spun eu sigur sa nu te bagi in domeniul sigurantei auto ca nu esti in tema.Dupa cum am mai spus sunt Ing. in domeniul automotive la o companie care fabrica centuri de sig si volane+airbaguri ptr toti constuctorii auto din lume !!
Nu o data am vazut crash-test live ...

Numai bine !


--------------------
DACIA Logan Preference 1.4MPI - AR 99 MUE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 29 Mar 2007, 19:28
Post #44


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Eu mi-am schimbat caseta manuala pe la 7000 km, o am pe la tara prin pod, noroc cu topicul asta ca habar nu aveam cat de scumpe sunt bieletele si capetele de bara. Cred ca o sa fac un drum la tara sa mi le demontez pentru a le avea de rezerva, sper ca ca nu mi-a ros vreun sobolan capetele de bara biggrin.gif


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madman
post 30 Mar 2007, 13:11
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 4 December 05
From: Iasi




Fost la revizia de 30.000 km (am 29.200 facuti)... joc cap de bara la ambele roti...in stanga chiar nasol de tot...(am luat o gura de canal nesemnalizata in noapte mad.gif )...seful de service m-a sfatuit sa le schimb pe amandoua si neaparat sa-i reglez unghiurile dupa... wacko.gif A zis ca-n regim de taxi ar trebui sa cada capul de bara la vreo 50.000 km la logan...who knows... sad.gif


--------------------
dacia logan 2005 preferance - is xx mad
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan1108
post 5 Aug 2008, 14:49
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 16 June 05




Eu am gasit capat de bara logan made in Gernany cu 80Ron, made in Romania cu 40Ron, iar cel original cu 200Ron. Cred ca am sa merg pe cel nemtesc la 80 ron si am sa-l las sa stea cel "original" mult si bine in raft.


--------------------
dacia logan - sv-09-thc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 5 Aug 2008, 20:35
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Pentru a pastra corectitudinea in termeni, vreau sa va spun ca unghiul de fuga nu este reglabil la Logan.
Definitia unghiului de fuga este: Unghiul ascutit dintre verticala si axa pivotului, masurat in plan longitudinal si privind vehiculul din lateral. Se mai numeste si unghi de inclinare longitudinala a pivotului. Axa pivotului este o linie imaginara care trece prin centrul rotulei superioare si cel al rotulei inferioare a rotii directoare aferente. Unghiul de fuga este considerat pozitiv atunci cand axa pivotului este inclinata spre spate (centrul rotulei superioare este decalat spre spate fata de centrul rotulei inferioare) si negativ, cand inclinarea acesteia este spre fata.

De fapt la Logan si cam la orice masina cu McPherson se regleaza numai paralelismul - evident numai pe puntea fata.
Se regleaza obligatoriu paralelismul dupa fiecare schimbare a elementelor directiei mai ales in cazul capatului de bara. Nu e deloc dificil, posibilitatea unui reglaj incorect este aproape inexistenta.
Nu este necesara reglarea unghiurilor in cazul schimbarii unor elemente ale suspensiei - bascule, amortizoare arcuri etc.

Bogdan 1108: Te asigur dintr-o vasta experienta ca nu este o piesa originala cea data drept nemteasca, chiar daca se jura pe rosu ala de la magazin. Eu am o masina nemteasca si stiu ce probleme am mereu pentru a evita piesele si consumabilele piratate de chinezi si turci (mult mai proaste decat cele originale).
Cred ca singura solutie de a asigura o calitate minima a pieselor este sa le iei in cutii sigilate din reteaua de baza. E valabil si pentru mizeriile de uleiuri si alte prostii de pe piata noastra scapata de sub orice control.

This post has been edited by valioglu: 5 Aug 2008, 20:44


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 01:33
Forum Renault