DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Optimizare consum (diesel) și vitezele optime, Optimizare consum / viteze optime

DFA
post 9 Dec 2006, 23:58
Post #91


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(șoferistul @ 8 Dec 2006, 08:01)
Știe cineva diagrama de cuplu de la motorul Renault K9K 792 EURO 4 care echipează Logan începînd din decembrie?
*


Vezi aici, pagina 3.

QUOTE(șoferistul @ 8 Dec 2006, 08:01)
Ce avantaje aduce un intercooler, ținînd cont de faptul că prețul a crescut cu 200 de euro?
*


Creștere de putere fără intervenții asupra injecției și mărirea eficienței motorului la temperaturi ridicate (vara) și mers în sarcină pentru durate mari de timp. Motorul este mult mai puțin dependent de temperatura aerului la admisie, mai ales când aceasta este mai ridicată decât este nevoie.

QUOTE(șoferistul @ 8 Dec 2006, 08:01)
Turbina a fost schimbată, dar despre injectoare nu se știe nimic.
*


Se pare că și ele sunt diferite față de 790, cu jetul mai fin.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k_andrei
post 7 Jul 2007, 15:25
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 July 07




Ca observatii personale, neavand nimic stiintific in asta, pot sa spun ca eu am avut consumul cel mai bun asa:

- nu am accelerat brusc
- am mers in medie in jurul valorii de 2000 RPM
- viteza maxima 110 Km/h
- am incercat sa ma folosesc cat mai des de frana de motor

Singura chestie pe care o stiam despre motor e aceea ca are cuplu maxim la 2000 RPM, dar pe langa asta alt motiv s-o tin in jur de 2000 e nivelul redus de zgomot. Peste 2500 mi se pare ca urla prea tare smile.gif

Asta ar fi pentru mersul la drum lung.

Pentru oras incerc sa ajung cat mai repede in viteza a 3-a unde la 2000 masina merge exact cu 50km/h iar daca am nevoie de o viteza mai mare trec masina intr-a 4-a (din motive de zgomot wink.gif) E drept ca oraselul nostru si permite un mers constant la 50 km/h:)


--------------------
Dacia Logan Laureate Laureate 1.5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 09:07
Forum Renault