DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Avarie si fuga de la locul accidentului, Nelamuri

Avani
post 2 Jun 2010, 10:24
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Din descrierea amanuntita pe care i-ai facut-o soferului, cred ca nu vei obtine nimic in urma procesului. Daca nu ai CASCO din considerente financiare, ma indoiesc ca o sa mergi pe varianta judecatii, mai ales ca pana se ajunge la decizia finala dureazaaaaa mult si bine, iar pana atunci tu trebuie sa-ti faci masina oricum pe banutii tai.

Cu alte cuvinte:
- bani pe proces
- bani pe reparatii

Daca tu crezi ca banii pe reparatii ii vei lua dupa proces, OK, da-l in judecata, daca nu, cu banii pe proces&reparatii, platesti CASCO cel putin 2 ani de zile.

Macar de acum inainte...

This post has been edited by Avani: 2 Jun 2010, 10:25


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 2 Jun 2010, 10:52
Post #32


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.863
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai nu prea ai ce sa-i faci..... ca daca nu ai ce sa-i iei.... sper ca ai casco.... daca nu ar fi bine sa-ti faci.... este sfant.... daca are ala RCA... il are degeaba... RCA fata ITP valabil = 0 si nu stiu cum este RCA-ul daca conducatorul nu avea permis.... deci revin... sper ca ai CASCO.... atunci ti-o faci pe casco si lasa-i pe el sa mearga in regres si sa recupereze de la ala ce o sa se poata...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Jun 2010, 10:54
Post #33


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




daca avea Casco nu mai intreba , cred ca stie si el ca mai bine avea Casco, fara sa-i scoateti voi ochii.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 2 Jun 2010, 11:20
Post #34


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.863
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Argoane... tu esti contra oricum.... asa ca liniste-te si vezi de woo.... cine i-a scos ochii.... am intrebat.... atat.... in rest.... vezi cat de intinsa este cureau la Matiz... si pe ce mai poti da polish.... cata benzina a produs masina, etc, etc...

This post has been edited by cj98czh: 2 Jun 2010, 11:21


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 2 Jun 2010, 12:31
Post #35


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Crezi ca raspunsul tau e mai breaz? unsure.gif

QUOTE(Smiley @ 2 Jun 2010, 10:46)
...
daca nu are RCA, incerci la http://www.fpvs.ro/
...
*


Cel mai bun sfat si singura pista de urmat pentru a obtine ceva.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
millian03
post 2 Jun 2010, 18:10
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 31 August 08




aveti idee cat o fii asigurarea casco pentru masina asta?


--------------------
BMW 320 2004
BMW 320, 2004, 2.0d, 150 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 2 Jun 2010, 18:53
Post #37


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Te-au fitilit colegii, rasucindu-ti cutitul, insa pentru masina ta va fi destul de greu sa faci o asigurare CASCO, din pacate, in conditiile actuale ale pietii.
Oricat de bine ar arata, are 10 ani iar valoarea reala (dupa algoritmi) este atat de mica incat nu convine nimanui sa faca o asigurare pe, sa zicem, 2500-3000 Euro, cu prima de ~150-180 Euro iar cea mai mica avarie ar iesi la cateva sute de Euro despagubire. Din prima despagubire ar iesi in pierdere!!
Deocamdata este de aflat in ce masura autoturismul care a provocat accidentul era asigurat, ce relatie este intre sofer si proprietar etc.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 2 Jun 2010, 23:21
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




casco.. depinde de firma, eu am avut pana in aprilie la asiban (ca era asiban cand am facut) o bora din 2000 asigurata pe 6300E (noua era 14500).
acum, ref. la individul in cauza, daca ai declarat accidentul, politia il va identifica intr-un final pe cel care a condus masina, sau pe cel pe care il va indica proprietarul. daca se dau la fund rau, il identifica macar pe proprietar. deci ai impotriva cui sa intentezi proces (doar daca l-a si gasit politia vinovat, altfel va fi extrem de greu). gandeste-te doar la urm. aspecte:
1. trebuie sa repari masina in service, sau macar sa produci o factura de service
2. daca o faci la service, o sa fie scump, si o sa o faci pe banii tai
3. iti trebuie avocat
4. taxa de timbru este proprotionala cu suma pe care o pretinzi de la ala, nu am rabdare la ora asta sa iti si spun exact cat
5. toti banii astia, service+avocat+timbru ar trebui sa vina, dupa ce castigi, de la individ. din pacate, instanta va admite faptul ca el trebuie sa ti dea, nu ii va si lua banii din buzunar. deci daca nu vrea sa ti dea, va trebui executor judecatoresc, alti bani, iar daca domnul nu are salariu/proprietati, ramai cu buza umflata. daca traiai acum 2000 de ani la Roma, puteai sa il pui in lanturi si sa iti tunda iarba in curte.

daca ai niste detalii despre cat te costa reparatia, zi mi si iti fac un calcul sa vezi daca merita procesul, ca daca o repari cu 10-15 mil. la particulari, mai bine dai banii astia pe vrajitoare smile.gif))


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marshall_balance
post 3 Jun 2010, 08:21
Post #39


Membru direct si la obiect


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 August 08
From: Timisoara




Daca-l dai in judecata ar trebui sa castigi. Dar, pana sa ajungi sa-ti mai si dea ala vreun sfant pe calea asta legala, o sa imbatranesti. Mai bine du-te la un Schrott, cumpara piese, fa-ti masina (eventual vinde-o ca vad ca numai ghinion are), ia-ti alta si fa-ti casco no matter what.

PS1: Eu n-am nici o cruciulita in masina, nici la biserica nu ma duc, si n-am avut ghinioane si accidente din astea deloc tongue.gif

PS2: Intre timp eu as baga spaima in ala pana mi-ar da si chilotii de pe el!


--------------------
BMW 530d F10 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 3 Jun 2010, 09:12
Post #40


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE
daca traiai acum 2000 de ani la Roma, puteai sa il pui in lanturi si sa iti tunda iarba in curte.
radmasa.gif
Da, inchisoarea datornicilor, ocna si munca silnica ar mai rezolva unele probleme morale si economice ale tarii!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 3 Jun 2010, 11:49
Post #41


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Daca ai timp de pierdut si ai chef de "distractie in justitie"... Daca nu atunci eu zic sa stai linistit si sa multumesti Divnitatii ca nu ti-a facut mare branza la masina.

Procesul o sa dureze mult, probabil respectivul va fi tras si la raspundere penala, avocatul o sa-ti ia ceva bani.... Timpul nu-l mai mentionez. Daca respectivul are peste 18 ani si nu are bunuri ce pot fi executate/executate cu greu va muuulta bataie de cap.

Ce-as face eu in locul tau? Bara se repara, stopul daca are ceva se ia unul de la dezmembrari si-ai uitat de incident.


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 4 Jun 2010, 09:13
Post #42


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(adi_ar @ 3 Jun 2010, 09:12)
radmasa.gif
Da, inchisoarea datornicilor, ocna si munca silnica ar mai rezolva unele probleme morale si economice ale tarii!
*




zice el bine, judecatorul poate sa-l faca valetul tau, nu-ti place Seinfeld?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 4 Jun 2010, 10:02
Post #43


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(millian03 @ 1 Jun 2010, 23:13)
a acrosat clio care fiind pe liber luat-o la vale stergand cu usile spoilerele masinilor aflate perpendicular,ajungand pana la urma si la a mea ...a mea a luat-o si ea la vale si s-a oprit fix intr-un alfa romeo parcat in spatele meu.
*



Am senzatia ca trebuie sa-i dai RCA-ul tau celui cu Alfa Romeo.
Din cate stiu, masina trebuie asigurata tinand-o in viteza I si cu frana de mana trasa...


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 4 Jun 2010, 18:02
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




si incuiata! nu radeti, asa e in codul rutier


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
millian03
post 11 Jun 2010, 18:47
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 31 August 08




=))) cum dracuu sa ii dau rca-ul meu celui lovit in spatele meu odata ce eu nu eram in masina.la noi la bloc se lasa masinile pe liber nu de dragul de a sta pe liber ci pentru ca in caz ca blochez pe cineva sa isi impinga usurel masina in loc sa mai piarda timp 105 ani pana imi da mie claxon si pana cobor etc......asta ar fi culmea accidentelor (sa dai asigurarea tu odata ce nu ai fost vinovat cu 1 pai)

oricum am rezolvat problema ,am schimbat masina smile.gif) ...si nu mi-am mai batut capul cu prostul pentru ca oricum n-aveam ce sa iau de la el.

va multumesc tuturor pentru sfaturi tongue.gif


--------------------
BMW 320 2004
BMW 320, 2004, 2.0d, 150 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 14 Jun 2010, 08:08
Post #46


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(millian03 @ 11 Jun 2010, 18:47)
1. cum dracuu sa ii dau rca-ul meu celui lovit in spatele meu odata ce eu nu eram in masina.

2.la noi la bloc se lasa masinile pe liber nu de dragul de a sta pe liber ci pentru ca in caz ca blochez pe cineva sa isi impinga usurel masina in loc sa mai piarda timp 105 ani pana imi da mie claxon si pana cobor etc......
*



1. Asigurarea RCA e a masinii, n-are legatura cu soferul. Masina ta a lovit masina lui fiindca o anumita regula nu s-a respectat. Daca masina ta era asigurata, nu pleca de pe loc, deci el n-ar fi avut nici o avarie, iar a ta ar fi ramas lovita intr-o singura parte. Masina ta a 'gresit' fata de a lui. Al cui RCA se foloseste? (Daca eu eram proprietarul masinii aleia asa as fi argumentat).

2. Cunosc practica, ma irita la culme. De ce eu, parcat regulamentar, trebuie sa-ti imping tie masina? Ca ce chestie sa ma murdaresc eu pe maini? Ca ti-e tie lene sa cauti un loc de parcare? Eu nu dau claxoane, nu ma ating de masina ta, chem politia si le explici lor derogarile blocului vostru de la codul rutier (si de la cel de buna cuviinta) wink.gif



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
millian03
post 26 Jun 2010, 14:53
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 31 August 08




QUOTE(DannyY @ 14 Jun 2010, 08:08)
1. Asigurarea RCA e a masinii, n-are legatura cu soferul. Masina ta a lovit masina lui fiindca o anumita regula nu s-a respectat. Daca masina ta era asigurata, nu pleca de pe loc, deci el n-ar fi avut nici o avarie, iar a ta ar fi ramas lovita intr-o singura parte. Masina ta a 'gresit' fata de a lui. Al cui RCA se foloseste? (Daca eu eram proprietarul masinii aleia asa as fi argumentat).

2. Cunosc practica, ma irita la culme. De ce eu, parcat regulamentar, trebuie sa-ti imping tie masina? Ca ce chestie sa ma murdaresc eu pe maini? Ca ti-e tie lene sa cauti un loc de parcare? Eu nu dau claxoane, nu ma ating de masina ta, chem politia si le explici lor derogarile blocului vostru de la codul rutier (si de la cel de buna cuviinta)  wink.gif
*




1.mi se pare absurd sa platesc pentru un lucru pe care nu l-am comis.

2.fiecare (ca si tine) isi doreste sa parcheze masina in fata blocului (sa-i fie sub nas ,sa o vada tot timpul) si asa cum si eu poate imping alte masini ,altii de ce n-ar impinge-o pe a mea? asa cum eu ma murdaresc pe maini impingand la alte masini care ma blocheaza asa sa se murdareasca si altii . si ma rog unde sa caut loc de parcare daca e totul full? sa o las in centru si sa vin de acolo cu autobuzul?!mi se pare aberant...toti parcheaza asa ...(pe trotuar)pentru ca nu e spatiu suficient pentru a parca civilizat.

poate ca tu esti unul dintre persoanele care cred ca daca parcheaza zilnic intr-un anume loc ...implicit ala e locul lui de parcare...tie chiar nu ti s-a intamplat sa iti lasi masina pe trotuar si sa blochezi pe altcineva? mi-e imposobil sa cred asta.


--------------------
BMW 320 2004
BMW 320, 2004, 2.0d, 150 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 28 Jun 2010, 12:42
Post #48


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Esti binevenit la bula.
Si nu, nu am blocat pe nimeni, niciodata. Nici macar o data. wink.gif



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Jun 2010, 13:12
Post #49


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.863
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(millian03 @ 26 Jun 2010, 15:53)
tie chiar nu ti s-a intamplat sa iti lasi masina pe trotuar si sa blochezi pe altcineva? mi-e imposobil sa cred asta.
*




Mi se pare lipsa de respect ca sa nu spun nesimtire sa blochezi cu buna stiinta pe cineva numai de dragul de a avea masina in fata "ochilor"


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 28 Jun 2010, 15:41
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




el a zis adevarul ma, toti taranii de la bloc prefera se se inghesuie pe 10 m liniari decat sa parcheze mai in coltul strazii. ca, de, dimineata poate e frig, poate ploua, stai sa mergi 3 min pana la masina smile.gif)


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
millian03
post 7 Jul 2010, 16:59
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 31 August 08




QUOTE(cj98czh @ 28 Jun 2010, 13:12)
Mi se pare lipsa de respect ca sa nu spun nesimtire sa blochezi cu buna stiinta pe cineva numai de dragul de a avea masina in fata "ochilor"
*




tocmai asta era ideea ..sa nu blochez ,sa poata omu sa impinga masina (d-aia o lasam pe liber).oare n-ai nimerit pe niciunul care a tras si frana de mana si a bagat masina in viteza cand masina ta era in parcare? asta nu mai e lipsa de respect ,nesimtire? poate in zona ta sunt locuri de parcare "garla" sau poate stai la casa si nu te lovesti zilnic de problema parcarilor..dar iti doresc sa te muti in locul meu o saptamana si ai sa vezi ce repede ai sa iti schimbi ideile.


--------------------
BMW 320 2004
BMW 320, 2004, 2.0d, 150 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 8 Jul 2010, 18:01
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




oricum, dinastea faci cu vecinii cu care te cunosti. esti de acord ca nu poti sa vi la mine la bloc (chiar daca te muti) si sa ti pui masina de a latul peste locul meu si sa ai pretentia sa o imping in fiecare dimineata ca sa plec.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 13 Jul 2010, 12:34
Post #53


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




QUOTE(millian03 @ 7 Jul 2010, 17:59)
tocmai asta era ideea ..sa nu blochez ,sa poata omu sa impinga masina (d-aia o lasam pe liber).oare n-ai nimerit pe niciunul care a tras si frana de mana si a bagat masina in viteza cand masina ta era in parcare? asta nu mai e lipsa de respect ,nesimtire? poate in zona ta sunt locuri de parcare "garla" sau poate stai la casa si nu te lovesti zilnic de problema parcarilor..dar iti doresc sa te muti in locul meu o saptamana si ai sa vezi ce repede ai sa iti schimbi ideile.
*



ai riscat, s-a intamplat.

nu ai cum sa ai masina impecabila fara a o tine in garaj.

incearca sa te gandesti la masina ca la un fier, pe care maine pica o basculanta si apoi il arunci la gunoi, ca o pereche de pantofi sau o haina ceva mai scumpa.

am vazut in fata mea o scena in care unu' l-a determinat pe altu' sa intre-n bordura si sa-si zgarie janta de aliaj. pagubitu' s-a dat jos si putin a lipsit sa se incaiere intre ei, valorile ambelor masini nedepasind 8000 de euro.

pe de alta parte, dati-l in judecata pe autor. ceva salariu trebuie sa ia el de pe undeva (sau o sa vrea la un moment dat sa aiba bunuri in proprietate).


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 05:29
Forum Renault