DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme cutie?

casper_1707
post 30 Jan 2006, 17:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 10 August 05




Dacia 1310Li, 200 la sfarsit (noiembrie).
De cand am luat-o (are de acum 3 ani de cand este la mine) a avut un zgomot micut la inceput si apoi din ce in ce mai puternic undeva pe la cutia de viteze.
Defectul s-ar putea descrie cam asa: in momentul in care bag in viteza si ridic ambreiajul se aude un click de parca ar fi o planetara dusa, iar cand deaccelerez tremura toata cutia si scoate aceleasi zgomote.
Am fost cu ea la mai multi "mesteri" autorizati si mi-au spus care mai de care mai multe gogomanii..
Primul dintre ei mi-a spus ca este rulmentul de presiune (fapt care nu cred ca este adevarat eu avand probleme cu rulmentul cu o masina anterioara - imi facea zgomot doar cand apasam sau tineam ambreajul apasat);
Al doilea mi-a spus ca este un joc micut in grup.
Acum nu stiu ce sa fac. Se merita sa dau jos cutia de viteze (ea fiind sigilata in momentul de fata - nu s-a umblat niciodata la ea)?

Si o alta problema:
Nu stiu din ce cauza masina se "leagana pe sosea". Am spus prima oara ca fenomenul se datoreaa faptului ca nu am echilibrate rotile.
Mers la vulcanizare > echilibrat roti (la 0) > fara rezultat.
Apoi am spus sa nu fie ceva de la directie > mers (reglat un unghi de 0,9 - nu mai stiu la ce smile.gif) > problema nerezolvata.
Este posibil sa fie din cauza amortizoarelor (totusi masina se tine destul de bine pe sosea si in curbe)?


--------------------
Dacia 1310 LI - BC 03 TNW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madcos
post 30 Jan 2006, 19:11
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 17 October 05
From: CONSTANTA




Este posibil sa fie din cauza amortizoarelor (totusi masina se tine destul de bine pe sosea si in curbe)? .pai cum se leagana daca ai zis ca mai sus?la cutie sa te uiti daca nu ai vreun suport rupt(motor sau cutie).la mine facea asa ,dar eu am nova si amplasarea este alta.totusi incearca,ca nu ai nimic de pierdut.GOOD LUCK!!!


--------------------
NOVA GT NOVA GT - CT 06 UDH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 30 Jan 2006, 19:59
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Si la mine face cate un click cate-o data (si mai ales la plecarea de pe loc). Eu suspectez un joc in sateliti. Daca desfaci cutia eu te-as sfatui sa te duci la un service ca lumea (gen IPSO). E mai scump, poate mult mai scump, dar nu oricine se preicepe la cutii si desfacutul uneia nu e chiar o joaca. Eu cand am cumparat jucaria avea un uruit in cutie. M-am dus cu taca-miu la unii pe care cica ii stia de mecanici buni de cutii (un service de taxiuri pe langa baza sportiva Tei). Dupa ce ca au dat cutia jos de 2 ori ca nu au schimbat toti rulmentii de prima oara (le-a fost lene sa mai dea afara si pinionul de a 1-a si era si rulmentul de dupa el ciupit) cred ca mi-au reglat si prost satelitii pentru ca de atunci a inceput cu tacanitul. Oricum, inainte de a te duce la service fa ce zicea madcos: verifica prinderile motorului si cutiei (cutia are un jug, vezi sa nu fie crapat)

Si mai explica odata cum e cu balanganeala pe sosea?!


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtulea
post 31 Jan 2006, 08:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 11 April 05
From: Ploiesti (Alba-Iulia)




S-ar putea sa se fi uzat canelurile la capatul planetarei si in moemntul in care ridici piciorul de pe pedala se anuleaza jocul din caneluri. Si eu am patit asa, auzeam un zgomot asemanator cu un pacanit in momentul in care plecam cu masina de pe loc si pana la urma, la o plecare mai tare de pe loc, am ras canelurile. Legasnatul tau este fie de la amortizoare fie ai o galma la un cauciuc.


--------------------
Dacia Logan sept 2006, Laureate 1,6 - PH-78-UTU
Do not try to forget your past, IT made you what you are!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casper_1707
post 31 Jan 2006, 10:35
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 10 August 05




QUOTE(madcos @ 30 Jan 2006, 19:11)
Este posibil sa fie din cauza amortizoarelor (totusi masina se tine destul de bine pe sosea si in curbe)? .pai cum se leagana daca ai zis ca mai sus?la cutie sa te uiti daca nu ai vreun suport rupt(motor sau cutie).la mine facea asa ,dar eu am nova si amplasarea este alta.totusi incearca,ca nu ai nimic de pierdut.GOOD LUCK!!!
*


In linie dreapta (drum national E85 impecabil smile.gif din punct de vedere al denivelarilor) masina se leagana ca si um ar fi impinsa din parti (exact ca si cum ar fi un cauciuc cu galma) - nu merge lin cum ar fi normal pe o astfel de sosea.

This post has been edited by casper_1707: 31 Jan 2006, 11:07


--------------------
Dacia 1310 LI - BC 03 TNW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 3 Feb 2006, 17:42
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(casper_1707 @ 31 Jan 2006, 12:35)
In linie dreapta (drum national E85 impecabil smile.gif din punct de vedere al denivelarilor) masina se leagana ca si um ar fi impinsa din parti (exact ca si cum ar fi un cauciuc cu galma) - nu merge lin cum ar fi normal pe o astfel de sosea.
*



Si in curbe zici ca nu mai face? Nu cumva pentru ca reduci viteza? Presupun ca face din spate, caci altfel o simteai in volan. Bucsile de la bascula si de la tendoane cum sunt? Daca o impingi din lateral da din fund ca ratza? Presupun ca ai verificat cauciucurile sa nu aiba vreo galma sau alta deformare, nu ?!?


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 17:31
Forum Renault